Srst králíků

chov králíků...
nitraner

Srst králíků

Nový příspěvek od nitraner »

Srst vyrůstá z kůže ve skupinkách tj. pesík, několik osiníků
a vlníky, přičemž vlníky tvoří kolem 90% této skupiny. Růst srsti pod úhlem 30 – 35°
zajišťuje nejenom přilnavost, tím pádem ochranu proti povětrnostním podmínkám, ale i zbarvení králíků.
detail - chlupů.jpg
divoce2.jpg
střední divoce zbarve.jpg
Hustotu srsti určují vlníky, čím víc vlníků tím je srst hustší. Pružnost v největší míře pesíky a osiníky, ale take vlníky. Je to spojená nádoba. Jedno bez druhého nefunguje. Musí být vyvážený poměr. Když převládají vlníky, je srst hustá, méně pružná a dosti často začne plstnatět. Když převládají osíníky a pesíky, srst je hrubší, může být i pružnější a delší.
Pružná srst je když se králíka pohladí od zádí k hlavě a srst se vrací. Méně pružná, a je zde víc stupňů pružnosti, vrací se pomaleji, nebo jen částečně.
Řídká srst je, když se foukne do srsti a je vidět kůží. Taky je víc stupňů řídké srsti.
Delší srst je, když jsou pesíky a osíkíky delší. Každé plemeno má předepsanou délku srsti.
Pak jsou různé kombinace vad srsti. Hustá, méně pružná. Hustá kratší. Řidší, delší. No je toho celkem dost.
Je několik druhů srsti.
Standar - většina chovaných králíků. / Pružná, lesklá.
Rex - krátká, delka kolem 20 mm/ Kastorex, a všechny druhy rexů
Angorská - dlouhá, střihá se, převládají vlníky/angory
Saténová - standardní délka, chlup je dutý, lom světla vytváří dojem vysokého lesku /saténový králíci
Liščí - delší, nestřihá se, délka dle plemena 5-7 cm. převládaji osíkiky a pesíky
Ještě je srst teddy králíků, jamora, srst vousatých králíků. Ale o tom možná někdy jindy. Pro přehled stačí tak jak to je.


A navíc mám hlad. :))
:nitraner2:

Ps: a kdyby se někomu chtělo číst :vytlem: je to nějaký pátek co sjem to psal, ale snad se to někomu hodí :nazdravi: :potlesk:
Zavěrečná práce - Grígeľ.pdf
(1.5 MiB) Staženo 151 x
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od andre.marek »

A jéééé... Tady někdo nakousnul problém srsti a už je přednáška tady :)) :)) :))
"Co on s těma kožkama dělá? On do nich fouká..." :vytlem: :vtipalek: :souhlas: :usmev:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od Profesor1 »

A na hlavě vlníků minimum :)) :hihi: :milos:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od čtenářka »

Ráno jsem zjistila, že mi králice vypelichala na hlavě :plac: ještě včera to neměla, chodím k nim několikrát za den. Má pět mladých, je rok stará. Cca 14dni krmím k senu a ovsu čerstvou vojtěšku, ale to přes léto dělám každý rok. :nevim:
Přílohy
20230516_195623.jpg
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od Hhippie »

Čtenářko, mrkněte na toto:
Alopecie u zvířat.
https://www.vethope.cz/cs/alopecie-u-zv ... -mazlicku/
:Hhippie: Bubáci forever!
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od čtenářka »

Moc děkuji, uvidím jak to bude pokračovat, zatím má olysalou jen hlavu. Koncem května odstavím mladé a znovu ji připouštět nebudu. Nějak mám pocit, že mi to s těmi králíky nejde :smutek:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od Jana P. »

A nemá svrab?
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od čtenářka »

Jak tak hledám po netu, tak mě to taky napadlo. Zítra to zkontroluji, arpalit mám, tak bych to zvládla vyřešit hned.
Uwe
Příspěvky: 253
Registrován: 16 srp 2021 09:28
Dal poděkování: 397 poděkování
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od Uwe »

Nedávno jsem narazil někde na diskuzi, kde se řešilo, že králici se udělal nějaký flek na hlavě bez chlupů ( bylo to bez fota), ale nakonec diskutující dospěli k tomu, že to bylo od napáječky :nevim: Že jak měla samice v kotci malé, tak si lehala nějak těsně k napáječce, nebo pod ní, nevím teď přesně, každopádně paní zadavatelka otázky tam pak psala, že dala napáječku jinak a už je vše ok :nevim:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od Jan »

Nejsem až takový znalec, ale králíci měli svrab jen v uších . A byl na to takový olejicek.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od Hhippie »

Přesně. Svrab začíná v uších s vypadá úplně jinak :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od čtenářka »

Děkuji za reakci :usmev:
Tak uši jsem zkontrolovala u všech králíků, ale na svrab to nevypadá. Je to holé, bez zarudnutí. Přendala jsem napáječku na druhou stranu a uvidím jestli to pomůže. Včera to měla jen na hlavě a dnes už to má i na zádech. Mláďatům bude v neděli 7 týdnů, přemýšlím, jestli rozdělit nebo nechat spolu..., :nevim:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od Františka. »

Já vím, že nejsem příslušná radit králíkářce, zvlášť když můžu napsat blbost. Nemůže to být nedostatek vitamínů nebo vápníku? Přece jen krmí mladé a to je zátěž. Srst je asi první, kde by se projevil nějaký nedostatek. Ale jak píšu, jen mě to napadlo, nevím.
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od čtenářka »

No, nic jí nepřidávám, u druhé samice se nic takového nevyskytlo ani nikdy dříve. Asi budu čekat,jak se to vyvine.....
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od Františka. »

No, a nebylo by lepší jí teda přidat nejaký králičí kámen nebo jak se to jmenuje? Nebo nutrimix apod. Tím byste nic nezkazila.
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od čtenářka »

Zkusím, kámen mám......
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Pro Čtenářku - je to jen můj soukromý názor ze zkušenosti, kterou jsem řešila před cca 6-ti týdny u minihorse.
Dle mne by se mohlo jednat o kožní plíseň. Protože svrab je skutečně pouze v uších, měla jsem u králíka jen jednou v životě a vypadalo to skutečně úplně jinak a bylo to opravdu jen v ušních boltcích, ne nikde jinde po těle. A dle toho, co píšeš, že se to prakticky objevilo ze dne na den a hned na další den se to rozlezlo ještě dál, tipuji plíseň.
Projev u mého minihorse byl totiž úplně identický, jeden den prostě vůbec nic a druhý den měla kobylka kolem páteře vylysaný flek ve velikosti pětikoruny. Myslela jsem si, že jí prostě jen ta druhá kousla tak, až jí vyrvala kolečko srsti a nechala jsem to být. Druhý den to ale nebylo kolečko, ale místo ve velikosti mé dlaně a podél páteře se jí dělaly další lysyny. Srst z ní prostě opadávala, vzala jsem to do ruky a chumáče srsti jsem s ní prostě sundavala jen tak, vůbec to nedrželo v kůži. Udělala jsem fotodokumentaci a poslala svojí vet, ta hned řekla nějaká forma kožní plísně, ani nebudu dělat stěry, to vidím. Na dotaz z čeho, mi řekla, že z tohoto úžasného počasí, co trvá už nevím kolikátý měsíc, protože jsem to po půl roce hnusu přestala počítat. Prostě neustálé vlhko, mokro, střídání teplot, zvířata v línání s oslabenou imunitou, dle jejích slov "jarní klasika". Řekla mi ať to 7-10 dní polévám neředěnou Betadinou, že je to desinfekce, co nepálí a plíseň jí nemá ráda a že bych měla vidět minimálně to, že se to zastaví a nebude to pokračovat, když to nebude stačit, mám koupit chytrou houbu. Tedy jsem začla aplikovat Betadine, v RUKAVICÍCH!!! Po cca 7 dnech aplikace se to skutečně zastavilo, lysá místa nepřibývala a na původních holých místech se začaly tvořit obří strupy, taková krusta. Na tu jsem nesahala, neodlupovala, ale stále to polévala Betadine. Po 14 dnech jsem přestala polévat, protože to byl jeden obří strup a nebylo to kam lít. Po cca dalším týdnu se strup začal po kouskách odlupovat a pod ním už byla čistá pokožka s nově rašící srstí. :souhlas: Nyní mi kobylka hezky dolínává a pěkně obrůstá, flek na zádech je stále vidět, ale je na něm pěkná nová srst.
Rada - pokud skutečně králice má plíseň a tipla bych, že jo, nesahat na to nikdy holou rukou!!! Protože já to chytla od ní a měla jsem 3 týdny plíseň v obličeji!! Teprve teď jsem se toho zbavila!! Všechny věci, které jsem u koní používala jsem vystříkala opakovaně Savem na plíseň, normálně tím, co je na koupelny.
Pozn. Druhá kobyla to nechytla, já jo, ale nepřenesla jsem to na žádné jiné zvíře (kocoura, králíky), ale mámu jsem nakazila, měla to taky v obličeji. Ptala jsem se vetky proč, tak mi říkala, že proto, že malá měla asi sníženou imunitu línáním, kdežto ta velká byla v poho, tak se to na ní nepřeneslo, přestože jsou spolu 24 hodin, kdežto my s mámou jsme byly obě po nemoci a máma ještě pak měla zánět v zubu, tže imunita na dně a jak jsem jí na to ty první dny sahala holou rukou, než jsem zjistila, co to je, chytla jsem to také! :nesouhlas: Možná, kdybych byla zdravá, nedostala bych to. Vet dále doporučila zvednout dávku vit minu a příp. přidat vitamin C.
Spory plísní jsou všude, tže je úplně jedno, že králice je v kotci a moji koně pod širým nebem, tohle nehraje roli, ta vlhkost je všude.
Chytrou houbu jsem koupila, ale nakonec jí neupotřebila, tak jí mám v zásobě na horší časy. Stačila mi na to jedna velká lahvička Betadine (200ml).
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od Jana P. »

Myslím si, že svrab může být i jinde než v uších králíka. V uších žije jeden druh parazita, ale po těle zas jiný. Samec má uši čisté.
Můj samec, už jsem to psala v jiném vlákně dříve, má něco podobného, začalo to na zádech někde za kohoutkem. A rozšířilo se to, nijak se nedrbal tedy. Před dvěma týdny tu byl vet a píchl mu ivermectin, dnes mu dám já druhou dávku, už se to lepší. Nikdo jiný tím zatím netrpí, ani další obyvatelé králíkárny ani my. 😀
Zde dravčíci
https://cit.vfu.cz/nz/NHZ/ekto.kralici.html
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od Hhippie »

Nojo, ale to je právě ten rozdíl. Jestli je to plíseň, může stačit Betadine, jestli je to od parazitů, tak Ivermectin. Možná i nějaký Arpalit či jiný přípravek na vnější parazity…

Čtenářko, nemáte veta, co byste mu poslala k identifikaci alespoň podle fotky? Nebo prostě sebrat králíka do přepravky a vzít na veterinu. Jenže tam vypláznete pětistovku jen to hvízdne :ajeje: Ale bylo by to nejjistější řešení, než tu polemizovat… :jakoby:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Srst králíků

Nový příspěvek od Františka. »

Tak když to jako nekrálíkář shrnu, šlo by to zkusit vylučovací metodou. Vitamíny podat určitě, protože pokud to není mechanické poškození, je oslabená imunita a tím umožněn přístup do těla čemukoliv. Zároveň použít chytrou houbu nebo betadinu a když to nepomůže, pak to asi budou paraziti.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů