HOLUBI

Ciska
Příspěvky: 25
Registrován: 02 led 2019 22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Ciska »

Jé to jsem ráda, že jsem tu na téma holubi narazila. Před lety jsem jezdívala na sporadické návštěvy ke starým manželům, v létě jsme sedávali na lavici na zápraží a já objevila kouzlo vracejících se holubů, kteří měli holubník pod střechou špejcharu. Nějaký rok uplynul, žijeme na polosamotě, kousek od lesa, mírně kopcovitá krajina, starý sad, nad námi pastviny, kousek dál pole. Jestřáb občas odnese nějakou drůbež. Liška taky. Potichu sním o holubech, ale ne ve voliéře.... Je vůbec nějaká šance do takovéhoto prostředí? Nechtěla bych holuby na maso, to mám zažité od babičky - děda holoubata rád, ale babička to nerada chystala. Přímo to nesnášela. Ale pro tu radost návratů. A je mi jasné, že jen radost to nebude. Někde jsem četla, že do takovýchto podmínek plemeno, které před dravcem padá dolů, nesnaží se mu uletět, ale už si nepamatuju jaká plemena tam byla zmíněná. Poradíte? Že bych mohla dále snít? A nebo si mám naděje založit do šuplíku a pořídit si radši pštrosy? Ty by neodnesla ani liška ani jestřáb :smula:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

Rád poradím,protože v podobných podmínkách jsem choval holuby na volno hodně let.Nejodolnějším holubem je Slezský barevnohlávek,i když nějaké ztráty od dravců jsou také.Měl jsem na volno mnoho plemen,ale toto plemeno u mě vydrželo 12 let a nikdy na ně nezapomenu.Dalších 30 let s Německým výstavním holubem, byla dle mého zkouška holubářské trpělivosti a umu,ale bohužel už ve volieře.Snad zase přijde doba,kdy Slezský barevnohlávek zakrouží nad mou chalupou.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od oreb1 »

Cisko, když holub padá dolů, dravec si ho vezme jak na talíři. Chytrý holub se schová do koruny stromu, kam za ním dravec skoro nikdy nejde. Ale jinou zkušenost než s pošťáky nemám, jen vím, že dobrý pošťák tohle musí umět, aby přežil. Kouťák poradí :souhlas: .
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od oreb1 »

Kouťáku, to je správný holub, ten slezský barevnohlávek. Jen mi, prosím, vysvětlete, jak se posuzuje užitkovost u holubů. Na mase, počtu odchovaných mladých, velikosti holuba nebo jak?

http://www.holubnik.com/?link=plemena-z ... plemeno=49
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

Oreb,vždy podle počtu odchovaných holoubat.Když nejsou holoubata,není ani maso.Když nejsou holoubata nelze šlechtit.Pokud holub zůstane holubem,tak je pár schopen za rok odchovat 12 až 14 holoubat a toto by mělo udělat každé plemeno,ale dnes už se používají chůvy,dokrmuje se ručně a nelze to ani rozvádět,protože to by bylo na celou knihu.V ČR bylo v minulosti několik holubích farem,kde se většinou křížili pro masnou produkci těžší plemena tak, aby dosáhli váhy kolem 1kg.Dnes jsou farmy v zahraničí,dokonce se líhne v líhních a na linkách ručně dokrmuje,ale to je u nás utopie.Před 4 roky, se na mě obrátil jeden majitel holubí farmy ze Slovenska a chtěl poradit.Farma byla tak zdevastovaná nemocema,že ze 300 chovných párů Texanů odchovali za rok pouze 5 holoubat.Musel jsem začít úplně od základu a dopisoval jsem si s nima celý rok,než farma začala normálně fungovat.Tak to je jen nepatrná ukázka o užitkovosti.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od oreb1 »

Tak o té farmě na Slovensku jsem slyšela a byl jste to Vy, kdo jim to tam dával do pořádku, to jsem netušila.
Ciska
Příspěvky: 25
Registrován: 02 led 2019 22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Ciska »

Děkuji moc za odpověď a radu. Co čejka (bezrousá) a prácheňský káník, jsou nějaké šance? I když do slezska to mám možná blíž než na prácheňsko... U nás se moc holubů nevystavuje, a nebo jsem po nich zase až tak nekoukala a v Lysé mě zase honily ratolesti jinam a posledních pár let jsem tam vlastně ani nebyla...
A kdyby na holuby ve výsledku nedošlo, tak zas může dojít na českou zlatě kropenatou...ty také sedávaly na hřebeni stodoly, ale zase bych se musela definitivně rozloučit s představou nějaké zahrádky.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

Ten Slezský barevnohlávek je plemeno odzkoušené v extremních podmínkách,jak já říkám predátorově,ale není to zdaleka stoprocentní.Pokud by jsi si vzala barevnohlávky z volierového chovu,tak ztráty budou v prvních letech veliké.Chce to prostě najít chovatele,který je nezavírá ani na noc a tak je to i u ostatních plemen.Prácheňský káník je vyšlechtěné plemeno v mém kraji a měl bych je chválit,ale zase to záleží na chovu.Měl jsem je před mnoha lety,ale nyní když je vidím u kamaráda,tak se je bojí pouštět. Je členem klubu a krev,kterou do nich musí přidat je už střižená moravským pštrosem.Pokud chce něčeho na výstavách dosáhnout,tak musí držet basu s ostatníma.Takže opět jedno plemeno zkracujeme.Česká čejka bezrousá je moc jemný holoubek a určitě by dlouho nepřežila.
Nad slezským barevnohlávkem jsem se mnohokrát zamýšlel,proč právě on je tak odolný,když poštovní holub je výborný letec a v extremních podmínkách nemá šanci a byl jsem tomu mnohokrát svědkem.Měl jsem poštovní holuby s barevnohlávkama ve stejném holubníku.Vypozoroval jsem,že vždy,když jestřáb,nebo krahujec udeřil na barevnohlávka,tak udeřil na jeho barevný ocas.Barevnohlávkovi vždy vytrhl pár ocasních per,ale ten mu uletěl a zachránil se.Pošťák,pokud rychle nedosáhl ochrany holubníku,tak neměl převážně u krahujce šanci.
V době,kdy jsem nimrodil a dělal jsem bažantníka v naší bažantnici,tak jsem tam měl asi 10 jestřábích košů.Když jsem dal jako návnadu barevnohlávka,tak jsem do koše nic nechytil.Nejlepší byl modrý pošťák,nebo obyčejný věžák.Slezský barevnohlávek nemá v tomto konkurenta.
Ciska
Příspěvky: 25
Registrován: 02 led 2019 22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Ciska »

Děkuji za vysvětlení. Na čejku tedy zapomenu, fňuk, a začnu se pídit po barevnohlávkovi. Ale líbí se mi. My k tomu výčtu dravců můžeme přidat ještě sokola, ale předpokládám, že k nám moc nezalétá - jsme přeci jen stranou, lovecké revíry bude mít kolem skal.
A ještě děkuji za fotku husí u Třeboně. Udělaly mi radost a také, že jsem na "vlastní oči" viděla opravený seník. Před lety, kdy jsem na Třeboňsku nějaký čas žila, všechny seníky pustly, zarůstaly kopřivama a hroutily se k zemi. A po husích hejnech se mi nějak stýská. Asi nejvyšší čas vytáhnout děcka a ukázat jim krásy Třeboňska.
Tak díky!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

S hledáním chovatele barevnohlávků bych možná mohl pomoci,pokud bych věděl,kam tě osud z třeboňska odvál.Třeboňské seníky se díky bohu renovují,ale vždy záleží na majiteli,zda seník daruje městu.Chybí jich zrenovovat už jen málo.
Ciska
Příspěvky: 25
Registrován: 02 led 2019 22:03
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Ciska »

Ono to s holoubky nebude tak žhavé. Budu muset nejprve doma diplomaticky předpřipravit drahého. A jelikož mám befel snížit stavy zvíířectva, což se mi nedaří, tak to nebude tak jednoduché. A slípky by konečně také rády nějaký lepší kurník... a tak bych mohla pokračovat dlouhou řadou, takže priorita to teď hned asi nebude. Ale jsem moc ráda, že vím po jakých holubech koukat. A děkuji za nabídku, moc si jí vážím, třeba na ni dojde. Díky moc. :kyticka:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak se mi doma zbláznil chlap a pořídil holuby :hrabeti: Přestavěl starou králíkárnu na holubník a máme tři páry, dva jsou nějací kříženci kingů (soudím podle toho, že chovatel tvrdil, že je to king, ale vzhledově tak moc nevypadá) a jeden opravdu king. Denně je pouštíme na několik hodin (spíš většinu dne) na procházku, ikdyž teda i solidně létají. Ale k dotazu - jeden pár už zasedl, vajíčko je jen jedno a mě by zajímalo, není to nějak brzo? Venku zima jak v Rusku, zvládne to to mládě? Rodiče se střídají, občas ho teda nechají na chvíli bez dozoru, ale jen na pár minut, je pořád krásně teplé až horké a při opatrném prosvícení je v něm holoubě, velikostně tak přes 3/4 vajíčka...
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

Docela mám radost,že se někdo zbláznil do holubů a pokud mohu,tak rád odpovím.Plemeno King je sice holub,který raději chodí,než létá,ale létat umí a dá se z něho udělat i holub.Stačí,když ho na dvorku prožene pes, naučí se křídla používat.
Zimní odchov jsem dělal a nikdy jsem nerozděloval holuby dle pohlaví na zimu.Životaschopného holuba nikdo v hnízdění nezastaví a mohu prohlásit,že holoubatům neuškodí žádný mráz.Nevím již který to byl rok,ale asi před 11 lety byl mráz -25 a to trvalo asi 14 dnů.U vědrové napaječky mi zahnízdil jeden pár na podlaze.Napaječku do rána roztrhal mráz a dvě holoubátka dva dny narozená byla v pořádku.Myslím si,že tento příklad postačí.Vždy po celou dobu mého chovu jsem měl již na 1.ledna holoubata. Dnes jsem se díval do evidence a touto dobou od 10 párů jsem měl vždy průměrně již 18 holoubat.
K druhé věci tě asi nepotěším.Jen jedno vejce snese buď mladý pár,ale ten to při druhém a dalším hnízdění musí napravit dvěma vejci.Pokud se tak nestane,tak je to vada.Netroufám si říci,zda vada genetická,nebo z příbuzenské,nebo zdravotního stavu.Odchov z jednoho vajíčka bych nikdy do dalšího chovu nepoužil.Takže jediná možnost je čekat na další hnízdění.
Závěrem mohu 100% říci,že zimní plemenitba ukáže, jak je pár na tom po zdravotní stránce.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od xchipsy »

Moc děkuji.
Ano, všechno jsou to mladí holubi (pouze dva samci jsou asi starší, ale samice jsou určitě loňské). Zaráží mě i fakt, že bílý pár se pořád oždibával, samé něžnosti :usmev: i se pojímali, holub lákal holubici na hnízdo.....ale ti zatím nic. Sedí ten druhý pár, pracovně nazvaný cikán a pštrosák (černý samec a černobílá holubice). Do dalšího chovu zatím neplánujeme nechávat, původní účel byl spíš konzum, ikdyž teda já to moc nemusím, ale chlap když slyší "nadívané holoubátko", tak je jak Pavlovovi psi :vytlem: Třetí pár (takoví šedobílo melírovaní) se zatím vůbec nijak neprojevuje, možná by bylo lepší je oba vzít a zavřít někam zvlášť, aby pochopili, že patří k sobě? Ale taky si teda já osobně nejsem vůbec jistá, jestli to náhodou nejsou dva holubi, sice jsou od zkušeného chovatele, ale nemůžu si pomoct, "holubice" je sice menší, ale víc mi připadá jak samec - co jsem teda z chytrých návodů vyčetla, že by se mělo poznávat (zobák spíš kratší a tupější, ozobí spíš širší...)
Zítra zkusím nafotit, třeba se dozvím, co to opravdu máme doma :jizlivec:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

Podle fotky se těžko pozná pohlaví,ale rád si fotky prohlédnu.Zavřete 100% samce postupně s těma dalšíma a když se začnou rvát,tak jsou to oba samci.U samice se začne samec naparovat a nebo u ní bude v kleci v klidu stát.
I když se některý pár páří,tak samice zasedne až přijde její čas.Někdy to je v 1/2 roce a někdy až v roce.Každý holub dospěje jindy.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak fotky nic moc, nechtějí nijak zvlášť spolupracovat :nene:

bílý pár, vlevo samec, vpravo samice
Obrázek

king samec
Obrázek

king údajně samice, ale nevím no..
Obrázek

samec "cikán"
Obrázek

samice "pštrosák" na hnízdě
Obrázek
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

Fotky krásné a zajímavé hnízdo.Manžel je šikovný a hezky si s hnízdem pohrál.
No a k holubům:-Bílý pár vypadá hezky a řekl bych,že je to kalifornský,nebo benešák křížený s kingem.
- Strakatí jsou oba kingové,ale zda je to samice si netroufám říci,spíše bych řekl,že je to také samec.Dejte jí k cikánovi a uvidíte.
-Cikán je také nějaký kříženec kinga a pštroska je opravdu čistý pštros.
Pokud je máte pouze na maso,tak vůbec nezáleží,zda je to čisté plemeno,protože kříženci jsou vždy životaschopnější.Časem poznáte,zda splňují vaše představy,ale u kingů si moc velké naděje na velké množství holoubat nedělejte.Přeji ať se daří a vždy rád poradím.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od oreb1 »

Hnízdo je pěkně vymyšlené. když mají jen hnízdní misky, padá za ně trus, tady se to nemůže stát :souhlas: .
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od xchipsy »

Děkujeme, no on je v tomhle hračička, když dělám nebo chci něco udělat já, tak to je pořád "To je dobrý, vždyť je to jen... (králíkárna..pro prasata.. atd) Ale jak se do něčeho pustí "pro sebe", tak to musí být ťip ťop :vytlem:
Já celkově moc ptáky nemusím, ikdyž teda teď budu konečně stavět kurník a pořídím slepice (ikdyž jsem je nikdy nechtěla a mám v jejich přítomnosti takový divný pocit :)) Takže hlavní péče padá na něj, já tak akorát dám vodu, když přes noc zamrzne, dosypu krmení a pustím je ven, víc tomu nerozumím.

Obrázek
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od oreb1 »

Holubí pošta:
Přílohy
6829805b1dcd96580e96d76a167f7236.jpg
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti