příkrm-směs

Vše o chovu skotů...
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

příkrm-směs

Nový příspěvek od Jamarov »

Můžete mě poradit,nebo dát tip z čeho složit krmnou směs dojící krávě ?
Doma mám vše možné- mačkaný oves,ječmen,pšenici,řepné řízky,sladový květ,mačkané lněné semínko,vojtěšku...tak ať můžu popřípadě něco sehnat...
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: příkrm-směs

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Ječmen, kukuřice a výrobky z ní, to samé sója, hrách, Lupina, bob, senáž - siláž, různé pokrutiny a výlisky, řepa, brambory, topinambury, mrkev, celer, jablka, hrušky,
jen to nepřehnat a změny zavádět pozvolna,
hlavně po příjezdu krmit tím na co je zvyklá
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: příkrm-směs

Nový příspěvek od Jamarov »

Davide děkuju.Na internetu jsem našla i řepné řízky s ovsem,když bych ji k tomu přidala kukuřici a lněné semínko bylo by to špatně?Něco by ji v tom chybělo?Dočetla jsem se zatím ,že by jedna dávka příkrmu,neměla převyšovat 3kg K těm luštěninám se tady asi nedostanu,krmení beru ze 3 míst a nikdo nic z toho nemá.
Na zimu budu mít řepu, a brambory se dávají spařené nebo syrové?Vůbec nevím :prekvapeni: bramborama nekrmim.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: příkrm-směs

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak mléko tučné už mají tak dost,já vím...takže místo řepy teď aspoň řízky dokud nebude řepa,lněné semínko není na škodu a šrot?
vždycky když někdo řekne šrot tak já nevím? :mrzimeto:

Hele já v zimě v městský knihovně chtěla knížku o chovu skotu a museli mi jí objednat až z Prahy,jednu jedinou,co jsem stihla jsem si vypsala...
A ty si to vkládal kam?Prosím :stydim: :andel:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: příkrm-směs

Nový příspěvek od PavelIV »

Moc to řešíš :vytlem: trávu/seno a při dojení fanku šrotu - mix. pšenice ječmen. Všechno ostatní může, ale nepotřebuje - navykat pomalu. A jestli bude v chlívku a tráva se vozit, tak aby se nezapařila. Když ji měli naši, tak se odpoledne nasekalo a bylo to na večer a ráno. Ale večer se ta dávka trochu rozhodila, právě aby se to nazepařilo. K tomu vodu a liz.
By se o to všichni chtěli starat jak o miminko :))
:PavelIV:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: příkrm-směs

Nový příspěvek od Jamarov »

Jenže já už žádné miminko nemám,čtvrté nechci tak mám toto :vytlem:

Šak já vím,že řeším...než jsem vytvořila krmnou dávku kozám tak to taky bylo umění.Šlo mi o to co se dává dojným krávám, aby se udržela rovnováha kvůli zátěži.Vím,že dojné jsou nastavené tak,že vydrží ,stačí málo a dají hodně,ale chci jí taky udržet nějakou kondici a životnost.Jako na větších farmách jedou v jiném,kráva se s malým příjmem prostě vyždímá a pak jatka.Mě nejde jen o výtěžnost. Něco jiného je zas výkrm....
Dokud nezačne chodit na pastvu,bude na senu,trávu kosit nebudu,není tu ani kde :smutek:

Mastnáčku tak si to pletu? Já myslela ,že jsi něco kopíroval ze své knihy zootechniky.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: příkrm-směs

Nový příspěvek od Marion108 »

Nerozumim tomu, takze to berte s rezervou... vzala bych to jako velkou kozu, nekdy je mene vice. Taky treba me napada, ze rizky jsou fajn, protoze vazou hodne vody, ktera ji bude pro objem mlika chybet, kdyz bude na sene, jednoduse diky rizkum ji prijme vic... je treba vyrovnat Ca a P, rizkum chybi fosfor... da se pridat oves mackany nebo srot... :nevim: celkove bych ji toho nedala moc najednou, do tech dvou davek denne to bude asi idealni? Lnene seminko je obecne prospesne, vubec bych se ho nebala...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: příkrm-směs

Nový příspěvek od Lisbeth »

Já už budu mít metody výkrmu asi taky poměrně zastaralé, ale přidám aspoň pár svých osobních poznatků z různých provozů, třeba to pomůže.
V klasickém VKK jsme krmili siláž s kukuřicí, byla velmi jemná, krávy mají rády, když je to krátké a před dojením se každé nasypalo cirka kilo šrotu (ječný,kukuřičný) do žlabu, tedy denně kolem dvou kil šrotu ráno a večer, jináč nic extra nedostávaly a měli jsme tam skutečné rekordmanky v dojivosti :vytlem:
Kamarádka, co má 10 kusů dojnic na vazném - dělají vlastní senáž + šroty, ta senáž je sice dlouhá, oproti té siláži z VKK na první pohled nic moc, ale hezky voní a holky dlabou, přidávají i vlastní seno, jinak nic.
U nás doma, ale to už je vážně dávno, jsme krmili zásadně řezanku (seno+sláma, sláma proto aby se pošetřilo seno, když se vše dělalo rukama), nikdy né klasické dlouhé seno, od jara do podzimu se jí seklo zelené, když bylo a bylo kde, stejně tak se jí na řezačce dělaly kopřivy, ty měla moc ráda. V zimě, kdy nebyla tráva, dostávala ječný, příp. pšeničný šrot, opět podle toho, co se sehnalo. Dala několik telat a odešla v požehnaném věku :usmev:

Nevím, jaké máš možnosti dovozu krmení a za kolik, mě z toho paradoxně nejlíp vychází to krmení ve VKK - jemné, chutné, sežráno prakticky vždy beze zbytku. Směsi míchám ráda, ale také nevím, jestli to kravka ocení stejně jako třeba kůň a hlavně je tu rozdíl v množství, koňovi toho stačí troška (aspoň tomu mému), kravka by chtěla určitě víc, jestli se to to pak vyplatí ekonomicky :usmev:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: příkrm-směs

Nový příspěvek od Jamarov »

A já myslela,že si mi to nabízel,ale pak jsi to vložil někam sem pro všechny...no jo sem mimoň.

Já právě nevím jestli se dá kráva brát jako velká koza, proto se ptám,abych ji neublížila.Taky neříkám,že ji budu dávat 6 kilo příkrmu denně.
Množství si každý dořeší sám,navíc se vším se začíná pomálu....

Kozám dávam řízky a slad.květ,mačkaný oves a ječmen.Je to něco mezi nápojem-taková kaše. v zimě když jsou plně na senu přidávám vojtěšku a lněné semínko 2 měsíce před porody.
Jestli je to dobré aplikovat i na krávu nevim.Beru mléko od jesrseyky,z 8 litru-2litry smetany,příkrm jen lněné semínko a seno,chodí i na pastvu,ale po koních je vypaseno spíš.Když dám příkrm,asi bude víc smetany,o máslo je velký zájem. Pokud to nezatíží krávu,víc smetany mi navadí,stejně ji sbírám na pití je to moc tučné i tak.
Jak píšeš asi záchovná dávka.Přemýšlela jsem o tom nepřipuštění...taky neznám nikoho kdo by nepřipouštěl a nechal odpočinout.Ale já to u koz dělám.Nepřipouštím ani prvním rokem až druhým,když se mi zdá,že koupená koza není v kondici,nepřipustím.Ale Róza vypadá moc pěkně.I když letos kozeny vypadaly luxusně po porodech,ale za 6 týdnů to byl děs.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: příkrm-směs

Nový příspěvek od Janina »

Souseda dojí léta. Seno, šrot, senáž, voda. Nyní má dvouměsíční tele a už se stará, kdy se bude připouštět. Kráva je uvázaná a vypadá moc dobře.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: příkrm-směs

Nový příspěvek od Bekkky »

Jerseyky dělají tučné mléko i jen z trávy a při dojení půl kýble šrotu. Nepotřebují moc prikrmu. Je pro ně důležitá pastva. Co se týká propouštění, jsou hodně sezónní. Některé si tu pauzu samý vypnutí. Prostě pokud mají u sebe těle nezabreznou.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: příkrm-směs

Nový příspěvek od Bekkky »

Hm, asi tu T9 vypnu
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: příkrm-směs

Nový příspěvek od Janina »

Bekkky nééé, to bude nuda, takhle to mám někdy jako kvíz. Nejsi sama, Marion a Mastnáček taky často píšou z mobilu. :vytlem:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: příkrm-směs

Nový příspěvek od Jamarov »

Vždyť to je jasný-propouští se k býkovi, aby zabřezly,pokud mají při těle tak nezabřeznou :souhlas: A když chtějí pauzu tak jsou vypnutý :souhlas: :))
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: příkrm-směs

Nový příspěvek od Bekkky »

Mám jiný mobil a ještě jsem si nezvykla. Předchozí se odporoucel do křemíkoveho nebe. Prasknul mu displej (ne žilka) a to z vedra...
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: příkrm-směs

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Beru tipy a dobré rady co bych mohl přidat půl a jedenapůl roku mladým jalovičkám co ještě neviděli sluníčko a nestály na drnu. Klasiku mám a mám jí dost a vím, že to nesmím přehnat.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: příkrm-směs

Nový příspěvek od přezdívka »

Dala bych toho maximálně 1/4 plecháček pro začátek a zamíchala jim do toho lžíci nějaké minerálky a vitamínů. Za takových 10 dní bych dala už dva plecháčky. Asi budou hlavně potřebovat kvalitní seno, aby začal pořádně pracovat bachor.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti