Králičí rození

chov králíků...
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Lisbeth »

Mlaďasové, dnes aktuálně rovných 6 týdnů, v sobotu jsem je přestěhovala i se samicí do největšího kotce co mám a ještě jsem k nim musela přihodit morčáka Luďka, ten doposud byl u druhé samice, ale protože jsem jí připustila, chci aby měla naprostý klid a soukromí, putoval o dvě patra níže do chlupatého komanda :vytlem: První den se s ním mlaďasové seznamovali (samice ho zná) a měli navrch, však je jich taky 7, noo druhý den už měl navrch Luděk, všechno to tam rovná na hromadu, zapíská a chlupaté komando je v rohu, jídlo si ubrání, tže pohoda jazz :vytlem:
20190330_103547.jpg
20190330_103600.jpg
20190330_103628.jpg
A já sám dycky sám, svý jablíčko si uhlídám :vytlem:
20190330_103534.jpg
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Lisbeth »

A tady papáníčko, mňam!
20190330_103237.jpg
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Janina »

Vov, ty se maji Lisbeth. :souhlas:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Lisbeth »

To víš, krmivářka amatérka v akci, já se jednou umíchám k smrti, ale baví mě to a ušáci po tom hezky prospívají a vo vo vo to de :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Tedysek »

Jurášek
Jurášek
Flíček
Flíček
Puntík
Puntík
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Janina »

Bosorka Jana píše: 15 bře 2019 13:14 Dnes v noci, možná tedy i včera, já byla u králíků naposledy ve středu ráno.( dva dny v týdnu jsem mimo domov) porodila BU samice, připuštěná 11.2. matka devíti králíčat, která se narodila 4.12. Králíčata pěkně v hnízdě, v zadním rohu kotce, miska na vodu u dvířek a v ní jedno králíče utopené.
Jeden ze šesti samců narozených 4.12. nafouklý, bez chuti k jídlu. Přestěhovala jsem ho do samostatného kotce, jen se senem, vodou, a větvičkou. Nabídla jsem mu tymián, mateřídoušku a šalvěj. Nijak jinak ho léčit nebudu. Ostatních pět samci i tři samice jsou v pořádku, přesto jsem snížila ranní dávku jádra.
Tááák, dneska všichni prťavkové vyběhlí z hnízda. Jsou to miniaturní tryskokrálíci. A samice jich vrhla dvanáct!! Jedno se tedy utopilo v misce hned při narození, jak píšu výše, ale jedenáct! jich žije.
Nafouklík už dávno pošel. Z vrhu ze 4.12. je živo osm kusů. Nejsou moc velcí. A to už jim jsou 4 měsíce. :smutek: Takže ještě měsíc asi budu krmit.
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Aulay »

Naše miminkovstvo se vydalo na průzkum a ochutnávky :D
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak jen abych doplnila informace.
Stezovala jsem si, ze mam letos masne kraliky uplne zakrsle. Ze nerostou. A oni vazne nerostou! :zed:
Koukam do zaznamu a prvni letosni vrh je z 23.1., 6 ks, rodice krizenci KA, odstaveni na 8 tydnech. Ke vcerejsimu dni nemaji ani kilo!!! Krmim jako kazdy rok, kdy mi kralici prosperovali normalne. Maji oves (dle rad mistnich jsem vyradila z krmne davky jecmen) a vykrm.granule v pomeru 2:1, seno a orezky zeleniny temer kazdy den. Jablon na okus, slamu.
Druhy vrh - jen 4 ks, narozene 13.2., stale pod matkou, cca shodne velci (tedy mali).

Fakt nevim, v cem je problem? Chovni jedinci jsou novi, takze leda, ze byl mizerny samec??
Zadne zdrav.problemy jsem nepozorovala, jsou aktivni, srst ok, bobky taky. Jen se mi zda, ze hodne piji. Ale to muze byt jen zdani, kdyz jich je tam vic..
Přílohy
4F8484DA-ABF6-4DD0-916B-BBEB5FC7C878.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Janina »

Od konce třetího měsíce je možno přidávat ječmen, pomalu. Píšou.
xchipsy píše, že krmí jen ovsem. A soused zas krmí jen ječmen. :cert: ví.
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Aulay »

Moji králíci mají rádi klíčky.... ne moc, jen tak na chuť jim dávám, ale od doby co to praktikuju, tak vidím výrazný progres ve vitalitě, já teda nejedu na váhu, ale na srst, ale i tak je tam vidět, že jim to prospívá. K těm granulím přidávám bylinky, čerstvé...jestli můžete, dejte jim to taky...třeba to pomůže.... jo a klíčky klíčím z ovsa a ječmeně.....
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Kouťák »

Králičí plemena jsou dost šlechtěním překřížená a někdy se stane,že si na sebe to užitkové křížení nesedne.Pro užitkové křížení je nejlepší samec Moravský modrý x samice Velká světlá stříbřitá.Sám jsem odzkoušel.V současné době propagují, samec Vídeňský šedý x samice Velká světlá stříbřitá.Loni jsem to poradil bratrovi a sehnal jsem mu Vídeňského šedého a je to lepší,než s Moravským modrým.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Janina »

Zajímavé mi tohle přišlo.
Kromě rychlosti růstu se musí také sledovat jatečná výtěžnost. To, jak to tu popisují mnozí je jejich věc jak to dělají či posuzují. Pokud se ale máme bavit bez dojmů a nedoložitelných tvrzení, pak musíme používat stejné metody. Držme se někdejší ČSN. Tu najít neumím, myslím ale, že si jí pamatuju dobře.
Jatečná výtěžnost je poměr v % králíka živé váhy ku váze jatečně zpracovaného masa. A co to je? Je to trup s hlavou a poživatelné vnitřnosti, přičemž plíce NEJSOU poživatelnou vnitřností. Ledvinky musejí zůstat v trupu vrostlé do tuku, ty se vyjímají až ped kuchyňskou úpravou. Do prázdné dutiny vykuchaného králíka se po dokončení stahování a vyvržení vloží játra bez žluči a srdíčko. Jiný a jinde získaný tuk, než ten pod hřbetem, kde jsou v něm ledvinky, se k masu nepřikládá a nepočítá se do čisté váhy. Opakuju, tuk v dutině s ledvinkami se do váhy masa počítá, jiný ne.
Králík se zváží bezprostředně před usmrcením, měl by být asi 24 hodin jen o seně a vodě a dalších asi 12 hodin jen o vodě. Po stažení a zpracování se opět zváží. Jeho váha živá je 100% a čistá váha je počet % váhy masa s poživatelnými vnitřnostmi.
Příklad. ŽV je 3,- Kg a při výtěžnosti 60% má maso 1,80 Kg.
Konkrétní příklad. ŽV je 3.120 g a maso (s hlavou a poživatelnými vnitřnostmi) má 1.935 g. Pak dělíme takto: 1.935 : 31,2= 62 a to je údaj vyjadřující výtěžnost v %. Konkrétní kus měl tedy výtěžnost přesně 62%.

Literatura zpravidla u jednotlivých plemen běžně výtěžnost uvádí, většina amatérských chovatelů však neví a nechápe, co to přesně je a proto můj obsáhlý a podrobný popis výše.

Další konkrétnost tedy. Co je platné, že králík vyroste do nějaké váhy rychle, když má bídnou výtěžnost. Některá plemena (myslím, že zrovna ten zde zmíněný Čs) a nebo kříženci, hlavně velkých plemen mají výtěžnost kolem 50%. Naproti tomu některé kombinace masných plemen mají výtěžnost víc než 62%, také až 64% a i víc. Mnozí asi řeknou, a už mi to tu někdo chytrý napsal, že se mu nejedná o nějaké blbé procento. No jak kdo myslí. Jestli má ale například živý králík 4 kila a při výtěžnosti 50% má 2 kila masa a nebo při běžně dosahované výtěžnosti u "masňáků" = 62 a více % má pak stejný králík masa 2 a půl kila a i víc, při stejném množství zkrmeného žrádla, pak pro mě to je rozdíl natolik velký, že nemám co řešit.

A konkrétně náš malý, amatérský hobby chov funguje na klasickém krmení + granule bez medikace!!!! I bez granulí (než jsme našli zdroj nemedikovaných) jsme měli 3 kg žv v max 110-115 dnech a s granulemi o 10 dní dříve, tedy asi ve 100 - 105 dnech a i dříve. Máme i hyly, ale kombinace Bu x Čv je v rychlosti růstu stejná, či ještě rychlejší a výtěžnost stejná, minimálně 62%. Hyla má mít chutnější maso. Zatím jsem to nepozoroval.

Možná někoho napadne proč granule bez medikace. No prostě proto, že to je nesmysl. Ta medikace může fungovat jedině tehdy, když králík za celý život nikdy nedostane nic jiného než granule. Přidáváním klasického krmiva ke granulím se účinná látka "ředí" a není účinná vůbec a nebo málo. Navíc kvůli syntetickým kokcidiostatikům králíci pomaleji rostou a mě lhůta 10 dní nestačí, nechci chemii v domácím jídle, to si to můžu koupit laciněji v krámě, bez práce a rizika, že mi to vychcípe.
zdroj neregistrovaný uživatel
Na kokci dokonale a dostatečně, jak jsem tu už opakovaně psal, funguje černobýl a okus větviček, hlavně vrbových (ty nesmí dostat kojící samice, po jediném podání ztratí mléko!).

Ve většině mě známých prodejen nevedou nemedikované granule a na otázku proč říkají, že lidi chtějí medikované. Tak jo a pak na fauně a jinde fňukají, že jim to neroste a neroste a nevěří, že to jiným roste rychleji.
zdroj neregistrovaný uživatel
Naposledy upravil(a) Janina dne 14 dub 2019 11:07, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od xchipsy »

Bosorka Jana - ovsem krmím chovné, výkrm je na mixu, momentálně jsem líná míchat si to do dvou kyblíků, takže mají totéž, co mrňousové a kojící mama čili granule, vločky a mléčné granule, jinak bývají jen na granulích (Pohledští Dvořáci).
Jinak taky mám letos bídný vrh, je jich sice osm, ale narozeni 5.1., čili teoreticky ve věku na porážku, ale jsou to takové veverky, nic na nich není. Druhý vrh jsou jen čtyři a jsou jednou takoví. Obě samice jsou znovu připuštěné, tak uvidím, jak to bude vypadat tentokrát, ale protože už pak budou tepla, tak nečekám žádné výrazné zlepšení. U té modré kříženky uvažuju, že ji z chovu vyřadím, sice bez problémů zabřezává napoprvé, stará se (perfektně tak týden, pak další týden už do nich klidně šlápne a nejpozději ve dvacátém dnu jim hnízdo rozšlape a malí se choulí pod jeslemi za dvířky, prostě taková macecha), ale dává 7-8 mladých (což pro mě je moc, za ideál beru 6) a neroste to nijak zvlášť. Zase se mi potvrdilo to, co jsem věděla (ale chlap ji mermomocí chtěl, že je krásná... :vztek: že tyhle samice "vesnický mix všechno se vším" jsou na chov pro maso naprosto k ničemu. Burgunda dává super mladé, jak s Vss, tak teď s MSč, sice je to hysterka, ale perfektní matka. Asi si zkusím nechat do chovu samičku po ní místo té modré...
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak pár fotek:

Bu x MSč, nar. 5.1., 4 samičky
Obrázek

X x Vss, nar. 5.1., celkem 8, tady 4 samci
Obrázek

a 4 samice
Obrázek

a nakonec myši, Čv x Bu x Vss x Vss, nar. 17.3., celkem 8, jeden mi zdrhl ze záběru
Jak je jich víc, hrozně blbě se to fotí, někteří se vyklánějí ze dvířek, jiní zdrhají do rohu...
Obrázek
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Janina »

Dneska je zas den :cert: při ranním krmení králíků mi ze třetího patra vypadlo jedno králíče z jedenácti, a to tak nešikovně, že se uhodilo do hlavičky. Z ucha krev, nožkama hýbalo , ale hlavička na stranu, oko nezavřelo, kroutilo se. Sakra. Bylo mi jasné, že je třeba mu ukrátit trápení. :cert: Odhodlávala jsem se k tomu milosrdnému činu, ale měla jsem strach, že ho dobře nepraštím. Nikdy jsem to nedělala. Naštěstí souseda byla doma, je zkušená, tak jsem jí poprosila. Chjo. xchipsy má svatou pravdu s těmi prkýnky proti výpadu mladých. :smutek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Janina »

Dnes jsem pár králíků zvážila.
Samec Kal má 4.20, samice Bu, rodila 4.12. a 15.3.,má 4.10.
Králíčata narozená 4.12 váží +- 2.40
Malá králíčátka narozená 15.3. bylo jich 12 nyní 10, váží +-40 deka.
Druhá Bu má 4 kusy narozené 20.1. ty váží kolem 1.6 kg
Není to moc, ale nám to stačí.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Hhippie »

Ja prave trochu premyslela, jestli je proste nenabidnout nekomu pro hady, nebo je priste vybit :plac: protoze jestli maji skoro na 3 mesicich necele kilo a zerou bezne mnozstvi zradla, pak mi to prijde vazne hodne neekonomicke a navic uz nemam viru, ze dorostou do nejake normalni porazkove velikosti... :( Ale pak zas nebude zadne maso. Leda ze samce, ktery za to nejspis muze...? :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Janina »

Veru a vážila jsi jádro? Kolik jim dáváš?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, jadro jsem nevazila. Ale vazila jsem jedince. Je ocividne, ze proste neprospuvaji. Jadra dostavaji jako kazdy rok. Tak, aby to meli tak akorat sezrane a nelezelo jim to tam pul dne. Spis by nedozrali, nez ze by meli malo. Ted uz pridavam i napul k senu i travu cerstvou... nemam, co vic nabidnout :plac: p
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Tedysek »

Ja mela preci taky naposled takový na prd vrh. Krmila jsem je 7 měsíců než dorostli ke 3kg živé váhy. Pomohlo nejvíc asi když se přeléčili sulfakoxem.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů