tip na kurník, kurníkaře, středočech

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak teprve dnes konečně trocha práce, ale pořád se necítím stopro fit, tak spíš trpím, než abych si tu stavbu užívala :nesouhlas: Asi už fakt stárnu nebo co, dřív u mě nachlazení probíhalo tak, že jeden den mi bylo blbě, druhý den hůř, třetí den líp a čtvrtý jsem byla zdravá a teď prd...

Kostra zbouchnutá
Obrázek

Po zkušenosti s králíkárnou, kterou jsem s velkou slávou sešroubovala komplet a pak si naivně myslela, že se vlezu do kotce 100x80cm a pohodlně vše natřu (hlavně třeba stropy v nejspodnějším patře :blazen: to tentokrát jedu na etapy
Obrázek

Tím zároveň odpovídám na dotaz DAD, "cože je to za zázrak" :mrk: Zázrak to není, ale mám s ním fakt super zkušenosti, vydrží, drží barvu, neloupe se, pokud chce člověk po pár letech obnovit, není třeba nic brousit, ale rovnou to natřít znova na ten stávající atd... Jen ta cena no, ta je fakt divoká :otraveny:
Obrázek
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Augenblick »

Tohle používám taky, je fakt super. Akorát vnitřky, kde jsou zvířata napouštím kuchyňským slunečnicovým olejem. Otázka je co to udělá za delší dobu, mám tím natřený i plot, natíral jsem ho před 4 roky a zatím se tváří že je v pohodě...
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Já jsem králíkárnu původně dělala horkým olejem komplet, ale po roce už to bylo skoro pryč a po necelých dvou jakobych to nenatírala nikdy ničím, takže jsem ji sjela právě Karbolineem (loni v září) a je jak nová. Akorát protože jsem neměla kam vystrnadit králíky, tak jsem to brala jen zvenčí, ale ten kurník udělám i zevnitř, jakmile to uschne a vyčichne (což je poměrně rychle), tak to nemá žádný zápach. (možná to pak vevnitř ještě přejedu vápnem, tak to pak bude úplně jedno.. Ale je to normálně určené do exteriéru i interiéru, takže si myslím, že to slípkám neublíží.
Jinak jsme s tím natírali ploty na hájenky, takže výdrž to fakt má. Já tím natřela (líp by se hodilo slovo napustila, protože když je dřevo fakt suché, tak to pije jako blázen..) i posedový žebřík, už jsou to tři roky, je na dešti, mrazu, slunci...a stále "jako nový".. :souhlas:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od oreb1 »

Karbolka se používá už strašně dlouho a strašně dlouho vydrží. Taky strašně smrdí při natírání i dlouho po něm, hlavně na slunci. Podle mě je to dobrý ochranný nátěr, který má podobné účinky jako vyjetý olej nebo asfalt na pražcích :vytlem:. Tedy dobré ochranné. Jestli je to uvnitř nebo venku je asi jedno, smrdí to skrznaskrz a okusovat to nebudou. Kdyby se měl natřít vnitřek něčím přírodnějším, asi bych volila fermež. (To bych si k těm slepicím vlezla a čuchala ji s nimi, mám její vůni moc ráda.) Jenže jak by to vydrželo působení slepičího trusu, je otázka. Tak dobře jako karbolka asi ne.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Jamarov »

Xchipsy a kolik to tedy vychazi na litr ci plochu?

Augenblick asi olej jako olej :vytlem:
Ted jsem to dopocitala a potrebuji natrit plochu 150m2.koukla jsem na hotovy nater a vysla mi cena pres 4000,- Strop bude jen z tramu a strecha a podlahu natru necim jinym.
Tak jsem usoudila ze si namicham sama ter:fermez:terpentyn 1:2:0,5 dostaa jsem se na cenu 143/l to uz je mnohem lepsi. Cena oleje lnenyho je ale polovicni natoz slunecnicovyho.
Myslite ze tento nater ( nevhodny do interieru lidi) je vhodny pro nater kurniku i zevnitr?kdyz se to dobre vyvetra skodlivy by to byt nemelo ne?
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od oreb1 »

Podle mě, když to nemají dýchat lidi, dobré to nebude ani pro zvířata. Na druhou stranu se u lidí hodně přehání, člověk toho vydrží :usmev: . A dá se předpokládat stálé větrání, což je plus proti uzavřeným prostorům lidí.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Oreb, s tím smradem bych nebyla tak kritická, jasně, momentálně jsou moje čichové schopnosti o něco sníženy, ale jak jsem psala, natírali jsme s tím ploty na hájenky (a že jich bylo! každé pole mělo +- 15 "latí" a těch polí bylo určitě přes třicet a ještě se to pro sichr dělalo dvakrát...), bylo léto, venku vedro jako blázen, vzduch se skoro nehnul a pohoda. Teď to natírám v dílně a taky v klidu. A "vysmrádlé" - kór venku - je to raz dva, když jsem dělala tu králíkárnu, tak zvířata nijak nereagovala, že by jim něco vadilo či smrdělo a když jsem šla druhý den krmit, jakoby to bylo natřené už rok...
Když jsem s tím natřela ten posedožebřík, ještě v tomtéž týdnu jsem na něm byla cirka dvě hodiny na čekané a srnec se přišel skoro podrbat o příčky, takže si fakt nemyslím, že by to byl nějaký zásadní smrádek... :mrk:

Jamarov - tak já za tu 3,5 kilovku dala i s dopravou 867. Na jak velkou plochu to vystačí se nedá přesně specifikovat, protože třeba hodně proschlé dřevo a kór ještě třeba nehoblované nebo nedohoblované opravdu "chlastá", zatímco třeba dobře hoblované nebo dokonce broušené (třeba áčka palubky..) toho tolik nenasají.. Jinak se udává spotřeba 150g na m2, takže teoreticky by ta 3,5kg měla vystačit na 23 m2. Pak se dělá ještě malá 0,7kg (tu jsem si kupovala právě na tu králíkárnu) a nebo osmikilovka, to je ale zbytečně hodně. (jooo a pak samozřejmě 50 a 160kg sudy :blazen:

http://www.detecha.cz/karbolineum.html
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Janina »

My jsme takoví laičtí stavebníci :usmev: ovčín máme z krajin, dva roky, kurník (dříve ovčín) s krajin a co dům dal. Kurník stojí už od jara 2013. Nenatřeli jsme to ničím ani jedno. Jsem zvědavá, jak dlouho nám to vydrží. :vytlem:
Pravda je, že to není tak krásné, jako to má xchipsy. :ruzicka:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Jamarov »

Jak pisete oreb u lidi se hode prehani.ono staci kdyz je nejdo vnimavejsi a citlivejsi a mel by problem tak vyrobce si nese odpovednost.takze hranicni norma je urcite vdzy trochu nadsazena.

Terpentyn je prirodni redidlo...uvadi se spise vhodne do exterieru...takze?
Fermez je taky o.k. Takze jde o drevni ter ,dehet neni vhodny do interieru...
Tak jestli nema nekdo zkusenost...?
Nemela bych silnou koncentraci.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Jamarov »

Ja pocitam 1l na 10-15m2 jasne ze je to podle mateialu a o poctu nateru...takze pocitam radeji tech deset...i tak budu potrebovat 16 litru...takze bych se asi nedoplatila vzit taky ten karbolin... :smutek:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Jamarov »

Maš nějakou? :vytlem:

Už mě to taky napadlo na venkovní nátěry,musela bych obejít sousedy jestli mají termín porážky...Podle zákona se krev musí chytit,ne?Ale co mi říkal kamarád řezník psaát nebudu :hrabeti:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Jamarov - osmikilovka za necelých 1600, krát tři (protože spotřeba baj voko 22 litrů na tu plochu 150m2), takže necelých pět tisíc i s dopravou :nevim: To není zas tak moc, vzhledem k tomu, že těch pět let to bez problémů vydrží... Možná i déle (nebo méně), záleží, co je to za plochy (zátěž, slunce - déšť atd...) Samozřejmě jsou mnohem lacinější prostředky, ale když vezmu, že jsme třeba výplně na vratech natírali Luxolem a ještě poctivě (napouštědlo, první nátěr, druhý a teď si nejsem jistá, jestli i ne třetí..), který už ani ne po roce se krásně loupal... tak tohle je pohoda.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Jamarov »

No j s luxolem jsem zkoncila...presne nejdriv napoustedlo ,pak dva natery a za chvili je to pryc.
Tohle co jsem psala je prirodni a stara receptura,delaji se tim i pamatky...navic ne treba napoustedla ,chrani to pred hmyzem,houbami,uv zarenim a je to i na lode takze s vodou by nemel byt problem.
A tech 150m2 Kdyz si to sama namicham vyjde podle mych propoctu 2504,- za 17 litru.

No abych mela hlavne co natirat...zatim bojuju s vykresy a venku jsou vztyceny pouze zaklady s kostrou...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od oreb1 »

xchipsy, mně karbolka smrdí hodně, ale jsou i horší smrady. Možná když je jen jedna vrstva, není to tak cítit. Ale tři vrstvy a na to slunce v létě, to je paráda, je to cítit hůř než asfaltová silnice :usmev: . Tím nesnižuju účinek a nic proti tomu nemám, nehaním Vám to.
Jamarov, já bych to tím Vaším nátěrem klidně natřela. Mohlo by to být dost účinné.
Volská krev se asi používala, protože jí bylo hodně a nevyužila se jako při zabijačce prasete. Nevím, ale řekla bych, že krev jako krev. Ovčí, kozí, prasečí, volská (Proč ne býčí? Vlastně to je víno, ne?). Ale nevím, jak by se v tom cítila zvířata. Asi by poznali, čím je to natřené a mohli by se bát. Možná přeháním, jen já se musím i po stahování vždycky převléknout, než k nim jdu. Jinak jsou divní.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Natírat něco krví bych měla pochybnosti, jak dlouho to vydrží.. přeci jen pár prasat už jsme doma porazili, takže vždycky někde něco skáplo a za pár dní to buď opršelo nebo se odloupalo apod.. ale třeba když se to nacucá do dřeva, tak je to jiné, nevím, nemám zkušenosti.. Jasně že kdysi se to běžně dělalo, no ale taky oni tehdy moc neměli na výběr, že..
Jinak Oreb nevím jestli si správně rozumíme, ale karbolka a Karbolineum není jedno a totéž 😉
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Marion108 »

Nater krvi mi doporucovali proti tesarikovi... ochranne funkce proti vnejsim vlivum to nevim. My natirame olejovou lazurou, je to ucinne a vydrzi, i kdyz to neco stoji. Tusim, ze posledne to byl sokrates, ale pouziva se vicero znacek, podle toho jak vyhodne se koupi. Mohu potvrdit, ze cim hrubsi povrch, tim vic to saje. Zavadne to neni a ani to zasadne nepachne, zvirata to neresi, kozy dokonce ochutnaly, ale nic jim nebylo.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Jamarov »

Myslim ze kdyby ta krev nevyla ucinna tak se hodne veci nedochovalo.proc ze skotu- predevsim asi mnozstvi a mam pocit ze tam je i jiny duvod... :promin:

Sokratem taky natiram,ale doma nabytek,dvere,tramy...ale to bych se venku nedoplatila...kdyz to jde i jen olejem...ikdyz ty ceny jsou taky vysoke pokud bych premyslela o jinych nez lnenych a konopnych...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Marion108 »

Drahy to je, pravda, a to to mame jako nejak vyhodneji pry.
Jinak jsme kdysi u koni natirali vyjetym olejem z traktoru, ale to byl hnus, to bych se zavadnosti docela bala, ale nebyly to moje zvirata. :nevim:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od oreb1 »

xchipsy, rozumíme si, já tomuhle říkám karbolka. Podle názvu to asi kyselinu karbolovou taky obsahuje.
Krev se používala k nátěrům v interiéru. Občas se musely obnovit. Ale jak to přesně působilo, nevím, jestli to chránilo nebo jen vypadalo dobře.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Janina »

https://www.drevoastavby.cz/drevostavby ... ich-nateru
V dávné době nebylo chemických závodů, které by produkovaly nátěrové hmoty ve velkém objemu. Na dřevo se tedy používalo to, co dala sama příroda v místě stavby. Jedním z prověřených přírodních produktů je i tzv. volská krev a minerální barva - falunská červeň.


Volská krev - sice nevoní, ale chrání
Volské krve se využívalo v minulosti nejen k obarvení látek, kůže a vápenných omítek. Při nátěrech dřeva posloužila především jako konzervační prostředek proti vlhkosti, škůdcům, plísním a ohni. Krve se většinou nepoužívalo v čisté formě, ale přidávaly se do ní různé přísady, některých z nich se dokonce užívalo i samostatně. Jsou to například, fermež, zvířecí žluč a moč, vápno, oxidy železa z hlíny, saze, sůl a podobně. Některé látky obsažené v krvi mají i protipožární vlastnosti, tehdy to však nebylo známo. Pokud se nátěru užilo k ošetření podlah, vnitřních stěn a nábytku, povrch se natřel teplým voskem a následně vyleštil. Proces výroby základu nátěru z krve je velmi nelibého zápachu. Způsobu bylo více, ale většinou se nechala krev zhruba 14 dní odstát a z povrchu se sejmula sraženina. Urychlení výroby se dosáhlo zahříváním nádoby z krví. Je logické, že toxiny vzniklé biologickým rozkladem žluče, krve a moči nechutnají škůdcům. Zápach nátěru časem zmizí a my můžeme mít dobrý pocit z ekologické barvy a nepodpory nadnárodních chemických koncernů.

Přírodní minerální barvy - tradice severu Evropy
Nátěry, jejichž základní součástí jsou minerály, se v severských zemích používají po staletí pro přírodní ochranu dřevěných fasád. Jejich výroba je ekonomicky výhodná a především trvale udržitelná. Mezi nejznámější patří nátěr s názvem - švédská „falunská červeň". Její historie sahá až do 16. století, a to díky mechanizaci švédského měděného dolu ve Falunu. V jeho blízkém okolí se dřevěné stavby natíraly důlním kalem. Časem se přišlo na to, že nátěr chrání dřevo o dost lépe, než jiné nátěry. Tím se odstartovaly pokusy se složením a zkoušením nátěru. Postupem času se poměry složení směsi ustálilo. Během 19. století se nátěr z měst rozšířil i na venkov a ten je v dnešní době „na červeno". Základní složkou je tedy vypálená červená zemina, voda, pšeničná či žitná mouka, lněný olej a zelená skalice. Nátěr má velmi malou odolnost proti otěru, proto není vhodný na nábytek, podlahy a hračky.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů