Rostliny vhodné na dobré trávení.

chov králíků...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od Janina »

Letos je mnoho žaludů, sbírám je pro ovce. Rozhodla jsem se zkusit je nabídnout i králíkům. Doufám v podporu trávení, nemám nyní problémy, ale domnívám se, že volně žijící králík má mnohem větší sortiment k dispozici, může si vybrat. I já jim chci dát tuto možnost.
Podala jsem jeden kus žaludu na králíka společně s jádrem. Po sežrání jsem nikde žádný žalud neviděla. Dnes jsem tříleté samici podala jádro s jedním kusem žaludu, okamžitě první popadla žalud, dala mu přednost před jádrem, které má velmi ráda. Velmi lehce žalud rozkousala a snědla.
Máte někdo zkušenost?
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od Lisbeth »

Tak s těmi žaludy jsi mě tedy navnadila, zítra poseberu něco v kobylím výběhu a nabídnu králíkům na zkoušku! Mám to podobně jako ty - vrh 19.6.2018 stojí za prd, všechny předchozí vrhy byly bezproblémové, ale tenhle letní prostě ne a ne "dozrát", králíci už dávno mají porážkový věk, nicméně stále nemají jateční váhu a to to měli být králíci na prodej :oops: no nic, tak skončí v mém mrazáku, tohle se totiž prodat nedá, jak je to mizerný...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od Janina »

Lisbeth tohle právě řeší i Tedýsek-Eliška. Má strakaté králíky a vrh z počátku července je děsně mizernej. Začala je léčit.
hashdag

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od hashdag »

zkusit topinambury?
bylo vedro, sucho, promítlo se ve výnosech pěstitelství, tak proč ne v chovatelství.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od Lisbeth »

Bosorka - no jo vlastně, já jsem si neuvědomila datum Tedýskovo vrhu,myslela jsem že jsou mladší, že je teprve odstavuje.kdežto já už mám kusy na zabití, hasdag má asi pravdu, je-li mizerný rok v pěstitelství, proč ne v chovatelství, myslím že i u ovcí tu někdo psal, že JUT nic moc, tohle bude asi podobné.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od Janina »

Tak u ovcí je to ale mizernou až chybějící pastvou. To byl jiný level. Obsáhle jsme to probírali na ufonech.
Moji králíci se měli standardně. Ničím nestrádali.
Z topinambur zkrmuji nať a zjara hlízy.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jani, tak jsem dnes vyzkoušela těm mým 2 nedochůdčatům nabídnou žaludy - každý dostal 2, napřed na to divně koukali a pak najednou žaludy nebyly :D Tže já myslim, že dobrý! Vidíš, koňovitá se tím cpe normálně a zkusit to nabídnout ušákům mě prostě nenapadlo, to mě musí někdo trknout :D !
Jinak jsem ještě přemýšlela o té jejich výživě, jako proč jsou tak mizerný, ty jsi na napsala, že u ovcí byla chudá pastva, jenomže ono bylo i chudé seno, myslím na živiny nejen na výtěžnost, to co jsem letos nasušila je kvalitou úplně někde jinde, než je standard z normálního roku, i dospělý králíci toho letošního sena sežereou daleko víc než loňského, to jen tak k zamyšlení...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od Janina »

Lisbeth jejda, to jsi mne potěšila!
S tím senem máš jistě pravdu.
Já králíky krmím od jara do podzima i trávou a dávám i plevele. A různou zeleninku. A seno. Jádro. Ale je pravda, že ani toto nebylo asi v nejlepší kondici.
Ovce trpěly více. Tedy do doby, než začalo padat ovoce. Někdy začátek srpna? Letos mají přebytek sacharidů. Jsou kulatoučké.
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od Anka »

já našim dávám pelyněk a v zimě jehličnaté větve: borovici, nebo smrk podle toho na co narazím. Když fouká silný vítr, tak je z čeho vybírat. Loni to v lese ulomilo velkou borovici a králíci měli zásoby. Vždy jim z procházky nějakou větev donesu :D. Žaludy mě nenapadly, zítra se po nich zkusím podívat. :idea:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od Janina »

Pelyněk dávám také občas, mám pelyněk estragon a pelyněk černobýl, také dávám vrbové větvičky.
Všeho s mírou. Raději míň.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od Lisbeth »

Anka prosím Tě, jen tak jim tam dáš větvičku a oni se do ní pustí? Já už jsem to také několikrát zkoušela, tedy se smrčkem, ptže máme 2 na zahradě, tak není nic jednoduššího, než kus odstřihnout, ale oni mi na to ušáci zvysoka prdí, ráno jí tam vždycky najdu v netknutém stavu :oops:
A holky prosím vás, jak vypadá pelyněk? Já jen vím, že existuje "taková ňáká kytka", ale vůbec vlastně nevím, co to je, kde to roste a čím je prospěšná?
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od Marion108 »

http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od Marion108 »

Nepodavat brezim.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od Janina »

http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=478
Pelyněk černobýl roste všude. :)
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od Lisbeth »

Holky děkuji vám oběma, dle fota, kde je celá rostlina, to vypadá "jako to divný chroští" co mi roste kus od výběhu, při detailním foto si jistá nejsem, utrhnu a porovnám, kdyžtak ochutnám ;) Díky moc!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od Anka »

Dávám pelyněk černobýl a dobré je, že jak roste, tak uschne (nepolehne). Takže v zimě si nosím z procházky "nasušené" rostlinky, naši ušáci je mají moc rádi i bez přemlouvání. Dávám tak 30 cm na králíka asi tak jednou za týden, nebo jak si vzpomenu. Větvičky jehličnanů mají také moc rádi, dnes jsem donesla větvičky s téměř žlutými jehličkami modřínu a také se do něj pustili a to i mladí 3týdenní ušáci. Co jsem si všimla, tak naši mají raději borovici, ale když není, tak i smrk je dobrý :).
A dnes jsem v lese našla hodně naklíčených žaludů, to je v této době normální? Myslela jsem, že klíčí až na jaře. Dala jsem je několika králíkům do misky, ale zatím je jen z misky vyndali. Uvidím večer.
Pelyněk je takový fajn plevel co roste téměř všude. Jednou jsem ho dokonce dávala pod maso a bylo to fakt dobré. Až tu chytrou knihu najdu (tuším, že se jmenuje Plané rostliny v kuchyni), tak dám recept k ostatním receptům. Ať se máme dobře my, i králíci ;)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od PavelIV »

Bosorka Jana píše: 06 lis 2018 08:47 http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=478
Pelyněk černobýl roste všude. :)
Já ho dlouho považoval za lebedu :)
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od Anka »

Z lebedy se dá dělat špenát, ale z pelyňku by asi šel blbě ;). A k těm žaludům: naši králíci je "ocucali" nešlo se jim do nich dostat, tak je vyndali z misky a nechali být. Večer jsem jim je oloupala a všichni je zbaštili, ale do budoucna nevím. Já budu jak veverka a oni si nacpou břuch :lol:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od oreb1 »

Anka, a nešlo by ten žalud jen naštípnout nebo namáčknout, aby se do něho mohli zakousnout? Možná se jim smeká, jak je hladký.
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Rostliny vhodné na dobré trávení.

Nový příspěvek od Anka »

U jedné samice jsem zkoušela oloupat jen půlku a dělala, že žalud nevidí. Když jsem ho oloupala celý a ještě rozpůlila, tak hned zmizel. Jsou to moje mlsné potvory :lol: .
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů