Vakcinace proti enterotoxemii

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
jírab
Příspěvky: 169
Registrován: 29 lis 2018 21:20
Dostal poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Vakcinace proti enterotoxemii

Nový příspěvek od jírab »

Už několikátý rok zvažuji, jestli očkovat nebo ne. Jeden známý chovatel mi říká, že neočkovat je dost hazard, veterinářka po zkušenostech v jiných chovech by mě to taky spíš doporučila. Tak se vás chci zeptat, očkujete? Jaký na to máte názor?
Tykání též od každého vítám.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vakcinace proti enterotoxemii

Nový příspěvek od Bekkky »

Jednoznačně očkovat
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vakcinace proti enterotoxemii

Nový příspěvek od oreb1 »

Já neočkuju proti ničemu. Snažím se nemuset.
Uživatelský avatar
jírab
Příspěvky: 169
Registrován: 29 lis 2018 21:20
Dostal poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vakcinace proti enterotoxemii

Nový příspěvek od jírab »

zatím 1:1 :D
Tykání též od každého vítám.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vakcinace proti enterotoxemii

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak jsem si něco o tom přečetl - první vyskočí článek od Bodlinky.
Jíro mě neber zas tak vážně, chovám jenom krávy, ale jestli je pravda v tom článku to rozšíření tak bych neváhal a očkoval.
Na druhou stranu pokud nějak blízko nemáš jiný chovy a neplánuješ třeba v nejbližší době dovézt novýho berana nebo dělat jiný přesuny zvířat, tak to asi nebude úplně nutný.
Teď jsem se koukal, že je máš v KÚ, takže zřejmě prodáváš plemenný zvířata - tak to bych očkoval určitě, podle mě to může být pro dost chovatelů jedno z kritérií, kde jehničky nebo berana koupit. Aspoň pro mě by bylo. Já to mám asi trochu i takový postižení z práce (kvalitář v automotive), prevence je nejlepší. Taky jsem docela "fanda" na očkování - proti chřipce i encefalitidě mám.
Stejně si to musíš rozseknout sám, neber to jako hlasování tady. Přečti/poslechni argumenty, zvaž pro a proti, rizika obou variant a rozsekni to.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vakcinace proti enterotoxemii

Nový příspěvek od Marion108 »

Mam kozy, muj vet mi rekl, ze neni bezne ockovat a tak neockuji. Ockuji pouze kone a to pouze na tetanus, nikam nejezdim...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vakcinace proti enterotoxemii

Nový příspěvek od Hhippie »

Pavel...no,ono je to vzdycky vicesecne. Kdysi,kdyz na Ufu prisel nekdo s tim,ze mu houfne hynou jehnata v konkretnim veku,jsem se o to zacala zajimat.
Mam info takove:
To ockovani je dost vazane na porody,aby byla chranena jehnata,takze se to spatne casuje a navic nestaci jedno ockovani,takze zaradit do chovu zvire s jinym ockovaci schematem v tom zase dela trochu zmatky.
Take je to ockovani pomerne drahe (samozrejme pokud clovek odchovava plemeniky,pak je to asi zanedbatelne..).
:Hhippie: Bubáci forever!
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vakcinace proti enterotoxemii

Nový příspěvek od Pavel »

Taky to teď zvažuji, do letošního roku jsem je neočkoval, jen odčervoval. Ale jelikož mám poblíž svých ovcí většího chovatele a příští rok budu nejspíše vypásat i louky známého cca 15km od nás tak právě zvažuji že letos nechám naočkovat. Mluvil jsem s vetem a říkal že se poprvé očkují dvě dávky - 6 týdnů před porodem a pak se opakuje myslím po 14 dnech (nejsem si přesně jist). A další rok už jen jedna. Ale teď jsem se zděsil co napsala hhippie - " To ockovani je dost vazane na porody,aby byla chranena jehnata,takze se to spatne casuje a navic nestaci jedno ockovani,takze zaradit do chovu zvire s jinym ockovaci schematem v tom zase dela trochu zmatky." tak teď fakt už nevím jestli očkovat či nikoliv :(
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vakcinace proti enterotoxemii

Nový příspěvek od oreb1 »

Zkusím se nad tím zamyslet podle svého (tudíž to většina lidí udělá obráceně :D ). Riziko je změna krmiva, příliš výživné krmivo. Hrozí Vám něco takového? To se dá, myslím, uhlídat. Vyrovnaná krmná dávka, nepást už zcela vypasenou pastvinu, aby nemusely ovce ukusovat jen mladou vyrážející trávu. Nebo kdyby tam byla obzvlášť výživná tráva, jeteloviny apod., chtělo by to omezit pastvu na určitý čas, nenechat neomezeně. Opatrně s bílkovinnými příkrmy, pokud je dáváte, dát dostatek vlákniny. Neřekla bych, že když posunete zvířata o 15 km dál, je tu naráz riziko, že budou mít enterotoxemii. Proč by to tak mělo být? Není to nemoc, která by se šířila vzduchem, takže ani ten nedaleký chov by Vás snad nijak neohrožoval. To jsou mé úvahy, kterým můžete oponovat, bude to jistě pro mne přínosné.
Ještě mě k tomu napadlo, a to nevím, jak dlouho to má chránit? Jestli třeba to není tak, že když jehně už žere a nepije od matky zároveň, to je tak ve 3 měsících u většiny chovatelů, ochrana už klesá nebo není. Protože pokud vím, účinnost očkování zvířat je dost krátkodobá, často jen několikaměsíční. Ale tohle nevím, jen uvažuju, že by bylo dobré si zjistit, jestli vůbec očkováním něco vyřešíte.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vakcinace proti enterotoxemii

Nový příspěvek od Bekkky »

Očkujeme Covexinem jehňata mezi 4. a 6. týdnem a přeočkováváme po 4. měsíci chovné jehničky. U očkování je třeba si ujasnit, co od něj čekáte. My děláme masné beránky a jateční zralost je mezi 38 a 45 kg. Jde nám tedy o to, aby beránci nebyli postiženi enterotoxemií v době maximálního růstu a výkrmu. U jehniček je pro nás důležitá imunita v době růstu, prvního roku a první březosti. Pak už u našeho stáda problémy nemáme. Očkování v době březosti se nám přesto, že se doporučuje neosvědčilo, měli jsme větší úhyn jehňat cca v 10.-12. týdnu. Ale pravděpodobně je to individuální, protože jsou stáda kde to dobře funguje.

Riziko nákazy se odvíjí od toho, jak jsou zvířata ustájená, čím jsou krmená, jaký mají celoroční režim a od velikosti stáda. Větší riziko je pochopitelně u plemen určených na výkrm. Tam se dá předpokládat že může dojít k rozhození rovnováhy trávení a rozběhne se enterotoxemie. Ještě podotýkám, že je třeba mít zvládnutý systém krmení a nedělat zvířatům nárazové změny, to pak žádné očkování nezachrání. Veškeré změny režimu je třeba dělat postupně.
Je také důležité, aby zvířata a hlavně mláďata měla neustále naloženo krmení, raději víckrát a méně, to platí hlavně u jehňat, která když nemají co dělat dloubají se v podestýlce a tak si enterotoxemii spíše způsobí (zvyšuje se množství bakterií, které enterotoxemii způsobují v zažívacím traktu). Lépe je, když mají neustále krmení před sebou. Na pastvě pak nenechat vyžírat do mrti a dělit pastviny.
Známe chovatele charolais, který se specializuje na velmi kvalitně vykrmená jehňata a ten neočkuje, neb má vymakaný celodenní režim pro jehňata, aby se celý den ládovala tím nejlepším a tloustla a rostla. Ale je to obrovská práce a celoživotní zkušenosti.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
jírab
Příspěvky: 169
Registrován: 29 lis 2018 21:20
Dostal poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vakcinace proti enterotoxemii

Nový příspěvek od jírab »

Moc díky za názory. Něco už o tom mám taky načteno, s veterinářkou už jsem taky někdy před rokem probíral schéma očkování. Musel bych s tím začít hned po novém roce (první porody kolem pol. února). Není mi úplně jasný jaké faktory tu nemoc spouští. Jak bylo výše psáno, změny v krmení? Vydatné krmení? Jsou náchylnější velké chovy s vyšší koncentrací zvířat? Slyšel jsem o chovateli s 200hlavým stádem co léta neočkoval, a pak ho to postihlo, prý téměř polovina jehňat uhynula. Má tady někdo podobnou nepříjemnou zkušenost?
Jinak krmení u mne vypadá velice jednoduše, zastávám názor že méně je většinou lépe. Touto dobou ovce plynule přecházejí z pastvy na seno (k dispozici celý rok), do stodoly s výběhem ven jdou většinou až začátkem ledna, kdy začíná lehký příkrm ovsem s přísadou minerálů, melasový liz (zprvu ho moc nechtějí, pak se rozjedou). Žádnou siláž, řepu atd. nedávám, v době porodu jsou v dobré kondici, velikost jehňat tak akorát.
Zkrátka řečeno - kdyby mě nikdo s touto nemocí nestrašil, tak bych vůbec neměl důvod to řešit. A pokud ještě nezměním názor do konce prosince, tak to asi fakt řešit nebudu.
Další diskuzi ale vítám.
Bekky, díky. Než jsem to sesmolil, tak jste mě předběhl/a.
Tykání též od každého vítám.
Uživatelský avatar
jírab
Příspěvky: 169
Registrován: 29 lis 2018 21:20
Dostal poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vakcinace proti enterotoxemii

Nový příspěvek od jírab »

Bekky: ještě se zeptám. Začali jste očkovat až po nějakých problémech ve stádě?
Tykání též od každého vítám.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vakcinace proti enterotoxemii

Nový příspěvek od oreb1 »

Podle mě, jak popisujete krmení, nepřipadá mi rizikové. Žádné výživné granule, vojtěška, sója. Ještě uvažte, co roste na pastvinách, ale pokud je to smíšený travní porost s minimem jetelovin, taky se mi zdá normální. Ale jen uvažuju, já jsem díky Bohu problém neměla. Dostatek vlákniny a i další podpora trávení jsou důležité.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vakcinace proti enterotoxemii

Nový příspěvek od Bekkky »

Ne, očkujeme stále. Znám i stáda, kde se neočkovalo, ale tam byl úhyn jehňat mezi 4 a 16ti týdny dost katastrofální. A občas to skolilo i dospělé mladé ovce. Enterotoxemie si většinou bere ty nejlepší kusy a prakticky nemáte šanci to nějak ovlivnit, zvířata jsou mrtvá v parametru hodin. Proto mi to očkování přijde dost užitečné.
Ještě musím podotknout, že i když vím, že i kozy můžou onemocnět, osobně mám dojem, že jsou o dost odolnější než ovce.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
jírab
Příspěvky: 169
Registrován: 29 lis 2018 21:20
Dostal poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vakcinace proti enterotoxemii

Nový příspěvek od jírab »

No, u mě jehňata co přežijou 1. týden, tak pak už neuhynulo nikdy žádné. Ale za poslední 3 roky jsem měl 2x náhlý úhyn dospělé ovce ve výborné kondici. Ale jedna byla nafouklá, čili nějaký trávicí problém, druhá nevím.
Tykání též od každého vítám.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vakcinace proti enterotoxemii

Nový příspěvek od oreb1 »

Bekkky, ta poslední věta může být pravdivá už proto, že kozy jsou vybíravější, koušou trochu výš než ovce a možná je trochu rozdíl v jejich trávení. Ty větve a listí, co ovce dost často nedostávají nebo nechtějí, můžou působit preventivně. Ale v menším chovu ovcí by se takové podmínky daly taky vytvořit, případně je navyknout na krmivo s obsahem podobných látek. Zase jen moje úvaha.
Petak
Příspěvky: 15
Registrován: 15 říj 2018 19:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Vakcinace proti enterotoxemii

Nový příspěvek od Petak »

Já mám zajímavou zkušenost - proti enterotoxemii jsem nikdy neočkovala a nikdy jsem neměla žádný problém (očkování se všeobecně spíše vyhýbám i u dětí (o:). Loni jsme ale řešili ve stádě pasterelózu a vyléčili ji antibiotiky a vet silně doporučil ještě proti ní naočkovat. Přistoupila jsem na to, protože léčba byla dost drahá a on říkal, že by bez toho očkování mohla přijít vniveč. Očkovali jsme vakcínou, která kromě pasterelózy je také proti tetanu a enterotoxemii. V návodu bylo očkovat dvakrát před porordem, aby se odstaly látky i do kolostra pro mláďata a potom ve věku cca 2-3 měsíců naočkovat i mláďata. Očkovali jsme jen ty dospělé, kůzlata a jehňata už potom ne. A ve třech měsících nám padlo postupně 5 kůzlat na enterotoxemii. (mimochodem u nás opačná zkušenost než u Bekky - ani jedno jehně nemělo problém). Tak mi to přijde zvláštní - 7 let neočkuji a nemám jediný problém a letos po očkování ho mám... JInak se stravou jsme nic jinak nedělali - kůzlata a jehňata nepřikrmujeme, pastva byla v té době (červenec) už spíše chudá... Tak by mne zajímalo, jestli je to náhoda nebo jestli to má nějakou souvislost - jestli očkování nějak naruší imunitu zvířete a to se pak na něm stane závislé... Teď tedy řeším velké dilema, jestli příští rok očkovat nebo ne, portože ta loterie, kdo bude mrtvý, když přijdu ráno do chlívka či večer na pastvinu, to je dost peklo...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vakcinace proti enterotoxemii

Nový příspěvek od Janina »

Zajímavá, nepříjemná zkušenost. :vztek:
Z velkých chovů, kde se vše očkuje, se nedoporučuje kupovat zvířata do malochovu, kde se neočkuje nic. Mladým kusům trvá, než se zodolněj, a často onemocněj nebo uhynou. Tvoje zkušenost se mi zdá podobná.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů