Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Vše o chovu skotů...
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Tedysek »

Ac uz dlouho nedojim nic, zkusila bych to trochu nenasilnou cestou. Udelala bych neco jako klec na kravu, tam privazat ke kybli se zradlem a na druhou stranu ke kybli privazat tele. Jak bude krava v klecj mela by set bezpecne podojit. Teda tak nejak jsem to mela vymyslene s Maličkou která na sebe nechtěla nechat sahnout ze strachu z lidí. Nakonec jsem jí svázala: obojel hezly na kratko tak aby si nemohla lehnout a jednu zadni nohu ktera byla bliz ke me tak aby ji mela na zemi ale natazenou dozadu. Pak chvili drbat od hlavy az k zadku a pak na brisko a vemeno. Nakonec to zvladala i bez uvazu nohy.
No, jsem poucena od koz a nez jednou zas nejake takove zvire prihde chci mit vsechny manipulacni konstrukce doma :D at je to bezpecne pro vsechny. :-)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Kostey »

Jakékoliv klece na dobytek bych nedoporučoval. Když vás kamkoliv kopne a druhou dostanete o železnou trubku tak to je 2x horší. To je ale pořád ta lepší varianta, než když vám doslova cokoliv nohou přikopne k pevný překážce. to si pak koledujete o tříštivou zlomeninu. A klece které opravdu zafixujou krávu jako třeba na úpravu paznehtů, tak věřte, že tam se vám jí naučit být klidná na dojení nepodaří.

Jamarov: pokud už bys sháněla starší kravku co "je zvyklá na ruční dojení" tak je víc než vhodné si jí na místě zkusit podojit. A pokud bude zrovna zasušená, tak takovou pro jistotu nebrat :) U telete to je do budoucna trochu loterie. Kozy taky umíme mít rozmazlené od dětství a pak když příjde na první dojení, tak to může být pěkný čoromoro. :)

A k tomu dojení, uvědomme si, že když příjde úraz, nemoc nebo tak něco, tak to chce mít záskok kdo to podojí... Já bych to dojení radši stejně doma pro střýčka příhodu měl připravené a zvíře na něj naučené.

A že jsou kozy nebezpečné vím, kor ty špatně odrohované s různými neforemnými útvary místo rohů. Na hospodářstvích jich potkáváme dost.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jamarov - jak začne samo žrát, alespoň trochu, půjde na prodej, ale ani tak MKS nechci dávat,
bral jsem si na začátek nejmenší a nejklidnější plemeno co se dojí alespoň hobby, uvidíme jak se osvědčí, zatím mohu Dexter doporučit, kdo nechce dvě kozy se spotřebou pěti tak je to volba č.1
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Tedysek »

Kostey mas zcela urcite pravdu a mnoho zkusenosti. Me tohle napadlo hlavne diky tomu ze jsem videla jednou video jak pani doji skrze dreveny plot. (Krava za plotem). Stacily tri prkna aby se vyhnulo bocnimu kopanci... a v urovni vemene nebylo prkno. Aby krava prave neublizila. :) me se to moc libilo
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Kostey »

Jedna věc je rozdojování a pak další věc je normální dojení. U normálního dojení i u těch zlých platí to, že chovatel tam musí být šéf a kráva si nesmí dovolit kopnout. Je to podobné jako s beranama a kozlama. Taky nad nima musíme mít navrch.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

To je pravda. Jakmile budete ve chlívě ten druhý tak je to špatný. Otočit to je na silnou náturu a výraznou osobnost.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Marion108 »

Vsechny zvirata to citi, nemusi jit o srach, staci nejistota...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Jamarov »

Dad nad dextrem taky přemýšlim kvůli té velikosti,ale ty ceny... :( píšete dvě rozežrané kozy?jaký je průměr v nadoji denní? Nemám o nich načteno,moc jsem toho nenašla.

Kostey tak to by byla asi podmínka koupit kravku nezasušenou a podojit si na místě :souhlas:
Většinou jsou v nabídce ale připuštěné, zasušené.nebo se prodávají z různých důvodů,ty ale neuvedou... objeví se až doma. Takže nejlepší varianta je fakt počkat až se objeví vhodná kravička, kterou by normálně nikdo prodat nechtěl, ale bohužel musí třeba z důvodu svého špatného zdravotního stavu. :(

O tom kdo mě zastoupí kdyby cokoliv... Tak to fakt netuším. Byl by to pěknej průšvih. Nevím jak tohle vyřešit.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jamarov - udávána dojivost u Dextra je od 4 do 12 l na den, psal jsem nádoj dvou koz a žravost pěti ( možná i kozlů), ale ta naše přišla z dost otřesných podmínek
teleti je deset dní a oddojíme při teleti dva litry denně,
kolik by jste byla ochotná utratil ? plemenné kusy jsou stále v ceně ( 36 000,- + DPH za půl roční), ale dá se i za méně, mně vyšla na 11 t krmiva co prodávám ve dvou letech a připuštěná, podle mne jich je dost, většina chovatelů zatím jen rozšiřuje svá stáda tím co neprodají, ale další potenciální zájemci nejsou ochotni platit hodnotu nad užitnou cenu
Mastnacek - kde u Kolína ?
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Jamarov »

Mastnacku To musíš nejdříve ale nějaký zástup mít :D
Svatební cesta na 5dní- plánováno skoro dva měsíce, půl dne předávání a půl dne sepisování a dalo to práci (i s dětmi tedy) 4 lidem, aby mě zastali a měli to taky trochu na pohodu :lol:
A to bez kravičky....

To je Davide dost hobby... :( kolem deseti v pohodě... Ale cena plus krmení...když vidím za kolik se prodávají Jersey.
Ve vedlejší vesnici mají dextry na chov a asi i na maso, nedojí. Asi se tam zastavím.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jo jo, ceny jdou šupem dolů, za chvilku se to srovná na jatečných cenách.
Hobbýci nebudou chtít krávu a platit za seno víc než za jádro. Cena masa je taky o ničem kvůli dovozům. Většina malochovatelů si proto svoje odchovy - výpěstky sama spotřebuje. Splnit požadavky na prodej ze dvora nebo jiná forma ofiko zpeněžení také něco stojí.
Žádná sranda a hromady papíru :nesouhlas:
Ještě, že nejsem vegetarián :souhlas: , byť proti nim (když mně nepřesvědčují o své pravdě) nic nemám.
:dad:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Jamarov »

Nechápu jak se může vyplatit spalovat seno a slámu, když jsou ceny tak vysoké? Jzd letos neprodavalo ani slámu, co vím od kamarádky, která od nich každý rok bere.

Docela se děsím toho, že nejsem soběstačná, mohla jsem na seč uvolnit jen přes půl ha, to jsem pak trochu litovala protože i na pastvu by se hodila,díky suchu.
Seno beru deset let od zemědělce z hor a letos když řekl ať počkáme na otavu jsem pochopila, že nebude nic. Jako zázrakem jsem koupila za moc slušnou cenu 20 balíků, ale byla to náhoda a příští rok nevím.

Takže chápu jak člověk může zkončit pomalu ze dne na den, protože 2000 za balík
..To už není ani hobby chov, ale charita, nebo útulek.

Nemůžu si dovolit investovat 40000 do malé čistokrevné kravičky a čekat kolik a jestli vůbec bude mléko, jestli mi rozumíte?když jsem odkazana na koupi sena.

Maso bych od místních klidně koupila, ale není, protože porážku mají limitovanou a na jatka vozit nechtějí. Takže jejich produkce je pouze pro rodinu a pár vyvolených, mít ve větším jim za to nestojí.

Já bohužel nejsem vegetarián :lol:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jamarov - Jůla má nárok na statut plemenné krávy, vyšla na 23100,- a to počítám v prodejních cenách krmiva v loňské zimě s dopravou k nám, cena je tedy srovnatelná s Jerzeykou, mladý kus by se mohl sehnat za půlku, chce to mít dostatek krmiva, hodně lidí co kupovali seno prodávalo na podzim tzv. za pár korun proti běžným cenám
:dad:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti