Chov jedné krávy

Vše o chovu skotů...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Janina »

„Tímto světem projdu jen jednou. Proto každé dobro a laskavost, kterou mohu prokázat kterékoliv lidské bytosti, nebo němé tváři, nechť vykonám nyní a nechť je neodkládám. Neboť nepůjdu znovu touto cestou.“
John Galsworthy :slunce:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Marion108 »

Mastnacku, tos nemusel... :nesouhlas:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Janina »

Tvůj názor by bylo. Na svoje zvířata nebudu a nechci dávat žádné repelenty.
Proč jsi k tomu dodal, že pro leckoho jsou koně nad vlastní děti? O tom se debata nevede. Navíc na malochovu, kde se předpokládá i láska ke zvířatům, je to rána pod pás. Jakoby platilo, mám rád zvířata, nemám rád děti. Přece je možno mít rád i zvířata i děti.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od PavelIV »

Já teda znám cvoky, co rozmazlujou stejně děti i zvířata a za pár let nezvládají ani jedno, ale že by někdo dával víc zvířatům než dětem, to chápu jako velkou nadsázku :mastnacek:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Marion108 »

Me se to nedotklo, vim moc dobre, ze jsem skrz peci o decka, porody, materstvi, peceni, vareni, pleti, okopavani toho co jim davam na talir, za poslednich sedm let najezdila minimum... ze si dovoluji ten nadstandart drzet si dva trochu vetsi mazliky a delam pro ne maximum, to je pravda, ale decka fakt nezanedbavam a decka na tech konich najezdi nyni vic nez ja, ja se o ne staram pac oni to jeste na 100% nezastanou, ale vyuzivaji je deti...
Znam dost matek konarek, ale ani jedna nestavi kone nad deti... tak asi jiny vysek konaku?
Za to znam spousta nechovatelu, co na decka kaslou... :nesouhlas:
Minochodem kone, ty sve mam vic jak deset let, tech dohad s ex, co jsme vedli, protote jsem jednou tydne na dve hodiny jela s konma ven... :vztek: ne tohe asi nekteri nikdy nepochopi, jsem rada, ze lec nemam konaka, tak mam chlapa s velkym srdcem, co prijal i ty kone a bere je jako moji soucast a hlavne dokazal realne vnimat, to co nam souziti s nimi dava...
Jo, deti ziji jiny zivot, nez ti z panelaku nebo satelitu, ziji se zviraty, uvedomuji si tu zodpovednost a nutnost se postarat, ale snidani dostanou vzdy prvni.

Vsechny sve plany jsem po zjisteni tehu zahodila a dala ten zivot detem...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Marion108 »

Proste to v tu chvili znelo blbe.. :promin:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Hhippie »

Jestli nekdo z venku otevre tohle tema, tak se toho o chovu jedne kravy mnoho nedozvi, ale pouci se neco o chovu deti :vytlem:

Lidi, nechte ty dohady, uz se to vysvetlilo. :mrk:

Me sirsi uvahy, nez jsou kolem krav bezne, jsou dany tim, ze mam trochu cerne svedomi vuci krave, ze nema podminky, co by mela mit (spolecnost) ke sve uplne blazenosti...tak vymyslim asi blbosti, co ji jsou nejspis daleko vic jedno nez to, ze nema partaka. Ale protoze do ni nevidim a protoze ona mi to nerekne jinak, nez kdyz se ji nebude darit (a to se zatim nedeje), tak se donutim prijmout situaci jak je a proste uvidime. Na poprve bychom si nabrali moc se dvema kusy skotu, tak treba, pokud se to ujme, prehodnotime na pristi sezonu podle zkusenosti z letosni a budou dve. A nebo taky zadna :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak dobře no, žádnej repelent holkám nedávám, hmyz odhání nejvíc ocasem, z břicha zadní nohou, z přední části těla hozením hlavou. Prostě jsem podobně jako Jarda přesvědčenej, že jsou na to zařízený a musí to zvládnout. Na druhou stranu na kopci pěkně pofukuje, nejbližší vodní plocha je dost daleko, prostě tu hmyzu nemám nějaký extrémní množství. Co je zajímavý, že jsem je snad nikdy neviděl ležet ve stínu ani v největších vedrech, jedině v přístřešku kolem poledne nebo na slunci. A stínu mají dost, na jih i západ je les.
U koní při práci to ale podporuju, chcete aby správně poslechl každej pokyn a přitom ho žrali ovádi, to nejde. Amálka má smůlu, že je černá, po tý jdou ovádi nejvíc. Jezdíme na frízákách a když s námi jede nějakej ryzák nebo bělouš, tak ti jsou úplně v klidu.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Hhippie »

Vazna stani mi prijdou strasna :nesouhlas:
Jeste, ze uz jsou zakazana!
Dost me prekvapilo, ze z edukativniho hlediska v Kladrubech maji stale jednu staj s vaznymi “štonty” - pry aby lidi videli, jak se to driv delalo.. mno...pri trose dobre vule si to clovek umi predstavit, nebo tam ze slamy vyrobim maketu kone, ale udrzovat par zvirat v nevyhovujicim zivotnim prostredi jen proto, aby se pokochali turisti, mi prislo fakt uhozeny! “Driv” se delala spousta veci..ale kdyz uz konecne lidi pochopili, ze takhle to tem zviratum fakt nevyhovuje, bylo by prima od toho proste plosne upustit.
Ja bych se asi zblaznila, kdybych mela byt nekde, kde po me porad neco leze a desne to svedi a mam privazane ruce na kratko, takze se nemuzu podrbat :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od přezdívka »

Podle počtu much je také počet vlašťovek. Když byly ve chlévě 4 prasnice, kanec a selata na výkrm asi tak 50, tak zam bylo 10 vlaštovčích hnízd a ještě jsme během léta stříkali NEOMOSTOZANEM - tak nějak se to jmenuje. Teď jsou v tom samém chlévě slepice, kachny a berani a ovce si tam chodí jenom pro příkrm. Teď je přímo ve chlévě jen jedno vlaštovčí hnízdo a asi 7 jich je pod navazujícím přístřeškem.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od oreb1 »

Mastnacku, proti mouchám se snažím dělat, co umím. Proti klíšťatům kozy dostávaly sputop spot on, když jich bylo některý rok hodně. Tady třeba nejsou bodavé mouchy ani ovádi, jen takové ty domácí, ale asi ze stříhání víte sám, že když je ovce poštípaná a zhnisá to, není to moc pěkné. Kráva tím, že má silnou kůži, je asi odolnější, ale určitě bude radši bez much a hovad než s nimi :usmev: . Takže nevidím nic špatného na tom, že se Hhippie snaží, aby kráva byla spokojená. Nezdá se mi to přehnané, i když Vaši poznámku zhruba o tom, že někteří chovatelé koní a psů svou péči přehánějí, taky chápu. I někteří rodiče svou péči přehánějí ;-) .
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Marion108 »

Vazna stani u krav jsou zakazana? :udiv:
Tady v okoli ma nekolik farmaru dojne kravy na uvaze... :nevim:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od oreb1 »

Není zakázáno, pokud jsou pro to závažné důvody. Třeba že by se nesnesly spolu :usmev: . A další.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Vazná ustájení jsou zakázána pouze v nově vybudovaných areálech (ať už pro koně, či krávy) v původních stavbách (staré stáje, chlévy a vazné kravíny) to zakázáno není. Příklad - já jsem stáj pouze rekonstruovala, nikoliv stavěla novou, mám tam staré vazné ustájení ještě po kravách a nikdo mě nemůže donutit to sundat. Moje kamarádka má novostavbu a u ní boxy na klíč pro koně, kvůli kolaudaci nového objektu by jí tu vazné neprošlo. Druhá moje kamarádka má starý statek, v něm vazné pro krávy i koně, ale koně maj i svůj přístřech venku a v něm také vazné (důvod? žádná koulaudace nebyla, všechno černota, jsou na samotě bez sousedů - se sousedy bonzáky by tohle nešlo ani náhodou). Další moje kamarádka má doma 15 dojnic vše samozřejmě na vazném. Já osobně to rozděluji - masný skot jedině venku, tam úvaz nemá opodstatnění, ale dojný skot preferuji na úvaze (profesně jsem zažila obojí). Je-li to VKK, kde kromě dojičky funguje i krmič a naháněč, pak ať jsou krávy volně a do dojírny se naučí lehce chodit, jedná - li se o menší chov, kde je dojička sama, je úvaz daleko jednodušší a bezpečnější pro obsluhu (jsou - li volně, tak sama si nahnat krávy k dojení, podojit, ty co to potřebovaly ošetřit, atd...to je děs...)
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak u jedný, dvou asi jo, ale třeba pro pět už asi má smysl udělat uličku s dojírnou (myslím jako třeba jen fixaci a ďuznu pro dojiče). Když budou naučený, že u dojení dostávají dobrotu. Viděl jsem v praxi obojí na ca. 40 ks, na statku v 80 letech a u našich jednu. 2016 jsme byli na dovolený na farmě ve Slovinsku. Pán tam měl pomocnici, ale ta v podstatě jen otvírala holkám dveře a hlídala, aby jich tam nešlo víc než 6 (kapacita dojírny). Vlastně ještě jim sypala granule, než je tam pustila, aby dojič nemusel běhat po schodech sem tam - byl to přibližně můj vrstevník, ale tak o 50 kilo těžší. To by asi šlo nějak udělat na dálkový ovládání :usmev:
Stály na to dojení frontu.
Já už bych nic uvázanýho nechtěl.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

dobrej, smysluplnej a čistej úvaz je lepší než zasraný přeplněný boxy s minimem péče
za použití rozumu a vzájemné komunikace jde se vším postupně hnout :nazdravi:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Kluci, částečně souhlasím s váma oběma, ono právě strašně záleží na podmínkách a hlavně financích (jak jinak)...To co napsal Pavel IV, dojírničku třeba i jen pro 5 ks, nejsem proti, ale upřímě, kdo na tohle má? Malochovatel těžko a velkochovatel už se pohybuje v jiných počtech dojnic. Byla jsem na VKK -200 ks na volno, porodní boxy, všude čisto, radost pohledět, ale...na jednu směnu chodili 3 lidi -dojička, krmič/traktorista, naháněč, fungovalo to tam perfektně, právě proto, že lidí bylo akorát, jako abych si naháněla do dojírny 200 ks - by mě piclo :nesouhlas: Pak jsem byla na místě, kde bylo jen 50 krav, napřed na vazném, během pár let předělané na dojírnu s čekárnou, prošla jsem si tím přerodem...jako na vazném to byla fyzická dřina - udělat hnoje, umýt vemena, podojit, nastlat + práce v mléčnici, nakrmit, ale prostě dalo se to v jednom člověku zvládnout. Pak když to předělali, už jim jeden člověk prostě nestačil...Musel nastoupit traktorista, co z volného ustájení vozil hnůj a zároveň krmil a pomáhal mi nahánět krávy do čekárny, dojení už byla brnkačka, krávy byly daleko špinavější a takové rozdivočelé, na úvaze to mělo systém a řád, holky na to byly naučený a spolupracovaly, špinavý měly tak akorát zadnice, jinak byly čisté, když přišla řada na dojení a ony ležely, stačilo jen houknout a začaly se zvedat a nastavovat vemínka :vytlem: Kamarádka, co má těch 15 ks mi říkala, že zlatej řetěz, že si v jejích podmínkách vůbec nedovede představit, mít je volně, právě z toho důvodu, že takhle na to stačí sama...Tohle je těžký, líbilo by se mi, aby kravky byly svobodné a měly nastláno půl metru slámy pod sebou, jenže to by pak mlíko stálo 100Kč/litr :stydim:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Marion108 »

Mistni chovatel ma kolem 20ti kusu dojnic, na uvazu, ale ty holky se maji jak v pohadce, cisto, plny zlaby v paradni kondici, tak nejak to vypada li nez stejny pocet masnaku v půlmetrovým bahne s hnojem s volnym pohybem... to je hned vedlejsi chovatel... jen skoda, ze ty kravy mi nepovi, co se jim libi vic... :nevim: my budem stavet boxik s uvazem na dojenu, mam to stejne u koz a funguje to, maji volny pohyb, ja nacvaknu k ohlavce (obojku) a muzu delat vse okolo.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Jamarov »

Z toho celeho co jsem precetla,mi prijde ,ze jde jen o moznosti a pohodlnost cloveka. Neurazte se nikdo,ale kdyz muze byt zvire venku,mit pohyb,slunce a na pastve si vybirat tak v cem by mu melo byt lip ve staji na uvaze i kdyby melo to nejlepsi krmivo a nastlano jak v bavlnce?
Jo Marion...kdyby promluvili :vytlem:

Ani s kozama a kuzlatama to neni snadne je dostat do boxu a hlavne pridelit kazde spravny kuzlata.Nekdy to chce fakt pevny nervy a hbitost.
Sousedka ma jen jedku kravu na mleko. Rano podoji,jde na pastvu,vecer prevede zpet do staje ,podoji a zavre do boxu,kde dostane seno.
cvakne na karabinu pri dojeni primo pred boxem. Ona stoji a drzi i bez zradla. Pro me nepredstavitelny u koz.Uvidim v praxi sama,ale takhle by sem to chtela. Od jara do podzimu,kdyz nebude venku hruza,vracela bych zpet na pastvu i pres noc.Je mi jadne,ze kdyz jich je vic,jsou potreba lidi na vic,nebo to proste dyl potrva a bude se prepoustet na dojeni po jedne,staci nahaneci brana kde cekaji a udelat odchod z dojicky jinde. A muze to byt klidne i venku,nebo alespon pod strechou pro pohodlnost.
Sama jsem zvedava jak to pujde,uvidim.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov jedné krávy

Nový příspěvek od Marion108 »

Takhle nejak si to predstavuju i ja... ptivedu z pastvy, uvazu pripadne ke stene, pokud by delala cavyky, tak uz jsem videa, ze tam mely nasazovaci fixacni kulatiny a zafixovaly a dojily... taky znamy ma ulicku uplne primitivni ze dreva, na kravu zapiska, da kybl, ona vleze do ulicky zacvakne a doji, po doheni zase pustí, pohyb ma nonstop volny...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů