Vytahaná králičata z hnízda

chov králíků...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od xchipsy »

Když u toho člověk přímo není a nevidí to na vlastní oči, těžko soudit, co se vlastně stalo. Mláďata mohla uhynout (samici něco vyrušilo při kojení, prudce odskočila, vytáhla je z hnízda a uchladli..) a okousané tlapky můžou být známkou snahy samice "uklidit"..
Pokud jsou mláďata větší nebo obecně porod obtížnější, samice si často pomáhá zuby a tak mnohé mládě také snadno přijde o ucho nebo tlapku či jsou různě "poškrábaná".
Na nějakou "redukci samicí" nevěřím a už vůbec ne na to, že zlikviduje mladé proto, že "cítí že by je neuživila"... To by v přírodě, kde jsou mnohdy kruté podmínky, bylo těch odchovů minimum. Pokud samice mláďata likviduje, vždy to má nějakou příčinu - nevhodné podmínky chovu, stres, špatné mateřské vlastnosti.. Takové samice patří vyřadit a pokud už si je někdo z jakéhokoli důvodu chce nechat, pak určitě do chovu nezařazovat její potomky.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od Jamarov »

Tahle samice odchovala už několik potomků s velkým úspěchem.
Co je pro mě zvláštní, že obě samice co porodily přijímají málo sena. A že by se vyloženě hnaly k vodě když jim přinesu to taky ne...

Máte pravdu, nebyla jsem u toho, nevím čím to je a těžko soudit..
Včera večer jsem krmila kozy a slyším pískání z kralikarny, tři králíčata venku, tam se jiná samice vyloženě něčeho lekla a z hnízda vyletěla, byla úplně vynervovana když jsem je vracela do hnízda...No tahle je prvnička a do chovu nepůjde rozhodně.
Ale tu první likvidovat určitě nebudu. Počkám co bude příště, dcera by svoji Kikinu stejně nedala.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od oreb1 »

Králíky nemám, ale vím, že nemají rády, když jim tam lezou myši. A jestli je myška dole, proč by si nemohla zaskočit nahoru do teplíčka? A to víte o jedné, klidně tam ale může být další nebo i víc. Taky jsou rády v chlupech jako je králičí hnízdo.
nitraner

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od nitraner »

za léta chovu králíků jsem nezaznamenal že by myši hnízdíli v hnízdě králíků.
myš leze do krmítka, krade zrní, když se lekne mizí tama kudma přišla. pokud je rychlejší než diabolka 😂
:nitraner2:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od oreb1 »

nitraner, to byl jen takový nápad. Takže myši to nejsou, tím líp :usmev: .
Vážně ji trefíte? Nikdy to nebyl králík místo myši?
nitraner

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od nitraner »

Ne nikdy.
Musí se počitat i s odrazem. Pokud neni vše idealni, nelze střelit. 😉
Takže někdy se musite pohnout aby se pohla myš i králík.
Pak se zas čeká než myš vyleze. 😉



:nitraner2:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak jsem se rozhodl a přidám jednu zkušenost,ale ne mou.V době,kdy jsem intenzivně králíkařil,tetoval,vystavoval,tak jsem chodil na rady k jednomu výbornému králíkáři naší ZO.Byl to starý učitel ZŠ,byl tělesně postižený obrnou z mládí a tak jeho jedinou velkou láskou byl chov králíků a dosahoval výborných výsledků.Ptal jsem se jej,proč samice sežrala a nebo vytahala mladé.Dozvěděl jsem se:Samice rodí v noční době a proto několikrát probděl noc před svou králíkárnou v době rození.Když samice rodila,tak vydávala určité zvuky a jeho samec začal v králíkárně strašně dupat,skákat a vrčet.Některá samice,toto těžce nesla a roztahala mladé a některá je počala požírat.Rozhodl se chovat samice a samce odděleně.Vybudoval za chalupou další králíkárnu a zde choval chovného samce a přemisťňoval tam i mladé samce při odstavu.Tím prý vše skončilo.
Po této radě jsem udělal v mém chovu to samé a od té doby ke kanibalismu ,nebo roztahání hnízda nikdy nedocházelo.Nikomu to nevnucuji,ale proč to tak neudělat?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od Hhippie »

To je velmi zajimavy poznatek :souhlas: dekuji za sdileni.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od xchipsy »

Poznatek sice zajímavý, ale opět to pouze dokazuje špatné mateřské vlastnosti daných samic. Dupání je známka pocitu ohrožení, takže ostatní jedinci se spíš připravují na útěk či obranu, ale rozhodně by to nemělo být impulzem k likvidaci mláďat. U nás je rachot co chvíli - dílna (takže pily, hoblovky, odsávání...), ještěrka, traktor, motorová pila, psi.......A králíci jsou v pohodě. Samice rodila i během silvestrovského randálu a také beze ztrát.
Co se týče těch nočních hodin, i to je značně individuální. Sice to bývá nejčastější, ale je mnoho samic, co rodí ráno, dopoledne, v pravé poledne, odpoledne i navečer...
Podle mě prostě zdravá samice chovaná v optimálních podmínkách a s dobrými mateřskými vlastnostmi nemůže mít při porodu a odchovu problém. (Výjimkou jsou prvničky, které holt někdy neví, co mají dělat a tak to nedopadne dobře). Osobně pokud prvnička roztahá hnízdo, dám jí maximálně ještě jednu šanci. Cokoli, co se není schopno "samo" rozmnožovat, do chovu nepatří, protože tím se akorát utvrzují ty špatné vlastnosti a vlohy.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od Janina »

Cokoli, co se není schopno "samo" rozmnožovat, do chovu nepatří, protože tím se akorát utvrzují ty špatné vlastnosti a vlohy.
Při přečtení této pravdivé věty mne napadlo, že člověk je také součástí přírody. :andel:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od Kouťák »

Xchipsy:Souhlasím s Tebou,že tvrdá selekce v chovu je to nejlepší a vždy jsem jí prosazoval,jak v chovu králíků,tak hlavně u holubů.,ale jsou také chovatelé králíků,kteří chovají králíky nejen na pekáč.V případě,že chovatel za velké peníze koupí samici králíka v cizině a ona mu rozhazuje hnízdo,nebo požírá mladé,tak by určitě nechtěl slyšet radu,že mu má dát za uši.Bude hledat radu,jako v tomto tématu.Mohu s klidným svědomím říci,že i v knihách u nás vydaných zpětně za více jak 40 let,není stoprocentní rada a každá kniha radí něco jiného jako zde.Je to všechno zkouška praxe a přijít na to,bude asi velký problém.Jistě si mnoho chovatelů,kteří znají přírodu říká,proč se tak neděje u divokých králíků,ale to je přece jasné.Protože za každý odklon od přírody se musí platit tvrdá chovatelská daň.
nitraner

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od nitraner »

:bosorka:
😂😂😂😂😂
Zas jedou přistanou predatoři a udělají selekci.

:koutak:
Nikdy jsem samce neodděloval mimo chov. Nevim, někdy i zkušená samice udělá pruser. Skrat v lebce a je pruser.
Beru to tak jak to je. Někdy se daří jindy ne.
Taky se občas divím, jak jsem včera mohl být tak blbej. 😂
Většinou radím, samice nechávat od osvedčených matek a kupovat samce.
Takový přiklad. Byl jsem u chovatel koupit aliašky. Ukazal rukou - vyber si. Zbytek zabiju.
Vybral jsem jednu pruměrnou a z jiné linie samici které by 90% posuzovatelů dalo 97 bodů. Řikal jsem si co když se pletu? 😂 Co se mi nelíbilo? Byla z vrhukde i samec byl moc pěkný, jenomže byli jen dva. A samice měla rysy tak trochu samči.
😂 Sem se nepletl. Ta horší je již připuštena. Tahle nic.
A votom to je. V tlakači změkne. 😂
XChipsy i Vy máte pravdu. Selekce, selekce a zas selekce.
:nitraner2:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od xchipsy »

Kouťák: No, tak ono se to děje i u těch divokých králíků, akorát o tom nevíme, protože s nimi nejsme v norách :vyhlizim: I v té přírodě jsou samice, co mají mizerné říje, nechtějí se nechat připustit, neodchovávají mláďata... Jenže díky tomu, že do toho nikdo nezasahuje, tak takový "špatný" jedinec nepředává svoje vlohy dál a tím pádem zůstanou jen ti silní a "normální". V chovech se zachraňuje kde co a pak to podle toho vypadá. Na iF jsem četla diskuzi o zákazu klecových chovů, kde bodlinka zmínila to, že bez klecí budou prasnice zalehávat selata... Jenže tak to vůbec není, je to zase a jen o té selekci, nechávat do chovu dobré matky. Prasnice, která má dobré mateřské vlastnosti (a je chovaná v odpovídajících podmínkách), nikdy svá selata nezalehne, jsou opatrné, když si lehají, vždy selata upozorní a ta uhnou. Jenže na to ve velkovýrobě není čas, vybírat ty "dobré", takže jde do chovu kde co, bez ohledu na povahu, protože to přeci vyřešíme klecí... :hrabeti:
Omlouvám se za odbočení od králíků, ale tam to platí obdobně. Chápu, že když má někdo králíka za xy ojro a jel pro něj stovky kilometrů, že se snaží, co to jde, ale není to podle mě správná cesta. Samozřejmě tehdy, pokud opravdu můžu 100%ně vyloučit chybu ze své strany jakožto chovatele (nevhodné podmínky, nevhodné krmení, nevhodná manipulace atd...)
Teď to zrovna vidím u těch koz. Jedna vypadá víc jak kozel, druhá i v té nejoptimálnější fázi říje se nenechá skočit. Nedávno jsem se dozvěděla, že chovatel, od kterého je máme, řešil že mu kozy nechtějí zůstat březí, že bude muset zavolat veta, aby "je napíchal"... Kam to spěje? Podle mě do háje. Docílíme tak akorát toho, že přirozeným způsobem za chvíli nepůjde nic. U krav už je to běžná praxe, opět jsem to mockrát četla na iF - nejde to, tak se zavolá vet, ten píchne tohle, za pár dní tohle, pak tohle a pak se nainseminuje a ještě se píchne tohle a tamto... Kdysi tam někdo (už nevím kdo) napsal krásnou myšlenku - hormon na říji, hormon na zabřeznutí, hormon na porod, hormon na mlíko, hormon sem, hormon tam a pak se lidi divíte, že nemáte děcka... Něco na tom asi bude :hrabeti:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od oreb1 »

xchipsy, naprosto s Vámi souhlasím :souhlas: .
Zvyšování užitkovosti za každou cenu je špatné a děje se to, aniž bychom měli obranu, je to oficiální a jediná zákonná cesta.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od PavelIV »

Svatá pravda Xchipsy, naštěstí u masnýho skotu už většina chovatelů ví a vybírají nejlepší jalovice do chovu. Ale systém odchoven plemeníků je skoro jen o přírůstcích. Naštěstí už dnes mohou odchovávat plemeníky i chovatelé, z odchovny bych býka nechtěl
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od oreb1 »

PavleIV, ale chovatel, který musí mít kontrolu užitkovosti, nutně mladé šidí. Aspoň pokud jde o dojený dobytek. U masného nevím, jak se to bere, ale u dojných koz je to katastrofa. Většinou, určitě jsou výjimky, které ale pak zase nemají tak velkou užitkovost.
Uwe
Příspěvky: 253
Registrován: 16 srp 2021 09:28
Dal poděkování: 397 poděkování
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od Uwe »

Kapánek nervy mam :cert: Nedávno jsem tu psal o prvničce co roztahala hnízdo a 10 malých v čudu. Včera se kotila znova a hned ráno čtyři mimo hnízdo, odpoledne další jedno :nesouhlas: V hnízdě už má jenom tři, tak jejich odchov, jestli to zvládne, bude to poslední co u mě udělá :cert:
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od andre.marek »

Bohužel, někdy je to nejlepší možnost...
Já nedám dopustit na kotiště - výrazně to zlepšuje tyto problémy, ale i tak občas nějaké vytahané mladé jsou - většinou je samice nechtíc vytáhne na struku.
Uwe
Příspěvky: 253
Registrován: 16 srp 2021 09:28
Dal poděkování: 397 poděkování
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od Uwe »

Taky jsem zastáncem kotiště. Nemít ho, tak myslím, že už by neměla žádné mladé :nevim: Příjde mi to pro ně i přirozenější když mají "svojí noru".
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytahaná králičata z hnízda

Nový příspěvek od Hhippie »

Uwe, to mě mrzí. Člověk na to vždycky čeká a když to dopadá blbě, pak je akorát zklamání… :mrzimeto:

Já mám něco jiného - zakrslá králice vymyslela novinku - udělala si přes noc hnízdo v jesličkách a porodila do nich. Chlupy se hýbou, tak asi dobré. Otázka je, zda tam dokáže mladé ukrmit, až budou větší…? Přesune si je pak?
Přemýšlela jsem, zda jí to nepřendat “o patro níž”, pod ty jesličky, ale radši jsem jí do toho nesahala. Než riskovat, že to nechá hned, radši zkouším, zda si s tím poradí… je maličká a jsou to ty velké jesle, možná se v nich i otočí…nevím.
Přílohy
00866E30-90EA-4941-BB6A-4CE757BB1586.jpeg
6B0E2DF9-5F21-4D40-B8F9-AF17E82BC3A4.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů