Guláš stokrát jinak

maso je maso
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od Profesor1 »

Protože chystáme se sousedy gulášové odpoledne, tak bych měl prosbu o nějakou zajimavou vychytávku, příchuť, celkový recepr na KOTLÍKOVÝ GULÁŠ!
Už jsme to měli v plánu teď o víkendu, ale nemáme houby, nerostou :smutek: Pro mne jsou houby v kotlíkovém G. jedna z nejdůležitějších ingrediencí :vytlem: tak jsme to odložili.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od PavelIV »

Nic speciálního asi neporadím. Mě chutná nejvíc klasickej hovězí, recept si snad pamatuju ještě z norem ze školních let (hotelovka, maturita 1992).
Cibuli trochu tmavší než do zlatova, na tom orestovat maso, když je ze všech stran, přidat mletou papriku, promíchat, trochu pokrájených rajčat nebo protlaku, popř. kečupu, promíchat a zalít vývarem nebo vodou. Dusit maso do měkka, pak přidat česnek, majoránku a zahustit. Jo, na maso před restováním hodím kmín, nový koření a pepř, solím až když se to začne dusit.
Přece vlastně jednu fintu z poslední doby mám, ale občas na ní zapomenu :vytlem: - česneku o dost víc, na kilo masa klidně celou palici, nasekat na malý kousky a hodit na cibuli, chvilku před tím, než se tam dá maso. Chutná to o dost líp.
No a pravidlo, že skoro čím víc cibule, tím líp, je asi známý. Někdo říká kilo masa, kilo cibule, jiný zase, že hromádka nakrájenýho masa má bejt stejná jako hromádka nakrájený cibule. Já říkám: nebát se tam tý cibule dát ještě víc, guláš miluju :grilovacka:
Ale v kotlíku jsem to asi nikdy nevařil :nevim:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od oreb1 »

Taky si představím recept na guláš, jak ho napsal PavelIV. I s tím česnekem, měl by se trochu opéct a pak přidat maso. Já někdy přidávám paprikové lusky. Nebo fazole. Nebo i zelené fazolky, cokoliv je po ruce. A do kotlíkového guláše taky podle mě patří všechno, co je kde na zahradě nebo v batohu. Ani toho masa tolik být nemusí. Podle mě tam patří i brambory.
Jo, a koření dávám trochu jiné. Po opečení cibule a česneku dám k nim kmín, koriandr a zázvor a taky je opeču. Pak maso a rajčata nebo kečup. A další koření už dávám přímo, neopékám.
nitraner

Re: Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od nitraner »

:PavelIV: 🤔
To bude tím, že :profesor: se ptal na něco úplně jiného.

Kotlíkovy gulaš je v podstatě polívka. Na Slovensku prostě guláš, v čechach kotlikovy guláš nebo gulašová polívka.
:profesor: byť kotlíkovy gulaš mám moc rád, neporadím. Jsem poze koncoví uživatel. 😂, byť mladosť sa bež ohňa a gulašu neobišla. 👍😂
A když se mě poprvé na Moravě zeptali jestli si dám gulaš, tak jasnačka, chceš chleba nebo knedlík, chleba😂 kdo to kedy videl jesť guláš z knedlou, a když se zeptali jestli chci cibuli, tak načo? Ta už je predsa v gulášu.
A když jej donesli na talířku, kukal som na tu hnedu omačku z tromi kuskamy masa ako vyoraná myš...
😂
:nitraner2:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od xchipsy »

Houby ráda sbírám, ale do huby bych to nedala :blazen: takže u nás se vaří zásadně bez hub. Navíc dělat mix "masového" guláše a houbového je barbarství, ty chutě se vzájemně tlučou a nevynikne ani jedna, takže buď s masem, nebo s houbama, ne obojí. Guláš děláme několikrát do roka (a je to taková typická myslivecká potravina, která je ideální pro nakrmení velkého počtu lidí, takže období naháněk a honů já osobně říkám období gulášové :blazen: a tak ho pak už nemůžu ani cítit...) Za mě je TOP guláš z divočáka, pak srnčí. Z "domácího" masa samozřejmě hovězí, ale vepřový je taky fajn.
Vychytávky asi žádné nemáme, děláme to prostě tak, aby nám to chutnalo, takže hooodně cibule, pak maso s kořením, dusit a míchat, pak poctivý vývar (nikdy vodu!) a vařit a vařit, než je masiko měkounké. Samozřejmě pivko (během vaření na žížeň, ale i do hrnce :bublina: Zahuštění podle potřeby (když vaříme vývar z kostí, pak obereme a oškrábeme zbytky masa, to si zamrazíme a až se pak vaří guláš, tak to ke konci přidáváme, často to hodně pomůže právě že už pak není třeba tolik zahušťovat moukou). Jelikož vaříme vždy min 20 litrů, což rozhodně nesežereme hned, tak to jde druhý den do mrazáku (a já ho radši stejně jím až ten druhý den, protože když se to "naleží", je to chuťově mnohdy úplně jiné - lepší - než ihned po dovaření - v tom bacha na koření! když se to během vaření zdá být už dost slané a ostré, tak druhý den to bude skoro přesolené a pálivé jak čert..) , ale po dovaření se samozřejmě musí vymíchat (miluju - ironicky myšleno - když se začne vařit až pozdě odpoledne, hotovo je pozdě večer a já pak ještě do půlnoci i dýl chodím míchat v hrnci :hrabeti: ale je to nezbytné, jinak to zkysne a můžete to vylít do hnoje...

Jo, ještě jsem si vzpomněla na jednu vychytávku - na táboře jsme vždy měli soutěž ve vaření kotlíkového guláše, základ byl ten, že se uvařila gulášová polívka z pytlíku, pak se do toho přidaly brambory a bylo hotovo :jakoby: Dneska to vidím jako strašnou prasárnu, ale tehdy, když nám bylo dvanáct, třináct...jsme byli nadšení, jaká je to bašta :))
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jj, máte všichni pravdu, ale guláš je guláš a kotlíkový guláš je kotlíkový guláš :vytlem: Tak že tam patří opravdu všechno i houby + maso a nepočítá se to jako zločin :vytlem:
Kotlíkový je takové odlehčení, kdy na zahradě je zábava , nad ohněm visí kotlík v kterém se vaří základ a postupně si každý mezi řečí vzpomene, co by tam ještě šlo přidat :vytlem: Nesmí to být ani guláš, ani gulášovka. :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od přezdívka »

Já bych v tom zas takový rozdíl neviděla. Je to prostě guláš, který je místo v hrnci na plotně vařený v kotlíku nad ohněm. Guláš je pokaždé jiný, i když se zdá, že ho dělám pořád stejně.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od Hhippie »

Myslim, ze do kotlikoveho gulase patri i vnitrnosti... :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od Profesor1 »

Když nemám bravčovů masť, může být měsíčková? Nebo indulóna? :)) :)) :))
A hrýýýýby tam naozaj súúúúúúú! :usmev:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od Janina »

Něco jako když pejsek z kočičkou pekli dort. :jakoby:
nitraner

Re: Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od nitraner »

:profesor: 😂 stačí aj indulona. Na niektoré papule je bravčovej masti škoda. :)) :)) :))
:nitraner4:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od oreb1 »

Feťáci pekli na Induloně topinky, tak se na ní dá cibule opéct taky :usmev: .
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od Hhippie »

To nevim tedy... nebude olej daleko levnejsi, nez Indulona..? Ono se povida veci... :jakoby:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od PavelIV »

Mohlo jít spíš o to, že byla indulona k dispozici a olej by se musel koupit.
To mi připomíná opatřování si chlastu na vojně - Iron přecezenej přes chleba, nebo Alpský ryzlink :)) (obojí znám jen z doslechu, já bych to do huby nevzal)
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jj, vojna, i pitralon byl prý "přecezený " přes chleba pitnější :vytlem: . Následný dech daného konzumenta byl opravdu kouzelný :soufl: :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od oreb1 »

Indulona dřív obsahovala nějaké omamné látky a nebyl jiný způsob, jak ji pozřít. Myslím, že dnes už je nemá, ale nevím.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od přezdívka »

Jsem zvědavá, byl kotlíkový guláš nebo nebyl? A co jste do něj všechno dali? Pochlubte se.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od Profesor1 »

Teprve bude, začíná úplněk, tak snad začnou růst, aby tam byly i houby.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Guláš stokrát jinak

Nový příspěvek od MartinR »

Tož mám z toho tady v hlavě pěknej guláš... :hihi:
Zrovna předevčírem jsme měli guláš z našeho Ferdy což byl houser. (letos se chlapsky neosvědčil tak holt musel jít). Sice se musel vařit o chvíli víc ale stálo to za to! :bublina:
Jinak vynikající je z brakovanejch ovcí, u nás v podstatě z nich neděláme nic jinýho.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů