Rýma u králíku?

chov králíků...
Chovatel17
Příspěvky: 30
Registrován: 24 pro 2018 15:27
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Rýma u králíku?

Nový příspěvek od Chovatel17 »

Dobrý večer, mám prosbu. U mladých králíků na výstavu (jsou již tetované s rodokmeny, a očkované mor a myx.) nar. v červenci 2018, pozoruji cca 2-3 dny že kýchají a včera a dnes měli okolo nosu jakoby "sopel" - bílé barvy. Je možné že to mají ze slámy,sena? Nebo i ze změny prostředí, měl jsem je u dědy a teď jsem je dovezl k sobě ve středu . (byl jsem na :vanoce: pryč). Předtím v pohodě. Dnes jsem dal každému EmaFaunu. Myslíte že se to dá nějak "vyléčit" nebo už jedině na pekáč?Nebo máte někdo podobnou zkušenost? Nechci pokud by to bylo nějak infekčně nakažlivé prodávat dál a ani s nimi jezdit na solní hodnocení kam jsem měl jet po novém roce. Děkuji Všem a přeji
KRÁSNÉHO SILVESTRA A ÚSPĚŠNÝ NOVÝ ROK 2019. :novyrok: Chovatel17
nitraner

Re: Rýma u králíku?

Nový příspěvek od nitraner »

Příteli, budeš muset počkat do zítřka.
Dnes fakt ne.
Jen se koukni na vnitřní stranu hrudnich kočetin, jestli tam v oblasti páteho drápku není stst zlepená.
:nitraner2:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rýma u králíku?

Nový příspěvek od oreb1 »

A jak to s tou rýmou dopadlo?
nitraner

Re: Rýma u králíku?

Nový příspěvek od nitraner »

Několik fotek pro porovnání situace
na fotce je hlenový sekret, příznak rýmy
hlenový sekrét - první příznak rýmy.jpg
dalším průvodním jevem je slepená srst na hrudních končetinách
pokročilejší stádium, kdy rýma trvá delší dobu
slepená srst na vnitřních stranách hrudních končetin - důsledek rýmy.jpg
počátečně příznaky jsou zvlhlé okolí nozdry - čumáku
zvlhlé okolí nozdry - řídky sekrét.jpg
Rýmu spůsobuje bakterie Pasteurella multocida.
Šíří se přímím kontaktem, nebo vzduchem ve formě aerosolu. Nepřímo přenosem předměty potřísněný nosním hlenem. Můžou se vytvářet hnisavá ložiska, ve vnitřnostech, nebo pod kůží.
zánětové ložiská ve střevech - rozřízlé.jpg
abces.jpg
zánětové ložiská ve střevech - ložisko v tlustém střeve.jpg
Léčení po konzultaci s veterinářem. Většinou jde ale jen pouze o utlumení nákazy.
Jediný osvědčení způsob je selekce mláďat se zaměřením na odolnost proti nemoci.

Je to infekční nákaza. Pokud se prokáže opravdu Pasteurelóza - infekční rýma, není vhodné králíky dal šířit do chovu, ani vystavovat. Povinností posuzovatele je taková zvířata z výstavy vyloučit. Povinnost pořadatele je mít pro takové případy karanténu.

:nitraner2:
Chovatel17
Příspěvky: 30
Registrován: 24 pro 2018 15:27
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rýma u králíku?

Nový příspěvek od Chovatel17 »

nitraner: tak takto přesně vypadají 2 z 5, zítra je dám do karantény do jiné králíkárny a pak porazím na pekáč až dorostou. Akorát myslíte že když to mají 2 že to bude mít celý vrh tj. všech 5ks ? Když je zbytek zatím (ťuk,ťuk) v pohodě. I když dnes už ten sopel neměli, po podání EmaFauna. Uvidím no jak píši dám je mimo, ale je jich škoda. :(
Naposledy upravil(a) Chovatel17 dne 01 led 2019 19:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rýma u králíku?

Nový příspěvek od oreb1 »

Skvělý názorný výklad. A může být rýma způsobena ještě něčím jiným? Myxomatóza se projevuje výtokem z očí, ale z nosu ne? Nebo jiná nemoc? Jestli tedy nejsem moc zvědavá :andel: .
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rýma u králíku?

Nový příspěvek od Tedysek »

Kdyz jsem delala ve zveraku, tak tam meli kralici rymu celkem casto. Ale vzdy zmizela se zmenou podestylky. Bezne byli kralici chovani na hoblinach. Misto hoblin dostali unudlanci pkdestylku Asan a do tri dnu bylo po ryme. Taky se takto casto delo diky spatne varce sena. Ac dostavali seno zn. Pan Malina (mezi pet chovateli jedno z nejlepsich), obcas a to zejmena v zime bylo seno dost zaprasene. Tak se vybiralo seno sice horsi kvality (prednostne dlouha tvrda oskliva stebla), ale mene prasne. A taky bylo do par dnu po ryme. Bohuzel fakt netusim jak vypadali oni kralici uvnitr vzhledem k tomu ze jsme meli ceny ukaliku od 500 do 1600 tak si nikdo nedovolil usakum skrivit jediny chloupek. :)
No, ale z mych poznatku, kdy ja pod kraliky uz delsi dobu davam plevy vcetne moucneho prachu (celkem dost prasna zalezitost), slama je buh vi jak stara, ale usaci ji i tak miluji i k zradlu, si myslim ze problem musel byt s prasnosti jineho typu. Protoze by moji kralici museli do tydne chcipnout. :divis:
No a jeste jsem se setkala s jednim pripadem rymicky u usaka.
Byl to krasny (cca 4kg) cely bily kralik, ale mel alergii na seno. Jakekoliv seno u nej okamzite zpusobilo kychani, prskani a unudleni. Dostaval granule s vysokym obsahem sena a na tom u nas v obchode hezky zil. Po prodeji ho novy majitel vzal na veterinu kde z krve zjistili male mnozstvi nejakych vitaminu. Po pravidelnem podavani vitaminu mohl usak zrat i normalni seno. Opet nevim jak vypadal uvnitr.
Nechci sve domenky zde udavat jako smerodatne, jen jsem mela potrebu vyjadrit svou zkusenost. :)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rýma u králíku?

Nový příspěvek od andre.marek »

Co se týče rýmy - je to nyní můj nepřítel číslo 1 - již cca 2-3 roky soustavně bojuji - nefunguje nic, kromě teplé trouby :vztek: :cry: :(
Zkoušel jsem vitamíny, ATB, očkování - ATB to na chvíli utlumí, někdy na delší dobu, ale při změně počasí, transportu králíka apod. - prostě při zátěži se to opět projeví. Králík je doživotní přenašeč.
Očkování by asi fungovalo, ale je třeba očkovat od 4 týdnů s několika přeočkováními a to je nereálné - jak časově, tak finančně. Stejně pak může přijít jiný kmen, na který to nemusí fungovat.
Zcela jistě existují odolní králíci - rýma je vysoce infekční, ale někteří i chovní králíci, které mám třeba celou tu dobu to prostě nedostanou - klepu na dřevo. Snažím se tedy o selekci jak psal Nitraner - vybírat jen jedince, kteří ji nemají, ale třeba u burgundských se mi to nedaří a tak už nemám skoro žádné samice a tedy žádné králíky. Myslím že příští chovnou sezónu nebudu mít co vystavit.
Chovatel17
Příspěvky: 30
Registrován: 24 pro 2018 15:27
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rýma u králíku?

Nový příspěvek od Chovatel17 »

marku, také mám Bu, a myslím taky že letos nebude co vystavovat ty co jsem měl připravené na stolní hodnocení v nejbližších dnech a pak na jarní výstavu právě mají rýmu. No a mladé asi nebudou, jelikož marně od 23.12 připouštím dvě samice co mám. A pořád ne a né se povést.
nitraner

Re: Rýma u králíku?

Nový příspěvek od nitraner »

André 😂 :zed:
Rada nad zlato. 👍 :mir:
Pokud potřebuješ odchovat mladé, kapky do nosa.
Samici v puli březosti, pak po okocení. Mladým od 4 tydnu jednou týdně. Ve dvou měsících odstav, nebo i v 6 tydnech.
:nezlobse: 😂 :nitraner2:
Chovatel17
Příspěvky: 30
Registrován: 24 pro 2018 15:27
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rýma u králíku?

Nový příspěvek od Chovatel17 »

nitraner: jaké kapky do nosu myslíte??
nitraner

Re: Rýma u králíku?

Nový příspěvek od nitraner »

Chovatel17 píše: 02 led 2019 19:19 nitraner: jaké kapky do nosu myslíte??
Co tak nosní?
154645429466297296805.jpg
Asi jakekoliv.
:milos:
:nezlobse:
:nitraner2:
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rýma u králíku?

Nový příspěvek od andre.marek »

Kapky jsem ještě nezkoušel :lol: :lol:
Určitě vyzkouším, jenom nevím jak se s králíkem poperu :milos:
nitraner

Re: Rýma u králíku?

Nový příspěvek od nitraner »

André,
maš mou duvěru, jsi silnější, vyhráš. 😂😂😂
Hlavně, není to lék, králíky neviléčiš.
Potlačiš klinicky projev, a částečně zameziš šíření hlenem. Pokud je to v přijatelnem stadiu nákazy. Tomu rozumíš lip než já.
U mladých je předppklad že je to ochraní nebo ppdrží než se jím vytvoří nebo zcela dotvoří nosní přepážka.
Pokud ma nedostatecny imunitní systém tak mlademu nepomůže nic.
Vakcinace se provádí u mláďat do 6 týdnů, pak každých 6 měsíců. Přesně je to v přibalovem letáku.
:nitraner2:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů