Čteme a píšeme, sdílíme.. Malochov žije jen díky vašim příspěvkům! Pro další fungování však potřebujeme doplnit finance na účtu. Předem děkujeme za vaší podporu! č. účtu: 123-1207850277/0100

Brambory

Zelenina
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 5134
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 2381 poděkování
Dostal poděkování: 5186 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Bez vody v určitých fázích vývoje to nejde, u brambor je nejdůležitější vzcházení , násada plodů a období maximálního růstu hlíz
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Vedra
Příspěvky: 485
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 61 poděkování
Dostal poděkování: 898 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Vedra »

Tak ve velkém se pěstují odrůdy s velkým výnosem obecně bez ohledu na vše ostatní protože českému zákazníkovi je to s vyjímkou vánočního salátu jedno. Když neprší tak mají výnos samozřejmě nižší.

V malém jasně taky mám čerpadlo v potoce, 100m hadic a pouštím mezi řádky hlavně když kvetou.
Jana P.
Příspěvky: 7199
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 6165 poděkování
Dostal poděkování: 6993 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Jana P. »

Po starém kurníku a jeho okolí zbyl vcelku velký prostor, pěkně ho slípky přehrabávaly a rochnily. Napadlo mne tedy, žel bohu až nedávno a nikoliv třeba vloni, že by tam mohly dobře růst brambory.
Nemám velké záhony a prostor na brambory mi chyběl. Navozila jsem tedy v rychlosti nějakou masu z dýňoviště a rajčatoviště. Také nám tuhle spadly dva snopy svázané povřísly, staré tak cca nejméně 80 let, z hůry.
Ve sklepě zas byly naklíčené, přiměřeně, červené menší brambory. Tak jsem je v sobotu zasadila. Uvidíme. Nestálo mne to nic, jen trochu potu, bylo dosti horko.
Pokud se zadaří, bude dobře. Když ne, stejně budu pokračovat od podzimka ve vožení všeho rostlinného na tuto plochu. Tedy posekanou trávu tam budu dávat už nyní, při růstu brambor. A pak dál,a prokládat to vším možným rostlinným. Bude tam krásný záhon. :andel:
Přílohy
IMG_5254.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 14480
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 3631 poděkování
Dostal poděkování: 6740 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Hhippie »

Super, Jani, vypadá to krásně!
My ten travní záhon neuzalévali. Je tam moc sucho, pod ním.. brambory byly sice krásně čisté, ale výnos byl velmi mizerný.. tak jsme přešli zas na normální hliněný.
Tak jsem zvědavá, jak to půjde u vás :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 7199
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 6165 poděkování
Dostal poděkování: 6993 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Jana P. »

Přímo vespod není tráva, je tam pevná hlína, kterou jsem rýčem narušila. Sucho tam nebylo. Brambory budou kořenit do země, když se jim bude chtít. Nic moc od toho nečekám. Časem tam vyrobím normální hliněný záhon.
Letos budu přidávat posekanou trávu,na podzim různé podestýlky od zvířat,listí, popel,štěpku,padanky,atd. Příští rok na tom budou dýně,cukety a spol. A v zimě 2027/28 to manžel pěkně hluboce poryje. Uvidíme. Záhony zakládám takto pomalu, ale skorem bezpracně. Nemusím vozit podestýlky a ostatní až někam dolů k lesu, kde máme hlavní kompost, a pak to zas tahat zpět. Takhle na místě se to pěkně rozloží, pohnojí. Jsem spoko.
Ploty máme hotové, jen právě plot mezi zahradou a sadem bude manžel dodělát, tento záhon oplotí tak jak je i vidět, vlastně ho vydělí ze sadu a slepice tam takto nemohou. Je to šikovné místo.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 3117
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 8801 poděkování
Dostal poděkování: 4467 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Kouťák »

Dnes jsem dodržel tradici a zasadil jsem 10 kg brambor.Na svatého Marka,brambor plná jamka.Záhon jsem na podzim udělal opět z trávy na druhém konci zahrady,tak doufám,že tam nebude tolik mandelinek,ale ty potvory mají křídla. :vytlem:
IMG_3030.JPG
Jana P.
Příspěvky: 7199
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 6165 poděkování
Dostal poděkování: 6993 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Jana P. »

Brambory před deštěm. Zejtra je vyblejsknu po dešti.
Zatím to roste. Tak uvidíme.
Přílohy
IMG_3815.jpeg
IMG_3816.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 14480
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 3631 poděkování
Dostal poděkování: 6740 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Hhippie »

My už sbíráme mandelinky jak vzteklí zas! :otraveny:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 7199
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 6165 poděkování
Dostal poděkování: 6993 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Jana P. »

Dlouho jsme brambory neměli, tak zatím mandelinky nejsou, ale budou o to nemám strach. :vytlem:
Dnešní foto, je tam vidět nový plot do sadu, proti slepicím 🤩
Přílohy
IMG_3834.jpeg
IMG_3833.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 3117
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 8801 poděkování
Dostal poděkování: 4467 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Kouťák »

Jani,rostou pěkně.Ono to v té trávě jde.Jsem zvědav jak porostou když nyní zapršelo.
IMG_3483.JPG
Vedra
Příspěvky: 485
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 61 poděkování
Dostal poděkování: 898 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Vedra »

To je provokace :D
IMG_20260526_202018_284.jpg
26. května, za ten týden to trochu porostlo.
čtenářka
Příspěvky: 506
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 2231 poděkování
Dostal poděkování: 759 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od čtenářka »

Tak já přidám ty svoje :usmev: ,
minulý tyden jsem musela zalivat, denně jsem jim vozila skoro 100 litrů - hrozná poušť :nevim:
mandelinek mám nepočítaně :otraveny:
Přílohy
20260602_170127.jpg
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 14480
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 3631 poděkování
Dostal poděkování: 6740 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Hhippie »

Tedy! Vy máte všichni lány! :vytlem:
Takhle ty řádky prostě vypadají krásně :srdicko:
:Hhippie: Bubáci forever!
Vedra
Příspěvky: 485
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 61 poděkování
Dostal poděkování: 898 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Vedra »

Už je to lepší
IMG_20260604_180828_179.jpg
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 14480
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 3631 poděkování
Dostal poděkování: 6740 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Nový příspěvek od Hhippie »

Jj, teď fakt popojely! :souhlas:
Ale tedy… zas je co sbírat! :otraveny:
Přílohy
IMG_3782.jpeg
IMG_3779.jpeg
IMG_3780.jpeg
IMG_3778.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host