Sušení sena

Louky a pole
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Marion108 »

Nakonec je pod strechou jeden ha, druhy jsme nechali stat ve strachu, ze to nestihnem uklidit, zcela spravna úvaha i tohle nem cestou omoklo, ale nebylo to zadny drama, vyklopilo se to pod srechu, kde maji byt baliky, ale letos nebudou, vetsi kupa je jeden horal z podhuri (to co cekalo v horalu na dokonceni seniku) a tu mensi jsme dovezli dnes z hor, pul horalu, tak v podhuri byli z ha dva nadupany a v horach pul horalu, stejne jako loni, je jemne a vonave, kozy ho miluji... :usmev:
Seniku jeste chybi vrata a cast oplasteni horniho patra, ale moc naprset by tam nemelo...
Přílohy
IMG_20190727_165540.jpg
IMG_20190727_174654.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Savarka »

Mám dotaz k videím na začátku této diskuze, resp. k sušákům sena, které se tam objevují. Máte někdo zkušenost s dlouhodobým skladováním sena na sušácích? Z videa o sekání kosou to na mě dělá dojem, že seno nikam ze sušáků neuklízí, dokonce sušáky ani nepřikrývají a krmí přímo z nich, ale jestli je to jen na podzim nebo takhle krmí celou zimu... Jedná se o video "Žít s lehkostí", od 7. minuty. Jinak díky za odkazy, velmi inspirativní. :usmev:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ano, jde takhle skladovat seno dlouhodobě. Je více způsobů. Tyhle na videu A-čka, či boudy, pak ostrevě = smrková souška zaražená do země s cca 30cm větvemi, nebo troják = tři delší cca třímetrové tyče na horním konci spojené k sobě nastojáka - taková trojnožka a kousek nad zemí propojená kratšími tyčkami (nevím jak bych to líp popsal :vytlem: ) nazývá se to všechno krajově - různě .
Musíte ale na tyhle přípravky to seno uložit - vrstvit celkem odborně a nahoře ukončit "čepicí", aby nedošlo k zatékání a aby to nerozfoukal, nenačechral vítr . Postupné odebírání ke zkrmování musíte tak dělat u každého jinak. U ostreví a A-ček odebíráte odspodu, aby opět voda nezatekla a u trojáků odebíráve postupně vždy jednu celou stranu (čepice se musí zanechat do konce. )
Já takové žití s lehkostí poznal v dětství a proto mám rotačku, obracečku a balíkovač :vytlem:
Ale popravdě jim závidím, jenže . . . . .. . na to musí být dva a hlavně už jsem zhýýýýčkaný a pohodlný :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Janina »

Na youtube je mnoho videí např. z Rumunska. Stále se to tam používá. Myslím si, že je opravdu třeba umět vyskládat.
Přílohy
sušák.jpg
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Janina »

Zde je přímo vidět, jak paní seno na sušák ukládá.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Zapomněl jsem napsat, že se takhle dá ukládat seno ještě nedosušené. Krásně doschne.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od andre.marek »

Jj, na tomhle sušáku sušíme u nás když nepřeje počasí menší plochy. Na Valašsku tomu říkají myslím paramit.
Ale tak jak to ukládá paní na videu to není moc užitečné - proprší to. Je potřeba nahrabat seno hráběmi - uskládat stébla "rovnoběžně mezi sebou" aby byly co nejtěsněji a také dostatečně nacpat mezi jednotlivá patra a hlavně nahoru. Je neuvěřielné, jaké množství se na takový sušák potom vejde a jak rásně přitom doschne i dost vlhké seno. Nesmí to být samozřejmě moc mokré... Také je důležité shrábnout nakonec spodek, ať to neleží na zemi.
My potom ještě nahoru někdy vážemě pro jistotu čtverec igeliu, provázky za 4 rohy a je to :souhlas:
Klidně může 2 týdny pršet, jak přestane, seno dopoledne rozhodit, odpoledne lze brát domů.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od arus »

Jj, André, u nás na vsetínsku tomu říkáme sušák, moje místo v dětství bylo buď "šlapat fůru" nebo hrabat. Šlapání bylo lepší. Hopsala jsem na voze po seně a vezla se k dalšímu sušáku. Ten vůz tahala naše :krava:
:arus:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Marion108 »

Stejne je to k nevire, co driv lidi zvadli... jste jednicky :souhlas:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Savarka »

Seno už máme na sušácích, zřejmě tedy neodborně vyskládané :smutek: , resp. jsem se to snažila skládat podle těchto dvou videí. Přes vršky jsme dali malé plachty a uchytili k nohám sušáku. Sena bylo moc a místa v seníku málo, zdálo se to jako nejrychlejší řešení. Jde mi o to, jak dlouho to vydrží takhle venku. Taky jsem si nebyla jistá těmi plachtami, jestli přikrýt, aby to nepropršelo, když to není nějak skvěle poskládané, nebo naopak nechat volné, protože pod plachtou by mohla kondenzovat voda.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Janina »

Já myslím, že plachta na vršku by vadit neměla. Pokud ti v seníku nebo ve stodole seno slehne, tak to tam můžeš časem přihodit. A nebo zkrmit nejprve toto.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Plachtu je dobré ze začátku za slunečného počasí třeba jen na hodinku několikrát sundat. Čerstvé seno, i když se zdá suché ještě nějakou dobu "dýchá" a odpařije vodu. Jestli na to dáváte ty laciné plachty(většinou modré) , tak tem nechte opravdu jen krátce- na slehnutí sena a hlavně po každém dešti sundat! Propouští vodu dovnitř.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Marion108 »

:profesor: ma pravdu modre plachty :nesouhlas: ani ty zelene drazsi nejsou o moc lepsi.... :smutek:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Savarka »

Myslíte, že je tedy lepší nechat to úplně nezakryté? Nebo malý kousek pevného igelitu jen na úplný vršek? Ono těch sušáků je víc a představa, že budu třeba do prosince po každém dešti sundavat a nandavat plachty... Jinak přikrývali jsme až tak po 2 - 3 týdnech. Teď už to tak asi necháme a budeme občas odkrývat a kontrolovat, ale ráda bych stejný, resp. vychytanější systém použila i příští rok, tak budu vděčná za každou radu.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Musíte se obětovat a na něco přijít sama :vytlem: Asi nikdo tady neměl seno přikryté na nějakém sušáku celý rok - zimu. Asi ideální je silnější igelit NEPROMOKAVÝ nasadit na seno po vydýchání a upevnit. Jestli chcete seno zkladovat přez zimu, tak dosuště na sušácích, udělejte na zemi z palet podklad, pod palety igelit, na palety kupu vysušeného, vydýchaného sena a přikrýt silným igelitem. Bude se vám z hromady líp odebírat. :nitraner3: (nitraner) zajistí palety, :mastnacek: (mastnacek, nebo masnacek /nikdy nevím :vytlem: / ) zajistí dokonalý návod na júúúú tube od ukrajinců!

Každopádně musíte počítat s tím, že myslivci jsou stejní všude a tak vám tam bude chodit zvěř na lup. Lišky si tam budou nosit slepice a v suchu pod senem je budou žrát a parohaté potvory budou žrát seno a ničit plachty! :vytlem: :))
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Janina »

Profesore s první částí souhlasím. Nerozumím tomuto Každopádně musíte počítat s tím, že myslivci jsou stejní všude a tak vám tam bude chodit zvěř na lup. Lišky si tam budou nosit slepice a v suchu pod senem je budou žrát a parohaté potvory budou žrát seno a ničit plachty!
Proč píšete, že myslivci jsou stejní všude v této souvislosti? Představoval byste si to tak, že myslivec se postaví ke každému stohu ve volné přírodě a bude tam hlídkovat a odhánět zvěř? A z druhé strany policajt bude hlídat, aby seno někdo neukradl?
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od oreb1 »

Mám venku volně nepřikryté celé dobře slisované balíky, ty vydrží a o tom psát nechci. Ale o zakrytí sena první rok, když jsem ještě neměla žádné zkušenosti a seno už se do seníku nevešlo. Venku zůstaly taky balíky, ale stály na výšku jako sklenička na podstavě a já blbec je přikryla plachtou. Uprostřed balíků se na plachtě srážela voda, kapala dovnitř a všechny balíky mi shnily odprostředka. Tím jen chci říct, že když bude plachta dost šikmo, aby po ní voda stekla, bude fungovat i ne moc kvalitní. Ale jak se tam udělají prolákliny, v těch místech bude uvnitř voda kapat.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

:bosorka: co na tom nechápete? Nechal jsem se unést, jsem vytočený nooooo. Pustím si televizi a ukazují divočáky jak si běhají ve městě po parku, jak je musí traktorista přejíždět traktoren, jak jich stáda běhají po dálnici . . . . z toho usuzuji že jsou stejní všude.
Tak teda znovu - Nechci je všechny házet do jednoho pytle, ale . . . . . . .
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Savarka »

Všem děkuji za rady a zkušenosti. Po dlouhém hledání jsem našla blog, kde mluví o skladování sena na sušáku přes zimu. Viz https://onescytherevolution.com/blog/haystacks Pán píše, že používal nejdřív trojnožku bez přikrytí. Na normální seno fungovalo, ale jetel mu shnil. Tak postavil jiný typ sušáku (pyramidu) a přikryl plachtou, to mu funguje dobře. Je tam i odkaz na video, kde na konci sušák plní. Pochopila jsem, že ale hlavní problém byl v postupném odebírání, že si tím narušil čepici a pak to šlo rychle pryč. No my bychom vždycky stejně zrušili celý sušák, jak se bude uvolňovat místo v seníku. Tak doufám, že z toho našeho sena něco bude... A díky za podporu.

Ad lišky, srny a paroží, sušáky máme u domu, sice na okraji obce, ale zvěř se sem obvykle neodváží.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Janina »

Děkuji savarko za sdílení linku a zkušeností. A věřím, že se ti tu bude líbit i v jiných vláknech, taky nějaké založíš a tak vůbec tu s námi budeš ráda. :ruzicka:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů