Odstranění mechu

Louky a pole
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Odstranění mechu

Nový příspěvek od PavelIV »

Zdravím všechny, hlavně ve stínu lesa mám na pastvinách dost mechu. Dočetl jsem se v prehistorických knihách, že to chce brutálně "zbránovat", tak chci udělat pokus na pár metrech čtverečních v sadu - hráběma. Máte s tím někdo zkušenosti? A hlavně si nepamatuju, kdy to má udělat.
Předem díky.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění mechu

Nový příspěvek od Marion108 »

Proti mechu slepice!;)
Jinak mi zo vzali vari nahrabovakem, nastavenym na nizko a krasne to vyhrabal...
Obrázek
Na velke plose asi brany budou nejlepsi.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění mechu

Nový příspěvek od oreb1 »

Pavle, hráběma se strašně nadřete a je to málo hluboké. Možná by stálo za to, pokud máte možnost, je nabrousit, aby se zasekly víc. Nestačí jen tak povrch ohrabat od mechu, ale opravdu ho rozrušit. Mastnacek uvedl nějakou starou knihu, kde se to popisovalo branami, to asi myslíte. Někde na přednášce pícninář říkal, že když je na pozemku mech, je tam málo dusíku a jeho doplněním mech sám zmizí. Ale abyste ho doplnil, stejně musíte povrch rozrušit :vztek: . Myslím, že na to rozrušení povrchu jsou vertikutátory dobré, i když jsem jinak proti takové benzínové mechanizaci.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění mechu

Nový příspěvek od PavelIV »

Slepice nemám a ani mít nechci/nemůžu. Hospodářství je u chalupy (kde jsem jen pár hodin denně a víkendy) , to by je brzy rozebrali dravci nebo nenechavci. Vajíčka bych rád, slepičince mi hrozně smrdí, ale pssst, jinak mě Honza a spol. nebudou mít rádi :andel:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění mechu

Nový příspěvek od Marion108 »

Nasi co maji slepice, tak nemaji mech...
Ale duvody chapu. Ja se na ne chystam, asi kropenky... Jsou mi holky sympaticky.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění mechu

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak dusík už tam kravky natento :)
Chci to zkusit na pár metrech, takže kopáčem? Ještě mě napadá hrotem od krumpáče.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění mechu

Nový příspěvek od PavelIV »

mastnacek píše: 16 říj 2018 12:42 Videl jsem to brutalni zbranovani delat chlapika na jare kdyz se louky smykujou. Cili jak se da vjet na louku tak na to vlitnul. Lital po tom s peknou 25K! Cestou domu mrknu jak se mu to osvedcilo.
Tož smykování by mě taky zajímalo. Nevím, jestli myslíme to samý - lučním smykem (lučními bránami). Dočetl jsem se, že je to vhodný po každým přehnání na jinou pastvinu tu původní projet. Mám krávy, jde snad o to rozmáznou ty exkrementy a ještě o něco. Já už toho přečetl a nějak se v tom všem úplně neorientuju :roll:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění mechu

Nový příspěvek od oreb1 »

Krumpáč je moc těžký a má jen jeden hrot. Kopáč nebo ostré hrábě, kterými se rozmáchnete a budete kopat. Když už to teda budete dělat ručně. Já to dělala normálníma hráběma, ale nebyly dost ostré, což byla vada, nešlo to moc do země. A už bych to dělat znovu nechtěla :mracim: .
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění mechu

Nový příspěvek od Marion108 »

Ocenila bych, kdyby nekdo do znalostni baze pridal clanek s peci o pastviny.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění mechu

Nový příspěvek od PavelIV »

Dík, ještě nemám ani traktor :(
Tak si chci zatím vyzkoušet, jestli to funguje - vedle sebe kousky bez zásahu a se zásahem.
Mimochodem jsem v některý z těch starých knížek četl, že je dobrý poházet vypasenou trávu špatným senem nebo slámou, jen tak lehce. Tak jsem to nechtíc na takovým vyprahlým kousku zkusil. Chlapi od úřadu začátkem srpna volali, jestli nechci, co posekali na starým hřišti. A jelikož jsem tušil, že to bude slušný - z vlhký loučky pořád ve stínu, tak ať to tam vyklopí. Tak tam zůstalo, co už holky nechtěly a fakt tam vyrostlo víc než jinde, když byly na druhý pastvině.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění mechu

Nový příspěvek od Marion108 »

Kdysi jsem "prisevala" drti ze sena, to co se vydroli z baliku. Funguje to slusne.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění mechu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

na mech funguje zelená skalice s :dest: , pak přejet bránama a co se vytahá tak uklidit, když je to suché tak používám jako podestýlku nebo s tím mulčuju záhony,
další možnost je síran amonný s :dest: je tam dost dusíku a pozor pozor SA je dost ostrý a může popálit i trávy, pak opět brány a úklid,
jestli toho nemáte moc (mechu) tak stačí pustit níž obracák - nahrabovák a znova uklidit
na některý druhy mechu platí vápnění, na jiný SA, změna pH
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění mechu

Nový příspěvek od PavelIV »

DAD díky, ale chci to zkoušet mechanickou cestou. Zkusím na malým kousku (4 m2) a uvidím, jestli aplikuju napřesrok. Takže rozdrbat, uklidit mech a rozmáznu tam pár kravinců. Jen ještě nevím kdy, podle Mastňáčka to dělal někdo nedaleko zjara. Asi tu knížku budu muset znova prolítnout.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění mechu

Nový příspěvek od oreb1 »

Jaro je asi logické, protože pokud bude ležet sníh, mechu se pod ním daří, na rozdíl od trávy. Takže regenerace pod sněhem by asi nebyla tak účinná. Domnívám se.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění mechu

Nový příspěvek od PavelIV »

podle tohoto na září, říjnu (po otavě) - strana 4-6, tak se do toho vzorku asi dám o víkendu. Nebo udělám kus teď, kus na jaře a zbytek nechám, ať mám srovnání.

:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstranění mechu

Nový příspěvek od Janina »

Pavle píšete, že vy slepice nee. Ale pro ostatní, Marion má pravdu, hejno slepic na mech například v sadu nebo na pastvině je vynikající. Obzvláště na nízce spasené pastvině při letošním suchu. Ani to nebyl můj ůmysl, je to u sousedky, skvostě vyvertikutárotovaly trávník.
V našem sadu, a jestě jednom, kde také paseme, mech zmizel jen díky ovcím. Buď ho vypásly, nebo je pravda, že vertikutátorují svými kopýtky, a také hnojí, že.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 9 hostů