Laminitida kůzlat?

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od Kostey »

Je tu prosím vás někdo kdo řešil laminitidu (schvácení paznehtů) u malých přežvýkavců?
Odpoledne nebylo moc času se rozepisovat, ale jak jsem byl stříhat paznehty na kozí farmě, tak přestože se majitelé snaží zvířatům dopřát první i poslední tak ono to je u BTP zvířat i na škodu.
Naprosto čistá suchá podestýlka nesvědčí paznehtům, ty přerůstaj a jsou strašně tvrdý.
Vydatné krmení kozíma granulema s vysokým podílem bílkoviny může a taky asi způsobilo laminitídu.
Mnohé kozičky chodí po kolenou i když pazneht není nikde zhnisaný, meziprstí je naprosto v pořádku, mezi paznehty nemají nic vraženého, mazová žláza je ok, prostě krásné čisté "kopejtka" maj, jen jsou teda strašně vysoký a jak jsou tvrdý, tak to pořádně nejde stříhat.
Otázka zní: Při laminitídě musí pazneht hřát, nebo může mít i naprosto normální teplotu? Je potřeba uplně vysadit příkrm, nebo se aspoň částečně může nechat? Případně co jiného by to mohlo být než laminitída, když zvířata chodí po kolenou?
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od Janina »

Co na to roklanka? A Hhippie je koňák, ty to často řešej.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od Kostey »

Roklance bych mohl zavolat, ale zatím se snažím ptát online :) a navíc myslím že ona jí nikdy neřešila. A nechce se mi na FB, tam bych zase strávil půlku večera.
Volal jsem teda kvůli tomu už Starému Bačovi, ale nebyl moc sdílnej, víceméně jen řekl, že chovat zvířata tímto způsobem je nepřirozené, že by je nechal na dietě a ať chodí v trávě a paznehty stříhat, stříhat, stříhat. Mně jde ale o to, jestli je mnou vyslovená diagnoza správná, abych nenastavil léčbu dietou, zvířata se nezlepšila a pak bylo na mě to, že pohubly.
A řešit to s vetama moc nemá smysl, protože polovina z nich bude přesvědčená o tom, že to je nemoc jen koní a druhá půlka připustí, že to můžou mít i vysokoprodukční dojnice.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Nevím co to je, ale můj kozel má na předních nohou vždy jeden zbytnělý paznecht. Má to od malička. Nezbývá než pravidelně řezat a řezat co dva až tři týdny. Pak je v pohodě. Jinak si kleká. Na pastvě klečí protože má krátký krk a nedostane na zem. U AN to občas výdám. Po zanedbání péče zvířata rychle padnou na kolena, silně kulhají a nejsou schopni skoku. U koz jsem to neviděl.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od Kostey »

Dad: Dáváš kozlovi nějaký příkrm?
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jádro nedostává, ale když ho pustím k holkám tak si něco uzme. Pokud by jste bral jako příkrm sójové šlupky nebo otruby tak ano. Dostává pravidelně cca 250 g denně. Seno co sežere. Pastva je letos od června dost mizerná.
U dojek je to jiná. Ty dost v laktaci futruju. Nohy mají zatím v pohodě.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od Kostey »

Dad: A nehřeje mu ta zbytnělá část paznehtu?
Jinak ono to údajně postihuje u malých přezvýkavců právě hlavně zvířata mimo laktaci, tzn kozli, berani, překrmovaná omladina.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

No, já si nevšiml. Paznecht upravuju domácím sám. Na tohle jsem ale tupej.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5325 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od Hhippie »

Kubo,tezko rict,kdy to schvaceni probehlo,ale (budu psat,co vim o memoci u koni a domnenky u ovci/koz):
Rohovina hreje a v prilehlych zilach tepe pouze dokud je to v akutni fazi. Jakmile ta probehne (zanet skary), doslo jiz k poskozeni hlubokych tkani (rozvolneni skarovych listku) a kopyto jiz nebude na pohmat teplejsi nez obvykle (to je pri tom zanetu).
Tedy...ze probehlo schvaceni uz ukazou jen priznaky,ktere popisujes a zmeneny stav nove narustajici rohoviny. Pro zvirata je velmi bolestive na nohy stoupat,protoze je casto poskozen cely system uchyceni kopyta na kopytni kost. Kone pokud to maj opravdu hodne zle,tak proste lezej a odmitaji vstat (pokud je zasazeno vic nez jedno kopyto), mali prezvykavci to resi "chozenim" po kolenou..
Pokud je Tva diagnoza spravna (lze predpokladat - nedostatek pohybu,krmeni vysokoenergetickym krmivem s premirou bilkovin a sacharidu),pak uplne nevim,co jineho,nez dietu a upravu paznehtu nasadit...po par tydnech by melo byt zacit videt na nove narustajici rohovine zmeny. Akorat u koni jsou videt lip,protoze ten to kopyto zatezuje a rohovina roste nerovnomerne...kdyz ta koza na nohu nestoupa...nevim,zda bude dobre videt rozdil v kvalite rohoviny...?
Jak dlouho jim takhle lezou? Ze to neresili pres veta?? Ja bych ty kusy porazila.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od oreb1 »

Věřím, že i u koz, které krmí až moc dobře, laminitida být může. Že by měly všechny nějaký stejný druh zánětu kloubů, kvůli kterému by si klekaly, nevypadá pravděpodobně, kdežto příliš hodnotné krmivo nevhodné pro přežvýkavce jako příčina ano. Starý bača má naprostou pravdu. Ale situaci jim to tam nevyřeší. Napadlo mě, že by mohlo fungovat, když už jim musí nějaké superkrmivo dávat, aby jim dávali mláto. Nemá to skoro žádné sacharidy, je tam spousta vitamínů B a podporuje to dojivost. Nejlepší by sice bylo je vyhnat ven a nechat je chodit a pást se na všem možném, ale to neudělají. Mají jiný systém chovu a asi ani jen na senu by je nenechali. A mohli by jim přidat MSM.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od Moonika »

Hippie to vystihla. Jakub čo sa týka liečby popýtaj sa Lenky Š. jej cap s tým mával problém. Viem že aj čosi protizápalové dávala + vysadila obilie o.i. A ten paznecht rastie špecificky. Toto písala Lenka o.i .: "na začátku opravdu pomohly i nesteroidy, konkrétně vetalgin jsme píchali více jak týden..náš kozel, kterého laminitida nejspíš postihla, nedostává od té doby vůbec žádný příkrm, přesto váží 95kg a působí velmi spokojeně, kdykoli se ale dostal k nějakému příkrmu, tak bylo znát, že ho nohy hned začli bolet..."
Obrázek
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od Moonika »

inde som k tomu písala toto: "skrmovanie veľkého množstva rýchlo fermentovateľného krmiva(obilie a pod.) (veľký príjem sacharidov a nízky príjem vlákniny) s tým spojená acidóza, alebo napríklad presun zvieraťa z chudobnej pastvy na bohatú a pod., preto je dobré aby mali zvieratá prístup napr. k sóde (krmne vápno a sóda 1:1 voľne dostupné), aby si zvieratá pri prípadných výkyvoch mohli sami regulovať ph) Jeden z dôvodov sa uvádza to že rozpadom buniek v kyslom prostredí tráviaceho traktu sa uvoľnujú endotoxíny ktoré spúšťajú prostaglandínové reťazové reakcie vyvolávajúce zápalové zmeny. Niektoré zdroje uvádzajú že to má súvislosť so skrmovaním vysokého množstva bielkovín popri nízkom príjme magnézia a radia v prípade problému následkom zmeny kŕmenia alebo prejedenia podať epsomskú soľ a dolomit(http://www.motesclearcreekfarms.com/asp ... ounder.asp) Občas aj tepelný stres alebo ochorenia-pôrodné komplikácie, zápal pľúc a podobne môžu viesť k laminitíde.

Ak má nohy dolu horúce (to býva najmä na začiatku ochorenia), je vhodné namáčať ich do kúpeľa ľadovej vody, kozy zvyčajne spolupracujú lebo cítia dočasnú úľavu. Dôležitá je veľmi častá úprava paznechtov, minimálne raz za dva týždne. Používajú sa krátkodobo nesteroidné protizápalové lieky ako Banamine, Phenylbutazone(je to na vetovi) a dlhodobo lieky ako aspirin. Ale zásadná je zmena kŕmenia."
Naposledy upravil(a) Moonika dne 19 říj 2018 22:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od oreb1 »

Aspirin rovná se vrbové listí a kůra.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od Moonika »

áno vrba aj breza je protizápalová, určite len prospie . Inak čo sa týka aspirinu tam sa dávajú u kôz dosť vysoké dávky tak aj tej vrby by muselo byť veľa, nie jedna halúzka denne a pod:) Ak je postihnutých veľa tak to asi bude náročnejšie zabezpečiť
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od oreb1 »

Já jsem si teď připomněla tu kůru, co dávám kozám na jaře. Zhruba měsíc dostávají rozdrcené vrbové větvičky zhruba 10 kusů na jednu kozu denně. Vrba je salix. Aspirin obsahuje kyselinu salicylovou, která je ve vrbě. Bříza je spíš proti zánětům ledvin a močových cest. A na trávení.
U koní se podává při laminitidě i MSM.
Určitě máte pravdu, že teď není jednoduché zabezpečit nějaké zvláštní krmivo přírodního původu. Přece jen je podzim a už toho moc není.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od Moonika »

Breza tiež obsahuje kyselinu salicylovú, ale napr. aj betulin z kôry je protizápalový "Betulin má antiflogistické (protizánětlivé, hojivé a bolest tišící) účinky. Jeho deriváty jsou již více než deset let testovány na cytotoxickou a též anti-HIV aktivitu"wiki
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od oreb1 »

Vida, to jsem o bříze nevěděla.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

tohle točil na tajňáka můj mladej - šmírák
ježíši, jak se vkládá krátké video
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od Janina »

Zkoušejte, těším se na videjko. :)
nitraner

Re: Laminitida kůzlat?

Nový příspěvek od nitraner »

Video na YouTube,
Pak kodkaz sem, doppledne jsem na to přišel, a tafy videa nezabíra misto. Tak jak fotky.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů