Zvykání psa na nového majitele

Pes, nejlepší přítel člověka. Co pěkného nás společně čeká? Doporučte plemeno. Vybíráme štěňátko. Barf kontra granule. Odčervení, očkování, čip. Cvičák ano či ne? Venku nebo v bytě? Péče o starého psa.
Uživatelský avatar
Tresnovacka
Příspěvky: 64
Registrován: 26 úno 2019 11:50
Kontaktovat uživatele:

Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tresnovacka »

Dobrý den, mám dotaz na zkušenější. Po zvážení všech pro a proti jsme pořídili ročního psa Slovenského čuvače. Se psy máme osobní zkušenost, ale vždy od štěněte. Tedy chci požádat o rady a zkušenosti, jak psa zvykat na novou rodinu.

Pes se při návštěvě prpjevoval velmi přátelsky a vesele. Očividně o něj bylo dobře poataráno. Ale tak trochu pentloval mezi více majiteli i psy. Nejprve měl svého pána, který ho půjčil k ovcím do stáda, kde sw setkal s jinými psy a majiteli. Pak se v cca 9měs vráti k původnímu majiteli na samotu, kde žil s ješte jedním psem. Na drůbež a kočky je prý zvyklý a na ovce a jiné psy taky. Na lidi asi taky, protože pán říkal že hodně cestuje vlakem a psovi se to líbí a že občaa býval u sestry, kde je opět víc lidí. No socializován byl zřejmě doatatečně.

Jak mu tedy dopřát co nejklidnější přechod do nové rodiny a jak ho zvykat na malé děti?
Díky za rady ;)
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tedysek »

Prvni tyden jemne seznamujte s chodem, rytmem a zivotnim stylem rodiny. Pak zacnete pomalu vyzadovat dodrzovani mantinelu vami nastavenych. A pak uz to pujde samo. :-) zadny strach. Jen lasku, peci a pochopeni. Vysledky se dostavi. :)
Psi si pri zmene prostredi velmi rychle zvyknou i na novy rezim a vsechno nove.

Preju hodne štěstí a spoustu krasnych spolecnych let.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
Tresnovacka
Příspěvky: 64
Registrován: 26 úno 2019 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tresnovacka »

Moc děkuju za rychlé reakce. Mám trochu problém a tím, že nejsem zvyklá na tak velké plemeno. Měli jsme kolii cca 30kg. Tenhle je rok starý a už teď má 30kg a upřímně se trochu bojím když zavrčí.
Moc nevím jak se k tomu postavit. Vrčení mě děsí, ale tak nějak vím, že on vrčí, protože se taky bojí nového...vím,že nechce ublížit. Takže se držím v pozici páníčka-dělám, že se nebojím a uklidňuji ho a hladím i přes jeho vrčení. A když jsem potřebovala, aby zůstal ve chlévě a mohla jsem za ním zavřit dveře "sedni" a "zustan" poslechl okamžitě a po pochvalách a hlazení jsem v klidu odešla. Tak snad to dělám dobře.

PS: Není to tak, že bych se ho bála, ale to vrčení a občasné nečekané štěknutí příjemné není.

Tož tak. Jinak každou pozitivní zkušenost sem prosím! :nazdravi:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Janina »

Vítám nezi námi novou chovatelku. :kyticka:
Máme dva velké psy, hovawartky, Agnes a Citu. Obě ale od štěněte. Agnes má k padesáti kilům,je jí jedenáct. Citka do čtyřiceti, je tříletá.
Preferuji feny, se psy je to jistě náročnější.
Myslím, že to děláte dobře, pes si zvykne. Vrčení by se mi také nelíbilo. Pes musí vědět, že vy jste alfa, to je jasné. Ale jdete na to pozvolna a to je jistě dobře.
Jak máte staré děti? A pes je pořízený ke zvířatům?
Uživatelský avatar
Tresnovacka
Příspěvky: 64
Registrován: 26 úno 2019 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tresnovacka »

:usmev: Pes je pořízen tak nějak statkářsky. Jde o hlídání zvířat i domu. Teprve se zvířaty začínáme. Bydlíme u pole i lesa (a přitom přímo ve vesnici) a už teď máme zkušenost s liškami, kunami i jestřábem. Jo a sousedovic pes si tu běhá jak je libo.

Děti jsou malé (5, 3 a jeden rok). A je mi jasné, že bez dozoru zůstat se psem nemůžou. Ale pes si musí zvykat. Stranit je taky nemůžu.

Ráda bych, aby to byl člen rodiny a venkovní mazel. Ale užitečný pro pozemky i zvířata. Máme dvě kozy. A časem bych ráda, aby uměl pomoct s pastvou apod. Uvidíme jak daleko v tréningu se mi ho povede navést. Už je mu rok, ale jestli byl ve stádě ovcí, tak bude schopný se to naučit rychle. Spoléhám trochu na své instinkty. Vyrostla jsem se psem. :)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od oreb1 »

Taky mám nějakou zkušenost s novými dospělými nebo téměř dospělými psy, tak zkusím něčím přispět.
Podle popisu je pes zvyklý na střídání pánů i prostředí a stabilní je pro něho asi styk se zvířaty a slušné chování chovatele. Asi bych se k němu chovala vlídně, stále s ním mluvila jako s dítětem (pak si někteří klepou na čelo, co to ta bába kecá se psem?), aby si zvykl na Váš hlas, změnu intonace, chování celkem. Zdá se mi, že když se mluví plynule pořád, třeba blbosti, udržuje se tím klidnější atmosféra než při občasném vyštěknutí rozkazu (přeháním). Vrčení je jeho výraz nejistoty a snaha získat nadhled. Myslím, že tohohle psa asi nikdy nebudete moct povalit, aniž by se bránil, protože mezi těmi všemi lidmi asi nemá pevný bod. Leda za dlouhou dobu. Je něco, co toho psa opravdu baví? Nějaká činnost, hra. V té by šlo se s ním sblížit. Pes by našel uvolnění ze stísněné situace a důvěru.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Bekkky »

Čuvače jsem vždycky chtěla a nikdy neměla.... Ale pokud by někdy muselo dojít na pasteveckého psa, asi bych chtěla čuvače.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Hhippie »

Vítám novou tvář :mdz:
Neprispeji nicim prospesnym. Kazdopadne kdyz se rekne cuvac, vybavi se mi cuba ze sousedstvi, kterou porizovali jako stene do stabilniho prostredi k domu se zahradou a je to snad ten nejustrasenejsi pes, co znam :nesouhlas: Neduveriva, netykava, bojacna takze ustekana... ale ke svym lidem pry mila a pratelska.. tak snad se brzy spratelite, najde ve vas duveru a i vy ji budete moci tale duverovat :mrk: Protoze to je podle me alfa a omega spokojene pritomnosti psa v rodine.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tedysek »

Ja bych rekla, ze velikost psa je vedlejsi faktor. Ja svalim na zem naseho 45kg ovcaka kdyz potrebuju. Stejne tak 35kg mladyho ovcouna. Jde jen o to jestli to opravdu tak strasne nutne potrebuju. Myslim ze u toho vaseho cuvace to potreba neni. Povazovala bych to u pastevce za naprosto kontraproduktivni. Pastevci jsou takova zvlastni sorta psu. Nejsou to psi co by vysvihli povely raz dva kdykoliv. O vsem premysli a vse vyhodnocuji. Jsou to chytri psi. A maji svuj nazor. Je potreba jim svet ukazat z toho uhlu ze panicek a jeho rodina jsou partaci. Partaci az za hrob. Pak se z pastevce stane skutny pritel rodiny co by za ni a jeji majetek vc zvirat dychal.

Pokud vrci, ja bych neudelala zadny ustupky. Ale ani na psa netlacila. Pockala bych az situaci poradne promysli a klidnym hlasem mu vysvetlovala co se jakoze stalo a ze jeho vrceni je zbytecne.
I sebevic socializovany pes potrebuje pevny bod sveho sveta. Je jasny ze bude zkouset kde co. Musi zjistit, musi se mu ukazat co ma kdy delat a co delat nema. Kde jsou jake hranice a tak. Ono to pujde. Ale chce to trpelivost. :)
Cim vice toho psovi budete ukazovat, tim rychleji si zvykne. :-)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od přezdívka »

Včera jsem brouzdala na ifauně a narazila na inzerát na čuvače s podobným popisem.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od oreb1 »

Třeba ho právě už mají na Třešňovském statku :-) .
Uživatelský avatar
Tresnovacka
Příspěvky: 64
Registrován: 26 úno 2019 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tresnovacka »

Tak tak, včera jsme ho přivezli. Inzerát z ifauny :souhlas: Pán byl moc milý. Chtěli jsme se na něho nejdřív jet podívat a rozmyslet si to více, ale strávili jsme tam skoro hodinu a pejsek se nám prostě moc líbil.

Dneska jsem s ním byla dopoledne na dlouhé procházce. Na vodítku chodil parádně, netáhl moc a když jsem potřebovala, tak čekal. Působí velmi klidně (oproti koliím na které jsem zvyklá), je mnohem méně hravý. Ale to se asi teprve musí otrkat.

Když jsem na zahradě já, tak jde zásadně za mnou a následuje mě v práci okolo domu a ostatní ho moc nezajímají. Předpokládám, že si mě zvolil za nového pána. Snad budeme brzy parťáci. :nazdravi:

Základní povely poslechl po dnešním společném dni bez problému a dokonce se nechal vyčesat po procházce lesem. Naznačoval první hrátky a situace, kdy se vyválel na trávě a zůstal ležet břichem nahoru a chtěl drbat, byla úžasná a zároveň vtipná. :hura:
Jo a když odpoledne po nákupu zjistil, že mám pamlsky, začal dělat pac jen tak.

Každýmu psovi může rupnout a stát se může cokoliv. Toho jsem si vědoma a postupuju opatrně, nevyrostl s námi. Ale je ještě mladý a zdá se, že se adaptuje hodně rychle a líbit se mu u nás bude.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tedysek »

No vida, to pujde. Pokud mu ukazete mantinely a jak se ma chovat, nebude si vymyslet ze by kdy neco na vas zkousel. :) neverim na psi pubertu ani na rupnuti v hlave ;) to co popisujete je krásné a moc drzim palce. :)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od oreb1 »

On možná bude spíš pracovitý než hravý. Jeden z mých psů je hravý šílenec, který míčku dává přednost před čímkoliv, druhý je klidný vyrovnaný a těší ho jedině vytrvalý běh a pobyt u koz. Ten první má v sobě teriéra, ten druhý asi labradora a kelpii. A čuvač asi hračička nebude, ale smysl najde v pomoci Vám u zvířat. Tak držím palce :usmev: .
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od oreb1 »

Tedysku, nesouhlasím, že mu nemůže přeskočit. To totiž může i kterémukoliv člověku, ačkoliv to nikdo nečeká. Nikdo nemůže vědět, jak se sám někdy zachová, jen předpokládat. Tím nechci říct, že se máme dopředu bát, naopak, protože strach všechno zhoršuje.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tedysek »

Oreb kdyby mu jak se rika preskocilo, muselo by to neco vyvolat. Nejaka asociace na neco hodne oskliveho. Treba tyrany pes co si po letech vzpomene ze nekdo naprahoval na nej ruku s klackem zrovna kdyz mu novy hodny panicek chce ten klacek hodit venku na louce. To ale neni preskoceni. Tam jde hlavne o to aby ten vztah mezi majitelem a psem byl dost silny na to aby i takovou asociaci prebil v jeho hlave.
Ze ma pes obcas vymeteno v palici... to se stava. Ale to je dusledkem nedostatecneho upevneni pozadovaneho chovani. Jine preskakovani neznam a neuznavam. ;)
Vzdycky chovani psa musi mit pricinu a jeho chovani je jen reakci na tu pricinu. Jen ji obcas nevidime.

Uvedu priklad: Na cvicaku jsem mela Igyho a Yaxe v samostatnych kotcich. Vytahla jsem Igyho s tim ze zkusime si zacvicit. Igy normalne funguje bez pamlsku, za vlidne slovo a jeho bezna poslusnost v provozu je 100%.
A Igy najednou na place vubec nevnimal co rikam. Nechtel mlsky a delal veci ktere normalne nedela a vi ze nesmi delat. Volam ho k sobe a on si lehnul a jak pecka lezel. Chci ho pochvalit ze si sednul a on mi skoci tlapama na prsa. Chci jit jednim smerem a on jde jinym.
Ja nechapala proc to pes ve 2.5 letech dela. Je dospely fyzicky i psychicky a bezne posloucha na slovo. Byl bran i samostatne ven, aby se naucil ze nemusi mit za zadkem furt ty dva dalsi. Byla jsem z tohodle jeho chovani dost smutna. A nakonec mi vycvikarka rekla ze je to proto ze se mu totalne a nestandartne roztrhla smecka. Jeden pes doma, druhy v kotci a panicek daleko mimo plac. Kdyz jsem brala Igyho z kotce tak Yax strasne vyvadel. A Igy protoze je opravdu vyspely uprednostnil pred mymi povely zas smecku dat tak nejak do kupy. Kdyz jsem mu dala volno tak se to jasne ukazalo. Lital jak blazen mezi nama vsema a vtiral se i smerem k autu. Kdyz ho pritul ujistil ze on je. Pohode a Yax se pustil k pritulovi tak Igy poslouchal zas jak hodinky
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od oreb1 »

Tedysku, jasně, že to něco vyvolá. Ale to nemůže vědět nikdo stoprocentně, jen se dá předpokládat. Jak jsem napsala, ani sama o sobě Ty nebo já či kdokoliv nemůžeme zcela jistě říct, co bychom v určité situaci udělali. Tak jsem to myslela. Spíš jsem Tě chytla za slovo ;-) .
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tedysek »

Jen jsem Oreb chtela tim rict ze psi chovani vzdy prameni z nejake priciny. Ja bych se tohodle nebala. Naopak bych zkousela jak pes, adoptovany nebo ziskany jako starsi, reaguje na ruzne podnety. Podle toho bych odvodila ruzme situace kde by to mohlo delat neplechu a na tom pracovala. :)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od oreb1 »

Ano, já bych se toho taky nebála :usmev: . Každé chování pramení odněkud a má nějakou příčinu. Zase Tě zlobím, žejo? Já s Tebou souhlasím, ale jen tak na 99 procent :vytlem: .
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvykání psa na nového majitele

Nový příspěvek od Tedysek »

Kdyby jsi souhlasila na 100% tak by to byla nuda, ne? :D
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů