Absces

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od Moonika »

pseudotuberkuloza už dávno nie je desne vzácna:D resp. veti to často bagatelizujú a neriešia, neberú z obsahu vzorky a proste to uzavrú ako neškodný absces z vpichnutia čohosi
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od Hhippie »

Ale tak... to by se objevovalo u vícero zvířat napříč stádem, takže by to stejně chovatele dohnalo to řešit a že je to pseudoTBC by se ukázalo, ne? Málokdo by asi nechával zvířata v takovémto stavu a bylo mu to jedno... nebo jsem naivní? :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od PavelIV »

Verčo, možná trochu jo. Jsou farmy, kde na to buď majitel nebo jeho zaměstnanci fakt kašlou a chodí tam hlavně pro vejplatu. Moc jsem jich neviděl, ale bohužel pořád jsou :plac:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od Moonika »

na to by nám možno lepšie vedel odpovedať kostey, keď chodí strihať stáda.
Ja nevravím že toto u pani je pseudoTBC a verím že keby sa to znova opakovalo tak by donútila nejakého veta vziať na rozbor obsah abscesu aby to vylúčila. Pokiaľ mám info tak toto ochorenie je aj v známych veľkých chovoch len sa to tutle. Pretože kto by kúpil niečo zo stáda kde je to potvrdené? a zbaviť sa toho ak je to v stáde rozšírené nejakú dobu je riadne náročné, skoro nemožné. V zahraničí to niekde len tlmia vakcináciami
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od Hhippie »

Moni, a co s tim, kdyz clovek zjisti, ze to ma doma? :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od Moonika »

však to... Ešte keď by sa to vyskytlo u nového zvieraťa a kým by absces nepraskol tak by bola šanca že sa zbytok nenakazil tak v záujme zbytku stáda by také zviera nemalo zostať, ľahšie je to "vyriešiť" u jedného ako neskôr mať napadnuté celé stádo...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od Hhippie »

Tomu rozumim.
A co takhle kdyz je proste mizerny ovcak, ktery si u prvniho druheho kusu rekne,ze to nic neni,ze to netreba resit a postupne zjisti,ze to samo jen tak neprestane... jak by se to resilo pak? Predpokladam,ze izolace zrovna nemocnych kusu nic nevyresi..?
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od Moonika »

Hhippie píše: 29 led 2019 16:13 Tomu rozumim.
A co takhle kdyz je proste mizerny ovcak, ktery si u prvniho druheho kusu rekne,ze to nic neni,ze to netreba resit a postupne zjisti,ze to samo jen tak neprestane... jak by se to resilo pak? Predpokladam,ze izolace zrovna nemocnych kusu nic nevyresi..?
Nika kam tým smeruješ? Likvidácia kusov s príznakmi ä najmä zabrániť aby žiadny absces nestihol prasknúť. Podľa mňa ak chce niekto riskovať a jesť mäso takých zvierat a pod. je to na ňom ale problém je keď sa posúvajú zvieratá z napadnutých stád do ďalších chovov. Niektoré napadnuté môžu mať vnútorné abscesy alebo byť dlho bez príznakov, takže je to naprd
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od Hhippie »

Pokracovala jsem jen v uvaze, kdyz Pavel rikal, ze jsou farmy, kde se o zdravi zvirat nikdo extra nezajima... :nesouhlas:
Proste me zajimalo,co se s tim dela? Predpokladam,ze se to onemocneni siri nejen mezi ovcemi,ale ze se proste odnekud vzalo,tedy ze je mozne,aby se cloveku ve stade proste “z niceho nic” objevilo. Tak me zajima,jak se pak zachovat, kdyby se zjistilo toto onemocneni.. to je cele. Sama jsem tu haló kolem podezreni na pseudoTBC mela, tak jsem uz kolem toho vic citliva, kdyz se nejaky absces objevi..
Jakoze jestli je to na to vybit cele stado, protoze kdyz se to u nekoho objevi, tak muzou byt nakazeni i ostatni...nebo jestli se da treba prevakconovat cele stado, atp.?
:Hhippie: Bubáci forever!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od Jamarov »

Ještě si to přečtu znovu a promyslím, ale vyplývá mi z toho to, že je to tedy lehce přehlédnutelné.? A zvlášť u ovcí víc než u koz.
Jsou tedy příznakem bulky které ne vždy musí prasknout, ale zase se vstřebají a vyřaší v jiném místě? Popřípadě vnitřní nezjistitelné?
Dalším příznakem můžou být tyto objevy u dalších kusů koz.
Pokud to nepraskne dělá se vůbec odběr?

A pokud by se objevila jedna bulka(kterou bych tedy nepovažovala za bouli od rohů), která se vstřebala a pak další jiné koze za 3měsíce která praskla jak rychlé bývá její rozšíření ve stádě?

Neumím si představit, že někdo by měl léta nakažené stádo, neřešil to, prodával v živém, na jatkách, mléko... A dalo se to nějak maskovat a přehlížet? To se v ničem z toho neprokáže?
Pokud něco chápu špatně, tak děkuji za opravu :mrk:
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od Moonika »

neviem Nika. Niekde sa radí likvidovať všetky kusy ktoré majú abscesy postupne ako sa objavujú, s tou vakcináciou neviem ako to je niekde píšu že vakcinujú aj napadnuté, inde sa to zakazuje, niekde píšu že Immunization will not prevent the disease iba sa obmedzí častosť abscesov, inak tu je dobrý článok:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... SEm28oee-S neviem či ten link bude fungovať lebo je divný:P ale táto veta ma prekvapila
"Pro určení definitivní diagnózy je za standardní meto-du považována izolace a identifikace původce ze vzorkůhnisu mikrobiologickým vyšetřením.1,3,4,7Neprokázánípatogenu jeho přítomnost nevylučuje, zejména ve star-ších kalcifikovaných lézích, nebo při odběru vzorku zesterilních částí abscesu, popřípadě při přítomnosti jiných saprofytických či sekundárních bakterií. ka je limitovaná pouze na výskyt superficiálních absce-sů,3 avšak v případě respiračních problémů suspektnězpůsobených onemocněním CLA se popisuje i možnostkultivace tracheálního výplašku.1 Pro odběr vzorků jekromě incize popisována i aspirace obsahu přes jehlu"
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od Moonika »

Jamarov: stred boku, na rebrách ako píšete nebude typické miesto CL:)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od oreb1 »

Já myslím, že hnisané místo, boule apod. není hlavním příznakem paratuberkulózy. Tím je trvalý průjem a hubnutí a naprosté zeslábnutí až úhyn. Vypadá to podobně jako totální začervení včetně otoků čelistí. Vředy jsou až podružným příznakem. Nebo je to jinak?
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od Moonika »

ano ale my píšeme o pseudotuberkulóze(kaseozní lymfadenitida) nie o paratubere:)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od oreb1 »

Ajo, tak to jsem nějak mimo. Zase jsem teď četla jen konec a ostatní už dřív. Děkuji za upozornění.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od Jamarov »

To jsem ráda Moniko :mrk: i tak by mě to zajímalo jak to je.
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od Moonika »

Jamarov píše: 29 led 2019 18:02 Ještě si to přečtu znovu a promyslím, ale vyplývá mi z toho to, že je to tedy lehce přehlédnutelné.? A zvlášť u ovcí víc než u koz.
Jsou tedy příznakem bulky které ne vždy musí prasknout, ale zase se vstřebají a vyřaší v jiném místě? Popřípadě vnitřní nezjistitelné?
Dalším příznakem můžou být tyto objevy u dalších kusů koz.
Pokud to nepraskne dělá se vůbec odběr?

A pokud by se objevila jedna bulka(kterou bych tedy nepovažovala za bouli od rohů), která se vstřebala a pak další jiné koze za 3měsíce která praskla jak rychlé bývá její rozšíření ve stádě?

Neumím si představit, že někdo by měl léta nakažené stádo, neřešil to, prodával v živém, na jatkách, mléko... A dalo se to nějak maskovat a přehlížet? To se v ničem z toho neprokáže?
Pokud něco chápu špatně, tak děkuji za opravu :mrk:
To nie sú hocijaké bulky, dajte do googlu caseous lymphadenitis in goats a pokukajte obrázky, nájdete tam aj obrázky s umiestneniami kde v ktorých miestach sa to zvykne vyskytovať, je to v miestach lymfatických uzlín, Tiež keď pitvete kukajte po orgánoch , na foto sú CL abscesy na pečeni a pľúcach .U tej kozy ktorá to už raz mala by sa to mohlo
znovaobjavovať ale aj na iných miestach uzlín. S tým prenosom cez kontakt s tým hnisom z prasknutého abscesu neviem, to záleží nakoľko sa dostali do kontaktu s tým ostatné zvieratá. Maskovať, no podľa mňa mnohí len poriešia absces a idú ďalej prípadne také zviera s príznakmi zlikvidujú.
Obrázek
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od Jamarov »

Koukala jsem na ty místa výskytu, proto u Máši na žebrech jsem se prikláněla k té bouli z trknutí. Po tom co se objevilo u Adély jsem znejistila.
Sledovat budu všechny samozřejmě dál.

Přemýšlím nad tím, jestli třeba takový 3m kozlici by vůbec měli takové nálezy.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Absces

Nový příspěvek od jupik »

Vymačkat, vyčistit roztokem betadiny (dobré je natáhnout do injekce a stříkat dovnitř dokud poteče betadine se zbytky hnisu), zvenku pederipra a všechny ubrousky použité a znečištěné hnisem spálit. Většina je vysoce nakažlivá a přenosná malou rankou. Absces praskne až když je zralý a nemá rád vzduch, jako většina těhle humusů, někdy je lepší ranku i trochu naříznout, aby to “líp větralo”
Samozřejmě to dělám v jednorázových rukavicích...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů