Líheň

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tmavou krev? :udiv:
Jedině by chodil na ingoustovou transfůzi :vytlem:
To bude jen nějaký kožní pigment ne?
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od oreb1 »

Já to jen četla na nějakém slepičářském webu. Ne černou krev, ale tmavší, prý.
Tady:
http://www.kavapo.cz/cs/novinka/ayam-ce ... iho-sveta/

Každopádně to myslím jsou slepice přesně pro Kostěje pro jeho samostatný venkovní chov. Tyhle slepice se o sebe postarají a jen tak něco je neodnese.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Lisbeth »

Oreb, díky za odkaz! Na mě ten kohoutek působí jak pekelník, to bych se vála jít večer zavírat slepice, že mě to "uhrane nebo odnese". :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Lisbeth »

Ne ne Mastňáčku, do tmy by svítily ty pekelné oči :cert: já bych se lekla, krůpla si do textilu a utekla :))
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Stefanos
Příspěvky: 37
Registrován: 03 lis 2018 09:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Stefanos »

Letošní první líhnutí dopadlo vcelku dobře.
IMG_20190501_074428.jpg
IMG_20190501_074628.jpg
IMG_20190501_074628.jpg
Přílohy
IMG_20190501_074447.jpg
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od oreb1 »

Už ve starověkém Egyptě měli líhně pro kuřata:
http://extrastory.cz/staroveci-egyptane ... -internetu
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od xchipsy »

Když už přišla otázka, co chci od Ježíška, tak jsem si řekla o líheň... Původně jsem se rozhodovala mezi Brinsea a Rcom, ale nyní se naskytla příležitost koupit od chovatele téměř nepoužitou líheň. Jenže ji momentálně nemůže najít :)) ale ukazoval nám ten roštík na vajíčka - no a podle něj soudím, že to bude buď Covina nebo Real (49). Máte s ní někdo zkušenosti? Něco jsem načetla na iF, ale bylo to tak pade na pade, někdo neměl problém, jiný naopak..... Tak váhám, jestli ji vzít (až - pokud ji najde :nevim: a nebo radši koupit jinou...

Druhý dotaz se týká načasování líhnutí. Probírali jsme to právě s oním chovatelem a bylo nám doporučeno líhnout tak kolem půlky dubna (takže vajíčka do líhně dát cirka v polovině března) - není to pozdě?

A poslední dotaz - jak "stará" vejce lze ještě dát do líhně? Někde jsem četla, že max týden, že pak už klesá líhnivost (ale nevím, jak moc, jestli třeba o pár % nebo mnohem výrazněji), ale onen chovatel říkal, že i dva týdny není problém, tak nevím... Jako nemusím tu líheň narvat plnou, ale i tak, kdybych tam chtěla dát aspoň 30 vajec od hempšír, tak mi týden na sbírání nestačí.. Teda, zatím, nevím, jak ponesou na jaře, třeba za minulý týden jsem sice měla 30 vajíček, ale byly tam i od barneveldek - ty bych sice mohla nechat do líhně taky, ale jedině pak na výkrm, protože kohouta mám jen hempšíráka :mrk: No, já tam nějaké strčím stejně, protože by mě zajímalo, jaká z toho vznikne barva :blazen: Třeba to budou pěkné pipky :souhlas:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Hhippie »

Kostey si lihne v lihni, tak treba poradi :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

líhnul jsem pštrosy, Ruánské a Pomořanské kachny v líhni Brinsea, typ si nepamatuju, teplotu držela dobře, automat na otáčení se dal vyladit, vlhkost se řešila ručně, což jsem u líhně za 60 t nepochopil
slepice i kachny sedají na hnízdo při plné snášce, tak aby se to líhlo na jednou, co den to vejce, nasazovali jsme každý týden a bylo to tak akorát, dolíhnout, vyčistit, dezinfikovat dolíheň a nacpat tam další, i delší interval by se dal zvládnout v závislosti na požadovaném počtu násady a velikosti líhně
stejně si to všecko bude doma chtít vyzkoušet a doladit, ani pečení v troubě se na poprvé nemusí podařit
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak liheň se nenašla :blazen: chovatel si myslí, že si ji asi vzal švagr (nebo prostě nějaký příbuzný).
Čili se rozhoduji znovu mezi původně vybranými, a to Brinsea Ovation 56 Advance a RCom 50 MAX. A fakt nevím, pro kterou se rozhodnout :nevim:
Zatím u mě vítězí spíš RCom, má - podle mého názoru - lépe vyřešené ovládání/nastavování a taky se mi víc líbí způsob otáčení vajec - buď přepážky, nebo "proložka", zatímco u Brinsea jsou takové košíky, které mi připadají dost velké (budu líhnout zdrobnělky, takže menší vajíčka). Cenový rozdíl 3 tisíce není až tak zásadní, abych byla "nucená" vzít tu levnější, ale fakt nevím no. U RComu mi připadá i to víko takové šikovnější, jak krabice, prostě sundám a kamkoli položím, zatímco Br. má nahoře tu krabičku a kabel... Taky jsem se dočetla od jiných chovatelů, že se blbě čistí... Ach jo. :))
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od MartinR »

S typem ti neporadím líhně jsem si vždycky udělal sám z ledničky, s ventilátorem z kompu, topením žárovkama a el. termostatem. Líhnivost někdy i sto procent spíš záleží na kohoutovy...😎 Pokud se ti ten Rcop líbí víc tak ho prostě vem jinak by jsi si pak furt vyčítala žes měla vzít tu lepší- není to věc na chvilku... :blazen:
Jinak čtrnáct dní skladovat vajíčka není problém nechával jsem i díl ale důležité je skladovat ve stálé cca 10stupňové teplotě na ležato a jednou denně otáčet.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od xchipsy »

Díky.
S tím skladováním by problém nebyl, dám je do sklepa k vínu :blazen: tam je těch 8 ař 10 a trochu vyšší vlhkost, tak by se jim tam mohlo líbit.
Je fakt, že na líheň je zatím čas, teď to nebudu hrotit (jsou svátky, blázinec všude kolem, přepravci vytížení a otrávení, tak nebudu riskovat, že mi to dovezou rozbité apod.), viděla bych to tak na leden, tu koupi no a do té doby mám čas ještě číst všechny možné názory na téma Jakou líheň vybrat :souhlas: Ikdyž to je spíš pak horší než lepší, protože zas budu třeba přemýšlet ještě nad nějakou jinou... Tohle nesnáším v obchodech - jdu něco koupit a potřebovala bych, aby přede mě prodavačka položila DVĚ věci a já si vybrala buď jednu, nebo druhou.. Ale ona jich donese osm a jsem v prd*li :blazen: :))
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Jar
Příspěvky: 1
Registrován: 10 lis 2020 20:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Jar »

Má někdo zkušenosti s líhněmi pro drobnochovatele konkrétně od Českého výrobce BIOSKA SEDLČANY. Pro lepší představu se jedná o tyto líhně. https://www.bioska.cz/cze/index
Konkrétně jde o líheň MONOPLAST https://www.bioska.cz/cze/produkty
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Jan »

Měl jsem zkušenost se starší verzí.
Osobně, na to, že nemá automatické otáčení vajec je trochu drahá. Ale pokud máte čas na otáčení vajec a nemáte problém s penězi, líhnout bude.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Tada »

My máme janoel 24 a janoel 96 . Od líhní janoel nás varovali že jsou nespolehlivé atd. Ale mohu říct źe s líhní janoel 24 jsme naprosto spokojeni ale u líhně janoel 96 nám trochu vadí to že od kraje trochu utíká teplo tak v krajích je horší líhnivost tak to vždycky musíme obkládat dekami.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Jan »

No tak na této líhni je jasné, že to projektovali někde v teple( asi Jižní Čína) a vy to určitě taky neprovozujete někde se stabilní teplotou 26+. Pokud se líheň zabalí do polystyrenu tak, aby se neucpaly přívod vzduchu, budou se líhnout i ty na krajích.

Z principu ne někde v šopě v únoru s pruvanem.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od andre.marek »

Já mám nějakou podobnou té Janoel z ebay na cca 50 vajec, funguje skvěle, cena bezkonkurenční, akorát se musí dolévat voda - žádný problém...
Ze začátku jsem líhl v chladnější místnosti a ještě pod oknem,takže ty krajní fakt trochu trpěly.
Letos jsem líhnul v koupelně :)) :)) ideální vlhkost, teplota a výsledky byly lepší :vytlem: . Bohužel při odchovu pak zaúřadovali čmelíci a nejhezčí kuřata zdrobnělých brahmánek ve zbarvení Isabella to nedala :plac:
Zbytek docela slušný, 10 kohoutů krásných velkých faverolek běhá ještě po dvoře a čekají na snězení (možná i na sněžení) :blazen: .
kosta
Příspěvky: 758
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od kosta »

Nastěhovala jsem slepičky s kohoutkem do jiné ubytovny.Budu mít několik dní práci než si zvyknou chodit ráno ven a večer domů.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od Hhippie »

Kosto, prosím, jak (kde a v čem) odchováváte?
Já pořád přemýšlím, jaké postavit zázemí, když nemám zděné chlévy... :promin:
Děkuji.
:Hhippie: Bubáci forever!
kosta
Příspěvky: 758
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Líheň

Nový příspěvek od kosta »

Slepičky máme pod seníkem.To ještě stavěl děda .Je to stavba 4krát 4.Nahoře je seno to je dokola potlučený prknama a dole to je
ze škvárobetonu.Jsou tam různý příčky a tam je všechno možný.Taková univerzální bouda.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů