Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

chov ovcí a koz...
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od minie »

sliznice trvají déle, než se vrátí do normálu, ale teda ty otoky do týdne by měli být pryč. To je věc, která bývala vidět velmi za krátko....sama bych tápala být ve tvé situaci...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Janina »

S otoky mám tu zkušenost, že se objevují a ztrácejí. Když se zvíře pase, s hlavou dolů, otok se objeví, a pak se zas ztratí a tak.
Já bych odčervila znovu.
Říkám si Veru, jak máš pocit, že zvířata jsou pohublá, může to být také známka začervení.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Hhippie »

Nojo, jenze ted je takove blbe obdobi na odcervovani. :smutek: Melo by se odcervovat pred prichodem na zimni rezim. To bude u me az tak na zac.listopadu. Na druhou stranu...stejne nejdou do salase, ale do mensiho vybehu, kde budou stejne neco po zemi uzdibovat, takze si mohou stejne nejake parazity zas nasbirat, tak je mozna muzu precervit i ted... :nevim:
Musim rict, ze prestoze o parazitech vim daleko vic nez pred par lety, porad v tom plavu. Snazim se stridat ucinne latky, nepodhodnocovat mnozstvi odcervovaku, neodcervovat plosne, ale kusove, i jsem delala koprosky, ktere nevychazely nijak spatne (coz me utvrdilo v tom, co rikaji veti, ze to stejne ukaze kulove...)....a stejne porad tapu, jestli to delam dobre.
Navic...ted bych dala radsi Ivermectin, protoze naposled jsem davala Aldifal, ale od kamarada dlouholeteho chovatele mam napsano v notysku, ze Aldifal / Panacur na zimu, Ivermectinum na jaro... achjo :mrzimeto: Je to pro me porad takova neuchopitelna veda :smutek:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Janina »

https://cs.wikipedia.org/wiki/Albendazol
https://cs.wikipedia.org/wiki/Fenbendazol
Nejsou to zřejmě totožné účinné látky. Používala jsem tekutý Hemigal od veta. Veliká spokojenost. Jehňata jsem zjara odčervovala jednou, když jsme objevila známky tasemnice v trusu. Pak všechny ovce před přechodem na letní pastivnu. Nyní, v polovině září, jsme odčervovali při stříhání.
Na jaře zřejmě přejdu na Aldifal.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, nejsem chemik, ani odborny znalec problematiky - ten by Ti to vysvetlil nejak pochopitelne - kazdopadne ty ucinne latky jsou ze stejne skupiny anthelmintik.
Tedy se rika, ze maji stejnou ucinnou latku.
Takze by se mely tyhle “benzinidazoly” stridat s “ivermectinem”.
Snad jsem to vysvetlila dobre :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Jamarov »

Jak píše Hippie,nejde ani tak o název-jsou si i podobný,ale o účinnou látku,ivermectin,ivomec,biomectin,biomec....nebo...azoly :usmev:
Takže používat pro změnu jinýho výrobce se stejnou látkou je k ničemu :smutek:
Celý systém s povolením odčervovacích prostředků u nás je na :bobek: Jiné účinné a hlavně u nás nepoužívané odčervováky jsou za dveřmi...ale jaksi není asi v zájmu trhu,nebo nechápu kde vězí celý problém,aby se do ČR dostaly.
Nemám zas tak velké stádo,neodčervuji pravidelně,zatím mi vše zabírá když je potřeba,ale možná to příjde po delším čase, vím jaký je to zoufalý kolotoč pro jiné chovatele.Zvláště když nejsou moc možnosti nechávat pastviny pár let vydýchat.

Já to mámHippie mám zas v notýsku naopak :promin: v jarních měsících ...endazoly a na konci pastvy ivermectin atd...

Stejně se tím neřídím,jelikož každá látka funguje na něco jiného,takže ani plošně ani na slepo nestřílím.Rozbory dělám.Na jaře jsem potřebovala odčervit biomecem,kdybych nasadila třeba panacour tak mi to je k ničemu.bohužel lhůta na mléko je dlouhá ,ale tak to je.u masných je to jednodušší.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Bekkky »

Hippie, čtu to až teď. Konec léta je období vlasovky slezove. Otok je následek anémie, kterou vlasovka způsobí. Ovce může mít i další příznaky, jako třeba že se hodně zadýchavá při chůzi. Než lék zabere a červy chcipnou trvá to 2-3 dny. Protože je to rána pro játra, tak pak trvá, než se srovná krevní obraz. Mě se osvědčilo píchnout B-komplex a železo, ovce se rychleji uzdraví.
A proč není v Čechách třeba Cydektin? Protože se vyrobci nevyplatí homologace v Čechách. Alespoň do nedávna to tak bylo.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Janina »

Helmigal je pro ovce určený, mám ho od veta koupený. Jen se neprodává u nás, je ze Slovenska.
http://www.pharmagal.sk/produkty/antipa ... l-50-mgml/
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Hhippie »

Ok, tak ja ji ten Ivermectin sezenu.
S temi ostatnimo nevim. Vlasovku jsem nikdy neresila, s otoky podbradi jsem problemy nemela.. vcera jsem jim zas vlezla pod vicka a ostatni cerne nemaji spatne sliznice. Tak na stredu Famacha testu. Takze v takovychhle pripadech neresim. Az kdyz jsou “bělejší”. Ale kdyz uz budu resit tu jednu (neni od leta se stadem, spasa jine pastviny - kde se ale doted ovce neobjevovaly, tak me to zacerveni prave tohoto kusu vlasovkou velmi prekvapuje...?), tak muzu precervit vsechny. At to mam z jedne vody na cisto :)

Ale tedy... moc prirodne to nebude :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Janina »

Kdyby měl někdo chut a čas, může se přečíst celou diplomku. Vliv ivermectinu na dospělce vlasovky. :vytlem:
https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle ... sAllowed=y
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Hhippie »

Diky Jani. Uprimne...nejsem odbornik, tedy jsem v tom zadnou odpoved, ktera by pro me byla pouzitelna, nenasla. :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak pro veterináře není problém natáhnout odčervovák do stříkačky,ten ivermectin i biomec vydrží dlouho,mám v zásobě.
Bylo mi doporučeno dát tři dávky po sobě,na tři křížky,to jsem ale neudělala.zlepšilo se to,jen to snad zvíře nevyčerpá když s tím musí pobojovat.


Máte někdo zkušenost,jestli když se něco vyvrbí,se vyplatí je v podstatě naprat klidně větší dávkou a třikrát po sobě,nebo dát jednu větší a snížit množství začervení popřípadě přidat vitamíny a nechat zvíře ať se s tím popere?
Shodla jsem se s několika lidmi,že stejně nikdy nelze mít zvíře totálně čistý,ale aby to uměly udržet v co nemenší neškodné míře.

Na podzim loni to bylo hraniční,neodčervila jsem,porody v pořádku,po porodu taky vypadaly moc dobře,až po 2 měsících se to na pár kusech odrazilo,odčervit jsem musela.Kůzlata jsem tedy nechala dýl pod nima.odčervila sem ale jen jednou dávkou.Stáhlo se to na jeden kříž.
Kamarád zrovna řešil stejně problémy,odčervil ve třech dávkách jak řekl vet, nyní měl opět problém,znovu odčervovali.
U mě jsou holky zatím o.k. rozbor budu dělat až za měsíc před zasušním,ale přemýšlím,že možná v listopadu odčervím.Pokud by to pomohlo a nemusela bych pak o měsíc protahovat začátek dojení.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Hhippie »

Jamarov, ja si myslim, ze tohle je tak desne individualni, ze na to nikdo neodpovi.
Kazdy ma unikatni stado, unikatni podminky a ma jinak rezistentni kmeny parazitu :nevim:
Mozna kdyby se delal nejaky vyzkum v laboratornich podminkach, by se to dalo porovnat... achjo.
Mozna se mylim, ale mam pocit, ze jsou dva typy lidi. Jedni o tom nepremysleji a proste odcervuji pravidelne dle harmonogramu kazdy rok stejne - na jare a na podzim, cele stado a smitec. A pak ti druzi, kteri nad tim premysleji a chteji odcervovaky spis setrit a mit zvirata prirozene odolna, ale vlastne si nejsou uplne jisti, zda je to takhle spravne a v jakem stavu vlastne jejich zvirata jsou...
Ja v tom tapu taky. Kazdy vet i velky chovatel rik neco jineho. Veti jeste navic potvrdi, ze delat koprologie je k nicemu, protoze jsou malo prukazne.. fakt nevim.
Ja treba u normalnich kusu odcervuji spis “podle citu” min casto nez pravidelne, ale u walliserek, ktere jsou malo odolne na zacerveni, musim precervovat pravidelne a stridat ucinne latky - nekdy na jare davam odcerveni dvojmo po sobe, aby se udrzely.. :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Marion108 »

Od loňskýho jara jsem zatím nesáhla po odčervováku... nejlépe vypadá mladá koza, co nikdy odčervená nebyla chemicky, kozám dávám pelyněk černobýl a nyní třeba kaštany, žaludy... vratič a tak různě, co je po ruce, když chtějí dají si, když nechtějí nedají, vědí líp než já co potřebují.
sleduji víčka, pokud hodně zblednou, tak bych jednala, ale zatím se tam nestalo...
hhippie, myslím, že ovce mohla chytit parazity klidně od vysoké zvěře, pokud ti na tamtu pastvinu chodí tedy vysoká... pokud to tak není opravte mě, al ejá mám pocit, že někteří parazité napadající vysokou můžou napadnout i ovce, kozy... :promin:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od oreb1 »

Mastnacku, to je známá věc. I proto kozy ukusují stébla výš než ovce, žerou víc větví a listů, které obsahují taniny a jsou proti červům. Ovce si odolnost během života získává, koza ji musí udržet.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od oreb1 »

Už jsme o tom tady psali víckrát, ale klidně to mohlo zapadnout.
K té inteligenci: Zvířata vědí, co potřebují, dokud je lidi nezkazí. Pokud mají možnost výběru, najdou si, co potřebují. Ale nikdy nic neplatí stoprocentně (kromě smrti :usmev: ).
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Marion108 »

Kun prirozene se starceku vyhne, dokonce i v sene pokud nema hlad, nebo se nenudi, jenze odhadout kdy je toho sena tak akorat je dost tezky.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od oreb1 »

Kozy a asi i ovce mají větší přirozenou schopnost vyhnout se něčemu jedovatému nebo tomu, co jim škodí, než koně. Nebo přesněji větší než některá plemena koní. Haflingeři a jiná přírodnější plemena jsou "rozumnější" než jiná. Kůň už toho přirozeného v sobě moc nemá. Leckterý by bez člověka v přírodě nevydržel, kdežto ovce a kozy jo.
Ale fakt je, že v seně si vezmou všichni leccos, co by jinak nechali, z nudy, z nutnosti nebo to třeba tak dobře nerozpoznají, když to není někde venku.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Marion108 »

Jo, i to se muze stat, co vim o otravach u koni, tak to postihne treba jednoho ze staje a pritom dostavaji to same, je to individualni, neda se to pausalizovat... Kone uplne blby nejsou a plati, co pise oreb MUSI MIT NA VYBER. Pak je to riziko minimalni. Jenze kun v boxe nebo malym vybehu, opravdu muze sezrat, co by normalne nezral, pokud nic jinyho nema k dispozici.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola parazitov prírodnými prostriedkami

Nový příspěvek od Jamarov »

Je to rok co odešel mladý koník švagrové na otravu javorem,bylo to hodně rychlé,podzim,výběh mají,ale už byl přelom sezóny,seno k dispozici samozřejmě měl,druhý starší hucul to přežil.

Ten přirozený výběr je v pastvinách dost omezený,záleží jaké kdo má možnosti a pastviny.Něco jiného je chodit se stádem na volno jako Oreb :souhlas:

Teď mi začaly průjmovat flaškáči co mám u domu s kozama,ovce na horách jsou v pohodě.Nebudu dělat rozbor,nebudu odčervovat nijak,nemělo by to asi smysl je živit dál,takže Mastňáčku takže Gremlin to má jasné i Fanynka půjde :plac: nemělo by to do chovu smysl,jen dětem to asi nevysvětlím.Jehničku jsme za 12let nikdy nemuseli zabíjet...no rozum nad city.Když jsem ji zahřívala polomrtvou v posteli tak sem si říkala,že když nedoroste jak má,bude muset jít :plac:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot] a 13 hostů