ELektrocentrála

O strojích, nářadí a náčiní.
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

ELektrocentrála

Nový příspěvek od Aulay »

Ahojte, lidičky prosím kdo máte zkušenosti s elektrocentrálou? Je tu někdo takový? Zrovna jsem si prošli celkem dlouhým BlackOutem a děs běs velebnosti. Jelikož máme doma na elektřinu totál úplně všecko, tak jsme byli celkem namydlení, nebyla voda, teplo světlo...nic.... sice jsme si poradili (oheň na zahradě a já smrděla jak cap), ale pro příště (tady je to celkem normální ranní překvápko) by se hodila nějaká pojistka, která by nám pomohla aspoň s čerpadlem na kotli, nebo elektřinou do lednic a mrazáků.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
Milanhájenka
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2019 21:42
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od Milanhájenka »

Ono to není nic složitého. K čerpadlu kotle je daleko výhodnější UPS, páč čerpadlo žere nulaprd. U ostatních zařízení je třeba si spočítat příkony a podle toho koupit výkonnou elektrocentálu. Vodárnu jestli máte na 220V, tak v pohodě, horší jestli je na 380V, takový centrály jsou dost drahý.
Tykání prosím
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od Aulay »

Vodárnu máme na 380V to je krapet prekérka toto, čerpadýlko na kotli funguje na 220V zásuvku, už jsem chtěla udělat překopávku na autobaterku, když třeba máme zatopeno a oni shodí proud, to je pak celkem kovbojka to uhlídat a ukočírovat aby se neuvařil kotel, ale my neumíme s elektřinou a nemáme takového žádného umělce v rodině ani. Kamínka tady nemáme kam napojit, přístup do komína je jen u toho kotle, a to nezatopí vůbec do baráku. takže jedině pohonit to čerpadýlko. Dneska jsme vařili tak jak dřív se dělalo....manžel postavil železný "ponk" s takovou drátěnou policí, na které jsem měla oheň a na železné plotně nad tím hrnce a pánve a už se jelo...jen do snídaně mi napršelo, do oběda napadaly kroupy a večeře byla na sněhu...plus jsem si pobřečela fest, když se otočil vítr (1000x za minutu).
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od Jamarov »

Ano UPS ke kotli...vcera total poorela... :cert: Ve 3 v noci jsme zjustli ze nejede...samotiz nemame takze do radiatoru nic neslo a v kotli pres 90st...tak ted uvidime jestli je to v cajku.

Centralu taky mame,hodi se i kvuli lihni to je nejvic akutni a tez cerpadlo ze studny...jinak se zatopi v kaminkach ,varic mam plyn.s bombou,zapali se svicky a pohoda :vytlem:

Ale treba vcera nesel proud od 11 vecer do jedne odpoledne...mrazaky to zvladnou,pitnou vodu mam stale v barelu...takze nahazovat centralu se mi ani nechtelo.Navic nemam rada jak to vrci.
Jako nouzovka to je ale nekdy dobry...treba tyden bez elektriky loni by jsme to bez centraly nedali...
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od Aulay »

Tady to odpadlo nějak kolem půlnoci a nahodili to až kolem půl 7 večer, nešli jsme do práce, děti do školky, protože celá ves byla mimo..... kvůli dětem jsme honili to topení a jídlo, dospělí by se nějak zabavili že jo ;) ale na děcka taková zábava moc není.... :vytlem: :vytlem: :vytlem:
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od Jan »

Motory maj raději tzv. sinus. Jednoduše řečeno, pokud by se střídavé napětí vizualizovalo , bude to oblouček nahoru a dolu, 50x za sekundu. Levné elektrocentrály a měniče dělají místo obloučku čtverečky. Takže motor bude jakoby vrnět. Třífázové centrály nemusí být drahé, už asi 8 let mám 3x1,5 kW a stéla tehdy asi 4000 nová na aukru. Teď používám měnič s funkcí dobíječky = je to k baterce 12V a výkon 1kW , nárazově 2 kW stál asi 2000. V Číně asi levněji.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
aladin
Příspěvky: 80
Registrován: 07 lis 2018 06:53
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od aladin »

Centrála se k baráku prostě hodí!!! I když je století jaké je, hodí se snad čím dál víc. Nejeden se o tom už přesvědčil. Je to způsobem vytápění a vlastně všeho, co dnes "obsluhuje" dům. Čerpadlo ÚT, lednice, mrazáky a při vhodné kombinaci spotřebičů snad i tu rychlovarnou konvici to zvládne. TV dnes v pohodě.
Podle mne, by taková "centrála" měla mít alespoň 2500W v 230V. Za dobrý poměr cena - výkon považuji já třeba generátor z Lidlu. To mezi těma Ůčínskejma", NEBO SPÍŠE no-name. No a pokud chce někdo kvalitu a hlavně tichý provoz, pak bych si dovolil jednoznačně navrhnout HONDU. Žádnej Heron a podobně, není tak dobrá za tu cenu. No a kdo potřebuje i třífázové napětí, pak je to cenově úplně někde jinde, ale věřím, že i čerpání vody funguje dnes i na 230V. Je třeba si spočítat, ten nouzový příkon a podle toho vybírat s tím, že nemohou jet všechny tyto spotřebiče naráz. Nebo pořídit generátor za raketu, pak je to jedno. Já třeba potřebuji vykrýt lednice a mrazák, topit v tu dobu můžu samotížně a tak i svítím dvěma 7W LED žárovkami a i jedna TV jede. Klimatizaci nemám. Pokud chci uvařit kafe, (zapnout rychlovarnou konvici) eliminuji sepnutí "chladících skříněk" a po uvaření zase připojím. "Skříňky odpojuji zásadně když zrovna nechladí - nejede kompresor.
Já se omlouvám, ale víc o tom nevím. :vytlem:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od Janina »

Aulay jsi statečná žena, vařit v tomto počásku na ohni na zahradě.
Já bych koupila plynovou bombičku a dvojvařič k ní. Ze studny se dá voda vyndat kýblem na provaze, v nejnutnějším případě. Komín prochází domem určitě více místnostmi? Pro jistotu bych udělala přístup i z nějaké jiné místnosti a koupila Petry.
Když jsme opravovali naše staré stavení, tak jsme volili podle nezávislosti na el. Máme plotnu na topení i vaření, výměník jsme zamítli, na druhé straně domu stáložárná kamna, máme dva komíny, normální a průlezák. Jak říkám, ze studny se dá voda vyndat kýblem na provaze. Ale mrazáky máme dva, masový 300 a ovozelhouby 270. Proto máme centrálu. Ovšem je s podivem, že v tomto místě jde elektřina velmi dobře. Výpadky prakticky nejsou.
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od Aulay »

Bosorko, to je právě to, my jsme koupili domek po rekonstrukci a tam už jaksi byl ten jeden komín zregulován na jeden jediný přístup z kotelny a v ostatních místnostech není nic. máme dům dlouhý a komín je na zadním konci, takže pěkně máme smolíka :D Bombičku jsem taky chtěla i vařič :D ale bylo mi furt tvrzeno, že to každou chvíli naskočí...a nenaskočilo... :D takže mi zbyla ta zahrada :D :vytlem:
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, ne každý je schopen kyblíkovat pitnou vodu... my máme na novém pozemku kupříkladu vrt široký asi 15 cm? ... a z hloubky 20m moc nenakelímkuješ :vytlem: Ale tak zrovna voda je myslím to poslední. Tak si holt člověk přiveze kanystry vedle z vesnice.. spíš mě vždycky trápí ty chladiče... lednice a hlavně mrazák. A nabít mobil. Zbytek asi důležitý není. Máme plyn, takže si jsme schopní uvařit. Teplo je od kamen s výměníkem a svíčky pojistí, abychom se nemuseli hledat pohmatem :souhlas: Je ale fakt, že v novém nebude připojení na nic... je to chatová osada na okraji vesnice, takže jen elektřina. Takže tam se bude muset trochu víc přemýšlet... (např. mě teď napadá co ČOVka a tak... chjo. To je přesně ono. Na vodu bude v baráku xy systémů a když jednou vypadne elektřina, budeme nahraní. Za prvé se všechno rozšteluje a za druhé prostě nic nebude fungovat... :smutek:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od Janina »

To máš pravdu Hhippie, z vrtu je to problém. :usmev:
Už při pořizování starého stavení jsme vybírali podle kriterií soběstačnosti. A pak i při opravách. Studna tu byla, pravda, je skládaná z kamenů, voda nedošla ani lonského roku, ale co není může být, že. Zatím vodu má.
Pomýšleli jsme na to, že doba je nejistá. Výpadky v řádu hodin tolik nevadí. Ale v řádu týdnů?
Také nám tento způsob bydlení, žití vyhovuje. Mám i plán, co s jídlem z mrazáku, kdyby, mám mnoho sklenic, zavařila bych vše, co by šlo.
Krom mrazáků se bez elektřiny obejdeme. V případě nouze.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od Hhippie »

Hele...já Ti rozumím. Máte to rozumně. Třeba jestli se někdy stavíš na to kafe, tak to probereme. Já bych šla do staršího stavení, které bych zrekonstruovala... ale manžel má jiný názor a navíc jsme žádné vhodné v okolí nenašli... tak se holt staví dům nový. A nepřemýšlí se nad soběstačností... :hrabeti: ...ale to mám tak akorát pořád pocit, že mám s něčím problém a že si vymýšlím nesmysly... je těžké řešit takovéhle zásadní otázky doma... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od Jamarov »

Hippie stavet novy dum ma naopak daleko vic moznosti ...prave ze uz ted muzete zatim jen pripravit do budoucna dum na velkou samostatnost.a hlave vasi nezavislost.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od Jamarov »

No jo Amerika... :usmev: Ale treba muz nad nejakym ukrytem taky premyslel po tom tornadu...
Jinak kominy mame dva a treti jsme jeste postavili,studny dve a bude se delat jeste vrt,sklep mame a centralu taky,ale ze by jsme byli za vodou.... :nevim:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak zasoby ma kazda hospodynka :usmev: A ja mam celorocne kralici maso i drubez...kdyz to nedam liskam :cert:
Oni lidi jsou celkove v podstate zhyckany a rozmazleni dobou ale kdyz prijde pru...ser tak verim ze pud sebezachovy a nejake pra instinkty naskoci...no a pak kazdy zjisti co vlastne doopravdy potrebuje k zivotu :souhlas:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od Lisbeth »

My máme tuto elektrocentrálu:
https://www.hondastroje.cz/industry/ele ... la-eu-22it
Je tedy pouze na 230 ne na 380, ale když se podíváš na jejich stránky, najdeš tam i to. Pravda je to darda, ale jak psal Aladin, když centrála, tak jedině Honda, my jsme tedy celkově na Hondy ujetý, máme s Honda motorem i zahradní traktůrek Stiga, motorovku, křoviňák, no asi všechno, to je prostě už postižení. Je to cenově jinde, ale tyhle mašiny jsou neskutečný držáci!! Tahle elektrocentála utáhne: 2 vysoké lednice s mrazákem, jeden samostatný mrazák, svítíme na záchodě a v koupelně, obě TV + internet, ČOV a automatický kotel a to všechno naráz. Na chvíli k tomu jde připojit i varná konvice, ale to je nouzovka a už dostává na prdel. Loni jsme měli blackout 3 dny, bez elektrocentrály ani ránu, když je výpadek delší, tohle všechno na ní jede a vaříme na plynovém kempingovém vařiči. Slovy mého muže - dokud nedojde ropa, nás se blackout netýká... :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od Lisbeth »

Nenecháváme, když víme, že centrála nebude delší dobu potřeba, vycucnem to hadičkou, pak nahodíme a necháme dobrblat "do sucha". Uskladněnou jí má muž ve své zašívárně a tam je teplota kolem 18°C celoročně. Děláme to takhle se všema mašinama, co maj v zimě odstávku - kapaliny ven a na jaře zprovoznit :souhlas:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od Lisbeth »

Mastňáčku děkuji, vyřídím mu to, protože to je hlavně jeho práce, já se většinou jen ochomýtám okolo, tak vím, co dělá, ale pravda je, že když jsem s ním ještě nežila a byly jsme v baráku samé ženské, tak třeba u sekaček jsme to dělaly stejně - na podzim rozebrat (co jsem zvládla, to jsem zvládla), všechny plasty, kryty omýt opucovat, kapaliny vylít, co jde namazat, tak namazat a uskladnit. Jenom díky dámské péči nám bubnovka vydržela bratru 15 let a to téměř bez závady :vytlem:
Teď jsem ráda, že už to dělat nemusím a vrtá se v tom někdo jiný :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
aladin
Příspěvky: 80
Registrován: 07 lis 2018 06:53
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od aladin »

Hohoho Lisbeth, já vás miluju!!! (všechny starající se o stroje) Konečně někdo, komu není líno se o stroje postarat, když nám ta paliva pajcují. On to člověk pozná právě až za léta, kdy si uvědomí, že to jede rok co rok vlastně bez problémů.
Tou motorovkou není myšlena řetězová motorová pila?
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ELektrocentrála

Nový příspěvek od Lisbeth »

Aladine, to je milé, jsem červená, až...no tam... :vytlem:
Mě péče o stroje přijde asi stejně normální jako péče o zvířata, prostě když chci, aby to dlouhodobě fungovalo a podávalo to nějaký výkon, tak se o to přeci musím starat. Když se ke mě kdysi dávno muž nastěhoval a viděl, jakou péči mají zahradní sekačky, tak říkal, že by taky chtěl být takhle opečovávaný :vytlem: On je ale taky punťa, nemá dílnu v pravém slova smyslu, spíš takový sklad materiálu nad garáží, ale tam by se dalo z podlahy jíst a včera, když jsem tam hledala mafla, jsem dostala vynadáno, jaktože jsem se kujva nepřezula :)) :))
Motorovkou je myšlena řetězová pila, ale tady si nejsem jistá, jestli jsem se nespletla s tím motorem. Máme Stihlku z profi řady a pravda je, že na mě už je moc těžká a se svými 60ti kily mám problém jí nakopnout, tže tu do ruky neberu, dřív jsem měla lehkou Husqvarnu prořezovku a pak elektrickou pilu, nějakou no name, ale ty už obě jsou někde ve věčných lovištích kovošrotu a k téhle velké se moc nehlásím, tže tady bych se musela přeptat :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů