tip na kurník, kurníkaře, středočech

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Mě se nejvíc líbí, jak je to video zrychlené :souhlas: Kéž by takhle člověk uměl pracovat, to by bylo všechno hotové rup šup :bublina:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak už se to začíná rýsovat, chvíli včera odpoledne a dnes dopoledne a po obědě jen do čtyř, protože když běží a střílí Johannes, tak se fandí a jásá a nestaví se kurník, to dá rozum :potlesk:
Rámečky připravené, ale pořád by to mohla být třeba morčatárna :blazen: takže tomu začnu dávat podobu slepičího domečku.

Když to viděl ten můj, padaly věty jako Není to škoda... Tak povídám Nebreč, nebo to udělám z dubový spárovky! ...a byl klid :jakoby:
Obrázek

Přední rám
Obrázek

Zadní rám
Obrázek

Dveře (zatím jen "hrubá" spárovka, dveře z toho teprve udělám :hura:
Obrázek
Obrázek

A malá dvířka na vybírání vajíček (jestli nějaké budou..)
Obrázek
Obrázek

Pokračování práce zítra, sesadím celou kostru a začnu od podlahy :mrk:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od arus »

Xchipsy, pobavila jste mně Johanesem :)) Pochybuji, že zítra uděláte víc práce, když poběží znovu a taky poběží Markéta, či jak ji říkají Makula :))
:arus:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Arus, no víc práce určitě neudělám, ale někam se to snad zase posune :jizlivec: Teď už to pofrčí, nejvíc času vždycky sežere (kromě toho vůbec začít) dělání dlabů a sesazování kostry, potom to pobít už jde poměrně rychle..ikdyž zase nakrátit prkna taky něco zabere, předvrtávání taky.. No ještě to chvilku dá.
Navíc tím, že i o víkendu vstávám brzo kvůli krmení zvířectva, tak můžu hned potom začít. Akorát jakmile z toho udělám "bednu" (rozměr jsem nakonec vyfinišovala na 160x160), tak s tím budu muset jít ven pod kolnu, protože v dílně by nebylo k hnutí, tak doufám, že bude solid počasí a ne jak včera v noci, kdy nastal skoro konec světa, vichřice jako blázen, déšť.. :nene:
Ale tak, já ani nemám moc kam spěchat, protože jsem zjistila, že největším problémem a překážkou v chovu slepic budou..slepice :nevim: Už dlouho vím, že nechci hybridy, ale sehnat plemeno (v mém případě nejlépe hempšírky, velsumky, plymutky nebo něco podobně hezkého a sympatického :ajeje: nebude nic snadného, ještě tak nabídka kuřat se občas objeví, ale na to si netroufám (ani je nemám kam dát a žádné vybavení pro ně), ale sehnat kuřice dostatečně velké na to, aby mohly být v kurníku bez nějakého přitápění apod., to bude asi problém..
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Janina »

Máš pravdu xchipsy, domnívám se, že kdo by se specializoval na množení čistých plemen ve velkém, vydělá. Hodně lidí nechce hybridy, ale kuřice nemá kde koupit. Nemělo by to být těžší než množit hybridy. Pro začátek by bylo třeba najednou sehnat množství vhodných vajec. A pak pomnožit a tak dále. No, zpočátku nic lukrativního.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

mastnacek píše: 10 bře 2019 09:35 kostey lihne, jamarov myslim taky nebo si udelat ci koupit lihem a sehnat vejce. Kazdej rok pritapime dvoudenim brojlerum 150w ultra zarovkou pripojenou na termostat. Mam vychytanou krabici i s merakem spotreby a casovacem.
A tak ono není problém sehnat vejce nebo už kuřata, ale to je právě to, do čeho se (zatím) moc nechci pouštět, přeci jen s těmi slepicemi začínám (teda snad budu začínat) a tak bych radši nezačla od toho nejtěžšího... Nerada bych koupila 10 kuřat, aby mi jich 8 chcíplo.. Nebo bylo osm kohoutů.. Nebo vezmu 20 a bude 15 kuřic a pak bych to musela zredukovat a to by mi zas bylo asi líto...
Jako jasně že nechci kuřice, co dovezu a za dva týdny budou snášet, nejsem zas tak vychc*ná :vytlem: ale prostě tak staré, abych je mohla frknout do kurníku (klidně i nechat ještě nějakou dobu zavřené a ven pustit až později..)
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Bosorka Jana píše: 10 bře 2019 07:51 Máš pravdu xchipsy, domnívám se, že kdo by se specializoval na množení čistých plemen ve velkém, vydělá. Hodně lidí nechce hybridy, ale kuřice nemá kde koupit. Nemělo by to být těžší než množit hybridy. Pro začátek by bylo třeba najednou sehnat množství vhodných vajec. A pak pomnožit a tak dále. No, zpočátku nic lukrativního.
Ono jich možná bude dost, ale chovatelé si logicky kuřice nechávají pro vlastní další chov. Je to vidět i z inzerátů - na kohouty je jich mrak, na kuřice skoro nic. Když už, tak je to araukana, hedvábnička apod.. Ale takové obyč plemeno jako hempšírka, nula :mrzimeto:
Kousek od nás je líheň, pán má hybridy a právě mj. i ty hempšírky, no ale zas jen kuřata..
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Janina »

Myslela jsem opravdu ve velkém, jako se dělají hybridi. :vytlem:
Vloni jsem dostala měsíční čtyři slepičky a jednoho kohoutka. Od Olánka. Moc pěkné, pominu, že čistá vlaška je jen jedna z nich a kohout.
Ještě nejméně dva měsíce byli pod žárovkou, a vynášela jsem je ven na slunce, bylo to dosti pracné. Pak byli oddělení ještě dále od slepic. Pak se sami rozhodli a přelítli a nastěhovali se do kurníku. O jednu slípku jsem přišla, jestřáb.
Já za mne se zřejmě vrátím k hybridům. Stačí mi pět slípek.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Já si myslím, že u mě to dopadne stejně, pořídím hybridy a bude pokoj :ziv:

edit: teď jsem koukala na bazoš, pětitýdenní hempšírky, to bych možná už dochovala, ale Pardubice.. Tak že bych si udělala výlet, 140 tam a 140 zpátky...? :nevim:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Janina »

A to se vyplatí. :vytlem: Musíš vzít alespon dvacet kousků.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Marion108 »

Xchipsy, ja pro slipky taky jezdila daleko a nakonec si lihla sama, protoze ono zas tak slozity neni, ztraty jsou, ale rikam tomu selekce a slipky u nas vychovane a odvodene jsou mnohem odolnejsi a samostatnejsi nez slipky z lihne.
Nechala jsem vsechny mame a budu shanet prave prvne tri kvocny a pod ne nasadovky, kvocny budou asi vyandotky nebi maransky... hledatvna vystavach... pry radil Honzik, poznas chovatele a ten ti pak proda. :usmev:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak se xchipsy poptejte po okoli,jestli nekdo nechova.Nebo treba pokud jezdite pro krmeni nekam na statek tak vetsinou hospodari mezi sebou vedi.
Ja jezdimna statek kde nakupuji hybridky jako dvoudenni kurata a pak prodavaji kuricky od 160-180 kc ty za 180 uz zacinaji snaset.maji dekalb white,kropenky,cerny, hnedy...zacnalajsem taly tak. Prijela s detmi kazdy chtel jinou barvu a byla to parada .
Pak jsem zacala lihnout jejich krizence s kohoutem z vystavy- vlaska rodobarva.a sehnala vajicka vlasek od Zacatka z if a dalsi vajicka z inzerce...zajem je jak o kohoutky coz vitam na maso.vetsinu mam kohoutku.No a o slipky je tez velky zajem.prodavam ale minimum.Slipky si nechavam...ale neni problem me vzdy prekecat k prodeji :)) pak lituju...
Chci mit i tezka masna plemena.kvuli masu. Ted mame rozestaveny kurnik ,zatim jen zaklady...jeste nemam udelany navrh... :krik: Jak to bude vymyslene uvnitr...no neni to jednoduchy.budou tam dve patra,kvuli metrum na plochu.Je to 18m2 plus jeste jedno patro temer ve stejne plose-musi tam byt 3odchovny pro vetsi kurata, pokud zbyde misto tak i pro lehka plemena a perlicky.
.
dole pak prostor pro bezce,pizmovky ,mozna jednou i pro labute...tedy husy :jakoby: A pro tezke slipky - nevim pro ktere se rozhodnu... a lehke alespon dva kmeny- ceske kropenky a vlasky...a jeste neco urcite.nekolik vchodu a navazujici voliery kvuli moznemu a vcadnemu oddeleni pred sberm vajicek kvuli cistokrevnosti.

Xchipsy nebojte se vubec jit do hybridek,myslim ze nebudete litovat i oni jsou pekne barevne,dobre snasi mozna nejsou dlouhodobe vykonne ale do te doby si muzete sehnat nejake dalsi uz cistokrevne slipky.casto spojuji nove slipky jak odrosle kuricky tak mladsi...kohoutu mam dost a holky se nervou.ty mladsi se musi proste probojovat u krmeni ,jinak nemam volieru zahrada 3500 m2 dal pak louky ,les...muzou kam chteji, ze bych je mela nekdy oklovane a od krve to snad ne.
Klidne budte vycurana a kupte slipky co zacnou snaset vzdyt o vajicka jde :souhlas: Nechte taky chvili zavrene jak pisete,normalne si zvyknou.

Pak si zkuste treba odchovat mlade,ztrata je pak mensi z prvniho nespechu kdyz uz v kurniku mate slipky a vajicka.
Narocne to zas tak neni odchov... spis na cas a mit vyresene odchovny,kdyz budou rust...Taky zalezi na veku a stresu pri prevozu a od koho si je privezete.


Marion lehke,polotezke a tezke plemena maji rozdil v tech mirach na plochu.kouknu se.ale ty lehky maji mensi naroky na prostor.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Já jsem právě plánovala nejdřív jen tak slípky, že nechci kohouta (se jich bojím :hrabeti: Pak, kdyby mě to joo bavilo, tak bych právě uvažovala, že bych si zkusila něco vylíhnout, ale až bych to měla připravené (líheň, udělala bych odchovnu apod.). Takže začnu jen slepice --- vajíčko --- bříško :blazen:
Asi to nakonec dopadne tak, že fakt vezmu nějaké hybridy, sem do vsi jezdí co chvíli event. mám kousek (30km) líheň (to kdybych nechtěla kupovat z auta) než vymýšlet nějaké složitosti a jezdit světa kraj, když ani nevím, jak se mi chov bude dařit... Ono je fakt, že dneska i mezi těma hybridama se dají najít pěkné barvy, tak uvidíme...

Ještě zkusím poslední pokus a sice kontaktovat plemenný chov (je to "jen" 75km od nás :)) třeba tam by něco klaplo a pak to vzdám a koupím hybridky...
Naposledy upravil(a) xchipsy dne 10 bře 2019 12:09, celkem upraveno 1 x.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Bosorka Jana píše: 10 bře 2019 11:48 A to se vyplatí. :vytlem: Musíš vzít alespon dvacet kousků.
To néé, kurník mám vypočítaný pro 10, co bych dělala s dalšíma 10 navíc? Obrečím každýho králíka i prase, co se doma porazí nebo na porážku prodá, tak si ten stres nebudu přidávat ještě slepičkama :krik:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Janina »

Tak slepice je krátkověká, obzvláště ta hybridní, a ty si promyslíš, co a jak. Vyzkoušíš, jak tě to bude bavit a zajímat. Postavíš odchovnu a uvidí se. Pro začátek jsou hybridky ideální. Já k nim mám rýnského kohouta, má růžicový hřeben, takže mu nehrozí omrzání. A je hodný, ale to i vlašák, zatím máme štěstí. Vlašák má tedy sem tam omrzlý hřeben.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Kouťák »

Nevím sice kdo kde bydlí,ale pokud to někdo nemá daleko na Soběslavský trh,který se koná každou první neděli v měsíci od 7-11 hod.,Tak v březnu tam bylo dle mého odhadu 200 ks.slepic,buď již ve snášce,nebo těsně před snáškou.Před bránou prodávali další hybridní slepice,celý náklaďák a uvnitř bylo spoustu krásných šlechtěných slepic.Jen pro zajímavost mě zaujali zdrobnělé Paduánky asi žluté.,ale ty jsou na parádu.Cenová relace hybridek 150-170,-Kč.U šlechtěných cena nepřelezla 200,-Kč.Dále tam bylo hodně narozených kuřat různých plemen.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Janina »

Krása, tak asi dorazím. Ze dvě tři slípky by se mi hodily.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Jamarov »

Hybridky nejsou spatny.jdete do toho osahejte si to a uvidite.
Nekupovala bych osobne tedy z auta- kavapo a jine dalsi firmy...nekdo chvali nekdo ne...
A az budete chtit lihnout a mit cistokrevne mrknete na plemena ktere sami vysedi a odvodi.pokud nechcete jet ve velkem a nejakych 10 max15 kusu je limit tak se na lihnuti vybodnete.je to tak akorat drazsi napinavy serial nez v tv pri lihnuti :)) ale zbytecny obstrukce.me slipky nesedi proto mam lihen a proto chci jeste jine plemeno ktere mi vypomuze treba i misto lihne.
Jinak mezi nami ,bude to znit hloupe...mam trochu fobii celkove z ptaku...nebo z toho co lita...psssst :224: :nevim: Chapu obavu z kohoutu,ale nikdy jsem nemela zleho,nikdy nezautocily ani na male deti a to jich mam prumerne min.od 3 do 9...kusu...a to nepocitam odchovny.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od Jamarov »

O je. ...to mel byt smajlik na septani..bez te facky :cert: Tsss
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tip na kurník, kurníkaře, středočech

Nový příspěvek od xchipsy »

Jamarov- já zlého kohouta zažila, ale nejspíš to bylo tím, že jsme jako děcka byli hrozní parchanti a u babičky na dvoře ho dráždili přes plot koštětem :stydim:
Ale jinak je fakt, že celkově mám i ze slepice respekt, přeci jen ten zobák je takovej..masivní, proti třeba andulce :blazen: Jsem divná no, ke skoro čtyřmetrákové svini jsem chodila naprosto v pohodě a z dvoukilové slepice budu mít fobii :hrabeti:

Kouťák - do Soběslavi 110km. Jsem prostě na blbým místě, všude je to daleko, takový za sedmero horami a sedmero řekami.. :nesouhlas:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti