lysina

Vše o chovu skotů...
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

lysina

Nový příspěvek od PavelIV »

Podívejte se na fotku, takovou lysinu i větší má ještě jedna, přikládal jsem to soubojům o pozici ve stádě, že tam prostě dostala rohem. Mají to dvě víceméně outsiderky. V hierarchii je celkem jasno, souboje jsem zaregistroval právě mezi tou níž postavenou polovinou stáda, na vrcholu je všechno jasný, jedna je šéfka, její vrstevnice je úplně v klidu, ale vysoko, největší z mladých taky - s tou se ani ty starší neperou, respektují se navzájem, pak jsou takový čtyři, který jsou v pohodě, ale jak na ně něco zkusí outsiderka, dají jí co proto. Byla s nimi ještě jedna, ale o příkrmiště si strhla roh a asi ji to při soubojích trochu bolelo, tak už je z ní outsiderka společně se zbylýma dvěma
Ale proč to sem dávám, včera jsem si všiml, že to má i tele - syn od šéfky. Ona ho tedy chrání, ale jak je mu půl roku, tak už je někdy bez mámy, možná mu ostatní dají u žrádla čočku, ale nikdy jsem to neviděl. Má to tak 5 x 5 cm a vedle ještě trochu menší, ale ne na boku (kde bych to od rohu předpokládal), ale spíš u kohoutku. Vyfotit se mi to nepovedlo, zkusím dnes.
Tak se chci pro jistotu zeptat, zda nevíte o nějaký chorobě, která se takto projevuje. Je to vyloženě lokálně kousek úplně bez chlupů, jinde je srst normálně hustě narostlá a ještě před pár týdny to určitě neměly.
IMG_20190127_160532.jpg
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od Marion108 »

Nezda se mi, ze by takhle krava strhla rohem srst... u koni to byva vykousnuta srst zubama, ale kravy ty nevim, zda se kousou...
Starsi konik mi takto blbe presrstoval loni na podzim... spravilo se to po lnenem seminku, mel i hodne lupy, po pridani kremeliny ma cistou lesklou srst...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od PavelIV »

Právě, že má všude krásnou srst a krávy se nekoušou, jdou do sebe rohama. Dokonce ani náznak kopnutí zadní nohou dozadu jako koně - našich Andula, přivázaná u žlabu, to taky uměla, když ji někdo štval.
Počkáme, jestli zkušenější kraváci o něčem nevědí, já se tam dnes rozhlídnu, o co by si to udělal sám. Drbadlo je výš, tam on hřbetem nedosáhne a ostatní se o ten kartáč drbou pořád, ale nikdy si srst nevytrhaly, jen pár chlupů. V zimní ohradě mají jen pár stromů, ale nízko silnější větve žádný nemá. Je tam sloup vysokýho napětí, o ten by to asi šlo, ale je kolem něj ohradník, sice nezapojenej, ale včera byl určitě neporušenej, oni to modrý lanko respektují na 100%, vypínám proud jen když dělám větší zásah do ohrady.
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od Janina »

Srst má krásnou, tohle mi připadá jak vytržený, ne vylysalý.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od Profesor1 »

U mě to mívají některé kozy. Jedna míň, jiná víc, další vůbec. Buď začíná výměna srsti, nebo možná tam dostala ránu a teď jí to svědí, tak se tam brbe.
Během pastvy se to vytratí. Možná tam nějaký parazit bude, ale já nic nenašel.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od oreb1 »

Mě napadlo, jestli tam nebyl stroupek, který odpadl. Pak tam někdy nerostou chlupy. Ale to byste asi viděl. I když možná mezi chlupy by byl zamaskovaný. Buď škrábnutí od něčeho nebo kousnutí hmyzem a zahojená ranka. Ale na hmyz teď moc není doba.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od Janina »

Pročíst si tohle?
https://vetweb.cz/vyznamne-ektoparazito ... h-tlumeni/
a pak bodlinka píše v diskuzi o psech z roku 2009 "Když má na sobě takový kolečka kráva, tak je to trichofytóza" viz její článek http://zverolekarka.com/dermatofytoza/

a ještě tady
http://www.zootechnika.cz/clanky/zaklad ... cneni.html
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od PavelIV »

Jani díky, kam se hrabe gůgl. Nic tomu úplně neodpovídá, ta kůže je pod tím normálně růžová, žádný zarudlý okraje, strupy, boláky, jen chlupy pryč. Ještě to dnes prohlídnu pořádně.
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od Janina »

Bez gůglu bych byla vyřízená. :)
Koukni se, jestli nemají lysiny i jinde, kde a kolik. Nejni to lehký je prohlídnout to je jasný.
A možná jen plašíme. Uvidíme.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak černá potvora se nenechala vyfotit, když už jsem byl blíž, tak ke mě natočila hlavu a schovala to :smutek:
Ale vyfotil jsem tu druhou, hnědou s rovnými chlupy, má to o něco větší, ale taky čistý. Černá to má u plece, hnědá zase u kyčle, připadá mi, že jak ten roh normálně někam sklouzne (když postižená uhne), tak se zarazil o tu kost a vyškubly se chlupy.
Ta fotka s kudrnatýma chlupama je bejček, ten to má teda větší, dvě lysiny vedle sebe. Včera jsem to viděl zepředu (stál proti mně), tak mi to připadalo, že je to skoro na kohoutku. Dnes mě nechal přiblížit z boku, tak je to na boku, ale dost vysoko. Podezření padá na tu konstrukci, co jsem na ní plánoval připevnit fixační čelo (až na něj budou prachy), párkrát jsem viděl holky jak tam strčí hlavu a drbou se na krku, ale telata jsem tam nikdy neviděl. A žádná nemá na krku vydřeno. Mohl tam být a nějaká ho vystrčit. Zítra bude víc času za světla, tak tam natáhnu ohradník před to. Tak u větších mi to přijde skoro jasný, ale u toho kluka nevím.
A taky budu muset kluky už brzy poslat do světa, zrovna ta celá černá má říji a už na ní skákal. Ještě nedosáhne, ale chybí mu tak 10 cm. Tak jsem ho chvíli pozoroval, ani mu tam nic nevylejzá, tak snad jen napodobuje ostatní jalovice. Přišlo mi to jen jako hra, neběhá za ní pořád jako plemeník, zase se šel v klidu s mámou cpát, když jsem jim dal balík. Je mu půl roku a 3 týdny, ten druhej menší, mladší - těžkej nezájem :nene:
IMG_20190128_161559.jpg
IMG_20190128_161711.jpg
IMG_20190128_165203.jpg
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od Janina »

Ta první kravka byla černá, tady jsou rezavé. Má jich to víc?
Horní fotka, to je nějaké tmavé na kůži?
Co si o tom myslíš?
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od PavelIV »

myslím, že jsem psal u tý fotky s tou černou, že to má ještě jedna. Tohle je ta druhá a bejček.
Jo aha, ty jsi ty fotky viděla asi bez komentáře - vložil jsem fotky z mobilu do příspěvku a pak upravoval - doplňoval text na PC.
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od Janina »

Tak asi to bude od potyček, od drbání od konstrukce. Nejsi tam furt, tak nevíš, co dělaj přes den, konečně, jsou aktivní i v noci. To bude dobré, nevinné.
Pozorovala bych to.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od PavelIV »

Všichni tři postižení se chovají úplně normálně, tak v klidu jsem, ani se nesnaží se pořád drbat třeba o napajedlo, strom nebo příkrmiště. Teda ne víc než ostatní. Budu pozorovat, oddělím ohradníkem tu "málemklec" a uvidíme.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

podle fotek to vypadá na vytržení - sedření chlupů, jestli je kůže čistá beze změn tak bych to neřešil,
ta moje má zase barevné rohy od železné konstrukce, zelené a červené :vytlem:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od PavelIV »

Zapomněl jsem přidat rozuzlení, nakonec jsem na to přišel. Nechal jsem jim v takovým rohu lesa jeden drbací strom. Když byl sníh, tak tam nebyly žádný kravský stopy, tak jsem na něj vůbec nepomyslel. Měl jsem za to, že tam vůbec nechodí. Obvykle denně obcházím ohradník buď v malým kruhu, tak abych viděl napnutý vodiče nebo jednou za čas v těsně podle ohrady, abych pořešil i drobnosti. Asi 10 dnů zpátky už bylo šero, tak jsem dělal takovej střední okruh a hele, přede mnou ten strom. A už vidím ten pahejl, co jsem ho zapomněl zničit, samozřejmě na něm chlupy a je přesně v tý vejšce, nafackoval bych si :tumas:
Od tý doby samozřejmě nic novýho, lysiny pomalů zarůstají chlupama...
Před zásahem
IMG_20190224_160829.jpg
Po zásahu
IMG_20190224_160958.jpg
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od Profesor1 »

No já bych vám nafackoval až teď za to co jsi udělal! :usmev: Nebo si myslíte že jim to tam vadilo? Vždyť přesně něco takového ostřejšího vyhledávaly ať se můžou podrbat pořádně.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od PavelIV »

U přístřešku mají drbadlo s kartáči, ale jsou líný si tam dojít, potvory. Tak nemusej vypadat jak s leprou :hrabeti:
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od Profesor1 »

Je to dneska moderní mít třeba na hlavě vyholené proužky, nebo děvčata jinde :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: lysina

Nový příspěvek od PavelIV »

proti tomu nic. Počkejte, až bude zase punkový období - vyfotím. Někdy v září, když semení svízel, tak to mají od pastvy i na hlavách a asi je to trochu svědí, tak si drbou hlavy o ten horizontální kartáč drbadla, až jsou na ježka. Zkusím někde vyhrabat loňskou fotku. Přišel jsem k přístřešku a půlka stáda na ježka :vytlem:
:PavelIV:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů