Sušení sena

Louky a pole
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Hhippie »

Dnes jsem zacala resit koupi sena, abych si doplnila zasoby. Konecne jsem totiz dostavela maly oddil seniku na volne seno, prehazela tam, co se veslo a pošíbovala veci ve velkem seniku, takze mi tam vzniklo jeste misto asi na 8 baliku...tak ty musim nekde sehnat.
Ceny jsou opravdu velmi rozdilne. Rozpal je od 700 Kc do 1500 Kc... nastesti jsou prodejci i z blizka, tak snad to zvladnu dovezt “za taky docela levno”. Muj zavoznik si pocita za balik 1250 Kc i s dopravou, ale to se mi davat nechce. Mam tu kolem 15 km v okoli nabidku slusneho sena za 700-850 Kc, coz mi prijde pekna cena..
No a koukala jsem na “ovesné seno” - proste posekany a ususeny nedozraly oves. To se mi moc libilo. Nemate o tom nekdo trochu potuchy...?
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8382
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ovesná sláma se krmí normálně, tak že pokud to není nějak proplesnivělé tak proč ne.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Hhippie »

Slama jo. Tady ale predpokladam vyssi nutricni hodnotu nez u slamy...?
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od přezdívka »

Kousek od nás takhle sklízeli oves v loňském roce. A jak se točil s balíkovačem, tak na začátku řádků do toho špatně najel a dost toho tam zbylo. Tak jsem byla ten zbytek uklidit. Žraly to docela dobře. Škoda, že tam toho nezbylo víc. Myslela jsem, že letos to bude taky tak, ale letos to vypadá, že budou mlátit.
nitraner

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od nitraner »

Co jsem zjišťoval tak oves usušený v mléčne zralosti je dobre seno.
Letos mám 4 velke kulaté balíky a 50 malejch, uvidím jak to budou žrat králici a ovce.
Když tk to ovce budou dostavat ve formě sečky s řepou.
😂😂😂
Každopádně to do ních nějak dostanu. 😂
:nitraner1:
Konec konců, Hhippie, za 2tydny se budeš moct podívat jak to vypadá. 👍😂
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Loni jsem takhle oves zklízel. Byl jako krycí plodina. Určitě nezbyl :usmev: .
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Tož dědek sice posíkl, ale obracet ještě nezačal :smutek: :vztek:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Janina »

Je tu palec nahoru, mastnáčku, nemohl by být i palec dolů? Mám na mysli u hodnocení příspěvku rovnou. :cert:
Profesor1
Příspěvky: 8382
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já bych v tomhle počasí a tak přestárlou trávu taky neobracel, ale rovnou shrnul do řad, což jsem dělal a udělal už minulí týden. Jestli vám to vadí, tak mu to jděte obrátit. Buď to nějak řešte, nebo to nechte být.
Nevím přesně vo co gooooo, ale jestli dědek je váš otec, tak mě osobně takové rodinně řešení - neřešení v éteru vadí!
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Janina »

Všechno se prostě vždycky řešit nedá, bud hned nebo nikdy, tak si Dad mezipřátelsky postěžuje. Tady u kolegů malochovatelů, i proto tu jsme. :budelipkluku:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Profesore - rozumím.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

:profesor: , napište prosím kolik máte u Vás takový průměrný výnos sena v malých balících, seno plus otavy (senáže), případně i rozdíl v počtu malé kulaté/malé hranaté co lisujete doma
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Profesor1
Příspěvky: 8382
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já se teda omlouvám že jsem napsal co jsem napsal, ale mě to prostě vadí takhle prezentovat člena rodiny. Chápu že člověk si sem tam potřebuje ulevit . . . .
Zároveň se omlouvám, že se tady mezipřátelsky kolegům malochovatelům nesvěřím, jestli jsem si kvůli tomu že se mě to nelíbí danou část těla políbil, nebo ne! :341: :452:

No a do třetice se omlouvám, ale přesný údaj o výnosu sena taky neuvedu, jednak je to rok od roku jinak a hlavně jednu louku mám u komína a druhou na kopci na jižní straně, další na severní straně . . . . . hodně to ovlivňuje jarní vláha a pak vláha po první seči. Letos jsem 95% výměry balil do velkých balíkú 125 x 125cm. Váhu takového balíku neznám. Ale na cca 3 ha jich bylo 37ks a na dalších cca 2ha jich bylo 17ks. No a na posledních 2 ha tam bylo 10ks balíků 150 x 12cm (lisováno starým hestonem, nebo unibalem či co to je, lisováno do provázků, nic moc). Malé balíky pro sebe jsem udělal možná tak 30ks na minimálních výměrách.
Otavy bývá celkově tak max. 2/5 oproti výnosu sena. Ale spíš 1/3. Na některých loukách není co séct, protože to slunko vypálí.
Co dělám služby do malých balíků, tak jsou výnosy taky rozdílné a to hodně.
Já takhle výnosy neřeším. Potřebuji zaplnit stodolu a podle toho vím jak jsem na tom :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

:profesor:
všechno dobrý :nazdravi: , víc bych neřešil :kamosi:
psal jsem si o průměr abych měl nesrovnatelné srovnání, mám hromadu kousků kolem 1000 m2 a každý jiný a jinde, čekal jsem roční reálný výnos kolem 200 ks m.k.b. / ha, vysněný je 300 ks, vzhledem k počasí to asi ani jedno nedopadne :nesouhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Profesor1
Příspěvky: 8382
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak to se mě ulevilo. Jsem rád že teda asi opravdu všichni zapadáme do hodnocení pana :mastnacek:
(viz . : Re: Co vám dnes udělalo radost? Příspěvek od mastnacek » dnes, 09:03 )
:)) :vtipalek: :blazen:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od andre.marek »

Já dělám malé hranaté, hodně se liší dle nastavení stlačení a dle lisu. Do teď jsem dělal plochu 3000m, první seno 60-70 balíků, otava tak 20, loni bylo cca 50 první a otava myslím 12, to nevím jistě, nemám teď záznamy u sebe.
Jak píše :profesor: , je to různé i dle jednotlivých pozemků, ale tak nějak orientačně mi to vycházelo i hmotnostně, když jsem to srovnal s udávaným průměrem výnosu na hektar, který jsem si kdysi někde našel.
Takže když se to přepočítá na hektar, mohlo by těch malých být tak +/- 230 první, otavu bych počítal max. tu 1/3, více v dnešní "suché době" asi nelze očekávat.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Já mám z asi 1,8 ha 19 vekých balíků, prům. 150cm , asi 400 kg a z druhýho pozemku 2,3 ha 21 stejných balíků, vloni to bylo z prvního 9 a z druhýho 17 - ten druhej je u vody, tak to tam vloni nebylo tak hrozný jako na tom prvním, ten je dost suchej.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

ták a teď bych potřeboval dobrou radu nebo nasměrování
mám tu přes týden posekanou louku 1,7 ha rotačkou, nikdo s tím nehnul, předpokládám, že to podehnilo, pro mně by bylo nejjednodušší to po dešti skulit, řádek X x obrátit a zkusit ukecat bratra ať to slisuje na stlaní, mně Pottinger neposlouchal a cpát to do m.k.b. - to fyzicky nedám, nebo skulit a řádky podrtit, nebo to odepsat a s otavou to uklidit, kravičky si to přeberou
dál je tu 1,4 ha vojtěšky, letos nesekaná, má cenu to sekat a sušit ? předpokladám, že to bude hořké a klackovité, dobytek loňskou drtí, ale jen z neznámých důvodů, můžu to taky přejet cepákem a počkat až to obroste, jak moc bude při sušení vadit rozdrcená hmota a vůbec, dá to vojtěška ? proroste a nevyhnije ?
to samé je u jetele, 3,4 ha,
se sušením za těchto podmínek nemám zkušenosti :smutek:
jsem stále mlád :vytlem:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od přezdívka »

Mohu se vyjádřit jenom k senu, co dlouho leželo a jenom s ovcemi. Taky jsme se rozhodovali co s tím. Jestli do stže nebo nechat přebrat zvířatům. Nakonec jsme se rozhodli pro to druhé. Bylo z toho dost odpadu, co vytahala zvířata pod sebe- Možná tak půl na půl. Dala bych nejdřív na žlab a co zbyde, tím bych podestlala.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Marion108 »

Z takovyho sena nevyzije ani kun natoz ovce nebo krava, asi bych tim maximalne podestlala, pokud to neplesnivi, pokud je plisen, tak vyhodit... :smutek:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů