Domácí zabijačka .

maso je maso
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od Janina »

Tady si vezmu inspiraci. http://www.vyuzeno.cz/2013/12/prava-sta ... 4HOjWFbgzw
V sobotu ráno přijde řezník a všechno vypukne. Po třech letech zabijačka :prase: Připravím fotoreport.
V neděli si vyrobíme tuto exkluzivní :vytlem: pochoutku. https://zpravy.aktualne.cz/finance/naku ... f6b220ee8/
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak at se vse vydari a je i veselo :vytlem:
U nas to je vzdy velka udalost a akce...no rikala jsem si ze nafotim a popisu postup cele zabijacky...ale jaksi jsem to vubec nezvladla :stydim: Bylo to narocny a kdyz jsem zacala plnit jitrnice tak uz se nikomu nechtelo nic delat a jen veselit :nazdravi:
Tak mozna priste.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od Janina »

V sobotu kolem sedmé ráno, po dvou dnech příprav, úklid, mytí všeho, kroupy, buchta,......se dostavil řezník a hned poté 135 kilové přeštické prasátko.
Počasí nádherné, soudek piva, slivka, kávička, jablkový zákusek, pár přátel, dobrá nálada. Moře práce. Nezastřelila jsem se z toho. :vytlem: Všechno se nám vydařilo. :slunce: Více fotek jsem přidala do galerie.
Přílohy
P1210492.JPG
P1210457.JPG
P1210456.JPG
kosta
Příspěvky: 757
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od kosta »

Tak si nechte chutnat na vepřových specialitkách ale čeká Vás hodně práce než to zpracujete.
To vše už mám za sebou už to neprovozuji neměl by to kdo sníst.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od Janina »

Mastnáčku, asi by mě musel někdo podříznout. :vytlem:
Kosto, nejvíc práce je za námi, něco ještě rozvezem do rodiny, něco zbaštíme, a hodně zamrazíme. A za měsíc se bude udit.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od xchipsy »

Já vždycky říkám - příště se jen rozbourá maso, žádný výrobky, už mám té práce po krk.....a pak je to zase stejné, polívky, tlačenky, jitrnice, jelita.... Dřív jsme to jeli jeden den, teď to máme rozdělené na dva, ale stejně místo abych se těšila, tak už tak týden dopředu je mi blbě :nesouhlas: jednak každé prase obrečím, protože když je mám od narození, tak je beru pomalu jak děcka a je mi jich líto a druhak té práce, běhání, člověk furt něco meje, aby se to za pět minut zase něčím zaprasilo... :blazen:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od Janina »

xchipsy to jsi vystihla přesně. František syn(26) si představ, že dokonce se na nic nedíval, nic nejedl a kolem poledne odjel. Byl z toho hotovej.
Před třemi lety, když jsme zabíjeli, byl ve Skotsku, a předtím už si to asi nepamatuje, to bylo dlouho, někdy v dětství. Dostalo ho to.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od PavelIV »

jo, prase má nejvíc příbuzných, jak se říká. Tak těch 12 hodin to trvalo taky, když se dělalo všechno, a to nepočítám závěrečný úklid. Na ten už jsem byl vždycky unavenej moc, jak fyzicky, tak alkoholem :jabkovice:
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od Janina »

Pavle to ale je tvoje výhoda, já jak nepiju tak jsem pak jediná střízlivá. A ještě malé děti, snad. :andel:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od Profesor1 »

Zabijačku je třeba si užít. Dokud to nebylo v mé režii, tak to byly pořád nějaké nervy. Teď se snažím aby to byla zábava a možná i pohoda. Proto si nevolám řezníka, ale dělám to sám, aby se stále nespěchalo.
Je to sice náročné, nohy bolí večer víc než dost, ale až nám to zakážou, tak už zbudou jen protesty.
Zabijaček doma ubývá, polského masa v obchodech přibývá . . . . . . . .
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od Profesor1 »

Protože řezník pak potřebuje v hospodě říkat že zabijačku zvládl za pár hodin, případně mu to trvalo dýl, protože byla málo horká voda, špatná obsluha, málo hrnců . . . . . . . .
U nás vždy zabíjel taťka a to bývalo horší než řezník :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od Janina »

Pánové není to tak vždy, naštěstí.
Náš řezník je pohodář, veselý, ostatní spíše uklidňuje. Přijel v sedm, stejně jako čuník, končili jsme ve tři. Pak poseděl, popil, zavzpomínal.
Přímo porážku jsem neviděla, nemohu sloužit. Manžel pravil, všechno v pohodě.
Přílohy
P1210495.JPG
P1210484.JPG
P1210459.JPG
P1210482.JPG
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od PavelIV »

U našich asi po 12ti zabitých prasatech náš táta usoudil, že už to viděl tolikrát, že to dá sám (teda jen na maso, žádný tlačenky a jitrnice, jen ovar) :vytlem:
Já držel asi 250 kg vepře lanem za zadní nohu, prásk prase se zarazilo a nic, chtělo se pást. Táta: asi špatná pistole, šel pro druhou - prásk stejnej scénář. Tak dal čuníkovi ještě z každý pistole myslím jednu ránu a nic, v klidu hledalo travičku. Tak, že ho vezme tupou stranou sekery, vzal pak znova a za chvíli se zase páslo. Nakonec dostalo do čela snad osm ran ostrou stranou sekery, než lehlo - strašnej masakr. Mělo nějakou dutinu v lebce, či co. Jak lehlo, hupsli jsme na něj s bráchou, vykrvení už v pohodě a další postup standardní.
Od tý doby k nám už zase jezdil řezník a myslím, že byl zákaz mu tuhle příhodu vyprávět :))
:PavelIV:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od Jamarov »

Teda Pavle to muselo byt...po pokusu tou tupou stranou sekyry bych asi uz nikomu nedovolla na nej sahnout.uz se vidim jak vsechny presvedcuju ze svuj zivot vyhral...a shanim jine ci pulky :vytlem: Ted uz vim,ze je to mozne...kdyz se nekdo zepta co zabijacka- moje odpoved vzdy zni- dopadlo to dobre,prase neprezilo.
No ja asistenci pri porazce nedavam,radsi se staram o brutar za cenu tech stiznosti :vytlem:
Jinak priprava jasna uz od ctvrtka,v sobotu se zabiji,no a ve tri fakt nemame hotovo.mozna driv bejvavalo.To zil jeste deda a bylo to tezce ve stresu.Ale vsechno se dela rucne-plneni jitrnic,prejt se dela kolibkou,maso se mele rucne.
No a hlavne veselo musi bejt :nazdravi:
A pravda ze lidi prijede dost,hlavne na podivanou.Nejhorsi je nedele .uklid a skvarky a sadlo...no a pak maceska ktera hlasi pri odjezdu ze to byla posledni zabijacka :))
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od Profesor1 »

:PavelIV: to se stává, že ten hrot z porážečky nedošáhne až k mozku. Proto mám vždy náboje tři - dva zlaté, kratší a jeden šedý delší "dobytčák".
A další pomůcka je dlouhý hřebík -krovák, kterým se stloukají krovy a pak těžší kladívko - pucku. Když selžou náboje do díry v hlavě strčím ten hřeb a kladivem najdu mozek. Stalo se mě to zatím jednou, ale z dřívějších dob si pamatuji spoustu masakrových hystorek, proto vím že to vše k zabijačce patří, tak že při popravě klíííídek :bublina: Nebo se alespoň tak tvářím :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od Kostey »

Profesore nestraš! :usmev: Já zatím vždy všechno trefil napoprvé, ale vždy mívám v kapse další rezervní náboj.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ale to je o tom že trefíš a nic. Některé prase tu čelní kost má silnější, nebo vyšší, nebo náboje byly vyrobené v pátek po obědě - ty selhávají pravidelně :vytlem:
Mezi námi děvčaty , dříve si profistřelci kupovali náboje vyrobené ve středu, právě k vůli spolehlivosti. Teď už to vyrábí asi plná automatika.

Kubo a vidíš sám, že hlavně řezník a zahájení zabijašky hodně ovlivňuje jestli se bude zabíjet i příští rok, nebo ne. Pokud něco při zabíjení selže, což se občas stane, tak každý sleduje chování řezníka. Pokud náboj selže a ty v klidu vytáhneš náhradní náboj a úkon v klidu zopakuješ, nebo si prostě v klidu nějak zaradíš s minimální pomocí přihlížejících vyděšených pomocníků, tak málokoho odradíš od dalšího zabíjení :vytlem:
Já vždy před zabíjením rozdělím úkoly a hlavně určím toho, kdo má jediný úkol a to UDRŽOVAT PANIKU! :vytlem: Tohle zabírá a každý se pak opravdu snaží vyvarovat se histerii. A kdo se před samotným zabitím schovává a prý "nemůže se na to dívat" , tak ten to pak má se mnou těžké :vytlem: A pokud je to chlap, tak ten se jen tak v klidu zabijačkových pochoutek nenají :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od arus »

:profesor: škoda, že nechováme prase, ale kdoví, třeba začneme, když to řezník může natolik ovlivnit. :hura:
Chtě nechtě, vzdálenost nevzdálenost, musel byste svůj porážkový rajón rozšířit až k nám. :souhlas:
:arus:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od PavelIV »

Viděl jsem popravu třeba řekněme dvaceti prasat, sranda byla právě, že se to táta rozhodl poprvé dělat sám. Nejnervóznější byl samozřejmě on, ale všem čtyřem (ještě dva mladší bráchové, tenkrát tak 21 a 16 let) nám bylo jasný, že už pašíka nějak zavraždit musíme, přece ho nevrátíme do chlívku s dírou v hlavě, i když mu evidentně moc nepřekážela. :))
Už jsem taky slyšel podobnou story, že přihlížející soused policajt šel domů pro služební bouchačku.
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí zabijačka .

Nový příspěvek od Profesor1 »

Arus, ještě že nechováte prase . . . . . . . :vytlem: :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti