Odležení masa po porážce

maso je maso
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Odležení masa po porážce

Nový příspěvek od Augenblick »

Jak dlouho necháváte odležet maso po porážce , před porcovaním ? Mám na mysli skopové, předpokládám, že u kozího to bude podobné. Dříve jsem nechával dva dny. Teď jsem nestíhal a nechal poslední půlky 6 dnů, při teplotě 10 stupňů a tuk i blány jdou sundat mnohem lépe než při dvoudením odležením. Mouchy nejsou a maso příjemně voní.
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odležení masa po porážce

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Nemám to kde mít a tak maso musí do druhého dne do mrazáku
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odležení masa po porážce

Nový příspěvek od oreb1 »

Vidíte sám, že i 6 dní v nižší teplotě není špatně. Já jsem měla stejný problém, tedy málo času a měla jsem ho 5 dní. Ale do mrazáku já dávám minimum, nechutná mi to tak, čili rychle sníst, co se dá, zbytek v ledničce pod mrazákem, teď něco suším před uzením. Takže těch 5-6 dnů je ideál podle mě., když je na vzduchu a nezapaří se. Jen nechat viset.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odležení masa po porážce

Nový příspěvek od Janina »

V této teplotě je 6 dní klidně možné, v patnácti stupních do druhého dne. Rozdíl je také v jehněčím a skopovém, to potřebuje delší uležení.
Maso mrazím, jíme ho po celý rok. Část si klidně nechávám v lednici pod mrazákem i další týden. Nic se nikdy nezkazilo. Déle se udrží také naložené v oleji v lednici.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odležení masa po porážce

Nový příspěvek od oreb1 »

Když ho mám víc, dám ho do ledničky už posolené a před vařením ho nesolím. Ten olej mě nenapadl, ale je to dobrý nápad. A kombinace oleje, soli a pepře by byla ještě účinnější.
Augenblick, taky jste napsal, maso příjemně voní. Když ho máte málo uleželé, je cítit syrovostí, mně to smrdí. Ale to uleželé už ne. Jen nesmí být uleželé moc, pak už je zase cítit jinak :D .
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odležení masa po porážce

Nový příspěvek od oreb1 »

Před 9 dny jsem porážela starého 10letého kozla. Dnes jsem z něho dělala něco jako roštěnou, ale spíš filety z lopatky. Kmín, pepř, sůl, cibule a dusit. Nic víc. Do dneška bylo maso volně v kůlně. Staré zvíře, kozel, bála jsem se, že nebude k jídlu, když často čtu, že kozel se hodí jen do klobás. Vůbec ne. Tmavě červené maso, zralé, bez kozlího zápachu asi proto, že tak dlouho zrálo na vzduchu. Hodně podobná, skoro stejná chuť jako hovězí. Fakt moc dobré. Škoda, že to člověk nemá častěji. Obvykle jsou kozli na porážku mladí a to je jiné maso. Píšu to proto, abyste se nebáli využít maso z dospělých nebo i starých zvířat a nechat ho zrát. Maso je kvalitní, výrazné, ale zbaví se zráním různých nepříjemných pachů či chutí. Další části ještě visí, přijdou na řadu až o víkendu. V kůlně nemrzne, ale je tam k nule. Každopádně kozla do klobás je škoda. (Ještě mám naloženou plec se zeleninou a divokým kořením na svíčkovou někdy na příští týden.)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odležení masa po porážce

Nový příspěvek od Janina »

Oreb stejnou zkušenost máme s masem čtyřleté ovce i čtyřletého berana. Výborné. Mnohem lepší než jehněčí.
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Odležení masa po porážce

Nový příspěvek od MalyNomad »

Oreb: jezis vy mi delate chute, stare kozi maso je asi to nejlepsi co jsem kdy jedl.
Jinak driv bylo v anglii nejvice cenene maso z 5-ti letych skopcu. Pasli je na vresovistich, anglicke zimy, takze seno neresili.

Ja kdyz pospicham, tak nechavam alespon jeden den, nez davam do mrazaku. Nase maso se nam sice ani v lednicce nikdy nezkazilo, ale ja osobne maso v lednicce dele nez 2-4 dny nenechavam, to radeji nechat viset, kdyz je do tech 10stupnu, nebo zamrazim. Na leto zapiname dalsi lednicku ciste jen na maso, pokladam na rosty at to dycha a necham 1-2-3-4 dny zalezi jak pospicham.

Nejdele mi visela v komore ovce 2 tydny, teplota byla dobra, kolem 5-ti stupnu. Ale ke konci uz chytla trochu plisne na hrudim. Komoru mame starou, hlinena podlaha a v zime nevetrame, zamrzla by nam. Ale maso bylo vyborne. Ale popravde ten rozdil az tak nepoznam, jestli visi 2 dny nebo dele nez tyden.

Mym snem je udelat si izolovanou a klimatizovanou zraci komoru a zrat treba 30-45-90 dni. Na internetu hodne chvali 'Umai-dry bag'. Jsou to pro vodu prodysne igelitove pytliky, zavakuujete v nich maso a zrajete normalne v lednici. Voda muze ven, ale bakterie nemuzou dovnitr, takze jde pouze o enzymaticke zrani.

Tady je pekne video jak to pouziva.
Obrázek

Ta cena je pro nasince dost vysoka. Nasel jsem ze prodavaji castecne permeabilni igelity normalne v CR, nejsou urcene na maso, no mozna to nekdy zkusim.
Think out of the box!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odležení masa po porážce

Nový příspěvek od oreb1 »

Vůbec se nedivím, že v Británii si cení skopové. Já z dětství znám jen skopové, žádné jehněčí nebylo a došli jsme k tomu, že to byla nejspíš valaška nebo šumavka nebo něco podobného. A pamatuju si, jak výborné to bylo maso. A pak skopové úplně zmizelo.
Ten sáček na sušení masa vypadá dobře, ale já jsem spíš pro takové přírodnější postupy, pokud možno bez dalších krámů do domácnosti a další spotřeby. Jestli to někdy vyzkoušíte, napište, jak to v tom šlo. Někdy se to může hodit.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti