Péče o pastviny a louky

Louky a pole
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Pavel »

Podělte se jak se staráte o louky a pastviny - čím hnojíte,dezinfikujete atd...? Rád se poučím a inspiruji dál.
Já jsem letos pouze na jaře po pastvině rozházel na doporučení známého dolomit vápenatý a bylo to znát že to pomohlo - a zdá se mi že i mech a někde i kopřivy jsem tím trochu eliminoval. Pozitivní na tom je že to je přírodní hnojivo takže to nijak zbytečně nezatěžuje přírodu škodlivými látkami. A ještě pastvinu dezinfikuje :). Jasné je že jsem i střídal pastviny a sekal nedopasky. A na podzim jsem všechny louky a pastviny prosel. Tak uvidíme jak to bude v následující sezóně, jestli to bylo úspěšné. :) Děkuji všem za tipy, rady, postřehy a zkušenosti... Pavel
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Hhippie »

Me by treba zajimalo,jakou mocnost u vapneni dolomitem pouzivate.
Jako nezemedelec shanim informace vsude mozne,ale rozchod rad v tomto tematu je obrovsky - od par desitek kg na ha az po tuny!!
Dekuji za sdileni :kyticka:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Janina »

Dobré téma. :souhlas:
O vápnění čehokoliv je mi známo, že zvýší výnos v krátkodobém horizontu, ale naopak v dlouhodobém se tím půda vysílí. Obecně zřejmě všeho s mírou.
Naprosto tím neříkám, že vápnění je špatné. Je třeba komplexní přístup. Také o tom hledám informace. Staré knihy o přístupu k péči o pastviny našel Mastnáček, musím se po nich podívat.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Pavel »

Hhippie: Kamarád co mi to doporučil je agronom a ten změřil takovým přístrojem pH půdy a pak dle výsledků aplikoval, dle této tabulky.
Obrázek
Přílohy
Dolomit_pH.jpg
Naposledy upravil(a) Pavel dne 02 pro 2018 15:58, celkem upraveno 1 x.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Pavel »

Janinko, mě to dělal známý agronom podle pH jak to dělají u nich v práci. Takže mu věřím v tom co udělal a dělá :)
Naposledy upravil(a) Pavel dne 02 pro 2018 15:58, celkem upraveno 1 x.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Janina »

Pavle fotky můžete vložit pomocí dole pod oknem, kde píšete odpověd, Přílohy. Nebo jednoduše přetažením. :)
Mastnáček, admin, nás zpočátku poprosil, abychom pokud možno odpovídali bez citace. Užívali ji, jen pokud je to nezbytné. :kyticka:
Chápu, rozbor půdy je fajn si dát udělat. Jiné prvky byly v pořádku?
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Pavel »

Jani, díky za upozornění s citacemi - odstraněny :) , sice by mě zajímal důvod kvůli čemu by jsme je neměli využívat,ale třeba se ho časem dozvím. :ospalec: Dělal mi pouze pH nebyli to rozbory jako půdy takové.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Janina »

Pavle, Mastnáček už na ifauně nás prosil, at citace používáme jen v nutnosti. Neúměrně natahují vlákno, říkal, kdybychom je používali všichni.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Pavel »

Jano, tak to pak jo, díky za vysvětlení.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Hhippie »

Diky za tabulku. :souhlas:
Takze z tohohle vidim,ze mi pytle z Obi fakt stacit nebudou,aby to k necemu bylo...

A kdo udela rozbor? Vubec nemam paru... 😳
:Hhippie: Bubáci forever!
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Pavel »

Hhippie:není zač, zkuste kontaktovat nejbližší zemědělské družstvo zdali Vám to neudělají nebo zkuste sama pomocí lakmus papírků. Já jsem kupoval ve stavebninách vak dolomitu cca 5q za necelé 400Kč. :)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Hhippie »

To je sice pekne,ale nemam to jak manipulovat ani aplikovat,v tkovemhle mnozstvi potrebnem... 🧐 Mame akorat malinkou rozmetacku za ctyrkolku (kterou nemame...snad jsme to meli nejak zahaknute za auto tehda...)
Nojo,nejak si s tim budu muset poradit. Min.rok jsme davali NPK na radu mistniho stareho zkuseneho zemedelce...vapnili pred 2 lety. Tak alespon kvuli desinfekci pastvin,vzhledem k jejich letosnimu zatizeni,by bylo prima je zase trochu podporit...
Ale prave se take bojim cokoli aplikovat,protoze jsem take cetla,ze to hodne vycerpava pudu v dlouhodobem aspektu... 😔
:Hhippie: Bubáci forever!
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Pavel »

Hhippie: to já zase mám tu výhodu že mám doma stroje a traktor takže to mám vše jednodušší. Ono když se aplikuje s rozumem a v rozumné míře tak si myslím že dolomit ani vápno není nijak na škodu. Máme u nás ve vsi zemědělce co každý rok vápní louky, a pořád jsou úrodné a už to tak praktikuje +- 5let a pořád OK.Tak bych se toho nebál, alespoň ne toho dolomitu.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Janina »

Naše milá osmdesátiletá souseda má dva huculy. Každý den jim kydá, čerstvě podestýlá. V zimě vybere z hnoje droboť, naloží do kolečka, jede do sadu, kde od jara do podzima seká huculům krmení, tam to pěkně rozmístí po povrchu, na sníh. Po celé ploše. Zjara pak případné nerozložené zbytky vyhrabe. Podařilo se jí tím vymýtit pryskyřník, který se tam velmi rozmohl, roste tam krásná hustá tráva. Kterou pak vlastnoručně naklepanou kosou denně seká na krmení pro své koníky.
Přílohy
nemečková.jpg
nemečková 1.jpg
Uživatelský avatar
Tresnovacka
Příspěvky: 64
Registrován: 26 úno 2019 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Tresnovacka »

Mě by zajímalo jakou směs osiva použilváte? Něco special nebo obyčejnou luční. Nebo si sami smícháte? Loni jsem dosévala kousek po pastvinou, kde bylo bahno. Byla tp nějaká luční směs s hobby marketu. Zarostlo to hezky, ale velká různotodost v tom moc není.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Směs namíchanou na přání udělají tak nad 100 kg objednávku.
Kupuju od koho se dá s ohledem na použití. Zastoupení druhů a odrůd je vždy uvedeno.
Na malé kousky stačí rozhodit výdrol že sena.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od oreb1 »

Většinou se prodávají jen travní směsi bez kytek, což je podle mě nedostatek. Výhodou je nižší cena. Dobré směsi mají v Markvarticích na www.plantanaturalis.com. Cena je vyšší, ale mají osivo květnatých luk pro různé půdy, i samostatné osivo třeba štírovníku aj. Výsevek je menší množství než u travních směsí, takže cena se nedá porovnat podle váhy, ale množství osiva na plochu.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od Profesor1 »

Když je tu zpomínáno to vápnění, tak něco přidám. Je tam zmínka i o tom popelu ze dřeva, tak že nevyhazovat, ale na záhony!
https://www.nasezahrada.com/vse-okolo-v ... -internetu
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o pastviny a louky

Nový příspěvek od oreb1 »

Jojo, popel sypu na záhonky. I s hřebíkama. Zase dodají ztracené železo ;-) . Někde jsem četla (žeby někde tady na malochovu?), že se má do půdy dát občas i hřebík, ale už nevím proč. Letos pálím dřevo z bouračky a tam je hřebíků... Neměla jsem jemně síto a nepřesívala od začátku a teď už to nemá cenu.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů