Odčervení slepic

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Odčervení slepic

Nový příspěvek od Anka »

Máte s tím někdo zkušenost? Dnes jsem při čištění kurníku zjistila asi 2 druhy červů a tak se pídím po informacích. Jeden je škrkavka a pěkně dlouhá :shock: a to druhé je něco jiného.
Náš veterinář je momentálně daleko, takže nejdřív v pondělí a na klinice mi řekli, že toho dnes mají moc a že mám přijít zítra, že budou mít více času to nastudovat z knih! :vztek:
Co jsem koukala na ufo, tak někdo doporučuje odčervovat 2x za rok, někdo nikdy resp. až když je to potřeba.
Prosím, jaké máte názory a zkušenosti?
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od Janina »

Zatím jsem se s červy u slepic nesetkala, u ovcí často.
Zatím jsem našla toto
Vnitřní parazité slepic
Slepice mohou trpět různými druhy cizopasníků. Někdy je zjistíte v trusu, jindy se projeví až hubnutím či průjmem.Vnitřními parazity jsou různé škrkavky, hlísti, apod. Účinné jsou proti nim přípravky pro odčervení (Helmigal, Panacur apod.). Odčervování je nejlepší provádět pravidelně, a to vždy na jaře a na podzim.Dále je třeba preventivně odčervit každého nového jedince, kterého jsme si přinesli do chovu, kvočny před voděním kuřat, a to zejména tam, kde jsou se slepicemi nebo poblíž chovány také kachny a husy, kde jsou mokré louky a pod. Odčervovací prostředky existují v sypké formě (prášek se vmíchá slepicím do navlhčeného šrotu) nebo jako rozpustné ve vodě, kterou pak slepice vypije. Protože ale každé podání odčervovacích přípravků zatěžuje některé orgány drůbeže, je dobré se o jejich použití a důledcích poradit s veterinářem (např. ochranné lhůty po jejich použití pro maso, vejce atd.).
Takže přípravky jsou podobné jako pro ovce,králíky. Budu hledat dál.
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od Anka »

Už jsem koukala na několik přípravků a zatím žádný nebyl doporučen pro nosnice, tak nevím.
Musím počkat do pondělí na veterináře, ale nejraději bych to vyřešila teď hned..
Hlavně mi jde o to, jestli preventivně odčervovat 2x za rok, nebo ne.
Naše holky to mají určitě od těch létajících potvor (kosák a vrabec), už měly i všenky a čmelíky.. :vztek:
Ptáci mi nevadí, ale jenom ať se mi necpou ke slepicím a nepřenáší na ně všechny ty prevíty.
Teď mě napadá, vždyť mám doma křemelinu (od boje se čmelíky), tak jim to nasypu do míchanice a jako podpora to bude dobré.

Takže další dotaz: má někdo zkušenost s odčervováním slepic křemelínou? Matně si vzpomínám, že se to musí podávat snad měsíc?
Jestli někdo chcete vidět fotky, stačí písnout a dám je sem. Mám je, ale pohled nic moc..
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od Janina »

Fotky určitě ano.
Problém s odčervovadly je v tom, že vejce jsou nepužitelná pro lidskou spotřebu.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od Kostey »

Bosorka Jana píše: 15 pro 2018 11:29 ... Odčervování je nejlepší provádět pravidelně, a to vždy na jaře a na podzim.Dále je třeba preventivně odčervit každého nového jedince...
Tohle nám ale taky tvrdili u ovcí a koz a teď nás všechny nabádaj, abychom to tak nedělali, protože se tím strašně zvyšují rezistence na odčervováky.
Normálně se dá kdyžtak udělat koprolka.
já když měl se problém se škrkavkou u slepic, tak jsem jim namíchal šrot s helmigalem a bylo po problému.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od Janina »

Tak pravdu díš, Kubo. Mám Helmigal tekutý pro ovce, asi bych ho použila, jen nemohu dohledat, kolik. A jak dlouho nepožívat vejce.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od oreb1 »

Možná řeknete, že jsem mimo, ale co takhle dávat jim nějakou dobu větší dávku česneku? Už jsem to někde psala, ale kdysi dávno jsem uvařila česnečku a dala i našemu štěněti, které jsme si právě přivezli. Vylezly z něj všechny škrkavky. Byly ale živé, takže pokud by se tohle podařilo i u slepic, asi byste musela víc trus sledovat a odklízet tak, aby zahynuly. Jen tak uvažuju. I u lidí česnek působí proti parazitům, třeba dětem proti roupům.
Naposledy upravil(a) Anonymous dne 15 pro 2018 12:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od Anka »

a teď mi zmizel celý příspěvek :cry: , tak znovu

Našla jsem návod ke křemelině:
Pomůže odstranit škrkavky, tenkohlavce, roupy a měchovce do sedmi dnů od první dávky. Aby byla léčba co nejúčinnější, musí být podávána po dobu nejméně 30 dnů, abyste podchytili celý vývojový cyklus parazitů.
Dávkování:
pro velké psy 1 polévková lžíce denně / pro malé psy, šťěňata, kočky a další malá zvířata - 1 čajová lžička denně / pro kozy a ovce 1 - 2 lžíce / pro koně 150g
Jednoduše nasypat do žrádla, nebo nasypat do šrotu.
Přílohy
IMG_4995.JPG
IMG_4996.JPG
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od Marion108 »

Slepice jsem odcervovala v dobe preperovani, ochrana lhuta byla myslim mesic, ale uz nevim co to bylo. Kdyz bylo vejce, uvarila jsem ho psovi...
Je to v pohode. Kremelina muze pomoct, ale myslim, ze pokud uz jsou videt v trusu, tak to bude chtit neco silnejsiho.
Jinak preventivne kysane zeli obcas, to hodne pomohlo k celkove kondici...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od Javorka »

Flimabend.
Mám doma načatý, mohla bych trochu poslat. Kolik máte slepic?
Ochranná lhůta na maso 2 dny. Na vejce 0.

https://cymedica.com/produkty/flimabend-100mg-g/
:433:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od Javorka »

Také jsem našla škrkavku, tak jsem si Flimabend koupila. Radila ho Bodlinka, právě že tam není ochranná lhůta na vejce.
Také mi v létě kulhali dva kohouti a to prý můžou taky způsobovat paraziti. Napadají klouby (také rada Bodlinky). Po odčervení kulhat přestali, tak to bylo asi ono.
Sáček s přípravkem mám v ledničce a sama to nespotřebuju, tak by nebyl problém toho trochu poslat. Rozpustí se to ve vodě a podává týden.
:433:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od Javorka »

Bylo by dobré zjistit, co to je na prvním obrázku, aby odčervovadlo zabralo i na to. Já poznám jen škrkavku. Nemůže to být tasemnice? Koukala jsem na nějaké obrázky, ale moudrá z toho nejsem.
Možná by věděl Honzík, také to nedávno řešil.
:433:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od Javorka »

Přeposlala jsem vaši fotku neteři, je to bioložka. Zeptá se kolegyně, která se tím zabývá, tak uvidíme, co napíše.
:433:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od Javorka »

Mám tu zprávu pro Anku:

vypada to na utrzene soubory clanku tasemnice. Chtelo by to ale idealne
prinest a presvedcit se pod mikrakem. staci to nalozit treba do vodky.
JB


Pokud budete mít zájem přepošlu i kontakt na paní z parazitologie, které neteř přeposlala vaši první fotku.
:433:
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od Anka »

Dnes tu byl veterinář, dal mi Helmigal 25mg, dva sáčky. Jeden teď a druhý za měsíc.
A co vám mám povídat. Na fotku co nikdo nepoznáváme mi řekl, že mu to přijde jako larva chrousta. Na ochrannou lhůtu na vejce při podávání Helmigalu mi řekl, že to nemám řešit (a to jsem měla v náručí 1,5 leté dítě). Že prý to jedno vejce co sníme nám neublíží a malá že vlastně stejně z vejce moc nesní. A řekl, že mám slepice nechat týden zavřené a výběh jim posypat vápnem
Javorko, moc děkuju, ale bobek jsem bohužel vyhodila. Nějak mě nenapadlo ho skladovat, navíc jsem čekala, že ještě něco najdu. Každé ráno kurník čistím a za ty dva dny zatím nic.
Slepic máme 10 i s kohoutem.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od Javorka »

Tak snad to pomůže. Nevím, co zabírá na tasemnice. Ta paní co by to zkoumala, by určila co to je, ale nevím, jestli by poradila jak to zlikvidovat.
Já jsem jí před časem posílala škrkavku a děsně ji to zajímalo, že jich je strašně moc druhů, ale pak po mě chtěla, jestli bych jí neposlala i slepici. :P
To jsem teda neposlala. Ani jsem nevěděla z které ta škrkavka vylezla.
Ten přípravek, co jsem nabízela, nemá na vejce ochranou lhůtu. Taky proto jsem si ho sehnala.

Kdyby jste někdo potřeboval, tak ho mám a není problém ho trochu poslat. Já to nespotřebuju a zbytečně mě to tu leží.
Je to Flibamend, doporučovala ho Bodlinka.
:433:
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od Anka »

Jen doplnění, ten bobek jsem zapomněla na mraze a celé to tak zamrzlo, že nebylo poznat už vůbec nic. Dnes jsem našla jiný a ten jsem doktorovi ukázala (to jsem myslela na tu tasemnici) a řekl mi, že je to nejspíš nestrávený konec peříčka.

Javorko, jestli nějaké "poklady" najdu, strčím je do alkoholu a pak se domluvíme kam to mám poslat.
Flimabend by se mi líbil (kvůli OL), ale jestli má některá slepice tasemnici, tak ten Helmigal bude asi větší sajrajt a snad to pomůže. Doktorovi jsem tasemnici zmínila, ale nějak neslyšel..
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od Javorka »

Ta paní je odbornice, měla by to poznat. Je z Katedry parazitologie z Karlovy Univerzity.
Když tak se ozvěte, napíšu vám kontakt.
:433:
nitraner

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od nitraner »

Kde je Honzapm?
:nitraner2:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odčervení slepic

Nový příspěvek od Janina »

Na gaučíku, touhle dobou.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů