Krmení a připouštění chovných králíků

chov králíků...
nitraner

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od nitraner »

Kdysi jsem byl zastáncem, že samica určí velikost mláďat. A to z prostého důvodu, aby ji při pprodu nezabili.
Není to tak jednoduché jak se na prní pohled zdá.
Záleží jak se potkají geny obou rodičů. V krátkosti, samec přenáší zejměna telesnou konstrukci, samice plodnost. Rečeno velmi obecně.

Např.
Samice 2kg samec 4kg. Mladé budou velikostně 3kg.
Samice 4kg samec 2 kg. Mladé 3kg.
Proto někdo může mít zkušenost takovou nebo onakou.
Záleží na danych jedincích. Jejich tělesné konstituci a genové výbavě.

Do určité míry velimost mláďat může ovlivnt chovatel sám. Složením a velikosti krmné dávky.
Mělo by být pravidlem že v druhé polovině březosti samici nepřekrmujeme. Může dojít k nadměrnému růstu mladych.
Samice 2-3 dni by měla dostat zachovní davku, před porodem. To samé po porodu. Od třetího dne krmnou dáku zvedat. Postupně i s ohledem na počet mláďat.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od Pavel »

nitraner: a jakými krmivy tedy doporučujete krmit v jakém poměru a v jakých dávkách? Děkuji Pavel
nitraner

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od nitraner »

Krmit lze vším. S rozumem a dle možností.
Krmím jednou denně.
Seno a vodu jen dopňuji.Nemělo by ani jedno chybět. Dle potřeby přidávám ovesnou slámu, letos i ječnou.
Krmím ovsem, nahým i seťovím-normalní. Někdy mačkaný - drcený ječmen. Mladým dělám ovesné vločky.,, Granule bez kokcidiostatik, jen pro chuť. Mrkev nebo řepu.
Množství jádra je podle kategorii. To musí vyzkoušet každý sám.
Krikovi by neměl lézt pateř, to je špatně, hladoví.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od PavelIV »

Díky Nitraner, já vím o králících prd, ale neviděl jsem žádný důvod, proč by to mělo být úplně jinak než u ostatních zvířat. Mám to teoreticky naštudovaný u krav, můžeš pustit velkýho býka (třeba charolais) na menší krávu, ale musí být v optimální kondici a nejlíp plemeno nebo mix, co nemá s porody problém. A telení bude mnohdy snadnější než u matky charolais - takový ty velký bílý.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od xchipsy »

Když to tak čtu, o tom krmení, připadám si jako tyran :lol: Dlouhá léta krmím chovné králíky pouze ovsem, a to jednou denně (večer), k tomu samozřejmě neomezeně seno a voda. Mám plastový hrníček a dávám půlku, můžu zvážit, ale určitě je to pod 100 gramů. Nikdy nebyl problém s říjí a následným připuštěním a zabřeznutím. Samice i samec jsou v pohodě, nejsou hubení ani tlustí. (krmnou dávku měním až v době, kdy jsou samice za polovinou březosti - přidávám granule a vločky, množství o malilinko víc než mimo období reprodukce, navyšuji a krmím 2x denně až po porodu, samozřejmě postupně)
Ječmen nekrmím žádné kategorii králíků, dosud jsem na něm nenašla žádná tak zásadní pozitiva, aby mě to přesvědčilo ho do krmné dávky zařadit (narozdíl od negativ). Nic dalšího nedávám, žádný chleba, jablka apod. Max kojícím (a samcům) kousek mrkve.
Pátého jsem připouštěla dvě samice, burgunda se nejdřív na samce vrhla drápama jako saň a následně se stavěla zadkem nahoru, div se nepřevrátila. A samec, moula mladý nezkušený panic ji oňufával, pusinkoval, obcházel...až mi jí bylo líto, jak tam nadrženě trčí a on se k ničemu nemá :lol: Nakonec to pochopil a pustil se do akce. Druhá samice (kříženka) šla k osvědčenému skokanovi (Vss), ten se s tím nepáral, párkrát do ní drcnul, odstrčil si ji od stěny a rup šup už to bylo :lol: Tak snad budou ledňáci.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od Hhippie »

Xchipsy: no...tak to bych potrebovala,mit takhle ochotne ramlice ke skoku :cry: Kluky mam mlade,takze take snazive,myslim,ale samice pred nimi odhopkavaji pryc. Ani nevrci,ale nepodrzi. Nebo kdyz uz podrzi,tak jakoze neutikaji,ale proste jen drepi a nechaji se oblezat...

Riji tedy nezkoumam, protoze nejsou zvykle,ze bych s nimi manipulovala kazdy den. Ale uz mi z toho vychazi,ze je snad kazdy den zkusim dat k samci,aby to konecne vyslo?? :| Je nejaky denni cas,kdy je to nejvhodnejsi?
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od Janina »

Jak to dělám já. Ráno před krmením vezmu samici, dám jí k samci. Jdu dál a chvíli koukám. Buď vidím skok a jak samec spadne ze samice, nebo různé námluvy. Nechám samici u samce tak nejvýše hodinu. Na její kotec si napíšu křídou datum prvního přidání k samci. Pak ji dám pryč, třetí či čtrvrtý den zas přidám samici k samci. Většinou vrčí, je nepříjemná. Tak vidím, že je obskočená. Nebo ochotně podrží. Není dobrý nápad dávat samici k samci každý den.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení a připouštění chovných králíků

Nový příspěvek od xchipsy »

Hhippie píše: 20 pro 2018 08:10 Xchipsy: no...tak to bych potrebovala,mit takhle ochotne ramlice ke skoku :cry: Kluky mam mlade,takze take snazive,myslim,ale samice pred nimi odhopkavaji pryc. Ani nevrci,ale nepodrzi. Nebo kdyz uz podrzi,tak jakoze neutikaji,ale proste jen drepi a nechaji se oblezat...

Riji tedy nezkoumam, protoze nejsou zvykle,ze bych s nimi manipulovala kazdy den. Ale uz mi z toho vychazi,ze je snad kazdy den zkusim dat k samci,aby to konecne vyslo?? :| Je nejaky denni cas,kdy je to nejvhodnejsi?
No to je právě hlavně o tom "zkoumání říje". Ona se opakuje poměrně často, samozřejmě je to u každé samice jiné, ale když ji zkouknete dvakrát týdně, je velká šance, že se trefíte. Není nutná nějak výrazná manipulace, buď si samici vyndám na stolek, chytnu za pírko a kůži na zadku, přizvednu a kouknu (stejně tak určuju pohlaví, když třídím mladé králíky) a nebo ji jen čapnu za kůži na hřbetě, vyndám z kotce a takhle "ve visu" bleskově prohlédnu. Na tenhle způsob jsou ale vhodné jen klidné samice, protože u raplů je to o vyškrábnutí oka :divis: Jsou samice, co se nechají skočit kdykoli, ale hodně jich je právě těch, co mimo říji budou dřepět jak pecka a samec se může snažit jak chce. No a pak extrémy, jako mám třeba teď zrovna já :)) nechala jsem si do chovu mladou samičku (matka Čv a otec Bu x Vss) a ta je v říji, samec se snaží, ale holka zatím nepochopila, že má přizvednout zadek. Takže jí dám ještě chvíli šanci a pak půjde do mrazáku, co už.
Jinak připouštím tak, že dám samici k samci, počkám na jeden skok a zase ji dám pryč (pokud samec připouští poprvé po delší době, tak dva skoky). Za půl hodiny ji tam dám znovu zase na jeden skok. A to je vše. Nikdy je nenechávám bez dozoru a nenechávám je spolu dlouho. Stane se, že říji špatně trefím a samice nechce, takže ji hned beru pryč.
Pokud chci připouštět v zimě (to bývají obecně říje takové mizerné, protože bývá zataženo, pošmourno, málo světla...), tak vyčíhnu pěkný slunečný den - no a druhý nebo třetí den poté bývají samičky v říji (asi si myslí, že je jaro ;)
No a obě připuštěné, jak jsem psala výše, se okotily 5. ledna, ráno se ještě tvářily, že nic nebude a večer už v rohu hromada hýbajících se chlupů :slunce:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů