Tera vari - příslušenství

O strojích, nářadí a náčiní.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od Hhippie »

Poprosím o radu zkušenější.
Přemýšlím o tom, jak si zjednodušit práci při výrobě domácího sena.
Mám doma nový motor na Varinu, se systémem na bubnovou sekačku a velký rotavátor. A ráda bych něco jako obracák sena. Jaký? Má někdo zkušenost s různými typy? A je velký risk přivézt si nějakou “samodomo” nástavbu?
Také nevím, jestli má smysl uvažovat o nějakém řádkovači - kdybych sehnala někoho s traktorem s balíkovačem. Ale tam spíš stejně není šance, že se zadaří - nejsme kraj zemědělců a navíc mám velmi malé pozemky, kvůli kterým nejspíš do traktoru ani nebudou ochotní nasednout (max. 1 ha v kuse - 2 takové pozemky k výrobě sena) :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od Marion108 »

My mame nahrabovak vari stary dvacet let, funguje je dobry, ale takovou plochu :nene: Uz se ovsem nevyrabi, ten co mame.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od Hhippie »

Marion, myslis tedy, ze s drevenyma hrabema je to snazsi, jo? :prekvapeni:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od Marion108 »

:)) nemyslim, neni... my s tim susili 1 ha a bylo to desny, ale oproti hrabim je to supr. Vari pry ted nahrabovak novy nedela ani obracak, ale ja nevim, nerozumim tomu.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od Marion108 »

http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od Marion108 »

http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od Marion108 »

Snih tedy odklizime s radlickou na vari, ale pastviny s tim provzdusnujem a i to listi jsme s tim hrabali a mech to hezky vyskube. Neni to spatny, mame OP 1.2 tohle je pry vytuneny...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od andre.marek »

Já v podstatě stejný stroj používal za Dakra a nemohl jsem si to vynachválit - používal jsem na malých, členitých pozemcích, kde byl trochu problém s ovládáním - je to dost těžké, jinak úplně super. Myslím že jestli dělat 1 ha ručně nebo tímhle, bude dost podstatný rozdíl :souhlas:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od Marion108 »

Jen nas poznatek, je to supr nahrabovak/radkovac, vyhrabovak, ale obraceni uz neni uplne idealni... ale ono zalezi na vice faktorech (hustota, delka porostu) a nyni se seno susi samo a obraceni skoro netreba, takze nyni bych do toho klido sla, ovladatelne to je i pro zenu i kdyz ja se do toho nehrnu. :usmev:
Jak na to nadavaj, tak nam vari funguje, vsechno mozny k tomu mame. A bez odborneho servisu mnoho let.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od Profesor1 »

Pokud máš jakš takš rovinu tak je to dobrá věc. To obracení sena se musíš naučit - jde to. Na bazoši toho bývá hodně.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Vari je cenově dostupná, jednoduchá, pro danou cenovou relaci spolehlivá. ND k dispozici. Servisáci jak kdo a kde.
Vyprávím vtip - Vari je práce pro pět lidí,1. řídí, 2. a 3. ji táhne, 4. dělá závaží a 5. běhá pro pivo těm nešťastníkům.
Radši bych měl malotraktor a k němu sekačku a sluníčka.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od Hhippie »

Dad: ja mam tak malo pozemku (vse v nevim jak dlouhem najmu) a malo zvirat, ze kupovat trakturek, ktery ani nemam kde ustajit, by byl vazne extra drahy luxus.. jsne, ze by se mi libilo si vozit zadek, ale myslim, ze jsme a budeme fakt malochovatele, kteri si holt museji pomoci s malem...
Za me, kdybych vedela kde, nakoupim 20 baliku a jsem uplne nejstastnejsi ;)
Jenze mam problem s tim, ze kdyz uz sezenu seno, tak mi ho ovce proberou a treba i polovinu objemu nechaji. Protoze jemne kvalitni seno proste nikdo nedela. Vsichni honej mnozstvi na vykvetlych travach = klaccich :nesouhlas: A to je 1) fakt draha sranda, 2) spousta prace navic, 3) odpad, se kterym si musim poradit... tak se snazim vymyslet, jak to vylepsit.
A kdyz ted nemam kone, tak by mohlo byt realne sklidit alespon ty 2 ha. Bude z toho prd - nemam tu zadne krasne stavnate pastviny, v te nasi stepi - ale alespon neco. :)
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od andre.marek »

No ono ze 2 ha už nějaká hmota bude. Ten Dakr i krásně obracel, seno lehce polámal, takže i vyschlo rychleji a neslehlo hned po otočení, to hrábě neudělají.
Muselo se jen vědět jak na to - projet první dva řádky "proti sobě", jakoby do jednoho řádku, ať vznikne prostor a potom obracet do toho prostředka a posouvat se ke krajům, při druhém obracení buď naopak od krajů, nebo zase do středu a zmenšovat tak plochu. Nakonec ten prostřední řádek trochu rozhodit hráběma ať to taky proschne.
Já když si vzpomenu na dobu před touto technikou, tak to fakt nee :nesouhlas: , ne že by mi ruční práce vadila, ale toho času co to spotřebovalo. A to jsme dělali ručně tak 0,5 ha. Stejnou práci udělal tenhle obraceč s jednou osobou na dotočení špatně přístupných míst tak za 1/4 času, možná i méně.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od Hhippie »

Andre, diky moc za navod!
Vis..u nas je porost ridky a mizerny a skladba travin ne uplne optimalni pro ovce, takze te hmoty je spis na minimalni hranici nez abychom ocekavali “dobrou sec”. Ale jsem rada za kazdy kousek travy, co tu najdeme..
Priklad: stado cernych - 5 dospelych ovci s odchovem - mam na cca 1,5 ha, mozna vic... a min.rok jsem byl rada, ze jsem uzivila... jine roky bez problemu i cca 7 dosp.kusu s odchovem.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od andre.marek »

Je fakt, že nevím, jaké seno potřebují ovce. Mi pro králíky vyhovuje spíše to hrubší. Jemné nežerou rádi. Udělám běžně z 0,3 ha tak cca 60-70 malých hranatých balíků - dost utažených.
Potřeboval bych tak 1 ha pěkného pozemku na seno - chtěl bych i něco koupit, ale v okolí nic není :nesouhlas: a když teď nedávno byl, tak jsem ho "prováhal" a koupil to někdo jiný...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od Janina »

Ovce potřebují kratší, ne zcela jemné, ale ne klacovité.
Na více místech jsem četla, že velmi pomáhá, seno nařezat. Bohužel, nemáme řezačku.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od Hhippie »

Vidis, Jani, to by mozna bylo reseni... treba z toho udelat nejakou rezanku a smichat se srotem...? A zbytek dat, jak je...
Proste sehnat seno v dostatecne jemnosti, aby to byly ovce (kozy) ochotne jist temer bezezbytkove, je vazne nad lidske moznosti.
Prekupnici, co mi seno vozi, vedi prd, co je uvnitr a dokud to clovek neotevre, nevi... pravda, ze jsem mela stesti alespon na dobrou kvalitu (neplesnive).
Andre, vim, ze se to rika, ze kralici spis to tvrdsi. Ale ja jak uvazuji o tom, kde by mohl byt zakopan pes v neuspechu odchovu letosnich kraliku, jsem si rikala, jestli neni chyba prave tam, ze jsem zacala michat to hrubsi, co uz nechtely ovce, s normalnim senem a tim ti kralici prestali zrat? Oni toho i dost vytahaji, ale beru to tak, ze je to porad lepe spotrebovane, nez uplne hned vyhodit od ovci zpod huby... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od Janina »

Hhippie, pokud krmíš tímto senem, je možná třeba zřejmě zlepšit skladbu příkrmu. Přeci jen jsou to jen stonky, i když králík žere seno prý hlavně pro vlákninu, a ta ve stoncích je, tak kdo ví. Třeba je to opravdu málo výživné. Jak píše Aulay, naklíčení by jistě pomohlo na vitamíny a tak. Já už začala přidávat zelené, pampelišku, ptačinec, hluchavku a podobně. Pomalu.
aladin
Příspěvky: 80
Registrován: 07 lis 2018 06:53
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tera vari - příslušenství

Nový příspěvek od aladin »

Hhippie, Vari nemá echt obraceč sena. Jen ten pásový k připojení na "malou" převodovku DSK 316. Ale jak píše andre.marek s trochou cviku se s tím dá i obracet - do jisté míry. Řádkovat pak daleko lépe. Objevila se novinka "skupovač" ale OP bude lepší, si myslím. Není mi moc jasné co vlastně vlastníš a co ne z Vari, to kvůli tomu, co je třeba pořizovat a co je už doma. Co ale vím, je možnost požádat prodejce o předvedení stroje, vyzkoušet si ho jestli ano či ne. Musí ale prodejce chtít ale měl by chtít. Měla by to být zcela nezávazná akce. Po zkoušce si pak řeknete, hodí se nám to nebo nehodí. A jak psal taky andre.marek Vari vyrazilo lidem z rukou motyky, rýče a hrábě, ušetřilo jim čas a námahu, ale dokonalý stroj to není!!! Ostatně který je, že?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů