Dojicí zařízení

O strojích, nářadí a náčiní.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od čobanak »

Samozřejmňe,že horká,nebo aspoň teplá mastnotu bere lépe.U nás dojíme najednou 8 krav,tak to chvíli trvá,než se to propláchne.Na všechni 3 proplachi se spotřebuje 400l vodi.A proplachuje se jednou čistou vodou i před dojeňím.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od čobanak »

Záňet je nejčasťeji způsoben blbím vidojováňím.Gdiž jsme mňeli 75 dojňic,mňeli jsme příliš richlou dojičku a třeba 12 krav mňelo ne třeba přímo záňet,ale vjetší množství somatickejch buňek,tagže se mléko nemohlo dát do mlékárni.Teď máme 120 dojňic,ale dojički jsou pečlivé,a vilejvá se třeba 5 krav.Vjetšinou jsou to krávi,co na záňet trpjej a opakuje se jim a jdou brzo na jatka.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Františka. »

Uvažuju o té vodě a jen tak teoreticky se k tomu vyjádřím. Když myju láhve, nejdřív je lepší je propláchnout studenou vodou, vymyje se mléko. Pak je umyju teplou vodou, rozpustí se zbylý tuk. Při jiném postupu je nemám tak čisté, takhle ani zavřené suché nezasmrádnou. Proč to tak je, nevím.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od čobanak »

Aha,já doma taki proplachuju vjeci od mlíka horkou,mléčnej proplach i v kravíňe i doma používám ješťe ke skrmováňí,je žádoucí,ab tam bilo tuku co nejvíc,namáčim do toho zrňí pro slepice,v kravíňe přiléváme proplach k sušáku.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Savarka »

Já mám tedy stejnou zkušenost jako Františka. Ale bavíme se předpokládám o plastu. Nádoby z jiných materiálů od mléka myju rovnou horkou vodou, ale plast nejdřív studená se saponátem a pak teprve teplá. Nejedná se jen o mléko, ale o jakýkoli tuk na plastu. Moje zkušenost je, že se plast pořádně neodmastí, když se myje jen horkou vodou.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Savarka »

Z tohoto důvodu pokud budu pořizovat dojičku, tak jedině s nerezovou konví. Ať se čistí co nejméně plastu.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Savarka »

Možná taky záleží na kvalitě plastu, z kterého jsou hadice vyrobené. Obyčejný plast je nestabilní a horká voda ho podle mě naruší tak, že se mikroskopické části tuku "zažerou". Dívala jsem se na jiné dojení od Drimla (samozřejmě dražší), kde uvádí materiál hadic silikon. Myslela bych, že silikonové by se daly čistit horkou vodou, ale Augenblick zase píše, že silikonové návlečky jsou na mytí horkou vodou citlivé, tak já nevím.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Františka. »

Já používám lahve skleněné a takhle je myju.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Profesor1 »

Kdyby někdo z vás dělal v kravíně 😀, tak by věděl, že zásada č.1 - první proplach = STUDENÁ! = tuk se tak neusazuje na potrubí.
Jestli dneska už ty žíraviny jsou žravější nemusí se to dodržovat nevím.
Františka to popsala.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Augenblick »

Savarka píše: 23 črc 2021 10:45 Z tohoto důvodu pokud budu pořizovat dojičku, tak jedině s nerezovou konví. Ať se čistí co nejméně plastu.
Já teď zrovana uvažuju o té plastové, je do ní pěkně vidět a je na ní měrka s litrama :usmev: a váhově je lehčí..
Tykat, díkes ....
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Vedra »

Připomnělo mi to tady kamaráda jehož otec nevěřil tomu že pračka pořádně vymáchá zbytky prášku. Tak máchali ještě jednou ve vaně. :vytlem:

Když se u nás ještě dojilo tak se posléze prostě vycucnul kýbl teplé vody, zakroužilo konví a vychystlo na hnůj, možná jednou za čtvrt roka vodu s mýdlem a hadici kartáčkem.

A nikdy nikdo neumřel, z divoké sterilizace všeho jsou alergie.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Františka. »

Vedro, asi máte pravdu. Je fakt, že když se dojí pravidelně dvakrát denně a vypláchne se to, není asi čas, aby se tam toho moc namnožilo. Protože zase další čerstvě nadojené mléko to potrubí nebo hadice vyčistí, jednak ho propláchne, jednak omezí výskyt bakterií i tou svou schopností snižovat množství mikroorganismů dvě hodiny po nadojení. Takže vlastně asi ano, asi se s tím moc nadělá.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od čobanak »

[quote=Profesor1 post_id=78334 time=1627048169 user_id=98]
Kdyby někdo z vás dělal v kravíně
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od čobanak »

Teď se mi to neoťisklo a musím to psát znovu.Zjisťil jsem od dojički,že cisterna se opravdu proplachuje poprvé studenou,pak 2x teplou a 2x studenou.Ale potrubí a dojački se proplachujou jen teplou,tak to asi bude z časovejch důvodů.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od čobanak »

Savarka píše: 23 črc 2021 10:38 Já mám tedy stejnou zkušenost jako Františka. Ale bavíme se předpokládám o plastu. Nádoby z jiných materiálů od mléka myju rovnou horkou vodou, ale plast nejdřív studená se saponátem a pak teprve teplá. Nejedná se jen o mléko, ale o jakýkoli tuk na plastu. Moje zkušenost je, že se plast pořádně neodmastí, když se myje jen horkou vodou.
Plast se odmašťuje špatňe.Mi máme baňki skleňené,pak jsou tam různé haďice z gumi a plastové trubki.Soudek a cisterna jsou z nerezu
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Savarka »

Díky všem za cenné postřehy a rady. Kdybych neřešila cenu, asi mám vybráno, viz odkaz níže. Pro Františku: mají to samé pro kozy za stejnou cenu.

https://www.forstagro.cz/dojici-zarizen ... l-min.html
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Františka. »

V čem je to jiné a lepší proti Drimlovi?
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Savarka »

No, Driml hlavně nenabízí malé dojení pro ovce. Ale pro kozy tam má větší výběr. Koukala jsem a tuhle tam má taky, dokonce o něco levnější (viz odkaz níže). Dražší je tenhle typ asi hlavně kvůli bezolejové vývěvě, čili lehčí údržba, ale nějak podrobně jsem to nesrovnávala. Přijde mi ta sestava taková bytelnější. Původně bych ji vyřadila z výběru kvůli plastové konvi, ale Augenblick mi na to vrhl jiný pohled. :vytlem:

https://www.driml-napajecky.cz/cz/mleka ... 14392.html
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Savarka »

Akorát teď koukám, že Driml tam má v popisu synchronní pulzaci, zatímco ta podobná na Forst Agru má asynchronní. Nemám osobní zkušenost, ale někde jsem četla, že ty se synchronní pulzací můžou mít problém s tím, že návlečky padají ze struků. Co je lepší pro zvíře, netuším, já ovce dojím oba struky současně, kozu jsem dojila na střídačku. Ani nevím, jestli to jde jinak.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dojicí zařízení

Nový příspěvek od Františka. »

Ručně můžete dojit,jak si vzpomnete, třeba i v rytmu nějaké melodie :usmev: . Já dojím taky současně oběma rukama. Nedokážu dělat každou rukou něco jiného.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů