Laminitis

chov koní...
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Laminitis

Nový příspěvek od Lisbeth »

Sepsala jsem formou příběhu článek o laminitidě u koní, tak jak to potkalo mě.
Odkaz na článek zde: zařadila jsem to do sekce Literatura, protože mi to nenabízí sekci koně, je možné toto nějak napravit?
https://www.malochov.cz/kb/viewarticle?a=37
Při vkládání fotografií jsem chtěla vložit 4 rentgenové snímky, vložilo mi to však jenom jeden, tak snad se to také časem spraví.
V tématu můžeme diskutovat nejen nad článkem,ale hlavně nad nemocí samotnou!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Marion108 »

Lisbeth, krasny clanek. Nastesti schvaceni me u mych koni nikdy nepotkalo, jsem za to vdecna, i kdyz huculik uz je jak soudek, tak tedy udelam nejaka opatreni, abych ho neschvatila... :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Lisbeth »

Marion, děkuji, už mi to leželo v hlavě příliš dlouho, tak to muselo ven! Jen mě mrzí ty nevložené fotografie, snad nebude na škodu, když je dám sem do témátku :stydim:
Je to hnusná diagnóza a mám pocit, že se rozšiřuje jak morová rána, mým cílem bylo prostě jen takové varování a zamyšlení :stydim:
Zde přikládám rentgenové snímky:
Levá hrudní končetina: rotace kopytní kosti, asi 7 stupňů
LH2.jpg
Pravá hrudní končetina: rotace kopytní kosti, asi 7 stupňů
PH2.jpg
Levá zadní končetina: bez rotace a poklesu
LZ2.jpg
Pravá zadní končetina:s mírnou rotací 1-2 stupně
PZ2.jpg
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od PavelIV »

Moc hezky napsaný. Lisbeth, jen nějak nevidím na rentgenech, co je špatně. Asi proto, že nevím, jak to má vypadat zdravý. :smutek:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Marion108 »

Kopytni kost a stena kopyta maji byt v rovnobezce. :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Lisbeth »

Pavel IV děkuji! A je to přesně jak napsala Marion, když se podíváš na obě hrudní končetiny, tak kopytní kost nedrží stejný úhel s kopytním pouzdrem, je to jako bys obul boty, ale v té botě bys neměl prsty rovně, ale skrčené a tak byses pokoušel chodit, nebo si představ baletku, jak stojí na těch svých špičkách, ale nemá baletní piškoty, ale obyč boty a tak se pokouší chodit - děsná bolest, takhle nějak by se dalo koňské schvácení převést na nás lidi (velmi laicky). Bohužel do článku se mi vložila jen fotka s tou zdravou zadní nohou - nevím proč, tak jsem to dala ještě sem, pěkně pod sebe aby to bylo vidět:-)
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Hhippie »

Lisbeth, dobra prace s tim clankem! :souhlas:
Sama jsem si s prvnim ponikem taky laminitis strihla, takze jsem od te doby byla porad jak na trni, aby se to u dalsich neopakovalo... ke to vazne stres, s temi prakoni a poniky.. :nevim:
Kdyby byl zajem, muzu ve zkratce zkusit popsat i svou zkusenost.
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Lisbeth »

Hhippie také děkuji, vím, že to není článek odborný, spíš takový sborník osobních zkušeností a vím, jak moc je dlouhý a to jsem tam ani nevystihla všechno, co jsem chtěla, protože to už by byl román na pokračování :vytlem:
Budu velice ráda, když sepíšeš i svoje zkušenosti! Mám pocit, že laminitida prostě není jen jedna, že má mnoho podob a různé spouštěče a různé pokusy jak to zastavit/vyléčit. Znám ze svého okolí případy laminitidy, kterou se podařilo zastavit a na koníkách se zase lehce jezdí, ale to jsou slovy DVA případy a je to paradoxně ČT a plňas, třeba i proto se to podařilo zarazit...
Sem s tím, ať už jako článek, nebo klidně sem do témátka, ráda se přiučím!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak na jízdárně, kam chodíme, to měla asi dvakrát fríská kobyla, docela mladá - myslím, že jí je tak 6 let. Taky už je v lehký práci. Ale detaily neznám, asi jsem se ptal a zapomněl.
:PavelIV:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Lisbeth »

Vidíš Pavle a můj valach se ani šesti let nedožil, nechávala jsem ho uspat v srpnu a 6 let by mu tenkrát bylo v říjnu. Myslím si, že u nás to byl opravdu celkový metabolický problém, už se nikdy nikdo nedoví, co si s sebou přinesl a já jsem taky pokonila všechno, co jsem mohla, teď když se na to dívám zpětně, tak si říkám, že po 8 letech u cizích koní jsem vlastně neuměla lautr nic, a svého koně jsem si pořídila proto, že jsem vlastně ani za mák netušila do čeho se ženu! To jsou ty nepřenositelné zkušenosti :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od PavelIV »

Zajímavý je, že to tam snad ani jinej kůň nikdy neměl, ani její matka (už vím prd, která to je :vytlem: )
:PavelIV:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Lisbeth »

Velice záleží na managementu ustájení a krmení, to si myslím, že je důvod, proč jsem se s tím nikdy před tím také nesetkala. Co jsem chodila do JK, tak ve většině to vypadalo tak, že koně byli boxovaní, na výběh chodili jen na pár hodin denně a to ještě kolikrát na střídačku, výběhy byly buď malé nedostačující a nebo pro jistotu vůbec žádné, tam se logicky žádný kůň na pastvě prostě schvátit nemohl - neměl na čem. Když jsem potom byla v JK, kde se snažili jakože o pastevko, tak tam zas bylo 30 koní na necelých 10 hektarech, tak je jasný co tam bylo za trávu, no spíš tam žádná nerostla, že...Dřív jsem v podstatě slyšela jen o schvácení z překrmení ovsem, když se koně dostali v noci z boxů a načli si svůj vlastní pytel. Další věcí je, že primitivní plemena a pony prostě nebyly tak v kurzu a tady v ČR jich bylo pomálu, ono celkově koní bylo pár a bylo jich víc situovaných na jednom fleku, zato dnes narazíš na nějakého kopytnatce na každém druhém dvorku či zahradě...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Marion108 »

Lisbeth svata pravda... Asi zitra zacnu past vyzivnejsi travu, hucul zustane na vypasenym a bilej tam pujde na chvili a uvidi na sebe... proste ani te hezke travy nemam tolik a hlavne hucul to vubec nepotrebuje. Je jak sud z te milimetrove co uzdibkavaji a to jen asi neco pres hodinu denne.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Hhippie »

Marion, ja si prave take vzdycky rikala, jak je mozne, ze jsou ti kone tak tlusti, kdyz v tom vybehu nemohou mit skoro co zrat :nevim:
Ale ono je to proste hlavne o dostatku pohybu nez o prijmu potravy...
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Lisbeth »

Děvčata je to o obojím, v zimě na kobyle prakticky nejezdím, jak je brzo tma, tže pohyb nula, ale není tráva, seno dávkované 3 denně, tak aby za 24 hodin nesežrala více než 6-10 kg (dle mrazu a sněžení přibírám nebo ubírám), 6 kg sena je v podstatě záchovná dávka, většina normálních koní by na tomhle chcípla hlady v půlce zimy, kdežto ta moje čůza vypadá jen normálně tlustě, na jaře a v létě, kdy jezdím nejvíc, ale už se začíná pomalu pást, vypadá taky ještě relativně "jenom tlustě", ale na podzim, když přijdou ty zatracený žaludy, co jich mám plný výběh a ona u nich jen stojí a futruje, dokud něco je, to je obezita hadr a i kdybych se ujezdila k smrti, nezhubnu jí. Mám jí 7 let a každý rok je to jak přes kopírák, úplně stejné, prakticky se střídají období normální tlustosti a větší tlustosti :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Hhippie »

Vzhledem k stale obezite se divim, ze ji na tech zaludech nechavas. A ze dosud z toho vseho schvaceni nemela. Ale kazdy to dela jinak a je to samozrejme ciste Tvoje volba ;)
Ja mam obecne odpor k tlustym tvorum, takze to, ze jsem neustale usilovala o spravnou kondici svych koni, me stalo opravdu mnoho energie :nesouhlas: A to i pres to, ze meli seno davkovane v sitich a pohyb krom vybehu alespon obden. Spis mene narocny, ale meli (cca hodinove lehci treninky a 1-2x tydne nejakou vetsi vyjizdku v narocnem terenu).
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Lisbeth »

Co se týče vypouštění na jarní pastvu, má asi 2 000m2 k dispozici celoročně, část je zarostlá takovým lesíkem, tže na trávu je zvyklá prakticky furt, ale tento prostor je celoročně naprosto vyholený na hlínu, jakmile tráva vykoukne milimetr ze země, čůza to spacifikuje :vytlem: Tak jí pouštím ještě asi na 1hodinu denně do druhé části výběhu, ale jen teď v dubnu, pak už to nechám narůst a suší se to a ona se tam dostane až se to celé usuší, to je tak uprostřed léta, chodí tam až do podzimu a stále jen na pár hodin denně, pak jí to zase zavřu. Prakticky nejhubenější byla loni v tom suchu, jak nic nerostlo, tak vypadala celkem slušně :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Lisbeth »

Hhippie, já nevím jak to technicky provést, 4 největší duby jsou přímo nad přístřeškem, jsou až za výběhem, ale jsou tak velké, že z těch větví to padá všude, další duby jsou uvnitř o kus dál, a pak zase vně těch asi 2000 m2 co má stále k dispozici, když bych jí zatarasila tenhle prostor, což můžu, zbyl by jí na zimu jen plácek před přístřeškem velký asi 500m2 a ten by byl jedno bahniště, což mi přijde horší...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Marion108 »

Tak jste me nakoply udelat radikalni krok... normalne kone dostanou rano jednu spolecnou sit a ta je naplnena dle pocasi, to same odpoledne a večer hned tri site. Tak aby tam porad aspon trochu bylo a nestaly o hladu.
Nicmene jsem vypozorovala, ze bilej se nazere a jde si odpocivat a pak zas jde zrat atd, jenze hucul od te site neodejde ani na minutu, proste zere, zere a zere. Nyni jak dopravam, aby bilej nestradal, tak je hucul vyzranej viz foto.:-( Takze jsem dnes vzala pasku, dve rucky a dva izolatory a vybeh prepazila, bilej dostal standartne kolem 5 kg a hucul polovinu 2,5 kg. Po obede uvidim, jak to s nima vypada a vymyslim pastvu. Na noc je asi necham spolecne nebo jeste uvidim, rada bych, aby v neprizni meli oba pristup do uzavrezeho pristresku...
Jen podotykam, ze driv byli oba velmi snadno krmitelni a davkovane seno ze site jim vyhovovalo oboum, nyni proste musim ten rezim zmenit... :plac: Bude s tim prace navic, ale, co ja bych pro ne neudelala :andel:
Přílohy
IMG_20190412_092215.jpg
IMG_20190412_092317.jpg
IMG_20190412_092324.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Laminitis

Nový příspěvek od Janina »

To je fakt tlusťoušek. :usmev:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů