Sušení sena

Louky a pole
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od arus »

Oreb, schůdky mám tak úzké, že tam projdu jen já, možná jsou 70x80, tam tahám věci jen z nouze. S tou kladkou to šlo, stačilo prudce zabrat, seno se zhouplo a pak popustit, aby dosedlo na podlahu. Střídaly jsme se s dcerou.
:arus:
nitraner

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od nitraner »

mastnacek píše: 04 led 2019 13:14 Nitraner: krasa! Nemlatis tam hlavou o tu vazbu? :smula:
:mastnacek: neé 😂
Světlost je 200cm. Když jsme to předelavali zaklad byl abych si neškrábl, plešku při manipulaci s balíky.
K konečním vysledku mi stoho vylezla kurevska stavba.
To jsem jen předelal střechu nad králikama. 😂
A pořad nemám hotovo. Chce se čim dál méně. 😂😂😂 :nitraner2:
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od andre.marek »

:nitraner2: tak ta světlost teda nic moc :)) :)) Já bych si dobil hlavu ...
Za sezónu naplním ze zahrady tak 6-8 těch vaků, takže to nechávám v nich na půdě, i když seno šlapeme, tak v pytli nikdy nebývá nějak teplejší, ze začátku jsem se toho bál a kontroloval, teď jen výjimečně když se nepodaří zcela dosušit, tak nechávám lehce volnější.
Jinak dělám malé balíky, většinou mám na půdě něco přes 100 malých balíků, letos poprvé vlastní mechanizací :souhlas:
Ohledně manipulace s vaky bych určitě volil kladku a na ní hák, jednoše pověsit za ty uši... Stejně bych si to udělal i na plachtu, udělal bych si v rozích smyčky z těch popruhů.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od oreb1 »

arus, já tam mám místa všude dost, stoupání po schodech mírné a táhnu to vlastně po bočnici schodiště jako po lyžině, takže to nemám tak zlé. Na tak úzké schody se s ničím nevejdete, to chápu.
Ještě se zeptám k vrátku: Jak a kam se připevní? Nějak si to neumím pořádně představit. Viděla jsem vrátek na zemi přivařený na dvou kolejnicích a ty byly zatížené kusy betonu. Pak konstrukce, přes ni lanko a zvedalo se. Jak jinak by se vrátek měl nebo mohl přidělat? Kladku člověk přehodí přes trám, ale tak se netahají moc těžké věci, takže s vrátkem je to jinak.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od oreb1 »

Mastnacku, děkuju za odpověď. Jenže mně vrtá v hlavě, když to teda bude někde přišroubované a bude to muset táhnout třeba 100 kg, tak se to vytrhne, převrátí, odpadne nebo co dalšího je možné. Přece na jedné straně je vrátek, na druhé straně zátěž. Když bude zátěž těžší, vrátek se bude přitahovat k ní. Když bude vrátek přišroubovaný třeba na trámu zezdola, muselo by to být asi prošroubované dlouhými šrouby skrz nebo jak, aby to ta zátěž nevytrhla? Nevím, jestli to píšu jasně. Nebo jak to tam přidělat, aby to neodpadlo?
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Janina »

Oreb máme takový naviják ve stodole. Manžel s ním manipuluje i 400 kg těžké balíky. Podívám se zítra, jak je to uchycené. Vážíme na něm ovce, poražené, a ledacos se na tom zvedne.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od oreb1 »

Janinko, koukněte prosím. Možná nějaký třmínek vrchem nebo jak... Díky.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od přezdívka »

Mám naviják, kupovali jsme ho před lety v MAKRU. Dělali dva typy na 300 a na 600 kg. Tahali jsme s ním balíky na půdu. Jenomže teď už to nejde. Byly to balíky průměr 120. Místní zemědělec koupil nový lis a dělá balíky 150. Už by neprolezly dírou. Tak je dáváme pod přístřešek a na půdu foukané seno.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak jsem vyfotil můj trakař :)
IMG_20190104_163803.jpg
:PavelIV:
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od arus »

Pavle, tak ten je super, je dost velký...do kopce bych ho ale tlačit nechtěla :souhlas:
:arus:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Hhippie »

Arus: jsem protiigelitova,ale ve Vasem pripade mi to prijde asi ten nejlepsi “transportni obal”.. daji se sehnat velmi tvrde pytle,ktere kuprikladu pouzivaji delnici na odnaseni stavebniho odpadu ze staveb..
Nastesti vicemene nepotrebuji manipulovat s volnym senem,ale letos jsme prvne susili rucne nedopasky pro kone a neco jsme skladovái bolne,neco v bagach kvuli lepsi manipulaci. Ale tak je to vazne tezke i pro mladsiho cloveka v dobre fyz.forme..

Pokud byste se naucila pracovat s zemi travnimi plachtami (daji se koupit umelohmotne i platene), take mi prijde nejlepsi varianta nasit si do rohu oka pro pozdejsi poveseni na hak a vytazeni nahoru. Pokud mate v miste elektrinu,pouzit navijak - neni moc drahy a kdyz ho zavesite na nejakou jednoduchou konstrulci pod strechu (snad nekdo pomuze toto sestrojit,ne??), pak si usetrite mnoho prace. Stejne by ale bylo lepsi to pak delat ve dvou,abyste poraz nemusela litat po schodech...

Vazne se to neda skladovat nekde venku? Abyste porad nebehala nahoru dolu? V tech bagach, pokud byste to postavila na palety a zaplachtovala,by to melo vydrzet do jara...? Mysleno jakoze bagy u seniku,necim navozit a naplnit bagy a pak z nich v zime postupne odebirat...?
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Maruško, záleží jak daleko a jak prudký je kopec. Já s prázdným jezdím do kopce normálně, ale potřebuju max tak 70 m
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od oreb1 »

PavleIV, to je teda věc, ten Váš trakař. Když si představím, jak blbě se na kolečku vozí plachta plná sena nebo vak, kácí se to celé, nedrží... On stačil i obyčejný trakař a vozilo se to líp než na kolečku. A tohle je úprava business class.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Hlavně je to fakt vymakaný, všechny úhly, délka, plný kolo. To tu může být ještě po Němcích
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Berrynator píše: 23 říj 2018 08:28 Nesetkal se někdo s balíky sena, které by byly zabalené do fólie jako senáž, na příští rok chci koupit baličku a jelikož skladovací prostory na balíky jsou omezené, tak bych to docela rád vyzkoušel, co jsem koukal na videa (hlavně Polsko), tak mi to připadá, že tam to dělá snad skoro každý druhý, protože když jsem viděl co balí za hmotu, tak tomu se určitě nedalo říkat senáž. Nějaké prostory na uskladnění sice mám, zbytek dávám do stohu a přikryju tou spec.plachtou na balíky, taky to není špatný, balíky prakticky jak pod střechou, jen pak to rozebírání stohu v zimě, když je plachta plná sněhu a namrzlá není zrovna žádný přepych, tak bych prostě zkusil zabalit nějaký balík do té fólie, protože nechávat seno jen tak venku se mi taky nechce, sice mnozí tvrdí, že se sloupne jen kousek krusty a zbytek balíků je dobrý, ale co mám vyzkoušeno, tak si nemohu pomoc, ale já prostě i z toho zbytku sena v balíku pociťuji, že to není 100% a navíc při dnešním boji o každé stéblo když vyhodím z balíku 10-15kg, tak pak když to vynásobím 100 balíky a více, tak už to docela naskakuje. Když jsem se v okolí ptal větších hospodářů, tak na mě docela koukali, že to slyší poprvé.
Neviděl jsem to, ale taky o tom slyšel. Pro mne to má jedno zásadní negatíííívum - cena fólie.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od arus »

Hhippii, něco můžu skladovat v přízemí seníku, asi třetinu sena jsem tam uskladnila a po menší úpravě na jaře, tam ještě další místo na volně ložené seno vznikne.
Plachty mám plátěné a s těmi oky to nějak vymyslím, šít se mi nechce, nejsem dobrá švadlena :hihi:
Vaky, či bagy, bych měla kde uskladnit, ale pak bych musela seno k ovcím přenášet a na to jsem líná, to ho radši vytáhnu na seník a pak shodím dolů. :)
:arus:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od oreb1 »

PavleIV, mám jednu hodně troufalou prosbu. Jestli někdy najdete čas, nebyl byste tak hodný a neudělal jednoduchý nákres s hrubými rozměry? Měla bych kde si nechat takový trakař upravit, ale když jen ukážu fotku, je to vždycky složitější. To by mi tak ušetřilo práci a otravu s naloženým kolečkem, že si ani neumíte představit jak. Asi umíte :hihi: .
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Snad si vzpomenu až tam budu.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Kontakt
IMG_20190105_134040.jpg
IMG_20190105_134020.jpg
Trochu podrobněji jsem trakař prozkoumal, základ je nějaký starý kolečko, přidán rám nad kolo, napříč trubky, na stranách spojený L-profilem. Nad kolem trochu hustější aby seno nedrhlo o kolo. Šířka tý "nástavby" je vepředu 83 a vzadu 97 cm, na délku 147 cm. Není třeba to dělat zbytečně větší. Když to pořádně naložím, tak po rovině dobrý, ale dokopce bych to už vézt nechtěl.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od arus »

Trakař pro chlapa dobrý, pro ženu asi moc nebude. :divis:
:arus:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů