Senážní žoky

O strojích, nářadí a náčiní.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Senážní žoky

Nový příspěvek od MartinR »

Chtěl bych se zeptat, jestli tady někdo nemáte zkušenost s těmito senážními žoky - http://www.agro24.eu/agro24-eu/eshop/14 ... SACCUS-125
Uvažuju letos zase udělat cca 20balíků senáže a na to kupovat baličku je celkem luxus a službou mě loni vyšlo zabalení díky dopravě cca 3stovky, což už je celkem dost... :smutek:
Cenově to vychází vpodstatě za cenu folie do baličky a myslím že by pytle šli třeba ještě další sezonu využít třeba na skladování balíků sena venku.
Akorát mi nějak nejde do hlavy, co ten vzduch co tam zůstane - měl jsem vždycky za to že při balení je právě potřeba co nejvíc stahovat a odvzušnovat... :blazen:
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od Kostey »

Ty sis vlastně odpověděl sám. Hodně lidí nad nima přemýšlelo a pak se na to na rady ostatních vykašlali.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od PavelIV »

To by mohlo jít nějakým silnějším vysavačem, ne? Ale stejně je to takový divný... Na druhou stranu v tom balíku taky nějakej vzduch zůstane, ale asi o dost míň.
Kdybych o to stál, větší kolega mi stejně lisuje lisem, kterej to má v sobě, tak bych si jen něco připlatil, určitě míň než Martin.
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od Profesor1 »

Zkušenost s tím nemám, tak jen trošku zapřemýšlím nahlas jestli můžu . . . .. .
Prvně k vaší doměnce, že je potřeba při obalování co nejvíce utahovat, aby se vytěsnil vzduch . . . - Takhle to není, vzduch je vytěsněný lisováním a stažením hmoty síťkou. Fólie se při balení utahuje, aby pásy folie držely na sobě a těsnily.
Teď k vaku - žoku : Podle přiloženého návodu se vak-žok na balík navleče a nahoře zaváže. Jo proces fermentace určitě začne, ten by začal i bez navlečeného vaku. Jenže od spodu by pak senáž určitě začala zahnívat díky kontaktu se zeminou, nebo betonem . .. . . .. a taky by se tam dostával vduch. Dle přiloženého obrázku je vak pod balík zatlačen, tak že při položení balíku na fólii a následném precizním zatlačením vaku pod spodní okraje balíku by to fungovat mohlo. Že tam zůstane trošku vzduchu při navlékání vaku na balík nevadí. Při samotné fermentaci se nějaký plyn uvolňuje a ten podle mne bakterie a kyslík vytěsní -"znehodnotí".
Nebo navléct vak na balík, nechat si potřebnou rezevvu v délce vaku, nahoře utáhnout, pak balík překulit a utáhnout i druhou stranu. Jestli teda vak má tak potřebnou délku, čož asi nemá.
Obětujte tisícovku a zkuste na jednom balíku. Jestli to vyjde, tak zbylé vaky upotřebíte za rok :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od PavelIV »

Já četl: "Slisovaný balík vložíme do žoku", tak to má asi i dno a dýlka je snad i na 150 dostatečná - 2,8m
Jestli ta trocha vzduchu nevadí, tak bych to Martine zkusil, jedno balení po 10 ks, udělal bych tak 2-3 a za rok budeš vědět a můžeš sem napsat :usmev:
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od Profesor1 »

Dle návodu - . . . . . . " Na slisovaný balík o průměru 125cm nebo 150cm založíme žok SACCUS, uvážeme v horní části tak, aby jsme zamezili přístupu vzduchu a anaerobní proces fermentace může začít." . .. . . . . .

Myslím že to dno nemá :smutek: a délka stačit na obě strany nebude, protože 150cm balík + 100cm minimálně na svázání a zbývá 30cm :nesouhlas:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od PavelIV »

Kdyby neměl dno, tak ta dýlka samozřejmě nestačí - výška 1,2 a 2x poloměr (nahoře i dole) 0,75 = 2,7m , to na zavázání nemůže stačit.
V tom obrázku ale píšou "slisovaný balík vložíme do žoku". Už slovo žok pro mě znamená s dnem.
Každopádně výtka prodejci - nejasný a zčásti odporující si popis :zed:
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak rád bych viděl, jak slisovaný , minimálně půltunový balík vložíme do žoku :vytlem:
Kdyby něco, tak já držím rozevřený žok a ty vkládáš balík :))
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od Lisbeth »

Profesore, celkem jednoduše - navlíct zvrchu na stojací balík jako šprcku :)) Potřebovala jsem dva zbylé balíky sena dostat na půdu, 160 tam ale nedostanu - malý otvor, tak jsem odmotala potřebné množství a na zbytek balíku (průměr 115 - to už mi projde) navlékla zvrchu žok, balík nebyl v síti a přesto jsem to dala sama, tže v tomhle bych problém neviděla :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od Hhippie »

Lisbeth - Ty ses taky Bivoj! :udiv:
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od Lisbeth »

Joo, nouze naučila Dalibora housti :)) Normálně mám balíky v přístřešku, kde je přes sezonu traktůrek (domácí vehikl) a v zimě ho šoupnem pod pergolu i s nábytkem, právě abych si tam mohla dát ty balíky a nepřekážel, jenž chlap už chtěl sedánkovat pod pergolou a tam mu zas překážel ten vehikl a já v přístřešku ještě dva balíky, žejo, proběhla akce kulový blesk - odmotat balíky ze 160 na 115 cm, navlíknout žok, kočkou vytáhnout na půdu, sundat žok a to celé ještě jednou, odmotané seno, nacpat do volných žoků, zamíst přístřešek, zaparkovat traktor a před něj strčit plné žoky toho odmotaného sena - taková malá sobotní akcička, chlap se s*al s tím vehiklem, tak jsem se do toho obula, jediné, co jsem fakt nedala bylo překulení 160ky balíku na nohy, abych ho mohla odmotat a pak tu 115 v žoku dotáhnout ke kočce, s tím mi musel helfnout :stydim:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od MartinR »

Tak já jsem pochopil že ten žok dno má, tj. v praxi to funguje tak že napíchnu balík na špice na čelák, nasunu žok, položím čelákem balík na místo kde bude a zavážu. Nemůžu teď najít vyideop kde jsem to viděl - a na něm právě ještě vysávaly vzduch tím vysavačem. Až najdu, vložím.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od Janina »

A co tak nacpat senáž do vakuovacího pytle? Pro malochovatele. https://www.mall.cz/vakuove-pytle/lamar ... estsellers :vytlem:
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od MartinR »

Tak už jsem to video našel:
Je to tam v druhé části včetně toho vysávání vzduchu vysavačem i když ten českej dodavatel právě píše že to není třeba.
No asi do toho půjdu aspoň na vyzkoušení. Ono nejde ani tak o cenu žoku jako spíš o případné znehodnocené krmivo ... :plac:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od Lisbeth »

Martine, tohle vypadá dobře! Kolik kusů bys takhle dělal? Pokud toho nemáš na stovky ks, tak do tohohle bych šla, celkem dobrá manipulace a obyč vysavač, akorát při velkém množství by to asi byl opruz - navlékat, vázat a vysávat.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od MartinR »

No právě jen do těch 20 balíku. Primární je pro mě seno ale otravy poslední roky dělám kvůli suchu až v září a tam právě chci senazovat.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od PavelIV »

Lisbeth - nepozorná Bivojko :vytlem: Martin už psal v prvním příspěvku o 20 ks a hlavně je tu řeč o senáži a ta může vážit i 2x tolik co seno. 150 balík sena kutálím i do mírnýho kopce, ale se senáží bych ani nehnul. :))
:PavelIV:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od Lisbeth »

A jo, no jóóó :)) díky Pavle, to víš, vyhládlá Bivojka těsně před obědem, to nemohlo dopadnout jinak! :vytlem: Pravda je, že já osobní zkušenosti se senáží do balíku nemám, tže jak je to těžké, to nevím, mě jen zaujalo to Profesorovo navlékání žoku, tak jsem si vzpomněla, jak jsem doma blbla, nic víc :vytlem: Senáž/siláž znám pouze z jámy, tož tak!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ale se šprckou se přeci "blbne" u souseda, né doma! :)) :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Senážní žoky

Nový příspěvek od MartinR »

Tak jsem tento týden senážoval zbylé dva ha a zkusil jsem balíky dát do těch žoků tak uvidíme jak to dopadne... :napad:
Zabalení bylo tedy v pohodě, balík jsem měl za pár minut hotový - dovezl jsem si ho vzdy traktorem na vidlích na místo, natáhl žok(má dno), položil na připravenou paletu a zavázal. S tím zavazáváním mě teda pomáhala manželka - držet prstík a tak :vytlem: Vzduch jsem nakonec na doporučení výrobce nevysával tak uvidíme. Napadá mě nevýhoda, že pokud by vznikla někde díra, vzduch se díky volnosti folie dostane všude a zplesniví celý balík a né jen místo okolo té díry co bývá někdy u těch balíků ve strečovce.

žoky senáže.jpg
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů