Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Vše o chovu skotů...
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

očko na zdi mám, jen se mi stále vrtí a snaží se mně trefit rohem
:dad:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Profesor1 »

Oreb vám poradí být v klidu, na krávu mluvit, hladit . . . . mít trpělivost ;) :souhlas: . Já mám jiné metody, jít na zvíře podobrém mě moc dlouho nevydrží. Každopádně co nejvíce zkrátit úvaz, bokem krávu tlačit na zeď + rameno, nebo jednou rukou tlačit na slabinu zadní nohy, jakoby krávu nadzvedávat a . . . . . . . a dál je to pro někoho trápení zvířat :D Každopádně zvíře z vás nesmí vycítit nejistotu. Měl jste začít co nejdřív, už před otelením šahat nenápadně na vemeno, hladit, škrabkat . . získat důvěru. Kráva kope jakoby do boku - takový oblouček směrem dozadu, tak bacha na to. Osobně bych měl po ruce klacek a vždy při kopnutí klepl přes nohu. Ještě existují tzv. železa na spoutání zadních nohou - takové ploché háčky spojené řetězem, které se zaháknou za achilovky.
Každopádně VŽDY začít i končit úkon podobrém.
Tele dát ke krávě co nejblíž, ale zase bacha na její nečekané "tancování", aby teleti nechtě neublížila.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Kostey »

Profesor to popsal moc hezky. Jen se mi zdá, že to zvykání na budoucí dojení tím, že se jim před otelenim sahá na vemeno jaksi nefunguje. Nebo teda spoň mně ne. Mnohých krav se ani nedotknu a pak při dojení stojej jak beránci. Naopak jiná jalovice si na vemeno před otelenim klidně sahat nechá a pak jak se jí nalije, tak si ho teprv začne bránit. A doposud z mazlivé jalovičky je hysterka co mě chce zabít :)
Pokud by ti to nešlo v jednom tak ti pak můžu napsat vychytávky při kterejch ale musíte bejt 2
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od oreb1 »

Profesore, nejsem taková světice, jakou mě tu popisujete, krávu jsem nikdy nedojila. Ale ta předposlední věta je jako moje :) . To se zase tak nelišíme.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Kostey »

A ještě jedna věc, zdá se mi že to rozdojování těch, co kopou jde líp když pod sebou nemaj tele, protože po dojení cítí mnohem větší úlevu, než když jim prostě jen pár litrů sebereš.
Chápu to správně, že jí plánuješ jen oddojovat přebytky ale jinak nechat tele pod ní?
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od PavelIV »

Moje obě zatím otelený si na vemeno nechají sáhnout i odstříknout, jen když se jim chce. A málokdy se jim chce, když nemají hlavu v kýbli se šrotem, to jim pak můžu dělat skoro co chci :lol:
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Profesor1 »

Kubo jooo, ale zvíře které je na tvé dotyky zvyklé, tak se dřív a líp přesvědčuje, že to s ním myslíš dobře.

Ta DADova kráva je na tele zvyklá a brání si ho, tak myslím že kdyby jí ho před dojením vzal, tak by mu v klidu nestála a jen by se vrtěla bučela a tele hledala. Ale jen taková má úvaha.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Kostey »

Ale jo já s tímhle co píšeš souhlasím, ale ročně rozdojuju kolem 20 jalovic a mnohdy ty okolo kterejch se jen bojíme chodit jsou pak na dojení uplně zlatý a ty mazlivý který se sebou nechaj dělat všechno je najednou strašnej problém podojit.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od PavelIV »

Je to jako s lidma, každá má svou povahu, co funguje na sto jiných, zrovna na tuhle nemusí :)
Někdo dá tele na noc vedle a kravka ráno bude ráda, když jí člověk ráno podojí a nebo taky nepustí a bude trucovat.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

velmi krátký úvazek, pomocnice a kalfas s řepou zapříčinily první úspěch, tak začnu ještě s jádrem ať toho zbývá víc
jen do slabyny se můžeme opřít tak kolenem, lehat si k ní nebudem
já ji ošahával s dostatečným předstihem, až žena žárlila, a odrbávat se nechala, to zase jo
chtěl bych opravdu jen oddojovat, než tele odstavím, pak už jen dojit a dojit
:dad:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Kostey »

No, pokud tam máš pomocnici, tak taky dost pomáhá jen zvednout ocas. Kravskej ocas. Prostě hned u kořene ho zvednout přímo vzhůru tak, ať tam kráva cítí tlak a to je taky dost znehybní.
My když rozdojujem jalovice a jdem na to ve dvou, tak se nám právě dost osvědčilo to, že jeden nasazuje dojačku a druhej krávě zvedne ocas, jednou rukou ho drží a druhou rukou jen jistí slabinový imobilizer, aby náhodou nevylít a nebacil do hlavy toho druhého co nasazuje dojačku. Ten "hák" funguje výborně tak na 70% krav. Zbylejch 30% se umí tak prohnout, že ho dokážou z poza páteře vyhodit, případně jak cítí tlak ve slabně tak maj tendenci si lehat a nebo pak existujou takové, které to naopak rozblázní tak, že se k ní ani nepřiblížíš jak začnou skákat :) A u takových pak jen zvedáme ocas. Dřív jsme i vyvazovali tu nohu, ale časem jsme to aplikovat přestali, protože to bylo zbytečně zdlouhavý.
https://eshop.agrotrans.cz/imobilizer-slabinovy/
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Marion108 »

Sice nemam kravu, ale koza od pripusteni ma takovy manyry, ze ji musime dojit ve dvou, pac kdyz si lehne, tak ja ji faaakt nezvednu... Je to ludra, na volno kouse a nabira rohem a kdyz ji dam extra kratky uvaz, tak si proste lehne... i pres to, ze se skrti... Doted jsem ji dojila v pohode... Dela to posledni tri dny.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Zaplať jde to dobře. Stačí dva, krátký úvazek a plný žlab. Začínám přidávat domácí směs (jádro).
Teď to beru sportovně, ale jak dostanu tele do rána bokem tak to bude ve velkém :P
S kozou se to nedá srovnat.
:dad:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Jamarov »

Chtěla jsem se zeptat zda budete dojit :) určitě si poradíte.

Kamarádka měla straku, od telete, počkala si na první telátko a pak si myslela, že bude tele pod mámou a ona bude jen oddojovat, jenže neměla prostor na oddělení telete, vázání asi moc dobře vymyšlené neměla, byla na to sama a kravka děsně vyváděla, nevím po jak dlouhé době to vzdala a kolik měla modřin, ale byla to škoda. Prodala je. Dokud měla kráva tele pod sebou tak to nešlo.
Na kravičku se chystám, do dvou let. Asi na to budu sama, tak zatím jen zjišťuji informace. Na dojení mám jen kozy. Nejsem nucená kvůli mléku a syrům odstavit kůzlata pár dní po porodu a krmit je z lahví nebo kyblu, nechtěla bych tak ani u telete. Jak se dělá běžně na farmách.
Myslím,že to je s kozama podobné v tom (záleží na povaze) že od přírody si mléko brání pro své mláďata. Jen je s kozou lehčí manipulace. Po prodeji, porážce kuzlat je dojení u mě vždy jednodušší.
Plný žlab je základ.

Marion mám jednu kozu lehací :lol: Ale dojím ve stoje,mám vysokou dojnou lavici, kozu prostě musím levou rukou zvednout pod břichem, to si pomůžu i pravou, pak se chytit plotu a koza mi drží na celé levé natažené ruce, pravou rukou pak dojím. Časem pak přestane lehat.

Jak dlouho dad chcete nechat býčka pod kravkou?
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Kostey »

DAD David Abrahám píše: 26 pro 2018 07:31 S kozou se to nedá srovnat.
Jj se mi líbí jak lidi občas píšou, že se koza nedá podojit. To si pak s úsměvem vzpomenu na ty nejdivočejší jalovice a to se fakt nedá srovnávat. Koza kdyžtak dělá cavyky, kouše, trká, lehá si ale s jalovicí co se člověka snaží snad zabít se to srovnat opravdu nedá :)
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Jamarov »

No právě koza dělá cavyky, nebezpečné to taky může být, ale prostě i jako žena kozu dokážu zpacifikovat, ne vždy je to sranda s rohama, navíc jsou mrštný mršky :D
Ale kráva... To je i na chlapa moc.
Právě kvůli tomu děsně váhám zda jít do telete, nebo sehnat starší kravku, která je zvyklá na ruční. I tak mi je jasné, že když někdo napíše je zvyklá, nemusí to znamenat v růžovém, že sama přijde a já si beze strachu podojím... Prostě nevím.
Asi budu muset nejdříve vyrazit někam na praxi, přijde mi to jako úplně jiný levl.
Klobouk dolů všem pánům zde, co do toho šli. Já mám obrovský respekt k něčemu co vím, že jentak nezastavim...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Marion108 »

Je mi jasne, ze se to neda srovnat... ;)
Jen jsem si tak vzpomela, na stedry den mi dala rohem 2 cm od oka, tak uz sama nechodim...
Vzdycky jsem kazdou podojila.:-) Takze ok, jen ze si nedovedu predstavit, co delat s kravou, kdyz si lehne... :lol:
Preju vam telatko... je krasne to i mlicko vam preju... :)
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Tedysek »

Ac uz dlouho nedojim nic, zkusila bych to trochu nenasilnou cestou. Udelala bych neco jako klec na kravu, tam privazat ke kybli se zradlem a na druhou stranu ke kybli privazat tele. Jak bude krava v klecj mela by set bezpecne podojit. Teda tak nejak jsem to mela vymyslene s Maličkou která na sebe nechtěla nechat sahnout ze strachu z lidí. Nakonec jsem jí svázala: obojel hezly na kratko tak aby si nemohla lehnout a jednu zadni nohu ktera byla bliz ke me tak aby ji mela na zemi ale natazenou dozadu. Pak chvili drbat od hlavy az k zadku a pak na brisko a vemeno. Nakonec to zvladala i bez uvazu nohy.
No, jsem poucena od koz a nez jednou zas nejake takove zvire prihde chci mit vsechny manipulacni konstrukce doma :D at je to bezpecne pro vsechny. :-)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od Kostey »

Jakékoliv klece na dobytek bych nedoporučoval. Když vás kamkoliv kopne a druhou dostanete o železnou trubku tak to je 2x horší. To je ale pořád ta lepší varianta, než když vám doslova cokoliv nohou přikopne k pevný překážce. to si pak koledujete o tříštivou zlomeninu. A klece které opravdu zafixujou krávu jako třeba na úpravu paznehtů, tak věřte, že tam se vám jí naučit být klidná na dojení nepodaří.

Jamarov: pokud už bys sháněla starší kravku co "je zvyklá na ruční dojení" tak je víc než vhodné si jí na místě zkusit podojit. A pokud bude zrovna zasušená, tak takovou pro jistotu nebrat :) U telete to je do budoucna trochu loterie. Kozy taky umíme mít rozmazlené od dětství a pak když příjde na první dojení, tak to může být pěkný čoromoro. :)

A k tomu dojení, uvědomme si, že když příjde úraz, nemoc nebo tak něco, tak to chce mít záskok kdo to podojí... Já bych to dojení radši stejně doma pro střýčka příhodu měl připravené a zvíře na něj naučené.

A že jsou kozy nebezpečné vím, kor ty špatně odrohované s různými neforemnými útvary místo rohů. Na hospodářstvích jich potkáváme dost.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak v jednom zaučit prvotelku na ruční dojení

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jamarov - jak začne samo žrát, alespoň trochu, půjde na prodej, ale ani tak MKS nechci dávat,
bral jsem si na začátek nejmenší a nejklidnější plemeno co se dojí alespoň hobby, uvidíme jak se osvědčí, zatím mohu Dexter doporučit, kdo nechce dvě kozy se spotřebou pěti tak je to volba č.1
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti