Laminitis

chov koní...
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Lisbeth »

Pěkný varhánky na krku má huculík :vytlem:
Marion, dobře, že ses nad tím zamyslela, to je vlastně i to, o čem jsem psala v článku - dvě nesourodá plemena s rozdílnými požadavky na krmení na jednom místě. Pro inspiraci, jak to dělám já, třeba se to bude někomu líbit. Seno vážím - celoročně. Mám malou závěsnou váhu do ruky a 2 sítě, jednu na ráno a jednu na večer, teď třeba dávám 3kg sena ráno + 3kg sena na noc. Odpoledne jde do boxu, kde jí hodím jen rukama tak kilčo našeho domácího sena, ať má změnu a dostane hubnoucí kyblíček. Odpoledne asi 30-40 minut jí pustím na pastvu do druhé části výběhu (ale jen teď v dubnu, pak jí to zavřu až do léta,protože se ta část suší), když jsou hotová sena, zase jí tam začnu pouštět a čas postupně přidávám, chodí tam zhruba do konce října, tedy nějakých 5 měsíců v roce a omezeně na pár hodin, toť vše. V létě dostává seno jen do boxu, tak 2 kilča, ráno nic a na večer jí sečeme stařinu suchou na stojáka, co roste na mezích kolem výběhu, kolem zahrady, apod. Čili máme kolem výběhu pěkně vystajlováno a ona sežere ten hnus, co ho nikdo nechce, stojí nás to jen čas a benzín do křoviňáku :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Lisbeth »

Kdyby byl zájem, mohu se pokusit vyhrabat nějaké solidní foto za těch 7 let, co jí mám a udělat leporelo hubnutí :vytlem: aby byl vidět, jak neúspěch, tak snad i malý pokrok :stydim:
P.S. Jani, to teprve bys viděla tlustooře, mám fotku ze dne, kdy jsme jí přivezli - síla...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Janina »

Lisbeth, vyhrab, určitě nebudu sama, kdo se rád podívá. Taky mám jídlo ráda. :vytlem: Nyní 67/171. To první je váha. :vytlem: ale už jsem taky měla 78.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Lisbeth »

OK, pokusím se něco vyhrabat, až budu u svého PC. Ty Jani, ale tohle není špatný, mám to podobně 64/170 a jako cvalík si fakt nepřipadám :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Marion108 »

Lisbeth, ono to driv bylo ok, vypadali oba uplne v pohode, zmena nastala az lonske leto... Kazdopadne, kopytka maji oba v poradku, takze tohle je ok.
Nad tim castecnym oddelenim premyslim uz delsi dobu, asi od prosince, kdy zacala krize se senem a ja vypozorovala, ze huculik zere vic nez by musel, jen to odhodlani nebylo, pritom to oddeleni byla otazka PETI minut. :zed: musim se zamyslet nad tou pastvou, nyni poustim na 3/4 hodiny po obede, nez poklidim, naplnim site, dopustim vodu... a pak dostanou seno a vecer je zase poustim nez nachystam krmeni zavru kozeny atd, tak na pul hodky a dostanou veceri...
Tak musim vymyslet kdy kam pustit hucula a kam toho bilyho a na jak dlouho...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Lisbeth »

Marion souhlas, mám pocit, že loňské léto bylo pro mnoho chovatelů zlomové a následky vidíme teď a možná ještě uvidíme...Pokud u vás není problém je oddělit, tak je to jednoznačně plus, chápu, že někdy to fakt nejde. Postupné přivykání na pastvu je taky OK, ideální by bylo vrátit je oba dva do "původního stavu", kdy píšeš, že žrali tak nějak podobně, aby mohli být stále spolu. Ideálně zapojit děti, ať huculíkovi protáhnou perka :vytlem: Ale pokud už ho máš delší dobu, a vždy bylo všechno OK, neřešila bych to drastickými dietními opatřeními, dělej vše, co doposud, jen to třeba trochu vytuníš :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Marion108 »

Ono to bylo tak, ze oba pribirali ze vzduchu, davka pro oba kone pri stalem priznivem pocasi byla 15 kg a nebyli ani hubeni ani tlusti, jenze jak sel bilej dolu a ja pridavala, tak hucul se kulatil a bilej nic moc, ve finale byla davka pro oba 25 kg ( 30 kg v mrazu) a hucul jak becka, tady je pak otazka kdo z toho vetsinu sezral.. v zimni srsti se to tezko posuzuje, ale zebra nahmatat sla, no a jak se k tomu senu pridala byt milimetrova pastva, tak je to takhle... behem mesice pribral neuveritelne. Jak jsme ho dovezli, tak na tom teda byl jeste hure nez ted, to jsem mela obavu o jeho zdravi... je to sest let zpet.
Deti zapojit moc nelze, nema je rad. Jako s moji pritomnosti je sveze, ale nebyt tam, tak je vynese v zubech.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Lisbeth »

Aj, tak s těmi dětmi mě to mrzí, ale chápu, mám to stejně jak přes kopírák. Čili to všechno začlo tehdy, když se bílej zhoršil a hnědej z toho pěkně profitoval, to je mi jasný, že většinu sena zfutroval ten menší :vytlem: Vzhledem k tomu, že to není žádný katastrofální stav, to co jsi vymyslela teďka, si myslím, že by mělo pomoct, ať na sebe vidí, ale ať si bílej dá a hnědej holt trochu posuší hubu, to má za to, že mu užíral :))
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Marion108 »

Ja uz jsem ho s tim, ze nema rad decka kupovala, takze ok. :usmev: je to dedek protivna, na dospely si nedovoli, ale deti jsou mensi, stejne tak umi byt hnusnej na kozy, ale uz se naucily spolu fungovat. Jinak pid sedlem umi byt bezva, jen musi mit trochu stihlejsi linii, takhle to pro nej bude spis trapeni...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Marion108 »

Taky vazim mincirem, tohle je snidane pro bileho. :usmev: hucul ma jen 2,5 kg, vzhlem k velikosti a nadvaze by to melo stacit. Na noc dostal pres 4 kg, ale mam obavu, ze to zfutroval pred pulnoci a ted je ohladu, zkusim sehnat krmnou slamu a michat mu to... bilej dostal na noc 11 kg, dve 5,5 kg site.
Přílohy
IMG_20190412_164618.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Hhippie »

Ja tedy nevim.
Vazeni krmne davky co se objemu tyce mi neprijde dulezite.
Kone mame kazdy den na ocich, tak vidime, zda prosperuji nebo ne.
Pro ty snadno krmitelne jsem shanela a tridila spis malo vyzivny objem - vybehle travy, klackozni seno, nebo primichala slamu (tu nechteli :vytlem: ) a davala do siti dle oka.
Kdyz jsem k tomu mela hure krmitelneho, pak jsem ho po cas krmeni oddelila treba na hodinu a dala mu jeho hromadku kvalitniho objemu navolno, aby mohl zrat rychleji a d´e sve potreby. Kdyz se vratil k druhemu, mel porad moznost zrat ze site s tim tlustousem..
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Marion108 »

Jo jenze pak clovek vi kolik krmi a kolik ubira a pridava, dost tezko se orientuje, rozdil mezi zreba 4 a 5 kg siti na ruce neni poznat a muze to byt pritom zasadni v hubnouci nebo pribiraci diete...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Lisbeth »

Já třeba množství sena nedokážu od oka odhadnout, mincíř je můj každodenní kamarád (Marion, ty máš ale vymakanější s displejem :vytlem: )Také mám dva druhy sena - balíkované a volně ložené, když dám do sítě 3kg balíkovaného stlačeného sena od lisu, je síť poloprázdná, když dám 3 kg domácího volně loženého je "na oko" narvaná k prasknutí, a přitom to jsou stále jen 3 kg, na půdě mám i jednotlivé vrstvy kde poznám, z jaké louky seno je, snažím se jí to míchat, ať to nemá jednotvárné a dostane do sebe přirozenou cestou co nejvíc výživných látek. A tohle bez zvážení prostě nikdy neodhadnu, mincíř je tutovka a nedá se to nijak obejít. Každé kilo sena navíc, je na ní i v zimě strašně znát, natož teď, když se trochu zazelenalo. Má to chudák holka nalajnovaný, v kyblíku přesně na deka, objem přesně na kila, vodu přesně na litry, pastvu přesně na minuty :)) Jediný co absolutně nedokážu odhadnout je konzumace travičky v tom jejím lesíku, kde vlastně trvale celoročně žije, tohle fakt netuším, jak mám spočítat, je možný, že bych se pěkně divila, kolik tam toho nakouše :vytlem: !Vzhledem k tomu, že během let se mi jí podařilo zhubnout o 110 kg, nevím, jak bych to bez váhy na seno dokázala.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Lisbeth »

Marion, vidíš ty obrovské rozdíly v jednotlivých dávkách? Hezky jsi to zdokumentovala! Když vidíš jen hromadu sena na zemi, to ti jako nic moc neřekne, ale když víš, kolik má bílej, kolik huculík a kolik moje kobyla, to jsou rozdíly, viď? A přitom to jsou pořád jenom koně, nic víc, nic míň, a jak je každý origoš! :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Marion108 »

Bilej ma stale v siti a hucul trochu "hladovi", ale zatim hubeneji nevypada. Co se tyce tech hmotnosti. Ja to taky nepoznam... mincir je proste supr, cas navic to nezabere a pro mne je to dobry zpusob jak mit jistotu...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Marion108 »

Taky se tim da zjistit hmotnost baliku, jak jsem zkrmovala, tak jsem to vazila a zapisovala a ve finale jsem vedela, ze koupeny balik urcite nema 300 kg, ale pouze 280. :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Lisbeth »

Marion, dobřeee tyyy :)) Tohle mě taky kdysi napadlo, ale přiznám se, že jsem to nikdy nerealizovala, já kupuji jen ty největší 600kg a dokonce jednou jsem koupila ty velké hranaté, kdy jeden váží tunu tam bych se asi potento, než bych to naměřila. Ale jinak jako fakt dobrý, takhle máš páku i na jézeďáky :))
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Marion108 »

to uz je muj treti mincir. :usmev: spis je to supr, kdyz ti nekdo tvrdi, ze krmis moc nebo malo, ze treba balik mizi rychle, tak se vytasim s kalendarem, kde mam zapsanou kazdou sit, teda ted to zrovna nepisu, ale v zime ano. :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Marion108 »

Adept na laminitis... :smutek: povidal podkovar, strouha stejny jako u nas... :jakoby: sousedka... :mrzimeto:
Přílohy
IMG_20190712_202314.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Hhippie »

Jsou majitele, kteri to neresi :(
Nejlip stahnout z pastvy a hodit na seno. A nandat hromadu prace, aby zhubl. Ale to je prave u techhle prakoni ten nejvetsi kamen urazu. Vetsinou jsou to hobby kone, co nic moc nedelaji, tloustnou i ze vzduchu a ziji na pastevkach, protoze je to nejsnadnejsi... :nevim:
Uprimne i to byla velka soucast toho, co me na vlastneni koni a peci o ne tak stresovalo: ze jsem neustale resila jejich kondici a aby se dostatecne hybali... a stejne byli spis kulatejsi, ikdyz temer “hladovi” v nuznych vypasenych vybezich... neni to sranda :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti