Nemocná noha

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5325 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nemocná noha

Nový příspěvek od Hhippie »

Zatim nevim úplně, co se stalo, ale samozřejmě protože jsme na dovolené, tak si musejí zvířata něco přivodit. Takže volala obsluha stáda bubáků, že jehňě nešlape na přední nohu a v oblasti lopatky jí má silně nateklou. Navíc daleko rychleji dýchá, než ostatní kusy. Snad přežvykuje.. zajede mi tam snad kámoška koňařka, zatím víc nevím...
Napadne vás, jak ovci ulevit, v případě bolestí? Doufám, že to má jen pohmožděné... ale co se tam mohli stát, to tedy fakt netuším. Ony se mezi sebou nebijí. Jen zakrslice jsou hnusné. Ale zas už je to třeba 40kilové jehně, tak nevim, jestli by mu stejně velká koza přerazila nohu...? :plac: Jestli jo, tak to je poslední kapka a obě kozy jdou do klobás. Fakt je nesnášim za to, jaké jsou. Jen musejí pořád machrovat a být hnusné na ostatní zvířata. Jich si nikdy nikdo nevšiml.. :vztek:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná noha

Nový příspěvek od oreb1 »

hhippie, teoreticky by ho mohla nabrat rohama ze strany a zlomit mu lopatku. Když se trkají, rozběhnou se někdy a nabírají se ze strany. Ale co s tím, to nevím. Toho jste si chtěla nechat? Nebo už může jít do věčných pastvin? Ale třeba to bylo úplně jinak a kozu podezřívám falešně.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5325 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná noha

Nový příspěvek od Hhippie »

Nemocne jehne je letosni jehnicka bubaku, kterou jsem planovala rozsirit zakladni stado ze dvou na ctyri pro pristi rok. :plac:
Kamaradka koňařka ji zkoukla a nic nenasla. Pry na nohu temer nechodi, ale v paznehtech nic. Otok nepotvrdila, ale chapu, ze v tech chlupech je to tezke definovat, kdyz je clovek nema nakoukane a nahmatane. Na druhou stranu mi prijde fakt temer nemozne, aby ji zlomili lopatku, kdyz je ve chlupech...? :( jsou to vazne jen dohady. Asi ani ja osobne bych nebyla moudrejsi..
Zavirat jsem ji nechtela - akorat by byla silena v domecku, nebo zatuhla a kazdopadne by byla ve stresu, coz nicemu nepomaha... pry se pase v blizkosti krmeliste, kde polehava. Tak jsem jen nechala zavrit vychod na dalsi pastvinu, aby ji stado nemohlo odejit daleko a uvidime zitra... achjo :plac:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná noha

Nový příspěvek od Berrynator »

za poslední tři roky se mi vždy každý rok objevil jeden případ zlomené nohy, takže mám už celkem v oku, jak se to projevuje, zvíře, které má problém s paznehtem na nemocnou nohu trochu šlape, tedy kulhá, zatímco zvíře se zlomenou nohou na danou nohu nešlápne vůbec a skáče o třech, ten otok by tomu taky nasvědčoval, pokud to bude zlomené, tak záleží v jakém místě, u všech třech zvířat jsme to vyřešili sádrou, sice to trvalo, ale nakonec to všem srostlo, jeden beran šel dokonce ještě do chovu
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná noha

Nový příspěvek od minie »

Když vidím, jak rohama dokáží kozy nadzvednout, mohla ji "píchnout" jakby do podpaží. Ani to nemusí mít zlomené,a le pohmožděnina také dost bolí. Moje zkušenost je, že beránek pod matkou začal najednou kulhat - teda na zadní, vůbec na ni nechtěl stoupat. Zlomenina to nebyla, jen prý možná špatně šlápl (divné, ale to už nikdo nezjistí), měl otok zevnitř pod slabinama. Pomohly mu léky na bolest a proti otoku,a le bohužel, jak hodně polehával, dostal zápal plic a pak už to šlo rychle. Ať s tím má cokoliv, tak hlavně ať se zvedá. Pamatuji si na tvoje letošní jehničky bubáčice, mrzelo by mě to taky, doufám, že to holka zvládne. :mrk:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná noha

Nový příspěvek od Augenblick »

Před 3 týdny jsem měl něco podobného. Letošní jehnička Zw . Chodila jen po třech, vůbec na tu přední nenašlápla. Nikde jsem nic nenašel, obě přední nohy měly všude na dotek stejnou teplotu i hybnost. Chtěl jsem už dělat dlahu, ale než jsem se rozhoupal , tak za týden byla zase v pohodě. Držím palce ať ti to dobře dopadne.
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5325 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná noha

Nový příspěvek od Hhippie »

Diky vsem za napady a nazory.
Prave mam cukani se nechat zavezt do Cech a jet domu to resit :plac: Pockam, co bude hlasit “obsluha”.
Ono kdyby to bylo “nejake” jehne, tak je mi to jedno. Ale tohle ma ctyrnasobnou hodnotu oproti obyc ovcim a nevycislitelnou pro me, protoze jsou stale velmi tezko sehnatelne... :smutek:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná noha

Nový příspěvek od Janina »

Veru tomu rozumím, je mi to líto a doufám, že se vše napraví a jen tak nějak blbě šláplo. :(
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5325 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná noha

Nový příspěvek od Hhippie »

Snad ano. Na nohu pry trochu slape a drzi se s ostatnimi, tak snad ano :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná noha

Nový příspěvek od oreb1 »

Jestli aspoň trošku šlape, spraví se to. Dejte mu čas. Žere, vylučuje, jak se zdá, život ohrožující to nebude.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nemocná noha

Nový příspěvek od minie »

Myslím, že jsi dost zodpovědná a nenechala by jsi zvířata kde jaké obsluze, takže zůstaň na dovče, užívej rodiny, doma by jsi toho stejně moc nespravila. Vem to podle sebe, naraženina opravdu bolí. Já bych jen obsluhu poprosila, aby hlídala, to vstávání a žraní, to je podle mě u ovcí základ :souhlas:
Všichni doufáme, že to bude v pořádku, nikdo to určitě nebere na lehkou váhu, hlavně proto, že asi všichni dobře víme, že pro ty bubáky dost žiješ :ruzicka:
ALe info sem dej, ať víme, jak se to bude dál vyvíjet :mrk:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů