Obyčejné bramborové placky

Pěstování ovoce, zeleniny, bylinek apod.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od Marion108 »

Tento pokrm je u nas doma jeden z nejoblibenejsich a delam ho vzdy, kdyz mi zbudou brambory z predchoziho dne.

Potreba je:
800 g den predem uvarenych a vychlazenych brambor typu C
200 g hladké mouky (muze byt i celozrnna)
Lzicka soli
Olej

Brambory oloupu a najemno nastrouham, pak spolecne s moukou a soli dam do misy a hnetu bud rukou nebo robotem Kmetlou.
Z testa vyvaluji tenoucke placky asi 1 mm, ktere ihned smazim na panvi potrene tenouckou vrstvou oleje. Par vterin z kazde strany. Udajne jdou i delat primo na plotne na kamnech, ja mam sklokeramiku tak nemam vyzkousene. Placky jde jist na slano se spenatem, rajcatovym dipem ci jinou omackou nebo i na sladko s povidly.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od oreb1 »

Skvělý tradiční pokrm. Já dávám hrubou mouku nebo i krupici, aby byly lehčí. Ale to je asi v každé rodině jiný zvyk.
Jo, dají se péct na plotně a pak mazat máslem nebo někdo má rád sádlem.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od Marion108 »

Oreb, tak tak.
Nam k tomu chutna zeli, jak cerstve, tak kysane.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od Javorka »

Já je dělám s hladkou moukou jako Marion, ale překvapilo mě jak je děláte tenké. Já je vyválím asi na 4 mm a peču na sucho na pánvi. Mastím máslem. Babička je dělala na plotně, to bylo něco. :slunce:
Zrovna tak lívance. Pak namočit do másla a šup s nima do skořicového cukru.
Já mám indukci, tak to by teda asi nešlo. :divis:
:433:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od Marion108 »

Ano, babicka je taky dela silne, ale po tech tenouckych se tady vsichni muzou utlouct, je to proto, ze pritel na nich nechce ty hnede flicky, tak musi byt velmi tenke, aby se propekly a flicky tam nebyly, jsou na nich pak jen takove oranzove.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od Javorka »

Tak já ty tenké taky musím vyzkoušet. Ale ty tlusté jsou taky hotové hned. Nebaví mě u toho dlouho stát. To se mi na nich líbí, že proti třeba bramborákům je to raz dva.
:433:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od Janina »

Tak děvčata co nejdříve vyzkouším váš recepis a upeču na plotně. Já ji mám. Mám i starý litinový tál. Pak vám to vyblejsknu. :D
Mám tedy jen brambory Adéla varný typ B.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od oreb1 »

Javorko, radši to nezkoušejte. To se nevyplácí, pak to náhodou budou chtít pořád a u plotny budete dýl než s bramboráky :mracim: . Moje babička mi radila, abych neukazovala, co všechno umím, protože pak už se počítá s tím, že to taky budu dělat. Neposlechla jsem ji a byla to chyba. Měla pravdu, líp se mají ti, kteří nic neumí (neukážou, že umí). Nikdo to po nich nechce a udělá to sám.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od Javorka »

To jste mě pobavila. Ale máte pravdu.
Moje jedna kamarádka říkala, že je radši, když jídlo které uvaří moc nechutná. Aspoň se to nesní a zůstane na druhý den.
:433:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od Marion108 »

Udelat placky z kila testa je tak na 1-1,5 h Neni to zrovna rychlovka... Ty silnejsi jsou mnohem rychlejsi... Ale je to jidlo, ze zbylych brambor, ktere bych normalne dala zviratum, protoze je na druhy den uz nikdo nechce...
A mate pravdu, kdyz clovek parkrat uvari neco luxusniho, musi pak tu latku drzet porad...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, oni nechtějí ani opečené brambory? To je přece taková dobrota. Kvůli tomu jsem vždycky vařila víc brambor, aby zbyly na druhý den. Pak jsem je nakrájela na plátky do kastrolu na tuk, osolila, opepřila a opékala za postupného míchání do světle hněda. K tomu už nemusí být nic, jak je to dobré. Nebo cokoliv.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od Hhippie »

Pamatuji se, že na chalupě, kde byly klasická selská kamna s píckou, se taky dělaly přímo na tálu. Jako děti jsme nejvíc milovali, když se čerstvě vyryté brambory nakrájely na tenko, opekly přímo na tálech a pak se na ně dalo kousíček másla a posolily se ... kouzlus mňamózus :andel:

Jinak dnes jsem pekla jehněčí hřbet s marinádou z materiálu, co sem někdo dával - asi Janinka? ... jednoduchou, ale nikdy předtím jsem nedělala. Jen hrubozrnná hořčice, med, citron ... a mohli jsme se užrat :D Takže děkuji velice za tipy.
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od Janina »

Hhippie dávala jsem předpis na králíka na hořčici, ale po pravdě, péci takto jehněčí mne nikdy nenapadlo! Takže o víkendu se do toho pustím. Udělám z mangoldem a bramnoky. Pan bosorka si dá :pivo:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od Hhippie »

No to teda jo.
Nene, tohle byl takový obsáhlý materiál o jehněčím a skopovém mase - asi 130 stránek v pdf.... hned jsem si to uložila. Mnoho zajímavých informací a použitelných tipů... a hlavně desítky receptů na vše možné i s postupy na přípravu na rožnění, nakládání a tak...prostě vyčerpávající! :kyticka:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od Janina »

Máš pravdu Ovčí kuchařka, je fakt dokonalá. Já to přidala. Hned kouknu. :souhlas:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od Marion108 »

Oreb, to by asi jedli, jenze z tech Ccek, co vetsinou jako prilohu varim se to dela blbe, rozpadaji se, na to bych musela vzit adelu nebo cerveny a tech je letos malo a jsou spis na prodej...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od Anka »

Mně babička opékala na plátky nakrájené bramborové knedlíky a posypala opečenou cibulkou. Bylo to úžasné :slunce:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od Marion108 »

Ty jo mnam... :dort:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od PavelIV »

oreb1 píše: 29 říj 2018 20:40 Javorko, radši to nezkoušejte. To se nevyplácí, pak to náhodou budou chtít pořád a u plotny budete dýl než s bramboráky :mracim: . Moje babička mi radila, abych neukazovala, co všechno umím, protože pak už se počítá s tím, že to taky budu dělat. Neposlechla jsem ji a byla to chyba. Měla pravdu, líp se mají ti, kteří nic neumí (neukážou, že umí). Nikdo to po nich nechce a udělá to sám.
Babička byla moudrá, to mně měla nějaká babička říct taky, než jsem ukázal ženě asi před 19 lety jako samozřejmost, že umím uklidit, vyprat, vyžehlit, uvařit. :lol:
Teď už tedy uklízím a žehlím jen výjimečně, vaření mi zůstalo, to máme tak napůl, každý vaří svoje jídla. A nakupuju - už asi 10 let, byla na mateřský, prý nemohla nakupovat, protože jediným autem jsem já byl v práci, tak jsem cestou domů nakoupil. Úplně ztratila přehled o cenách atd., že už to po ní ani nechci. A auta už máme dávno dvě :D
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Obyčejné bramborové placky

Nový příspěvek od Janina »

Pavle vy jste dokonalý manžel koukám. :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů