Způsob chovu, který se mi osvědčil

chov králíků...
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jo a Hhippie, ještě ke kamarádu z Ukrajiny - tu králíkárnu bych teda chtěla vidět!! Třeba se jim takto snaží napodobit přirozené prostředí nor (a nebo mu v některém okamžiku došlo dřevo, tak to nechal, jak to je :D) Asi je to hustý tedy! Fascinuje mě, že i takhle zakrmení králíci se mu tak dobře množí, je to divný, já když jsem měla ztučnělé samice, tak to taky nešlo, až když měli kondici, pak to bylo OK. Já pořád přemýšlím, co ti poradit, ale nic kloudného mě nenapadá, jedině snad možná ten hluk a nepředvídatelný pohyb dětí, jak už jsem tu někde psala, mým králíkům nevadí hluk, je-li pravidelný (sekačka, bagr)vydává to furt stejný zvuk a pohyb, ale když jsem přijde někdo na návštěvu s dětmi, tak obrátí kotec vzhůru nohama - logicky, dítě není stroj a chová se nepředvídatelně, hopsá, piští, prostě si hraje a tohle nedávají. Ale že by je to u tebe ovlivnilo až tak, se mi nezdá...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od oreb1 »

A nemůžou mít u toho Ukrajince králíci, i když jsou dost tlustí, víc pohybu v takové králíkárně? To by mohlo mít na zabřezávání vliv, myslím, když u koz to tak je. Může mít tuk, ale musí se hýbat a ten tuk se asi usazuje tam, kde to nevadí.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od PavelIV »

Taky myslím, že je to pohybem a tím životem "v komunitě" - přináší to konkurenci, na každýho větší tlak, tím pádem snaha se množit 🐰
:PavelIV:
nitraner

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od nitraner »

Pavle, řekl bych že jsi to trefil přesně.
:souhlas:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od PavelIV »

Chov králíků v králíkárnách nebo kotcích se mi jednoduše nelíbí, myslím, že nejsou v pohodě a není to pro ně přirozené.
To je jeden z důvodů, proč o chovu králíků ani neuvažuju.
Další jsou:
- z dětství "zase králík", ještě teď králičí maso nevyhledávám. Naše máma uvařila z králíka cokoli - svíčkovou, guláš, karbanátky :?
- nemám na to podmínky, u chalupy, kam jezdím jednou denně ne (kromě toho, že by bylo hodně snadný mi nějakýho ukrást), no a v paneláku už vůbec ne :)
Ale ten labyrint u toho pána z Ukrajiny bych moc chtěl vidět, aspoň na fotce :divis:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Hhippie »

Myslim,ze ikdybych se snazila,tak to nevyfotim 😁 ale zkusit se zeptat muzu. Dnes si jedu samici vyzvednout. Ten den,co jsem ji vezla,memu drzela jak vyrezana,ale nejsem presvedcena,ze to zvladl,tak jsem ji vezla k Volodovi. Ale ted jak v takovemhle stoanenem prostoru lze pripustit,fakt nevim... :divis:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od oreb1 »

Oni si to řídí sami, nepotřebují Vás k tomu. V norách taky nemají metr prostoru ;).
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od PavelIV »

Hhippie, tak aspoň schéma prosím ;)
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Hhippie »

Zkusim nastudovat 😁
Rikal,ze zaklad je z lednicek :lol:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od andre.marek »

nitraner píše: 14 lis 2018 03:53 Pestorín
Myxoren
PESTORIN MORMYX

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Nevím jaké máte kdo zkušenosti.
Co se týče očkování, očkuji kombinovanou vakcínou Pestorin mormyx - klepu na dřevo, ale u mě funguje bez problémů, chovné věšinou přeočkuji co půl roku, nebo jak to vyjde - pokud jsou třeba samice zrovna připuštěné a nevyjde na ně v období kdy očkuji, klidně to protáhnu až na ten rok, nemívám s tím problém. Samozřejmě se snažím očkovat před maximem výskytu myxomatózy - tedy očkuji někdy červen/červenec, to se snažím fakt všechny naočkovat. Potom v zimě jak to vyjde...

Jediný problém co někdy mívám po očkování je rýma s rozvojem cca 10-14 den po očkování, ale s tou ve svém chovu bohužel bojuji poslední cca 2-3 roky - následek vystavování a trochu nevhodných podmínek v mém chovu - uzavřený králičinec.

Jak funguje kombinovaná vakcína ostatním?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Hhippie »

Dnes jsem si byla po týdnu připouštění ( :shock: ) pro svou holčinu a zvládla vyfotit ty kouzelné labyrinty pro králíky :D
Ta větší, se 3 patry, má vlevo, jak je ten pruh plexiskla ty průchody do jiných pater...
Ta se 2 patry má pravou část "obytnou" a levou část má oddělenou jen s malým průchodem, jakože kotiště. Když jsem se ptala, jak čistí tu levou část, tak prý musím odmontovat ta okénka aku a pak znovu přivrtat... jak praktické :lol: Myslím, že ho to samotného štve, že to nedomyslel, ale má toho hodně, tak prostě chová takhle... :divis:
Přílohy
IMG_0262 (1).JPG
IMG_0261 (1).JPG
IMG_0261.JPG
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak jsem si to představoval úplně jinak, jako že má všechno pohromadě, že se všichni králící potkávaj a tak, podobně jako to mají v zemi vyhrabaný divoký.
Jinak jsem se po delší době potkal s kamarádem, chová belgický obry a nějakou drůbež. Za dva týdny jdeme na pivo, tak ho nalákám, ať se sem aspoň podívá.
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Janina »

Když se dívám na králíkárny, tak bud má malé králíkárny, nebo veliké pěkné králíky. :)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od PavelIV »

Nebo obojí :D
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Hhippie »

Pavel uhádl! 😁
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Janina »

Dnešní stav v králíkárně.
samec Karel, dva samci k porážce
samička s devíti mladými
samička v očekávání (doufám)
dvě samice k porážce
Přílohy
11.1.19.jpg
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Janina »

Postupně jsem při chovu králíků přišla pro sebe na důležité postřehy. Pokud tedy chci chovat bez velkých ztrát.
Čistit kotce nejméně jednou týdně, podestýlat pěknou slámu. Denně si všímat exkrementů přítomných v kotci.
Králík má složitější trávení, než si mnozí myslí, a součástí procesu trávení je i tvorba dvojího trusu. Všichni známe kulaté tvrdé králičí bobky, které králík trousí po celý den, a které se vždy rozkutálejí při úklidu králičí klece. Ne všichni však vědí, že králík vytváří ještě jiný druh bobků. Jsou měkčí, obalené hlenem, a králík je vylučuje a pojídá přímo od řitního otvoru v nočních hodinách. Jsou to takzvané cékotrofy. Cékotrofy jsou výsledkem trávení králíka ve slepém střevě, tzv. céku, kde králík tráví vlákninu pomocí probiotických bakterií a tvoří se zde i vitamíny B a K. Výsledný měkký bobek – cékotrof – je zdrojem nejen těchto vitamínů, ale také minerálů a především bílkovin.
Pro králíka je cékotrofie přirozenou a nezbytnou součástí života, a naším úkolem je krmit ho tak, aby jeho trávení mohlo dobře fungovat. Proto je důležité poskytnout mu dostatek vlákniny, a to jednak v krmivu, které sypeme do misky, tak v neomezeném množství kvalitního sena.
Proces cékotrofie neprobíhá hned od narození, ale vyvíjí se v době odstavu, kdy malí králíci přestávají přijímat mateřské mléko a v jejich jídelníčku začíná převládat pevná strava, především pak seno. V tomto období jsou králíčci velice citliví a i stres v podobě přesunu od mámy do nového prostředí může být příčinou trávicích problémů.
Pokud dospělý králík z nějakého důvodu nepožírá céky a vy je najdete v trusu, signalizuje to nějaký problém. Někdy může být problémem i to, že je králík příliš tlustý a jednoduše se nedokáže ohnout tak, aby se dostal čumákem k řitnímu otvoru. Pak bude nezbytné nasadit dietu a dostatek pohybu, aby se králíkovi vrátila štíhlá postava…to je dobrá terapie nejen pro králíky
zdroj Zvěrokruh
Jakmile si všimnu, že cékotrofy jsou přítomny na podlaze, v ten den nepodám žádné jádro, jen seno a voda.
Také jednou týdně vynechat pravidelně z potravy jádro, dietka, může být přínosem.
Krmení v zimním období. Ráno založím seno, někdy jemnější lístkové, jindy silné klackovité, vyměním vodu, pak je dobré, pokud mohu, nechat pauzu, jít pokrmit ovce, slepice a tak, králík musí začít přijímat seno. A pak podat jádro, dle věku. Malí králíčci nejlépe ovesné vločky, trochu větší oves, jiné jádro pomalu přidávat až kolem třetího měsíce věku. Množství jádra si zvážit. Ať vím. Jádro by se nemělo v krmítkách povalovat, králíci by ho měli, dejme tomu do patnácti minut sežrat. Na zábavičku přes den podám větvičky k okusu, ze stromů, které rostou v naší zahradě a sadu. Některým chutnají i jehličnaté větvičky smrku.
K večeři je dobré opět předložit různorodé seno, nepříliš jemné, čistou vodu, jablíčko, kousek, nebo mrkev kousek, kousek řepy. Pár žaludů, pár vojtěškových granulí. Mám zbytek kostky soli od ovcí, chvilku dám králíkům líznout.
Je třeba, aby hlavně mladí králíci vítali chovatele s radostí, s chutí k jídlu. Ne se povalovali v koutech králíkárny. Naježeně seděli při stěnách.
Také jsem si povšimla, že je dobrý pozdnější odstav v desátém až dvanáctém týdnu. Odstavuji vždy samici od mladých, ne obráceně. Ať mají králíčata stále svůj prostor, když už přišli o králici. Po tři dny je držím jen na senu a vodě. Na samce a samice je rozdělím nejdříve po čtrnácti dnech od odstavu.
Také si myslím, že králíci obecně jsou plašani. Umí se vystresovat a pak mohou mít všelijaké potíže. Když přicházím, tak už za rohem na ně volám, to jsem já klucí, at se neleknou, když se před králíkárnou zjevím. Na naše feny jsou králíci zvyklí, nijak se z nich nestresují. Ale pravda je, že mne vidí tak maxi půl hodiny ráno a půl hodiny večer, jinak mají klid a výhled do zahrady a sadu, na slepice a ovce.
Máme starší, poměrně vzteklou samici, má pětidenní králíčata, krmit ji šel manžel, (manžel krmí jen dva dny v týdnu, králíkům moc pozornosti nevěnuje, jeden z jeho dnů je den bez jádra.) skočila po něm tak, že ho poškrábala na ruce a vyrazila odměrku na jádro až před králíkárnu. Ke mně se chová s odstupem, ale neútočí. Zná mne mnohem lépe, povídám na králíky, pozoruji je vždy chvilku a tak.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Janina »

Natočila jsem vám, jak králíci krásně chroupou jabloňové větvičky.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Janina »

Zvážila jsem dva samce,stáří do pěti měsíců. Žlutě označená hlava je černý.
Přílohy
20190130_111354.jpg
20190130_111250.jpg
20190129_082245.jpg
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Jana P. »

Po loňském fiasku s chovem, kdy jsem přišla prakticky o vše, se zas pokouším o restart. V blízkých Olbramovicích jsem objevila chovatele středního věku s velkým množstvím čistokrevných Kal.
Zbylá samice šestiletá čistá Bu povila 1.11. 2020 osm králíčat,otec je také čistý Bu, tradičně jí zbylo pět, má jen pět struků. Jedno z králíčat je očividně větší než ostatní, je to samec, rozhodla jsem se, že to bude můj nový plemeník.
V Olbramovicích jsem tedy přikoupila dvě krásné pětiměsíční samičky Kal. Jsou očkované. A i já v očkování budu pravidelně pokračovat. Cena byla mírná, 350 Kč kus.
Jedna samička má namalované obočí, ta se jmenuje Marie. Je čistotná a krotká. Druhá je divočejší, bobky všude. To je Luisa.
Přílohy
ABDC20CD-AD37-492F-B43D-BA504EDCA159.jpeg
F569B500-321C-4CDB-9609-57291CE1EBFD.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů