Matrace z ovčí vlny

chov ovcí a koz...
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od přezdívka »

S matrací ne, ale s podložkou pod prostěradlo. Nechávala jsem dělat u firmy Mitura Čeladná. Firmu už po Miturových provozoval někdo jiný a jestli ještě fungují nevím.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od Bekkky »

Mám také podložku, ale je to sendvič z paměťové pěny a ovčího rouna. Je fajn, jsem spokojená. Rouno se hodně slehne, nevím, zda by fungovala matrace bez nějakého jádra.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od přezdívka »

Tak to já měla podložku jenom z vlny a prošitá do flanelu.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od jupik »

Popravdě už jsem o tom taky přemýšlela,tak doufám, že někdo s ideou “samo-domo” přijde;)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od PavelIV »

Ten chlapík ale váží 50 kg i s matrací.
To bolení hlavy a krku bude spíš polštářem. Já mám pěnovej, ale hodil by se mi spíš o něco nižší, ale nikde na něj ne a ne narazit, tak mám taky občas (třeba 2x ročně) bolavej krk, ale ne páteř, spíš na straně nějak přeleželej.
Zkušenost mám jen z peřinou a polštářem, už je to dávno, ale bylo to tenkrát luxusní spaní.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od Hhippie »

Já už se tehdá zaujala inzerátem na výrobu a prodej dek a polštářů.
Pořád ale laboruji s tím, že předpokládám vysokou cenu a nízkou životnost.
Recenze po půl roce je sice pěkná, každopádně od matrace bych očekávala životnost třeba 10 let. Což pochybuji, že vlněná dá. Ale třeba ano. A bylo by to skvělé.

Mám beránka na sedačce auta. Když si vezmu, jak často na tom jezdím (průměrně dejme tomu 4 hodiny týdně) a že pod tím je ještě měkký podklad a přesto to do roka bylo spláclé... pak si asi dovedu představit, jak budou po roce vypadat ty ložní věci.. ale kdyby to mělo nějakou životnost, moc ráda bych rouno vyzkoušela alespoň na náplň polštáře pro sebe. Alergická na žádné brebery nejsem, tak bych to měla zvládnout..
Protože to je další aspekt ovčího rouna: ikdyž bude třeba firmou vyčištěno, jak je to s parazity, bakteriemi a dalšími breberami v něm? Předpokládám, že to pro ně bude lákavé prostředí...? :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od Hhippie »

No, kdyz zustavam u tematu: pokud vim, tak lidi jsou alergicti napr.na peri. Ale neni to na peri, ale na roztoce, co v nem ziji. Peri do polstaru je take cistene a presto s nim alergici nejsou schopni fungovat. Proto predpokladam, ze cistena vlna bude rovnez “neco” zivocisneho obsahovat...? Ale prave nic o tom nevim. Treba bude nejaky material z nejake textilni skoly...jako pojednani o ovci vlne a jejim zpracovani..? Zkusim mrknout.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od Hhippie »

Tyyyyjo...tohle je tedy byznis :blazen:
3 uplstene kulicky z ovci vlny, rucne vyrobene v Nepalu z novozelandske vlny. Za 300 Kc!

A neslo by to udelat za stovku v Cechach? :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od Janina »

Starověcí Egypťané považovali lůžko za hlavní kus nábytku a nepostradatelné pro místnost, kterou lze považovat za předchůdce ložnice. Postel tvořil dřevěný rám, kožený výplet s lehkým prohnutím a na jedné straně lehce vyvýšená. Ve starověkém Řecku používali v ložnici postele na zdobených nohách vybavené opěrkou hlavy s ovčí vlny nebo přírodních trav. Římané používali matrace naplněné rákosem, senem, vlnou či peřím hus a labutí. Celé ložnice včetně postelí byly honosně zařizovány.

Ve starém Egyptě byly významným typem nábytku lůžka, která byla vzorem ostatním národům, které ještě uléhaly na zem. Lůžka měla rámovou konstrukci a byla vypletena nebo potažena kůží. V podélném směru nebyla rovná, ale mírně prohnutá, na druhé straně od ozdobného čela mírně vyvýšená – snad první poznatky zdravého ležení. Hlava byla podkládána samostatnými polštáři. Řekové měli dřevěné postele na zdobených nohách s opěrkou na hlavu a matrací z vlny nebo přírodních trav. Postele Římanů byly konstruovány podobně, často byly velmi luxusně vybavené. Na popruzích byla matrace naplněná rákosem, senem, vlnou, peřím hus nebo labutí. V roce 79 n. l. v Římě i obyčejný lid spal na matracích.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak uz to ctu: ovci vlna je vhodna pro alergiky, protoze se v ni nedrzi roztoci. Je samocistiva a sama se odvlhcuje... no vida :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od Hhippie »

To mas asi pravdu :promin:

Manzel uz ma asi tisic let merino deku. Je desne tezka, ale pouziva ji celorocne, at je jak je. Ja bych pod tim nespala. Nesnasim tezke prikryvky (jako takove ty “desetikilove“ perove houne z chalupy :nevim:)
Ale protoze porad resim polstar pro sebe a tohle tema me zajima, nasla jsem si nejaky sortiment a protoze sice neni extra penez na rozhazovani, ale na druhou stranu radsi podporim ceskeho vyrobce, objednala jsem od firmy Besky deku k Jeziskovi pro manzela a pro sebe na ted polstarek. Tak se tesim :andel: protoze ten muj z duteho vlakna je uz zase hnusny. A to si myslim, ze mu neni o moc vic nez rok :nesouhlas: Kez by se rouno psvedcilo... :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od Hhippie »

Predpokladam ale, ze z vlastni deky to bude pomalu drazsi nez z kupovane...?
:Hhippie: Bubáci forever!
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od Aulay »

Ahojte, tak co se týče matrace, někde jsem měla návod, jak se taková matrace dělá.....a jako vždy, když to potřebuju, nemůžu to najít.... nicméně, moje zkušenosti s vlnou....vlna se splcne, hodně, takže vyčištěnou vlnu, rozčesat do použitelného polotovaru a pak vrstvit a vrstvit a vrstvit, pokud to dost nenaducáte, bude to splnuté raz dva, zkoušela jsem výplně polštářků na opěradla a sezení venku, z krásně naducaného je o polovinu menší, nicméně stále příjemně měkký, na tu matraci bych asi použila kokosové jádro a na to několikero vrstev ovčiny a zašít postupem, jako už tu byl na první stránce sdílený, to je dobrý postup, takový tvrdší by byl výsledek, ale zato asi úplně luxusní spaníčko, určitě to nemůže být srovnatelné a paměťovkou, nebo molitanem, nebo PUR, to nás pěkně rozhýčkalo, ale tahle matrac na solidním roštu by mohla spolehlivě fungovat. já mám za sebou teda akorát ty opěráky/sedáky/deky.... matrace mi přišla už moc vysoká laťka :D
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od Aulay »

Jááááá už to našlááááá heč :D :vytlem: :vytlem: :vytlem: :vytlem:


http://calenndula.blogspot.com/2013/01/ ... -ovci.html

podle tohodle jsem dělala deku a super výsledek :D akorát jsem si vzala místo prutu česačku a skládala česance :)
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od Hhippie »

Aulay, diky moc za sdileni! :souhlas:
Jak dlouho deku mas a jak jsi s ni spokojena? Zkousel ji i nekdo jiny? (aby bylo posouzeni objektivni :promin:)
:Hhippie: Bubáci forever!
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od Aulay »

Deku mám tak dva roky už, byla to moje prvotina, manžel pod ní spí, druhou jsem udělala na venek, obě peru v pračce (mám obra na 11kg prádla), jsou hodně prošité, tak se ta vlna nešmýká v tom, ale krapet asi splstila, nicméně na výsledném použití to poznat není, až pak jsem přišla na to, že když tu vlnu "srazím" praním dřív než ji češu, tak se pak tolik neplstí. Nikdo jiný ji zatím nemá. a protože jsem si nebyla jistá, jak moc to mám naducat, tak mám uvnitř jen 3 vrstvy a všitá je do flauše. dneska bych asi volila pevné plátno, nebo něco podobného.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od Bekkky »

Já jsem uvažovala o tom, zda by šlo naskladanou vrstvu trochu proplstit na sucho, aby to drželo při otáčení. Zkoušela jsem to včera rolovat cvicne na peřine a povlaku a u matrace to asi bude docela těžké...
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od Bekkky »

No jo, ale ten dekl je potřeba perfektně příšt... To je v ruce docela těžké... Rouno se dá namykat, a je pak v kuse o stejné tloušťce ale tím se provzdusni a pak se opravdu hodně slehne.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od Aulay »

No právě proto aby to nedělalo capiny v pračce, mám tu vlnu v plátech z česačky a ještě hodně prošitou, když to dáváš do kříže na sebe, tak to drží, teď jak je to krapet zplstnutý, tak se to ani nehne, a ano ty česance jsou načuchraný a slehnou, proto je fajn dát jich hodně. já se s tou dekou moc neštvu, ta z venku má fakt těžký období, když ju maj děcka v domku venku a spijou na tom kočky, my se na ní válíme venku po zahradě, no tak ji pak šupnu do té pračky.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matrace z ovčí vlny

Nový příspěvek od Bekkky »

Me u té matrace napadl ještě jeden postup. Z vlny se poměrně snadno vyrobí plstene kuličky ve velkém množství viz. výroba kuličkových koberců. Co udělat jádro z kuliček, prostě s tím naplnit povlak a navrch dát vrstvu rouna (nebo na obě strany) a prošít i ten kraj, aby to drželo formu. Jednou jsem viděla pořad o ruční výrobě matrací z koňských zini a taky to mělo více vrstev a povlaků v sobě.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů