Senážní žoky

O strojích, nářadí a náčiní.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od MartinR »

Tak jsem tento týden senážoval zbylé dva ha a zkusil jsem balíky dát do těch žoků tak uvidíme jak to dopadne... :napad:
Zabalení bylo tedy v pohodě, balík jsem měl za pár minut hotový - dovezl jsem si ho vzdy traktorem na vidlích na místo, natáhl žok(má dno), položil na připravenou paletu a zavázal. S tím zavazáváním mě teda pomáhala manželka - držet prstík a tak :vytlem: Vzduch jsem nakonec na doporučení výrobce nevysával tak uvidíme. Napadá mě nevýhoda, že pokud by vznikla někde díra, vzduch se díky volnosti folie dostane všude a zplesniví celý balík a né jen místo okolo té díry co bývá někdy u těch balíků ve strečovce.

žoky senáže.jpg
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od Berrynator »

tak držím palce, já jsem zkoušel minulý rok a už mi to nesmí do baráku, nicméně při cestách směr Pelhřimov vždy těsně před městem vídám již několikátý rok docela velké množství takto zabalených balíků, takže předpokládám, že to dotyčnému funguje, jinak by to snad nedělal, u mě mám štěstí, že si pořídil známý z vedlejší vesnice samonakládací baličku, navíc to není žádný velkofarmář, takže celkem bez problémů přijede téměř kdykoliv
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od MartinR »

A co Berry bylo špatně, zplesnivěli ti nebo jiný problém? Já jsem se bavil tady s jedním zemědělcem co je taky zkoušel a říkal že jeden rok úplňě v pohodě a druhý rok mu to nějak nevyšlo, že některé plesnivé.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od přezdívka »

No já bych raději odsála vzduch, aby ta folie byla co nejvíc přitisknutá a potom bych ještě přehnula konec žoku a ještě jednou ho pořádně zamotala provázkem. Myslím, že princip senáže je bez přístupu vzduchu a ten vzduch tam kolem je, když folie pevně nepřiléhá. Možná by chtělo pár udělat tak a pár tak a potom porovnat rozdíl.
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od Berrynator »

chtěl jsem vyzkoušet nový lis (Sipma 1211), který jsem však do té doby použil jen na seno, abych věděl jestli bych tu senáž mohl taky dělat a balíky byly dosti bídné, docela dost plesnivé, ani se mi to nechtělo ovcím přebírat, letos jsem zkusil zase pár balíků senáže, zabaleno klasicky baličkou a už mi to nedalo a tento týden jsem jeden balík rozbalil, sice zatím jen první vzorek, ale balík úplně v pohodě, plíseň žádná
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od minie »

mě to nepřipadá úplně zcestné, takto senážovat. Možná trocha vzduchu tam je, ale podle mě vadí ten stálý přístup. Možná blbé přirovnání, ale když dám pečivo do sáčku, tak tam je taky vzduch a chleba neztvrdne o proti tomu, když ho nechám volně.
Každopádně na výsledek jsem sama zvědavá, tak doufám, že si uděláš čas a napíšeš výsledek :vytlem:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od Janina »

Neztvrdne minie, ale zplesniví. Když se nakládá zelí, například, také se musí všechen vzduch vytěsnit. Nahoru pak se dává pod pokličku do žlábku voda, aby se tam vzduch nedostal.
Ale uvidíme.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od minie »

no právě zplesniví, tím chci říct, že má vliv to množství vzduchu. A když si představím utažený balík navlečený do "fusaku", tak poměrově ku zbytku vzduchu... a myslím, že při tom procesu se malé množtví kyslíku spotřebovává...No každopádně chemii jsem ráda neměla, jen si to tak představuji :andel:
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od Profesor1 »

Při kvašení - fermentaci se uvolňuje . . .myslím že CO2, tak že to zelí zakryté zas tak nemusí, ale je to určitě lepší. To samé zabalená tráva ve strečce se první dny nafoukne- ten obal - ta strečka. Žok by se určitě taky trošku nafouknul. Ten utvořený plyn více méně dezinfikuje zbylý vzduch, proto asi píší že se nemusí odsát. Ale čím je ho tam míň , tím líp. Když do žoku, tak každopádně pak uzlem dolů.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od MartinR »

Proto se uzel nahoře dělá na dvakrát, tj. prvně zavázat jako pytel a pak canfour přehnout a celé důkladně zase zavázat. Pak už se tam snad žádný vzduch nedostane. Zdůrazňují to i na stránkách výrobce a v letáku.
_vyrp13_148letakSaccus3.jpg
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od Profesor1 »

To je jasné že by nestačil obyčuzel, ale i tak bych uzel ještě přicápnul k zemi. Ono provázek díky střídání teplot povolí.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Co zkusit elektrikářské pásky.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů