tip na kurník, kurníkaře, středočech

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Marion108 »

Ja uz jsem resila, mam nakreslit navrh kurniku... nakonec jsme se rozhodli pro kurnik ve kterem budou moct byt zavrene v pripade nouze, jakOu by mel mit plochu uvnitr pro deset slepic a kohouta?
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak jsem se včera konečně pustila do akce, zatím jen udělané dlaby na trámcích, ale aspoň něco :souhlas:
Nakonec to oproti obrázku bude úplně jinak, na delší stěně budou dveře, dvířka pro slípky a nad nimi okno, tím pádem na druhé (zadní) dlouhé nebude nic, resp. zvažuji udělat tam nějaké jednoduché otevírání pro sběr vajíček, abych nemusela lézt do kurníku. Na kratších stěnách nebude taky nic, ani by tam nic moc nešlo, bo tam bude plot výběhu, tak kdo by se tam protahoval... Aspoň na ně v pohodě přidělám hřady, které tudíž opravdu udělám po délce.
Ale teď řeším problém, jak velké udělat to okno. Kurník bude mít rozměr 120x160cm, výška celková 210, 40cm z toho budou nožky, aby mohly pipky lozit pod kurníkem. Takže výška vnitřku kurníku nějakých baj voko 170cm. Na té širší 160cm stěně budou 60cm dveře, takže pro okno mi zbývá ten zbytek. Bude stačit 80x40? Nebo 60x40? Je to moc? Málo?
Díky.

Obrázek

Obrázek
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Teď mě ještě napadlo, že když už bych dělala zadní otevírání kvůli vajíčkům, mohla bych výš udělat druhé a tudy vždycky shrábnout trusný stůl pod hřady, nejspíš by to bylo pohodlnější, než lézt do výběhu, otevřít dveře a hrabat to tudy... Možná bych na tr.stůl mohla dát i nějakou "vanu", tu vytáhnout, vysypat a finito (no, ale vana 160cm, to asi ne :)) to spíš jak u králíků "hrablo" do ruky, do druhé kyblík a jedem...
Týjo, jsem fakt chytrá holka :blazen:
Co jsem koukala na rozměry, tak prý 1m2 pro 3-5 slepic, takže já můžu mít 5,76 - 9,6 slepic. Tak super :souhlas:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nemám rád chytrý holky :narez: protože mě vždy vyprovokují k nějaké aktivitě :spim:
Já se asi do té nové králikárny budu muset pustit. :306:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Janina »

Dobře přístupný trusný stůl je k nezaplacení. Jinam v kurníku prakticky netrousej. Budeš to mít krásný, xchipsy.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Kouťák »

xchipsy:Jste šikovná,ale to se to staví z tak krásného řeziva.Když jsem uviděl fotku,tak mě hned napadla pergola.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Kouťák píše: 03 bře 2019 11:44 xchipsy:Jste šikovná,ale to se to staví z tak krásného řeziva.Když jsem uviděl fotku,tak mě hned napadla pergola.
jo jo, to je ta výhoda mít doma truhlářskou dílnu :souhlas: Vždycky se doveze pár kubíků prken na výrobu a já si hned šlohnu na králíkárnu, kurník... Naštěstí je mi to (zatím) doma tolerováno :stydim: Trámků jsem přehrabala celou hráň, abych měla čtyři nejrovnější :)) No tak co, dělám to pro sebe, pro nás, tak přece si na dvůr nebo zahradu nepostavím nějakou hrůzu z OSBéček nebo starých nehoblovaných prken...
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Profesor1 píše: 03 bře 2019 11:24 Nemám rád chytrý holky :narez: protože mě vždy vyprovokují k nějaké aktivitě :spim:
Já se asi do té nové králikárny budu muset pustit. :306:
Jen směle do toho, Profesore, králíkárnu jsem zmákla před dvěma lety :blazen: od té doby se přemlouvám, abych udělala ještě jednu, ale nejdřív musím ten kurník :promin:

Obrázek
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Javorka »

Většinou čtu, že má být okno u kurníku hodně velké. A já ho nakonec částečně zakryla kartonem, protože jak mají slepice moc světla, tak se různě pošťuchujou a klovou. Když mají šero, je klid.
Do okenního otvoru je dobré si natáhnout pletivo, ať můžete okno nechat otevřené, nebo ho úplně vysadit, až bude teplo.
Určitě bude kurník moc krásný. Králíkárna je dokonalá. Jste neskutečně šikovná.
Já se do ničeho takového nepouštím. Na bych toho chlapa pak doma měla?
:277:
Těším se na další fotky. :388:
:433:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Hledala jsem v knížkách a našla, že by to měla být 1/6 až 1/..ták a teď nevím, osmina nebo tak nějak, z podlahové plochy. Takže u mých 120x160 by to vycházelo na 80x40, tak buď to udělám tak, nebo aby to nebyla dlouhá nudle, tak možná 60x60, ale zas prý v hnízdech by mělo být šero a já je budu mít prakticky naproti oknu (ikdyž nad nimi bude ten trusný stůl) tak aby jim tam zas nějak moc nesvítilo... (bude to otočené na jihovýchod)
Jinak chlap je taky moc šikovný (když ho teda konečně donutím, abysme se do něčeho dali :vytlem: ale problém je spíš v tom, že on to bere stylem "Je to JEN králíkárna..." a to není nic pro mě, já když už něco dělám, tak to musí být ťip ťop, takže spravuju suky, sekám lodičky do smolníků, prkna musí být ohoblovaná na čisto atd atd.. A on na mě pak nemá nervy a prchne :jakoby:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Kouťák »

xchipsy:Souhlasím.Když něco dělám,tak si říkám,že se na to budu dívat každý den a musí to být hezké.Kurník udělejte co největší,protože začnete s x slepicema a potom začnete jako každý chovatel přidávat a přidávat a budete si říkat,že jsem to neudělala větší.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Javorka »

Ono vymyslet to vnitřní uspořádání není jen tak. Myslela jsem si, že to bude hračka a není. Zvlášť, když kurník není až zas tak velký. To nemá být u okna, to taky né, ale kam to tedy dát?
Já nakonec dala hřady k oknu (tam nemají být) a pod ně snášková hnízda. Nejsou na světle a dobře se vejce vybírají. Krásně se mi kurník čistí, to jsem ráda. Mám ještě jeden koupený a tam je to podstatně horší.
Určitě to dobře vymyslíte. :usmev:
:433:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Kouťák píše: 03 bře 2019 14:00 xchipsy:Souhlasím.Když něco dělám,tak si říkám,že se na to budu dívat každý den a musí to být hezké.Kurník udělejte co největší,protože začnete s x slepicema a potom začnete jako každý chovatel přidávat a přidávat a budete si říkat,že jsem to neudělala větší.
To já přidávám už tak nějak v myšlenkách, když jsem začala plánovat, říkala jsem - na vajíčka pro nás dva plus něco pro mamku, to stačí tak 3-4 slepičky..a bylo mi jasné, že jich bude 5-7 :)) Myslím si, že do těch skoro 2m2 je ten počet akorát.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak už zas nějak nestíhám, takže zatím mám jen připravenou "kostru" - přední a zadní rámy (přední leží pod tím zadním :vyhlizim:
Okno bude nakonec baj voko 72x56 bo takové se nám válí na půdě. Akorát vyměním sklo nebo tam možná místo skla dám nějaký polykarboš v průsvitném, ale ne čirém provedení (aby mi slepičky nikdo nešmíroval :blazen:
Pro mnou plánovaný počet slepic (5-7) by mi měl stačit jeden hřad, když to bude mět 160cm, tak by se měly vejít. Akorát nevím, jestli vzdálenost od stěny 30cm není málo...? (vzdálenost 50 čísel od stropu je snad dost, tak vysoká doufám běžná slepice není...) No a jelikož trusný stůl by měl asi o stejnou vzdálenost ten hřad přesahovat, což vychází na 60cm, tak jsem zjistila, že původní plánová šířka kurníku 120cm nebude nic moc, protože když bych jóó nutně chtěla lézt dovnitř, tak od dveří po stůl bych měla prostor jen nějakých 60cm :mrzimeto: Tak to asi zvětším na minimálně 160 (a byl by to pak teda čtvercový půdorys) a nebo už začínám vymýšlet blbosti jako udělat to 180 nebo dokonce dva metry... Ale to by pak asi chtělo zvýšit počet slepic, aby si to v zimě líp zafuněly no jenže to by zas znamenalo přidat jednu hřadovou tyč a tím pádem udělat širší trusný stůl.... Aaaaaaa pomoc, už nechci stavět kurník!!! :otraveny:

Pro rychlou orientaci - spodní (tím pádem přední :-) rám je logicky jasný, vlevo dveře, vpravo okno, pod oknem vchod slepičí. Horní (tedy zadní) rám vpravo dvířka na vybírání vajíček, mezi dva vodorovné trámky udělám otevírání na čištění trusného stolu.
Obrázek
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Marion108 »

To je paradicka. :potlesk:
Ja jeste nemam ani planek, nemuzu se dokopat, pritom jaro je tu... :smutek:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Marion108 píše: 07 bře 2019 10:00 To je paradicka. :potlesk:
Ja jeste nemam ani planek, nemuzu se dokopat, pritom jaro je tu... :smutek:
No ono u mě to taky jako není hned :usmev: Třeba ohoblované trámky jsem měla postavené v dílně asi tak rok a rok předtím jsem si říkala, že pořídím slepice...
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Marion108 »

Nasla jsem na netu tyto rozmery kurniku... co myslite, muzu se zim ridit? :usmev:
kurník 1m2 na 3-4 slepice
1 hnízdo na 1-3 slepice
výběh 10-200m2 pro slepici + nějaké stinné místo
délka krmítka 12-15cm na slepici
délka hřadu 25cm na slepici
odstup hřadu od sebe 40cm
šířka hřadu 4-6cm
snáškové hnízdo š30 hl35 v40cm
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Janina »

Mastnáčku moc pěkně udělaný , kurník i videa. :souhlas:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od PavelIV »

Super, má to vymyšlený, ale asi bych se bál, že s tím šuplikem vytáhl i slepici :vytlem:
Nebo utečou?
:PavelIV:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Janina »

:)) Pár věcí mne napadlo udělat jinak, ale šuplík mi přišel dokonalý Pavle. A tohle mne nenapadlo. :andel:
Tak asi bych doufala , že vyskočej, ale nevím. Pro vejce bych chodila až odpoledne. A ani to není jistota. :usmev:
Hodně se mi líbí, že to může být v ovčíně nebo kozíně vestavěné.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 7 hostů