Vypadávání vlny u ovcí

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
jírab
Příspěvky: 169
Registrován: 29 lis 2018 21:20
Dostal poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Vypadávání vlny u ovcí

Nový příspěvek od jírab »

Každý rok na jaře pozoruji u ovcí, že občas ztrácejí malé chomáče vlny. Je to v době, kdy se pomalu blíží doba stříhání (střihač přijíždí v květnu). Nikdy to ale není nic drastického, že ovci chybí nějaká vlna ani nepoznám. Letos je to ale nějak víc. Některým ovcím už třeba chybí vlna od vemene až skoro na celém břichu, občas i nějaké holé místo na boku. Minulé roky jsem to takhle hodně neviděl. Při bližším pohledu je vidět, že tam začíná růst nová vlna, na kůži nic špatného není vidět. Je zajímavé, že jsem si toho všiml u pár ovcí i u dvou chovatelů v okolí a dříve jsem to u nich taky neviděl. Snad to nebude nějaké onemocnění jak se píše třeba tady: https://cit.vfu.cz/hzwelfare/prednasky/ ... OVC%cd.pdf. Nemáte letos někdo taky podobné poznatky?
Tykání též od každého vítám.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypadávání vlny u ovcí

Nový příspěvek od Janina »

Vloni jsme toto pozorovali u jedné bahnice po porodu. Byla hodně vylysalá na bocích v celých plochách. Hubená nebyla, měla asistovaný porod dvojčat, jedna jehnička do rána umřela. Jedináček pěkně rostl. Asi tři měsíce po porodu, při přechodu na zelené, dostala urputný průjem. Normálně žrala dál, i se chovala standardně. Průjem trval. Odčervili jsme ji dvěma druhy léku, podávali Farmatan, zavřeli na seno. Nějak se to nedalo zvládnout. Nakonec jsme ji porazili.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypadávání vlny u ovcí

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ovce když prodělá horečku, tak jí začne padat vlna. To ale nebude váš případ, to by jí opadala třeba z půlky těla.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
jírab
Příspěvky: 169
Registrován: 29 lis 2018 21:20
Dostal poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypadávání vlny u ovcí

Nový příspěvek od jírab »

Díky za odpověď, koukám že nemůžete v noci spát.
Tak to souhlasí. Nejhůře jsou na tom dvě ovce, jedná po císaři, jedná hubená co potratila a měla být vyřazena už dávno. V úterý jdou obě do klobás. Jinak jedná mamina s dvojčaty má holé břicho, jinak vypadá zdravě, jehňata taky.
Tykání též od každého vítám.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypadávání vlny u ovcí

Nový příspěvek od Janina »

My byli včera na Mig 21 v Plané, návrat před půlnocí. :usmev: Pěkné to bylo.
Myslím, že Profesor to trefil a i v článku píší, že začervení, prodělané onemocnění, celková nekondice.
Po lonském horkém a suchém roce bahnice těhotenství, porody vyčerpává.
Koukám, že budeš dělat selekci, čím nahradíš?
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypadávání vlny u ovcí

Nový příspěvek od Janina »

Tak jsem to přečetla, a utkvělo mi z toho toto: nezapomeňmež, chybama se člověk učí a idiot je opakuje až do svého konce.
Uživatelský avatar
jírab
Příspěvky: 169
Registrován: 29 lis 2018 21:20
Dostal poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypadávání vlny u ovcí

Nový příspěvek od jírab »

Jani, z nahrazováním si nedělám starosti. Zkrátka mi zbyde 6 ovcí a kdyžtak nechám jednu jehničku pokud bude narostlá.
Tykání též od každého vítám.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypadávání vlny u ovcí

Nový příspěvek od Janina »

Ptala jsem se, protože mne napadlo, zda nechceš zkusit jiné plemeno. My měli nanejvýš pět bahnic a berana, k tomu tedy půl roku příslušný počet jehnat. Chceme také nechat jednu nebo obě letošní jehničky, uvidíme. Potom bychom ovšem měli stádo černých ovcí, sem tam bílá. :D
Uživatelský avatar
jírab
Příspěvky: 169
Registrován: 29 lis 2018 21:20
Dostal poděkování: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypadávání vlny u ovcí

Nový příspěvek od jírab »

Pro názornost přidám dnešní foto. S tím holým břichem - máma od dvojčat, ta druhá od podzimu pohublá, po potratu, příští týden jde pryč.
IMG_20190330_173509.jpg
IMG_20190330_173407.jpg
Tykání též od každého vítám.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypadávání vlny u ovcí

Nový příspěvek od Janina »

Máma od dvojčat mi přijde pěkná, není hubená. Píšou tam, že se to děje i v šestinedělí, po porodech. Má jen holé břicho.
Ta druhá je horší. Jo, jeden do nich nevidí. Děláš dobře s tou selekcí. :souhlas:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypadávání vlny u ovcí

Nový příspěvek od minie »

mám 4 letou ovci, která loni byla poprvé stříhaná. A to z důvodu, že ji vlna do té doby vždycky vypadala. Nikdy neměla viditelné zdravotní potíže, vlna se uvolňovala postupně a pod ní měla už krásnou mladou vlnu. Šlo to i rukou lehce stáhnout, aniž bych ji rvala vlnu z kůže. Nakonec vypadala líp než čerstvě ostříhané ovce - promiňte střihači :vytlem: Jako vysvětlení jsem dostala jak od střihače, tak od veta, že mohla proděla třeba krátkodobou horkost při porodu. Druhá možnost byla začervení - v tu dobu se chlup ztenčil, ale stále držel, ovce se odčervila, vlna narůstala a třeba po měsíci se začala postupně "ulamovat v tom místě ztenčení. Nebo byla náchylnější při drbání o něco.
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypadávání vlny u ovcí

Nový příspěvek od MalyNomad »

Minie - zdravim, pokud je to pravidelne bez zdravotnich komplikaci, tak bych se priklanel spis ke genetice. Predci nasich domacich ovci vlnu(=podsadu) na leto normalne vylinaji. Existuje kategorie tzv. 'hairy sheep' plemen, ktere si tuto vlastnost drzi. A i mezi ostatnimi plemeny se sem tam najdou jedinci kteri prirozene prelinavaji. Ja mam ve stade tri ovce, ktere kazdy rok prelinaji komplet zada, a presne jak pisete, stihaji to pred strizi.

Pokud je linani v navaznosti na horecku, byva to hodne napadne, nepravidelne. Odpadavaji kusy vlny na ruznych castech tela. A hlavne je kuze pod odpadlou vlnou zcela lysa a obrusta az pozdeji. Pokud linaji prirozene, je pod odpadlou vlnou uz hotova nova srst.
Think out of the box!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů