Zánět ve vemeni u kozy

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od Marion108 »

Už pár dní řeším zánět u kozy.

Od minuleho tydne. Zjistila jsem hrudky v mlece, vemeno normalni. Jeste ten den jsem aplikovala mast ktera byla z:
lzice sadla, lzice konopneho panenskeho oleje, lzice gelu od bione (kostival, kastan konsky, extrakt z konopi...), lzicka rozemleteho rozmarynu, par kapek tea tree oleje a par kapek eukalyptu.
Celou noc jsem oddojovala po trech hodinach.
Ráno jsem aplikovala tetra-delta do obou struku. Do kazdeho pulku aplikatoru.
http://www.cymedica.com/www/cz/produkty/tetra-delta/

Na vemeno udderogel http://www.udderogel.cz

To same vecer a druhy den rano.

Dale dojim po 12 a po dojeni aplikuji ten udderogel.

Po celou dobu dostava peroralne cesnek. Vzdy strouzek, kdyz jdu kolem. Cca 5x denne.

Nyni v mlece vlocky temer nejsou.

Po celou dobu nadoji kolem 1/2 litru.

Po konzultaci s nasim veterinarem mam dale dojit po 12ti hodinach a aplikovat gel.

Po tydnu zasusit za pomoci atb primo k tomu urcenych. Tak je udajne nejlepsi sance na uplne vyleceni.
Naposledy upravil(a) Marion108 dne 26 lis 2018 09:30, celkem upraveno 4 x.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od Marion108 »

V den zjisteni
Přílohy
IMG_20181122_021029.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od Marion108 »

24 h po posledni davce ATB.
Mleko pres filtr tece stale pomaleji. Vlocky temer nejsou patrne.
Přílohy
IMG_20181125_205604.jpg
IMG_20181125_213050.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od Marion108 »

Budu vdecna za vase nazory.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od oreb1 »

Včera k ránu porodila jedna koza a už předtím měla na svou postavu velké naběhlé vemeno. Jenže je zásada neoddojovat před narozením kůzlete, aby nepřišlo o mlezivo. Když se narodilo, nemělo moc síly a navíc vemeno už bylo tak tvrdé, že se z něho nedalo pít. Nešlo ani oddojit, už tam je zánět. Kůzleti jsem pomohla se trošičku napít, trochu jsem přece vymáčkla a bylo to cuckaté sražené mléko. Představila jsem si, když kůzle uhyne, protože koza nebude mít mléko, jak já ji pak budu pracně léčit. No nazdar. Nechala jsem ji stranou od stáda a kůzleti pomáhala stát a pít občas aspoň trošku. Nestačilo mu to. Ohřála jsem čerstvé mléko od jerseyek, dala do misky, misku podržela ve vzduchu a kůzle ho vypilo, čímž získalo první sílu k přežití.
Vemeno natírám pravidelně Opodeldokem.
https://www.benu.cz/opodeldok-extra-sil ... gKyPfD_BwE
Chtěla jsem dát koze něco svíravého a protizánětlivého. Natrhala jsem jí tedy pár větviček tuje, které s chutí okousala. Kůzle je s ní a často upíjí. Vypadá to už líp, vemeno už není celé tvrdé a horké, z kousku nad struky kůzle může pít. Uvidíme zítra, držte nám palce.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od Janina »

Oreb čím se to stane? Zánět takto před porodem?
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od oreb1 »

Janinko, netuším. Nikdy jsem se s tím nesetkala. Minulý rok ta kozy neměla problém, ani při zasušování. Možná to může být nějaký hormonální proces, který způsobí tvorbu mléka předčasně, dlouho před porodem a vemeno to prostě nevydrží. Jen tipuju.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od Jamarov »

Prave jsem si privezla kozu z pastvy na horach. Mam tam kozeny co nebyly loni pripustene. Masu jsem naposledy dojila v zari. V rijnu zasusila. Vemeno se ji nikdy nescvrklo jako jinym. Stale mela nejaky obsah ale uz se ji nenalevalo. Nebyla pripustena ani nemohla zabreznout. V poslednich 14dnech se ji zacalo veminko plnit. Nakonec jsem ji privezla,protoze se ji i blbe chodi. Nebylo nikdy tvrde ani horke. Z jednoho struku dojim kakao. Jde o zanet? A co dal. Mam ji stale oddojovat?
WP_20190722_19_14_10_Pro.jpg
WP_20190722_19_21_26_Pro.jpg
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od přezdívka »

vydojit do sucha a mazat. Vydojit klidně i 3x denně, když to stihnete. Může být prasklá nějaká žilka. Když přecedíte přes filtr, jsou tam sražené kousky?
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od oreb1 »

To vypadá jako zastaralý zánět. Vydojit, já bych 3x nedojila, aby se tvorba mléka nepodpořila, radši jen jednou. Škoda, že nemá kůzle, to by ji vyléčilo. A mazat aspoň sádlem, líp konopnou mastí, Opodeldokem nebo nějakou přímo na zánět vemene. Antibiotika do vemene by taky pomohla, ale myslím, že se to dá vyřešit i bez nich, jen je třeba vytrvat.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od Jamarov »

Ani cucky,srazeniny,zadne kouusky tam nejsou.napadla me ta zilka i starsi zanet...prohmatala jsem cele veminko. Nikde ani zadna hmotna srazenina. Kdyz zasusujete a vidite ze se vemeno uz nenaleva,popripade je veminko mekke,delate pak jeste nejakou kontrolu odstriknutim treba po mesici?jak se da predejit takovemu zanetu? Koukam na to a hlidam,tuhle jsem s poradne nalitym vemenem teda ani nevidela. Byla to zachranena koza a mleko jeste mela,mesic jsem dojila,ale sla ztuha. Tak jsem ji zasusila,kdyz mam lepsi dojny.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od přezdívka »

Za dobu, co chovám kozy, tak akorát jedna koza, která nebyla na podzim připuštěná a byla zasušená, tak na jaře, když přešla na zelené, normálně nalila vemeno a zase jsem ji do podzimu dojila. Někdy se jim ty hormóny splaší. Třeba to bude i tenhle případ. Jestli to je jenom žilka, tak to tak do týdne odezní. Někdy se zdá, že už je mléko dobré, ale po odstátí se na dně usadí trochu růžové. Podle chuti to posoudit neumím, protože nepiju žádné mléko, ale ve vaření to znát nebylo.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od Marion108 »

Nemohli ji rozdoji cizi kuzlata? Oni to nekdy zkousi a jestli treba to nezkusili vicekrat, tak se mohlo vemeno nalit. Dala bych ji salvej a rebricek, pokud to bude chtit... :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nedojit a jen trošku oddojit :vytlem: Čert aby se v těch radách vyznal :)) :cert: :))
Ani se nedivím že jí praskla žilka. Jestli zánět není, tak bych ji jen sem tam lehce oddojil a znovu zasušil. Kdyby začaly deště a chladné noci a koza byla venku, tak by mohl nastat problém, ale takhle bych to jen sledoval a sem tam vemeno "odlehčil". Ani bych nemastil.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od Jamarov »

Jak to myslíš? Ani se nedivím ,že ji praskla žilka? :udiv:

Přezdívko,mám ještě její asi dceru,nebo sestru a její mladou kozičku.Puvodní majitel ji připustil,rodila v roce :hrabeti: Tvrdil ,že jsou všechny připuštěné,dvě nebyly a jedna zmetala. Byla jsem ráda,chtěla jsem, aby se daly dokupy.Ale všem těm třem,se pomalu zvětšila vemínka jak přešli na šťavnaté na horách.I ta maličká. No převážet se mě nechtějí.Tvrdé to nemají.... :nevim:

Marion,kuzlátka nemohla. Žádna u nich nejsou.
Ale nedávno měly říji,Hanička hermafrod.se mohla zbláznit. Takže bych to viděla na splašení hormonů :blazen: v jejich připadě zřejmě rodinném :))
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od Bekkky »

Když je vemeno hodně nalite, tak žilka snadno praskne. To se stává i u krávy nebo ovce. U koz které jsem dojila a pak zasušila a vemeno zcela nesplasklo jsem tak za měsíc po zasušeni oddojila a trochu to pak kontrolovala. Nestalo se mi, že by koza znova nasadila mléko.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od Jamarov »

Kamarádce to jedna koza dělá.Nepřipouští kozy a na jaře jak jdou na zelené,zvětší se vemeno tak rozdojí.Ale nevím jak zasušuje,pokud vůbec,ale dojí třeba jen každý druhý den.Dokud se jí vemeno nenalije.
Třeba ta maličká Žofinka měla uplně pidi vemínko,že nebylo ani vidět a to mi pán tvrdil že ji dojil do nedávna.(koupila jsem je na začátku září)A teď má Žofka viditelné vemínko a struky ji trčí.Dáše taky.Ale je měkké.
Vím jak může prasknout žilka :usmev: to bylo na profesora,u něj člověk nikdy neví v čem je narážka :vytlem:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od oreb1 »

Jestli má krev v mlíce a je to jen žilka, za tři čtyři dny už to nebude. Poznáte to nejlíp ve flačce, kterou necháte v ledničce pár hodin stát, na dně se usadí krev nebo jiné nečistoty. Ale když ji nebudete dojit, nepoznáte, jestli tam krev ještě je nebo ne. Takže dojit, ale třeba ne úplně. To by pomohlo i zánětu. A mazání neuškodí. Asi to bude superdojnice, když má takovéhle vemeno i bez kůzlat. Vypadá pěkně, klidně by se dala dojit, teď už není hubená.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od Bekkky »

No jo, profesor je někdy záludny. :promin:
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zánět ve vemeni u kozy

Nový příspěvek od Jamarov »

No jo právě... :vytlem: v překladu-se jí ani nedivím,že ji z tebe praskla žilka :))

Oreb je to jediná koza co klidně stojí a nechá se dojit bez příkrmu.Přitom se docela bojí,nebylo lehké ji na horách polapit.Myslela jsem si že ji budu dojit každý den jako ostatní....dnes uvidím jestli je to krev,nechám odstát.
Dojit určitě budu.To je nejmenší co můžu udělat.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 18 hostů