Genetika králíků

chov králíků...
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

A vlastně ještě jeden dotaz mě pálí ;) - mlynář a albín, to není totéž, že? :o
Děkuji!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

A koukám, že téma už je tu, výborné :tanec: Prosím prosím, přesunete sem někdo i zbytek z Tedýskovo temátu? Velké Ď :lol: !
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Děkuji Mastnackovi za přesunutí našich mouder :souhlas:
Ještě mě pálí jedna otázka, měla jsem tu možnost seznámit se s chovatelem (chová více plemen králíků, ale mimo jiné také strakáče modré) a ten strakáče přikřižuje hylami. Mě se popravdě toto spojení moc nelíbilo, vzniklý kříženec totiž sice měl strakatou kresbu, ale hylí (rozuměj "krysí")vzhled. Mě se právě ta krysí protáhlá hlava u hyl vůbec nelíbí, i když samozřejmě chápu, že vše má své zastánce a odpůrce. Akorát jsem jsem z něj nějak nedostala, k čemu by bylo takovéto spojení vhodné? Zvýšit masnou produkci? Hyla je přeci jen větší? Nebo já nevím?
No Nitraner, až se tím prokoušete (nebo i samozřejmě kdokoliv jiný) budu se těšit na rozhřešení ;) !
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
nitraner

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od nitraner »

Ono toho o genetice králíků jako takové moc napsaného není. A už vůbec je málo publikované to jaké má kdo zkušenosti v chovu strakáčů. Sbírám informace v diskusích s chovateli, co kde sliším a tak.
Lizbeth, znáte p. Vacka z Koburku?

Kominíky chovatelé většinou zařazuji když mají nějaké přednosti v typu, tvaru, srsti. Kresba je vždy loterie. Musí se vyzkoušet. Na jednu samici sedne na druhou ne. Na pohlaví nezáleží. Rozhoduje se dle toho co máte a co potřebujete.

Holandská kresba je trochu o něčem jiném. Holandská na rozdíl od anglické nemá letální faktor kterého jsou nositelé kominíci.
Holandská kresba - gen pro holandskou strakatost v recesívní homozygotní sestavě ss má pro změnu jiné záludnosti. Nejsou životu nebezpečné, jen z pohledu vystavování jsou nepřípustné. Jako například bíle skupiny , bílé drápy, klínky v duhovce očí.

Mlynář versus albín.
Tohle mě nikdy nenapadlo. Zajímavé.
Koukněte se na to z pohledu genotypu.
Český Strakáč černý - AA BB CC DD gg Kk
Albín - aa -- -- -- -- (Kk) - i kdyby byl nositelem vlohy pro anglickou strakatost, bude bílý s červenýma očima. U albína je naprosto lhostejno co je v genomu za homozygotní sestavou recesívních alel aa vždy bude bílý.
Alela A je dominantní vůči alele a.
Proto spojením těchto dvou genotypů dostanete v první generaci vždy strakáče, je jedno v jaké kvalitě kresby. Teoreticky - může se stát - že albín bude nositelem vlohy Kk, můžou padat pak strakáčí. Nebo kk a objeví se i kominící, pochopitelně i mlynáři KK.
nitraner

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od nitraner »

Hyla
tak to fakt netuším.
Můžu pouze spekulovat, domnívat se.
Nevím co může sledovat. Typ určitě ne. Jak je psáno, hlavy jsou někde úplně jinde. Takhle ne.
Kresba? Logika věci. Když šlechtíte na masnou produkci, je nežádoucí v genomu populace cokoliv co snižuje úžitkovost. Očekávat že u albínu bude z kmene hyla strakatost Kk, je asi hloupost. KK by snižovalo užitkovost.
No, budu o tom chvilku přemýšlet.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Nitraner, nejprve velice děkuji, že jste si udělal čas a takhle pěkně mi to shrnul, to je přesně to, co jsem potřebovala, vytisknu a vylepím do chovatelského zařízení ;).
Pravdu máte v tom, že všeobecně literatury kolem králíků není moc!! Knihu, kterou jste dával v úvodu se pokusím sehnat, vůbec jsem nevěděla, že něco takového existuje. Kresební králíci jsou prostě moje srdcovka, což je vidět jen z výčtu plemen, která jsem chovala, až na ČV, ale tou jsem začínala jako děcko, protože jsem v tu dobu znala slovy "jediného profi chovatele" a ten je choval, no tak co mi zbývalo :lol: ? Holanďáci mě uchvátili jako první a pravdou je, že bílé drápky jsem u nich měla, ale už tenktrát jsem tušila, že rozdíl mezi holandskou a anglickou strakatostí bude převeliký a taky že jo, ČS je prostě vyšší level ;) . U kominíků jste mě spíše utvrdil v tom, že pro mě bude lepší nechat si samici a samce mít kresebného, uvidíme, co se "vylíhne" příští rok, letos už připouštět nebudu.
Existuje nějaký spolehlivý způsob, jak po okocení samice bezpečně poznat mlynáře a vyřadit ho? Vždy když se na mládě podívám, má na sobě aspoň nějaký znak, proto jsem ještě nikdy žádného nevyřadila a ono mi to zatím vždy vyšlo? Divná pravděpodobnost...
Prostě ta praxe pořád silně kulhá i po tolika chovatelských letech! Chovatelů pár znám, ale z těch, co mají strakáče osobně jen jednoho a pak dva pány od nichž mám chovný materiál, ale s těmi se vidím 1 x do roka na výstavě. Pana Vacka bohužel neznám:-(
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
nitraner

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od nitraner »

Hezká ukázka působení alel ss v kresbě Holanďanů.
Zkoušel jsem působení ss na zbarvení duhovky.
Přílohy
52c294484962a.jpg
nitraner

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od nitraner »

Výběr mlynářů v hnízdě v den narození? Vyřazují se špatně kreslené. Zejména na hlavě. Je vidět zda je motýl v pořádku. Mlynáří jej prý nemají ucelený. Mají více chybějící kresbu na hlavě. Pravděpodobně proto se i při posuzování nedostatky v kresbě hlavy trestají přísněji. Také bílé skupiny v kresbě jsou přísněji trestány. Zřejmě jde o obavu z interakce holandské a anglické strakatosti.
Obecně literatura udává mlynáře jako neživotaschopné, jsou chovatelé kteří tvrdí že mlynář přežije. Nejsem schopen tohle posoudit. Pokud budete chtít vyzkoušet, není nic jednoduchšího. Pokud si budete myslet, že jste odchovala mlynáře, připustíte jej kominíkem. Pak budou ve vrhu všichni strakáčí. Pokud se objeví co i jen jeden kominík, nešlo o mlynáře ale špatně kresleného strakáče. To by mě pak výsledek velice zajímal.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

20170429_105512.jpg
Podařilo se mi nalézt foto, kde by mohlo být něco vidět - všimněte si prosím 2 ušáků v popředí, ani jeden nemá úplného motýlka, v každém vrhu se mi 2 někdy 3 takovýhle kousci vyskytnou, ten, co jsem ho poslala do mrazáku teď, byl hodně podobný tomu na fotografii uprostřed, u čumáčku měl jen jednu tečku z jedné strany, jinak byl jako tento. Domnívala jsem se, že toto není mlynář? Vím, že jste napsal, že z fota těžko soudit, ale přesto by mě zajímal Váš názor ;) !
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Ještě doplním, že takto špatně zbarvené strakáče odchovávám běžně, samozřejmě žádný z nich nikdy nejde do dalšího chovu, jdou vždy na maso, ale normálně se dožijí 5ti měsíců, váhou nikterak nezaostávají za ostatními, ani netrpí zdravotními obtížemi. Tak jsem z toho trochu jelen :o . Aspoň, že kominík se splést nedá :lol: !
20180501_170745.jpg
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
nitraner

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od nitraner »

Jak jsem již psal, mlynáři by neměli být životaschopní. Ve Vašem případě může jít o špatnou kresbu heterozygotního strakáče. Mlynáři by dle údajů měli být znatelně menší jak kominík nebo strakáč. Jediná možnost je, udělat test.
Když se mladí narodí, spočítat přesně kolik je mladých, prohlédnout velikost. Poznamenat. Případně i odfotit, kresba se již nezmění. Pak odchovat. Nechat mlynáře i kominíka. A pak připustit. Odpověď bude v kresbě mladých.

Do přílohy jsem dal dvě pdf. Jedno je moje práce. Druhé je brožura o chove králíků. Snad bude k užitku.+

Ještě kontrolní otázka. Jaký byl samec? Samice je černožlutá. Co byl zač samec?
Přílohy
Domácí chov králíků. Fingerland.pdf
(7.24 MiB) Staženo 144 x
Závěrečná práce adepta na posuzovatele králíků.pdf
(6.87 MiB) Staženo 144 x
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Konečně pokračuji v tématu - včera jsem nafotila své nejlepší chovné kusy + přidám i bodové hodnocení, pokud ho králík má.
První je zakladatelká mého strakatého chovu - Čsčž, vržena 30.4.2015, 93,5b.
Přílohy
20181110_110933.jpg
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Druhá samice - Čsč, vržena 15.10.2016, 91,0b - má mírný lalok.
Přílohy
20181110_111041.jpg
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Třetí samice - letošní odchovanka od mojí zakladatelky, vržena 26.2.2018, zatím neohodnocena, přístí rok jí chci poprvé připustit a doufám, že bude stejně dokonalá jako její matka :) !
Přílohy
20181110_111014.jpg
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Nyní se konečně dostávám k otázce samce, štve mě maximálně, že jsem prostě nenašla ani jednu jeho fotku a protože již padl za vlast, vyfotit ho jaksi nemohu, každopádně mám ještě jeho oceňovací lístek - samec Čsč, vržen 10.3.2016, 94,1b. Měl krásnou kresbu a byl velmi pěkně stavěný. Je to otec mojí oné třetí samice (matka ČSČŽ), kterou si chci nechat do dalšího chovu a zároveň je to otec, toho špatně zbraveného strakáče na skupinové fotografii se samicí.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Ještě přikládám foto současného samce, na foto vlevo, kterého mám, není z mého chovu a není oceněný, kresba nic moc, nicméně připouštěcí povinnosti plní na jedničku, ale důvod proč to sem vkládám je jiný - k tomuto samci jsem dostala i jeho matku Čsm, měla jít na pekáč, tak jsem jí u nás trochu prodloužila život, nicméně na pekáči stejnak skončila. Protože jsem v tu chvíli neměla jiného samce na připuštění, než jejího syna, vyzkoušla jsem poprvé v životě úzkou příbuzenskou plemenitbu, normálně se tomu vyhýbám, jak čert kříži, ale nebylo zbytí a i jsem chtěla, když ona je Čsm a on je napůl Čsm po ní a Čsč po otci, vyzkoušet jestli výsledkem křížení bude nejlépe pěkně kreslený samec Čsm, který by byl tím pádem nepříbuzný ke všem mým samicím a mohl sloužit do dalšího chovu ;) !!
Přílohy
20181110_111106.jpg
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Přesně jak jsem chtěla se i stalo ;) samice dala 5 mladých, z toho 3x čsč ( z těchto tří byl právě ten jeden, co se mi nafoukl a myslela jsem si, že je to mlynář) a 2xčsm a z těch dvou modrých je jeden samec a teď se dostávám k další věci, tito 2 králíci jsou ti, o kterých tu píšu, že mi vůbec nerostou, nyní jim je 5 měsíců a 5 dnů, mají živou váhu 1kg!!! :cert: což je nparostá hrůza a do dalšího chovu toto pochopitelně nemůže sloužit! Myslela jsem si, že jsem na vině já a špatné krmení, jenže když o tom tak přemýšlým, tak ta modrá samice měla poměrně drobnou stavbu těla a podezřele!krysí!výraz (že by hyla v předcích?) a protože došlo k takhle úzké příbuzenské plemenitbě, bude potomstvo prostě prckoidní a já se můžu rozloučit s chovným modrým samce, chjo... :?
Ještě přikládám foto nedomrlíka - lidi, kteří ke mně přijdou, už si dělají srandu, na co chovám tu modrou veverku... :oops:
Přílohy
20181110_111425.jpg
20181110_111346.jpg
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Janina »

Tak ale je hezkej zas. :rabbit2: a jak krysí výraz? :shock:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jani, hezkej, ale prťavej, on naštěstí ten "krysí" výraz nemá - nezdědil ho. Měla ho jeho matka, ale právě, vzhledem k tomu, že je z takovéhleho spojení a znám oba rodiče, nechci aby jejich nedostatky předával dál. A vzheldem k tomu, že je ve velikosti veverky, bude mít stejně smolíka.
"Krysí výraz" - nevím, zda znáš králíky Hyla, na ufonech na králíkách kvůli nim vznikaly velké hádky, vím, že některá vlákna se tam musela uzamkonout, co se tam dělo za věci...chovatel, od kterého tyhle kousky mám, právě používá do chovu i hyly, ale nevím do jaké míry, ta ČSM mi připadala, že je tím trochu šmrnclá, ale to je můj názor, nevím to.
Hyla je hodně zjednodušeně řečeno, brojlerový hybrid, nevhodný k dalšímu křížení, s původní francouzskou genetikou. Je to stejné jako vysokosnáškový slepičí hybrid průmyslově "vyrobený" v drůbežárně. Chovné kusy si musíš zakoupit za nemalý peníz, jsou to kusy vhodné do chovu v halách a krmeny granulemi, prodlužuje se jim uměle den, atd...vše co většina z malochovatelů nedělá...U nás v ČR má zastoupení p. Jiří Kočár z farmy Ratibořice. Já jsem viděla na vlastní oko jen pár samic, ale všechny měly znaky albína a právě takovou prostáhlou lebku, jako mají krysy - to je přesně to, co u králíků nesnáším :oops: ale jak už jsem psala někde výše, vše má své zastnánce i odpůrce, stejně tak hyla-těm, co jde jen o maso, vycucat samici do posledního dechu, je jim fuk jak to vypadá, hlavně se najíst, pro ty je to OK, prostě byznys :shock:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Odkaz na farmu Ratibořice, snad to nebude brané jako nevhodná reklama, jde mi jen o to, aby si každý udělal svou představu.
http://kralici-hyla.cz/cz/
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů