Mátovy sirup

Pěstování ovoce, zeleniny, bylinek apod.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Mátovy sirup

Nový příspěvek od Marion108 »

Nemate nekdo dobry recept? Mame na poli spousta maty a musim ji vyrvat... :plac: tak, ze bych ji vyuzila nejak... :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mátovy sirup

Nový příspěvek od přezdívka »

A strejda internet by neporadil? Zatím jsem dělala jenom z bezu a lípy. A letos se chystám na ostružinovou. Ještě tak 10 - 14 dní a už by mohly být zralé. Ostružiny lesní nebo vlastně luční. Zahradní nemám.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mátovy sirup

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, nakrm s ní zvířata nebo jim ji usuš. Kdybys teda měla přebytek nebo málo času na sirup.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mátovy sirup

Nový příspěvek od Marion108 »

Oreb, oni to nechteji, leda bych to ususila, bude se rotovat po cesneku a asi set, pokud tedy se to stihne... a vsude tam je mata, je mi lito ji zlikvidovat bez uzizku, kolecko merliku a jitrocele uz jsem jim dala, byli nadseni. :usmev: ale matu odmitaj... :nevim:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mátovy sirup

Nový příspěvek od Marion108 »

Na netu je tolik receptu, ze nevim ktery vybrat.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mátovy sirup

Nový příspěvek od oreb1 »

Dávala jsem jim divokou sušenou v senu a žrali to. Ono se v senu ztratí leccos, co by jinak do huby nevzali :usmev: . Divokou čerstvou taky moc nechtějí, jen tu, co pěstuju.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mátovy sirup

Nový příspěvek od Janina »

Hoď ji na kompost, má být různorodý.
Také si můžeš udělat několik koupelí.
Toto jsem našla na netu: Domácí mátový likér se připravuje smícháním mátových listů s 0,75 litru libovolného alkoholu. Ideální je vodka, slivovice nebo i koňak. Tento alkohol se nechá po dobu tří týdnů stát na slunci a poté se scedí a smíchá se s cukerným roztokem (200 gramů cukru se rozmíchá ve vodě). Hotový mátový likér se uloží do chladu. Každý den můžete vypít jednu až dvě sklenky.

Mátový sirup se připravuje tak, že se nejprve vyrobí cukerný sirup - na 1 litr vody přijde 500 gramů cukru. Cukr se povaří a do něj se přidá 60 gramů čerstvě natrhaných a nasekaných či rozmixovaných mátových listů. Až tato směs přejde varem, odstaví se a poté se nechá zcela vychladnout.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mátovy sirup

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak hlásím letošní první sklizeň ze třech krásných statných sazenic, které jsem loni dostala od Čtenářky.
Udělaly jsme s mladší včera sirup - domácí sirupy milujeme všichni - ze dvou litrů vody a ještě mám košík máty na usušení do čajových směsí.
Zatím vypadá, že s vyvýšeným záhonem nemá problém :souhlas:

Sirup jakékoli dělám všechny stejným způsobem:
Převařím dostatek vody, nechám zchladnout, na 1-2 dny do toho naložím rostliny / plody, ze kterých šťávu vyrábím plus pokrájený BIOcitron bez kůry (zjistila jsem, že když je dobře uzrálý, jde loupat jako pomeranč! :vytlem: ), potom to scedím, dávám 1-1,2 kg cukru na litr vylouhované vody a pokud mám pocit, že je málo kyselá, přidávám kyselinu citronovou.
Dělám takto sirupy bylinkové - mátový, meduňkový, bezinkový (z květů) a rybízový.
Přílohy
IMG_9440.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mátovy sirup

Nový příspěvek od PavelIV »

Máta je takovej plevel, že by neměla mít problém nikde. To dřív bude mít problém zahradník s ní :))
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mátovy sirup

Nový příspěvek od Hhippie »

A jsme zase u toho. Co je někde plevel, je jinde vzácnost.
Mě máta nikdy nevydržela. I na bývalé zahrádce i ve školce mi máta buď zmizí přes zimu myšmi úplně, nebo alespoň cestuje a řídne, až se opět zmizí úplně.
Takže pro mě je prosperující máta opravdový zázrak! :))
:Hhippie: Bubáci forever!
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mátovy sirup

Nový příspěvek od čtenářka »

Myslím, že tahle je nevyhubitelná :vytlem: , dcera si ji kdysi koupila v květináči na nějakou oslavu a odložila si jí do truhlíku s pelargoniemi, ty zmizely a já mám mátu po celé zahradě :vytlem: . V případě potřeby dodám další :mrk:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mátovy sirup

Nový příspěvek od Hhippie »

:)) Tak jo, Čtenářko. Budu si to pamatovat. A kdyby se náhodou plánovala zase zmizet, budu jí vyprávět, že je nevyhubitelná :))
Každopádně tohle mám na těch rostlinách fakt ráda - že mohou dělat radost nejen u obdaroveného (kupujícího), ale po nějakém čase klidně "po celém světě" :souhlas:
Miluji ty SWAPy! Sice se to teprve začíná objevovat, ale věřím, že by to mohlo mít své místo v pěstitelské sféře... akorát jsme opět u toho... nutnost Fb. Já ho nemám a tak nemám ani nabídky... tak se spoléhám na ten SWAP live, 2x do roka... a nebo přes muže dávám do té skupiny holt.
Ale třeba s lichořeřišnicí mi nepomohli. Nikdo neměl. Tak jsem koupila nějaká semena a ta nevzešla. Resp. mám jednu rostlinku zatím... tak to jsem zvědavá, zda bude letos co sklízet... :ajeje:
A těším se, co mi vzejde z květinových trvalkových záhonů. Ráda budu semenařit a rozesílat radost dál... ale to je ještě doba daleká přede mnou :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti