Čteme a píšeme, sdílíme.. Malochov žije jen díky vašim příspěvkům! Pro další fungování však potřebujeme doplnit finance na účtu. Předem děkujeme za vaší podporu! č. účtu: 123-1207850277/0100

Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
Františka.
Příspěvky: 11365
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 5755 poděkování
Dostal poděkování: 4892 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Nejspíš jste ho taky měli doma, když jste byl malý.
Jana P.
Příspěvky: 7192
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 6162 poděkování
Dostal poděkování: 6991 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Ovce muž minulý týden převedl na letní pastviny. Narostla tam pěkná tráva, v sadu už byl delší čas golfový trávník a ovce už seno nechtěly. V pátek muž odjel na víkend k mamince do Šumperka, já měla na krku psí smečku a ještě v sobotu ráno Lindi že doveze vnuky. Nevlastní vnučky měly narozky a oslavičku, tak že tam s kluky pojedem. V pátek jsem vařila a uklízela, a v sobotu brzy s psí smečkou letim na pastviny, kontrolujeme dvakrát denně. No jasně, že se narodila dvě jehňátka. :andel: naší v současnoti nejstarší, šestileté ovci.Pravděpodobně nad ránem, jak mají ovce ve zvyku. Placenty ležely poblíž, ovce na nohách a jehnátka u ní, rodila uprostřed pastviny, i když mají přístřešek, vyhrabané kolo na hlínu, jehnátka zahliněná, ale aktivní, :usmev: ovce s nimi komunikovala, starala se, hlídala. Tak děj se vůle páně. Telefon jsem neměla,na dokumentaci, tak jsem si říkala, jestli přijde liška, tak o nich budu mužovi jen vyprávět.
Oslava se vydařila, byl tam i mladší syn, tak že u nás bude do neděle a pomůže. Byla jsem ráda a mohla jsem ještě za soumraku
IMG_3233.jpeg
běžet na pastvinu na kontrolu. Vše oki a měli jsme s psíma holkama rychlou prochajdu skoro noční přírodou s čelovkou.
V neděli dopoledne už jsme šli na prochajdu s dětma a synem a stále vše v pořádku, už jsem i zjistila, že jeden černoušek je kluk a druhý holka. :vytlem:
Tak máme dvě jehnata skorem tříměsíční a nyní novorozenata. :hrabeti: a další dvě ovce vypadají, že budou rodit někdy za měsíc, bo co.
Přílohy
IMG_3247.jpeg
IMG_3250.jpeg
IMG_3246.jpeg
IMG_3243.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 14469
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 3624 poděkování
Dostal poděkování: 6731 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Jen kratičké video pro pobavení :mrk:



Já se také “pobavila” - poslala jsem ho neprozřetelně chovateli, od kterého mám 3 loňské jehnice (ty se ještě připouštět nedaly) a dostala jsem zpátky, že je zklamaný, že shetlandské ovce křížím… :ajeje:
Upřímně… jako základ chovu jsem od něj nedostala zrovna top kvalitu, byť jsem si jela přes celou republiku a nestály zrovna málo… takže by mě fakt nenapadlo, že by s tím mohl mít problém. Což mi je upřímně dost u zádě… ale spíš se mě dotklo, že to takhle komentoval…
Mno… mám domluvenou prohlídku stáda jiného chovatele, který má daleko větší výběr a bude prodávat na konci léta loňské jehnice, takže na nich rovnou půjde chovat a má i nepříbuzné berany dokonce ve zbarvení, které chci… tak se asi nemusím trápit jedním názorem… ale spíš mě to fakt nadzvedlo :otraveny:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 11365
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 5755 poděkování
Dostal poděkování: 4892 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Video je pěkné.
Však ale nemáte shetlandského berana, ne? Tak jeden rok to tak velká škoda není.
Jana P.
Příspěvky: 7192
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 6162 poděkování
Dostal poděkování: 6991 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Ovce měly po přechodu na letní pastviny průjem, nic tragického. Včera jsme s mužem aplikovali Sputop, odčervení, dala jsem jim k dispozici tanin, co jsem tu měla, a donesli jsme jim žok sena. Vypadají spokojeně. Jehňátka jsou krásná, už jsme delší dobu neměli černouše, spíše bílé stádo, a nyní ta kombinace bílé matky černé děti je hezká. :usmev:
Přílohy
IMG_3273.jpeg
IMG_3270.jpeg
IMG_3269.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 14469
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 3624 poděkování
Dostal poděkování: 6731 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Františka. píše: 27 dub 2026 23:15 Video je pěkné.
Však ale nemáte shetlandského berana, ne? Tak jeden rok to tak velká škoda není.
Pro letošek jsem kvůli dvěma ovcím, co se daly připustit, berana fakt nepořizovala. Pro mě to znamená mít dvě “stáda”, tedy dvojí starosti. Dost ráda jsem si alespoň jeden rok odpočala :souhlas: vše mám domluvené na letošek. Dokoupit nějakou jehnici a plemenného berana. Ať je to komplet.
Ale ani nevím, jestli jsou pak ty shetyny prodejné, tak jsem s tím plemenným fakt nespěchala.. :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1583
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 467 poděkování
Dostal poděkování: 1254 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od přezdívka »

Kousek od nás je Farmička s.r.o. a v registru plemeníků za r. 2025 má uvedené berany několika linií. Jaké má barvy netuším. Asi jste si to už taky našla.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 14469
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 3624 poděkování
Dostal poděkování: 6731 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Ale ti chovají skudde. Já mám shetlanskou ovci. :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1583
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 467 poděkování
Dostal poděkování: 1254 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od přezdívka »

Tak to byl informační šum.
Jana P.
Příspěvky: 7192
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 6162 poděkování
Dostal poděkování: 6991 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Ráno jsem byla na pastvině, ovce byly takové poplašené, rozběhlé na více místech, neklidné. Ještě jsem koukala na tu, co dle mne měla rodit brzy. Nic krom neklidu jsem neshledala. Bylo cca deset. Odpoledne kolem čtvrté už jí manžel na pastvině našel i s dcerkou. :vytlem:
Takže v sobotu dvojčata a za 4 dny jehnička. Máme pět jehnat od tří ovcí. Poslední ještě možná porodí. :usmev:
Přílohy
0d5929f4a52f9a59ae8a4d0a3cd048e8.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů