Pečená ricotta (urda)

Výrobky z mléka
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od Savarka »

čobanak píše: 03 říj 2021 15:54 Mňe se nezdá,že bi na salaši nechali mléko uležet.To bi jim dŕív ztvarohovaťelo.Sejra se pŕece virábí z čerstvého mléka.Mi si pomáháme ledňičkou.
Nemyslím nechat uležet mléko, ale syrovátku po výrobě mléka, třeba jen pár hodin. Pokud vím, tak na salaši nadojí a ještě teplé mléko zasýří.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od čobanak »

Aha!Mislíte,že se buď do čerstvé sirovátki po zahŕáťí naleje ocet,a nebo se nechá lehce prokisat a zahŕeje se pak-a vísledek je stejnej?
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od Savarka »

Ano.

A na té salaši si myslím, že půjde o druhou variantu. Možná ten postup vznikl úplně náhodou. Chlapi ráno nadojili, což je makačka, ale nemohli si hned odpočinout, aby jim nevystydlo mléko a nemuseli ho pro zasýření zahřívat. Takže podojili, přecedili, ještě teplé zasýřili, vybrali hrudku a pak se šli najíst, poklábosit, odpočinout. :vytlem: Pak došli pro dřevo na rozdělání ohně, pak oheň nějakou dobu rozdělávali, pak hledali kotel, pak zjistili, že je špinavý, tak sháněli vodu, aby to měli čím vymýt... :vytlem: A možná to akorát tak vyšlo, že než se k výrobě žinčice dostali, byla syrovátka nakyslá tak akorát. :usmev:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nooo maximálně se sem tam ožrali a skyslo jim to :))
Já to teda přesně nevím, ale co vím, tak hned zahřívali a sraženinu odebírali. Pak se to konzumovalo buď sladké, nebo druhý den už nakyslé. Proč by si to nechali po vytažení hrudky sýra vychladnout s znovu zahřívat? Nebyl čas na nějaké špécie.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od Františka. »

Jak dlouho to mohlo trvat od nadojení do výroby žinčice nebo urdy?
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od Profesor1 »

Hodinu? Dvě?
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od Františka. »

To mě překvapuje. Neznám salašnický způsob výroby hrudky a představovala jsem si to delší. Jde mi o to, jestli se tam stihly namnožit nějaké bakterie nebo ne, aby syrovátka byla aspoň zdánlivě nakyslá. Za dvě hodiny od nadojení není v mléce nic, syrovátka zůstává sladká, i kdyby bylo 30 stupňů. Možná sráželi nějakým srážedlem, třeba taky octem nebo nějakou rostlinou.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od čobanak »

Scezená sirovátka je "žinčica",posledňí její zbitki "kapálka".Žinčica chutná sladce,kapálka nakisle,jelikož mléčnej cukr se stačil pŕemňeňit v kiselinu mléčnou.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od čobanak »

V źinčici zůstávalo ješťe dost tuku.Ten se získával viváŕeňím.Jestliže se žinčice zahŕála na 85 stupňů celsija,vitvoŕila se na povrchu pjena,která se nechala ustát,pak se sebrala a získávala se tak "urda"(sirovátková smetana).
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od čobanak »

Urda se pak stloukala v máselňici,jako običejná smetana,a vzňiklo tak máslo.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od čobanak »

Sirovátka obsahovala ješťe i část sírovini.Pokud se do sirovátki pŕidalo sirov2tkového octa (kiselé žinčice) a ta se uvedla do bodu varu,srazila se i tato sírovina a vzňik tak sirovátkoví tvaroh zvanej "rak",jímž se krmili psi,pŕípadňe i prasata chovaná na salaši.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od čobanak »

Neňí teda rikota sirovátkovej tvaroh- rak?
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od Savarka »

Profesor1 píše: 03 říj 2021 20:16 Nooo maximálně se sem tam ožrali a skyslo jim to :))
Já to teda přesně nevím, ale co vím, tak hned zahřívali a sraženinu odebírali. Pak se to konzumovalo buď sladké, nebo druhý den už nakyslé. Proč by si to nechali po vytažení hrudky sýra vychladnout s znovu zahřívat? Nebyl čas na nějaké špécie.
Ale o jaké teplotě se bavíme po vytažení hrudky sýra? Muselo to být minimálně hodinu od nadojení, spíš víc, nejde to technologicky zvládnout rychleji. A to už ta syrovátka byla vychladlá.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od Savarka »

Františka. píše: 03 říj 2021 21:49 To mě překvapuje. Neznám salašnický způsob výroby hrudky a představovala jsem si to delší. Jde mi o to, jestli se tam stihly namnožit nějaké bakterie nebo ne, aby syrovátka byla aspoň zdánlivě nakyslá. Za dvě hodiny od nadojení není v mléce nic, syrovátka zůstává sladká, i kdyby bylo 30 stupňů. Možná sráželi nějakým srážedlem, třeba taky octem nebo nějakou rostlinou.
Já tedy taky nevím, ale 2 hodiny se mi zdá strašně málo, i kdyby zahřívali syrovátku hned po vybrání hrudky. S tím okyselením mě ještě napadlo, jestli nedávali do syrovátky trochu starší žinčice, ta by asi svoji práci udělala. Ale každopádně syrovátka bez jakýchkoli přísad se 2 hodiny po nadojení nevysráží, to prostě není technologicky možné.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od Savarka »

čobanak píše: 03 říj 2021 23:07 Neňí teda rikota sirovátkovej tvaroh- rak?
Přiznám se, že už se v tom ztrácím. Mohl byste uvést zdroj?
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od čobanak »

čobanak píše: 03 říj 2021 22:49 Scezená sirovátka je "žinčica",posledňí její zbitki "kapálka".Žinčica chutná sladce,kapálka nakisle,jelikož mléčnej cukr se stačil pŕemňeňit v kiselinu mléčnou.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od čobanak »

čobanak píše: 03 říj 2021 22:56 V źinčici zůstávalo ješťe dost tuku.Ten se získával viváŕeňím.Jestliže se žinčice zahŕála na 85 stupňů celsija,vitvoŕila se na povrchu pjena,která se nechala ustát,pak se sebrala a získávala se tak "urda"(sirovátková smetana).
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od čobanak »

čobanak píše: 03 říj 2021 22:59 Urda se pak stloukala v máselňici,jako običejná smetana,a vzňiklo tak máslo.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od čobanak »

čobanak píše: 03 říj 2021 23:04 Sirovátka obsahovala ješťe i část sírovini.Pokud se do sirovátki pŕidalo sirov2tkového octa (kiselé žinčice) a ta se uvedla do bodu varu,srazila se i tato sírovina a vzňik tak sirovátkoví tvaroh zvanej "rak",jímž se krmili psi,pŕípadňe i prasata chovaná na salaši.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pečená ricotta (urda)

Nový příspěvek od čobanak »

Pŕečťete si pŕedchozích 5 zpráv.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů