špatné nohy

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

špatné nohy

Nový příspěvek od Kostey »

Ve stádě romneyek mám téměř dobahněno. Jedno jehně ale začalo po týdnu života kulhat na pravou zadní nohu. Noha se nezdála být zlomená, nic nebylo zapíchnutého u paznehtů, žádný změny s meziprstí. Jehně chodilo po třech, ale bez problémů pilo a tak jsem to moc neřešil.
Včera přestalo došlapovat i na levou přední, takže chodí jen po dvou nohách, což už není nic moc. Když pije, tak si na přední klekne a v tom případě zatíží přední nohy rovnoměrně. Na paznehty ale nedošlápne. Paznehty nehřejou, nijak na ně bolestivě nereaguje, ale pouze 2 fungující nohy jsou prostě málo. Zánět pupku to není, zlomený to není, všechno se zdá být ok, napadá vás něco?
Jehně dostalo B6 + Selevit auvidí se.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: špatné nohy

Nový příspěvek od Hhippie »

Za mě: Kubo, jestli nevíš ani Ty, ani Tvá vetka, předpokládám, že na to budeme tady krátci všichni.. :nevim:
Jiná jehňata ani dospělé kusy to nemají? Ani náznak?
Může mít ovce onemocnění jako člověk nějakou postupnou distrofii svaloviny? Díkky nějakému genet.zatížení? Nebo je to važně od paznehtů? Žádné patologické změny na paznehtech vidět nejsou?
Vážně by mě zajímalo, co to je...?
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: špatné nohy

Nový příspěvek od přezdívka »

Jestli to je dystrofie, tak selevit by měl zabrat. Asi se bude muset zopakovat vickrát. Myslím, že po pěti dnech.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: špatné nohy

Nový příspěvek od Kostey »

Já se se svalovou dystrofií v důsledku nedostatku selenu osobně ještě nesetkal, měl jsem za to, že ten problém u takhle malých jehňat nastává už po porodu a ne po týdnu života. Každopádně bahnice měly k dispozici liz se zvýšeným obsahem selenu. Řeší to teď majitel stáda s jinou vetkou. Já u tohoto stáda funguju spíš jen jak zootechnik :vytlem:
Prodiskutuju s vetkou to, že bychom vzali krev od bahnice na zjištění hladiny selenu a rád bych i od jehněte, ale tyjo to asi nezvládnu, tak bych o to asi poprosil přítelkyni s tím, že pokud už dostalo injekci selevitu, tak nevím jak moc průkazné by byly výsledky. Spíš to je už asi zbytečný.
Zajímalo by mě, co si o tom myslí třeba Bekkky, která má zkušeností přecijen víc než já.
:kostey:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: špatné nohy

Nový příspěvek od Janina »

Na farmě u stáda vřesovek se pravidelně berou krve a pravidelně deficit selenu. Lizy, přídavek do vody, injekčně, a nedostatek trvá . Dříve se tam chovaly i suffky a to samé. Majitel na vetce opravdu nešetří ani na přídavkách selenu, situace se nelepší. I skladba krmiva je kvalitní.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: špatné nohy

Nový příspěvek od Bekkky »

Tak se teď o tom bavíme a oba jsme jednoznačně řekli bakteriální zánět kloubů. S pupečníkovou infekcí je to složitý, často pupek není ani vlhký ani oteklý a přesto pravděpodobně už při porodu se do jehněte něco dostalo a trošku to v něm bydlelo a po týdnu se to začlo šířit. Docela často kloubky teplé nejsou. Míváme to u jehňat, když máma nemá tak úplně hodně mléka, nebo se jehně v začátku napilo trošku méně mleziva.
Ještě mě napadá možnost, že je bahnice taková ta přepečlivá matka a když jehně leží, tak ho škrabe nohou, aby vstalo, nebo ho pečlivě zalehává aby neprochladlo atd. A nebo, jestli tím, že běhalo jen po třech si namohlo třetí nožku, čím je z něj dvounožka.

I když nejsem pro plošný podáváni antibiotik, tak v tomhle případě bych je jehněti píchla. V poslední době jsem taky udělala dobrou zkušenost s tím, že takovému jehněti ještě dávám několik dní kolostrum z tuby, co se prodává pro jehňata. Dávám to v menším množství než je doporučeno ale víckrát. I pokud je jehně přišlápnuté od ovce atd. tak mu antibiotikum pomůže. Letos jsem takhle ošetřila 9 jehňat z celkového množství, tedy nedávám antibiotika plošně a bez rozmyslu. Jedno z nich pak stejně asi za 3 týdny uhynulo, náhle se bezdůvodně zhoršilo a za dva dny byl konec. Když jsme ho otevřeli, mělo poškozená játra, to může podle literatury taky být následek pupečníkové infekce. Ale ostatní se uzdravila bez následků.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: špatné nohy

Nový příspěvek od Bekkky »

Ještě k nedostatku selenu. V podstatě mi to přijde jako takové zaklínadlo, když se nedaří bahnění. Injekčně podaný selen s E vitamínem jako lék někdy pomůže, ale že je to právě díky tomu E vitamínu, že to jehňata jakoby nakopne, ale mám často dojem, že příčina nemoci je jiná. Myslím si, že substituce ovcí selenem se pozná u většího stáda, kdy pak mají ovce a hlavně rychle rostoucí jehňata celkově větší odolnost vůči různým infekcím a nemají růstové vady.
Příznaky nedostatku selenu jsou podobné, jako u jiných onemocnění a minerálních nedostatečností, a myslím, že je docela těžké to poznat jinak než z krevního vzorku. U ovčích stád se vše bere plošně. Tedy jak se průměrně zlepší celkový zdravotní stav stáda, o kolik víc jehňat přežije u tisícihlavého stáda atd. po plošném podání nějakého krmného doplňku a to se pak přenáší do malochovů a ovci jako jednotlivce se moc nepamatuje. Proto podle mě veti často nevědí, když mají ošetřovat jedno zvíře.
Moje zkušenost je, že častěji jsou ztráty při bahnění způsobené špatnou technikou chovu než nedostatkem selenu.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: špatné nohy

Nový příspěvek od Kostey »

Opožděně děkuju za reakce.
Nakonec to fakt bude nejspíš od pupku, i když nejevil žádný problém, tak jako by se teď trochu rozjížděl. Nicméně jehně je 3. den na ATB a včera se poprvé začalo stavět na přední nohu. Tu jednu zadní stále nepoužívá, ale třeba brzo začne.
Sranda je to, že u rození tohoto jehněte jsem byl zrovna já a bylo to jediné jehně kterému se pupek aspoň smočil v Cutaseptu. Ostatním jehňatům se pupky nijak neřešily.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: špatné nohy

Nový příspěvek od Kostey »

dneska jehně začalo hodně zlehka našlapovat i na zadní nohu :souhlas:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: špatné nohy

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak super, Kubo.
Hlavne, ze jste prisli na puvod problemu a podarilo se to podchytit. Protoze kdyby se nenasadila ta atb, nejspis by umrelo na celkovou sepsi, vid?
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: špatné nohy

Nový příspěvek od Kostey »

Spíš si myslím že by dřív chcíplo na to že by se nedošlo napít. Ještě není uplně v cajku, ale nohy jsou den ode dne lepší.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů