Zvykání psa na nového majitele

Pes, nejlepší přítel člověka. Co pěkného nás společně čeká? Doporučte plemeno. Vybíráme štěňátko. Barf kontra granule. Odčervení, očkování, čip. Cvičák ano či ne? Venku nebo v bytě? Péče o starého psa.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tedysek »

Jen jsem Oreb chtela tim rict ze psi chovani vzdy prameni z nejake priciny. Ja bych se tohodle nebala. Naopak bych zkousela jak pes, adoptovany nebo ziskany jako starsi, reaguje na ruzne podnety. Podle toho bych odvodila ruzme situace kde by to mohlo delat neplechu a na tom pracovala. :)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od oreb1 »

Ano, já bych se toho taky nebála :usmev: . Každé chování pramení odněkud a má nějakou příčinu. Zase Tě zlobím, žejo? Já s Tebou souhlasím, ale jen tak na 99 procent :vytlem: .
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tedysek »

Kdyby jsi souhlasila na 100% tak by to byla nuda, ne? :D
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od oreb1 »

Přesně :souhlas: .
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tedysek píše: 27 úno 2019 15:41 Oreb kdyby mu jak se rika preskocilo, muselo by to neco vyvolat. Nejaka asociace na neco hodne oskliveho. Treba tyrany pes co si po letech vzpomene ze nekdo naprahoval na nej ruku s klackem zrovna kdyz mu novy hodny panicek chce ten klacek hodit venku na louce. To ale neni preskoceni. Tam jde hlavne o to aby ten vztah mezi majitelem a psem byl dost silny na to aby i takovou asociaci prebil v jeho hlave.
Ze ma pes obcas vymeteno v palici... to se stava. Ale to je dusledkem nedostatecneho upevneni pozadovaneho chovani. Jine preskakovani neznam a neuznavam. ;)
Vzdycky chovani psa musi mit pricinu a jeho chovani je jen reakci na tu pricinu. Jen ji obcas nevidime.

Uvedu priklad: Na cvicaku jsem mela Igyho a Yaxe v samostatnych kotcich. Vytahla jsem Igyho s tim ze zkusime si zacvicit. Igy normalne funguje bez pamlsku, za vlidne slovo a jeho bezna poslusnost v provozu je 100%.
A Igy najednou na place vubec nevnimal co rikam. Nechtel mlsky a delal veci ktere normalne nedela a vi ze nesmi delat. Volam ho k sobe a on si lehnul a jak pecka lezel. Chci ho pochvalit ze si sednul a on mi skoci tlapama na prsa. Chci jit jednim smerem a on jde jinym.
Ja nechapala proc to pes ve 2.5 letech dela. Je dospely fyzicky i psychicky a bezne posloucha na slovo. Byl bran i samostatne ven, aby se naucil ze nemusi mit za zadkem furt ty dva dalsi. Byla jsem z tohodle jeho chovani dost smutna. A nakonec mi vycvikarka rekla ze je to proto ze se mu totalne a nestandartne roztrhla smecka. Jeden pes doma, druhy v kotci a panicek daleko mimo plac. Kdyz jsem brala Igyho z kotce tak Yax strasne vyvadel. A Igy protoze je opravdu vyspely uprednostnil pred mymi povely zas smecku dat tak nejak do kupy. Kdyz jsem mu dala volno tak se to jasne ukazalo. Lital jak blazen mezi nama vsema a vtiral se i smerem k autu. Kdyz ho pritul ujistil ze on je. Pohode a Yax se pustil k pritulovi tak Igy poslouchal zas jak hodinky
Ale to je přeci příklad, že psovi laicky řečeno přeskočilo. Říkejme tomu jak chceme, ale prostě pes ač má výcvik jaký chce, tak se zachoval jinak. Nemůžete přeci psovi zajistit neustálé, bezstresové podmínky. Pak jenom slyšíme výmluvy typu :- pejsek, měl výcvik, byl spolehlivý, nechápu jak se to mohlo stát, je třeba povolat psího psychologa :zed:
Já prostě žádnemu psovi 100% nevěřím a jejich majitelům už vůbec ne.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tedysek »

Profesore, to že psovi rupne v bedně spousta lidí považuje situaci takovou kdy je ohroženo zdraví majitele který se o psa nějakou dobu s láskou stará. Pak je na místě opravdu zjistit proč se pes zachoval jak se zachoval. Ale NIKDY to není bez příčiny, že by prostě psovi v hlavě to udělalo CVAK a najednou z ničeho nic byl agresivní. Ten příklad jsem uvedla jen jako velmi "soft" verzi. Ač nešlo o agresi. protože jsem si jistá, že moji psi agresi vůči mě či přítelovi neprojeví. Jednak vědí, že nemají důvod a jednak vědí, že by se se zlou potázali a jejich agrese by byla zkrocena. Pořád jsem větší a těžší a basta fidli. Mají v možnostech svou nelibost projevit mnohymi jinými gesty a jejich komunikace vůči nám je respektována. To je asi tak základ. V případě, že komunikaci směřující od psa k tobě budeš přehlížet nebo ignorovat a pak projeví agresi, není to pořád přeskočení. Je to jen reakce na tvou ignoraci. Jako když v konfliktu někoho začneš ignorovat byť s dobrou vůlí ukončení konfliktu, tak ten druhý takřka vždy zkusí svou nevůli projevovat víc nahlas. Tak pes se na tebe může šklebit, může bručet, vrčet, mít nějaký postoj těla atd.... ty to budeš ignorovat a poslední co psovi zbude na vyzkoušení je použití tlamy v podobě kousance.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Profesor1 »

Určitě máte pravdu, ale určitě ji nemáte ve 100% :usmev:
A víte proč? Protože psovi prostě rupne v bedně a zachová se nezvykle . . . . . Jestli to nezvyklé chování = nebezpečné chování, tak nechápu na co psychouše. Udělal to jednou, udělá to i podruhé. Sama připouštíte, že k agresi může dojít. Píšete že pes ví, nebo má vědět že jeho agrese by byla zkrocena? A čím? Zase agresí . . .. a už má pes v hlavě brouka, že silnější vyhrává , tak že proč by někdy nemohl zkusit jestli náhodou není ten silnější on?
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tedysek »

Profesore, ja nepotrebuju mit 100% pravdu. jen vy nechapete co pisu.
Psi agresi nemusite zahanet agresi. staci na to korekce.
Prosím vypusťte z hlavy blaboly jako psí psycholog. To fakt ve světě kynologie nemá co dělat. A ani ho tu nikdo nedoporučuje.
Kouzlo v korekci je v tom, že psa zpacifikujete i bez agrese. Pokud na vás pes vrčí, že vám nechce dát kost, kterou našel/dostal. Lze ji jednoduše vyměnit za něco chutnějšího - lepšího. Pokud mě pes nechce pustit na nějaké místo, nechám ho za sebou tahat vodítko a až zas mě někam nebude chtít pustit, tak vezmu konec vodítka do ruky a psa přivolám (buď umí přivolání nebo ho nalákám na pamlsek). Pokud nadále budu ignorovat psí signály nemohu se dočkat ničeho jiného než pro mě nečekaného chování. Je to jen o tom rozumět si se psem, naučit se společnou řeč, naučit se chovat se v různých situacích správně. Trénovat takové situace. Psovi prostě nepřeskočí. Jen lidi neumí přečíst co ten pes před vyhrocením situace "říkal".
Každý pes zkouší v jisté době dospívání mantinely co se týče nějakého vzájemného respektu. A je jen na majiteli zda se do toho opře s dávkou agrese (která může být záludná zvlášť u některých plemen kde se často vyskytuje stupňující se agrese : pes vrčí, já ho za to uhodím a pes mě na toto konto kousne) nebo s dávkou korekce a tréninku (pes vrčí - já mu ukážu že nemá proč vrčet, že se mu nic zlého neděje a může mi věřit, že mu nikdo neubližuje a nikdo mu nic nebere).
Ano, já a přítel jsme doma ti největší ovčáci. Ne protože bysme měli potřebu psy bít. Ale protože ve stresových situacích jsme psům oporou a provedeme je jima tak aby se cítili pokud možno co nejbezpečněji. Proč by pak měl mít můj pes touhu mě sežrat když já jsem jeho zdrojem bezpečí a psychického klidu? Pak když přijde stresová situace tak se psy obrací ke mě s důvěrou co jako s tou situací udělám a co jako v tu chvíli mají dělat oni. Chápete ten rozdíl?
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jo chápu :souhlas: :mrk: Ale majitelů psů jako vy je z celku možná jedno promile, proto chápejte vy mne.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tedysek »

Profesore majitelu psu co buduji respekt nenasilne je daleko vic nez tusite. S rozvojem pozitivniho vycviku se to zlepsilo o hodne za poslednich 10 let.
Psovi proste nikdy samo o sobe jen tak z buhdarma nepreskoci a necvakne v hlave.
Ja kdyz nevidim duvod proc se nejak muj pes zachoval tak se proste zeptam zkusenejsich. Vetsinou pro vysvetleni ma moje vycvikarka tak hodinovy monolog obsahujici kompletni fungovani mozku mych psu vcetne mych neprectenych signalu a urceni me chyby v situaci. A o tom to je. Neustale se ucit. I od tech psu.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Profesor1 »

No jo, jenže váš svět je trošku jinde než můj svět :usmev:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Janina »

A to je nejspíš dobře. :andel:
Uživatelský avatar
Tresnovacka
Příspěvky: 64
Registrován: 26 úno 2019 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tresnovacka »

Pěkně jste to tady rozvinuli. Mám ráda, když je diskuze zajímavá a aspoň částečně k tématu. Díky za rady a zkušenosti ;) Třeba tomu našemu nepřeskočí 😋 Teda jakože snad nevyvoláme nečekanou reakci, nebo jako že... No prostě doufám že to bude hodný poslušný pejsek :D Ostatně, kdo by si to nepřál.

A třeba konečně přestane běhat ten sousedovic pes až k nám na pozemky.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tedysek »

Tresnovskystatek: pozor na cjzi psy. Ja s jednim takovym zapasim uz par let. Sezrat ho nesmi kluci, my hk chytit nemuzem, obec ani policie nic nesvede a s majiteli neni rozumna rec. A kdyby moji kluci psovi zkrivili jediny chlup tak je ohen na strese ( tentokrat asi uz doslova, al3 to je jina story). Zabezpecte sveho medvidka tak aby nezvany navstevnik nemohl prijit k urazu.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
Tresnovacka
Příspěvky: 64
Registrován: 26 úno 2019 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tresnovacka »

Tedysek píše: 01 bře 2019 21:21 Tresnovskystatek: pozor na cjzi psy. Ja s jednim takovym zapasim uz par let. Sezrat ho nesmi kluci, my hk chytit nemuzem, obec ani policie nic nesvede a s majiteli neni rozumna rec. A kdyby moji kluci psovi zkrivili jediny chlup tak je ohen na strese ( tentokrat asi uz doslova, al3 to je jina story). Zabezpecte sveho medvidka tak aby nezvany navstevnik nemohl prijit k urazu.
Naschvály dělat nebudu. A náš Venda je za plotem, ale časem snad dostatečně označí náš pozemek jako zabraný. Jako když manžel vyleze z kotelny a 10metrů od něj 50kg bafan (krizenec typu nemeckeho ovcaka) tak teda abych se o nás bála. Oplocené mame jen výbeh a dvůr. Pťíjezdovka i vstup do domu a vrlká čast zahrady jsou volně přístupné. Abych děti nepouštela ze dvora :smutek:
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tedysek »

Muzete zkusit se s utecencem zkamaradit. Pres zradlo treba. Ale zase krmit ciziho psa je na povazenou (muze byt nemocny a muze mit nejakou spesl dietu nebo na neco alergii) chce to se domluvit s majitelem no.
50kg pes jeste nemusi znamenat problem jen proto ze je velkej. :) nas nejvetsi je tu taky nejvetsi trumbelin z vesnice. Nikdo se ho uz neboji. ;)
Jestli se bojite ze by mohl kousnout (vrci/ksichti se a pod) tak zkuste ztuhnout, nekoukat mu do oci (nejlepe na zem nebo nad psa). Kdyby se po chvili neuklidnil, zkuste mu hodit nejaky piskot. Kdyz ani to nepomuze, zkuste mj hodit nejaky micek (hazet prosim spodem, ne vrchem at nema pocit ze proti nemu naprahujete ruku). Kdyz ani to nepomuze, vezmete srolovany hadr at se zakousne do nej ne do vas. A az bude drzet hadr tak zapnout voditko to nekam privazat, pustit hadr a sednout si trba 3m od psa a pockat az se uklidni a upamslkovat az k miru. Chce to cas (vetsinou tolik caso jako byste precetla jednu az dve opravdu tluste knihy). Pak je kamarad kazdy zly pes. :-)

Ale plot je jistota nadevse. Hlavne majitel toho psa by si mel uvedomit co za psa mu lita po vesnici a neni zabezpeceny. Co vsechno se muze stat kdyz tak velky pes ma tak silnou tlamu.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Marion108 »

Moji rodice si pred par dny privezli tohodle pejska https://www.pesweb.cz/cz/psi-k-adopci-d ... bjid=42083
Pry si zvyka dobre, jen je takovy jeste plasan. Chce si hrat s kockou Tonickou, ta je taky adoptovana, ale ona nejevi zajem. Za par tydnu se s nim pojedou seznamit deti, tak uvidime reakce.
Dodavam, ze je pejsek starsi, ma uz trochu zakal a musi brat leky na epilepsii. Vzali si ho proto, aby mel na stara kolena domov, protoze pravdepodobnost, ze si ho nekdo jiny adoptuje je velmi mala...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů